VychovávamePuberta a dospievanie

Prvá menštruácia

 P. Hercova, I. Chorvatova   01.01.2021   162

Pri preventívnej prehliadke našej 9 ročnej zlatovlásky pediatrička zahlásila: „No, pripravte sa na to. Monike už môže kedykoľvek nastúpiť cyklus.“

Odvtedy  sa pozerám na hrudníky Monikiných spolužiačok a študujem, komu ešte v 9. rokoch rastú prsia, a ako taká úchyláčka sa vypytujem kamošiek, kedy ich dcéry dostali prvú menštruáciu.  

Prva menstruacia
Shutterstock

 

Čo je úlohou menštruácie

Stavba a fungovanie ženského tela sú prispôsobené na to, aby privádzala na svet potomstvo. A preto každý  mesiac dochádza v našich pohlavných orgánoch k reprodukčnému cyklu, ktorý je zakončený buď menštruáciou, alebo otehotnením, ak  je vajíčko oplodnené spermiou.

Krvácanie je teda proces, ktorým sa  ženské telo zbavuje odlúpených častí sliznice maternice, aby sa následne mohla vytvoriť nová výstelka pre potenciálny plod.

Kedy sa objaví prvá menštruácia

Prvá menštruácia sa nezačne skôr, ako dievča nie je v puberte. Najprv jej začnú rásť prsia, ochlpenie v podpazuší a na genitáliách.

Zvyčajne sa dostaví vo veku dvanástich rokov, ale môže sa objaviť kedykoľvek medzi ôsmim a šestnástym rokom.

Dĺžka menštruácie

Dĺžka menštruácie je obvykle 3-5 dní, ale aj 2-7 dňové krvácanie sa považuje za normálne.

Rozpätie medzi jednotlivými periódami, čiže menštruačný cyklus trvá zvyčajne 21-35 dní. Počíta sa od prvého dňa poslednej menštruácie do prvého dňa nového krvácania.

V prvých rokoch býva nepravidelný, pretože pri každom cykle nemusí dôjsť k ovulácii (uvoľnenie vajíčka) a tiež býva silnejší a dlhší. Keď však dievča dospeje a k ovulácií dochádza pravidelne, krvácanie sa upraví, zmierni a skráti.

Prečítajte si tiež: Ako má vyzerať menštruačná krv

Menštruačný kalendár

Pre každé dievča je dôležité hneď  po nástupe prvej menštruácie  viesť si poznámky o všetkých krvácaniach, dátum začiatku i  skončenia, intenzitu, bolesti...

Tieto záznamy pomôžu lekárovi, ktorý môže ľahšie určiť typ prípadnej poruchy a zahájiť správnu liečbu.

Výtok pred menštruáciou

Ešte pred nástupom prvej periódy sa u dievčat objavuje tzv. pubertálny výtok, ktorý je známkou zahájenia činnosti vaječníkov. Jeho intenzita môže byť rôzna, niektoré dievčatá ho ani nespozorujú, no u iných sa môže skomplikovať hnisavým zápalom, ktorý si vyžaduje lekárske vyšetrenie.

Výtok spravidla vymizne, alebo sa zmierni nástupom prvej menštruácie.

Okrem toho sa vo vonkajších rodidlách tvorí mazľavá hmota, ktorá zapácha a navyše umožňuje usadzovanie choroboplodných zárodkov. Dôvodov na správnu hygienu je teda viac než dosť.

Hygiena počas menštruácie

Keďže v ženskom organizme sa pohlavné ústroje bezprostredne spájajú s vonkajšími orgánmi je nevyhnutné už od útleho veku dbať na správnu každodennú hygienu a očistu a počas menštruácie dodržiavať niekoľko zásadných pokynov navyše.

  • Po toalete by sme sa mali utierať od pošvy smerom ku konečníku,
  • sprchovať sa aspoň raz denne ( počas menštruácie, v teplom letnom počasí alebo pri športovaní častejšie) a používať pri tom mydlo určené na intímnu hygienu ( na trhu je ich dostatok) pretože majú iné zloženie a hodnotu  pH ako klasické mydlá,
  • vložku alebo tampón treba vymieňať často, aby sme predchádzali zápalom, zapareninám, zápachu.
iStock

 

Tampóny, vložky, alebo menštruačný pohárik?

Vložky

sú tradičný spôsob používaný počas menštruácie a asi absolútne najbezpečnejší i keď dosť obmedzujúci. Na trhu je celkom bohatý výber z tohto sortimentu, od klasických po extra tenké s krídelkami či bez , alebo dokonca parfumované.

Tampóny

O používaní tampónov kolujú v ženskej spoločnosti veľmi protichodné názory, ale odborníci aj napriek všetkému tvrdia, že ich používanie je bezpečné, nespôsobujú infekcie a neovplyvňujú vaginálnu mikroflóru.

Dôležité je však ich správne používanie, vhodná veľkosť (tieto informácie by sa mali nachádzať na každom balení), dodržiavanie časového harmonogramu ich výmeny (nenechávať tampón v pošve dlhšie ako je odporúčané), po každom kúpaní ho okamžite vymeniť a dbať na správnu hygienu (umývanie rúk) pred každou jeho aplikáciou.

Prečítajte si tiež: Tampóny počas menštruácie - škodia alebo nie?

Menštruačný kalíšok

Mooncup je novodobá náhrada vložiek a tampónov šetrná k ženskému telu i životnému prostrediu. Je to kalištek vyrobený zo špeciálneho, plastického silikónu používaného na medicínske účely a ak je správne zavedený je pohodlný a úplne bezpečný. Keďže je určený na viacnásobné použitie a vydrží cca. 10 rokov,  je šetrný aj k našej peňaženke.

Absorbuje až 30 ml tekutiny a ľahký tlak, ktorý vytvárajú steny pošvy zaručuje, že krv sa dostane iba do kalíška a nie mimo neho. Vyberá sa podľa intenzity krvácania v rozpätí 4-8 hodín, vyčistí sa sterilizačným roztokom alebo vyvarením vo vriacom vodnom kúpeli a môže sa aplikovať opäť. Na trhu je dostupný v dvoch veľkostiach pre ženy po pôrode a pre tie, ktoré ešte nerodili.

Na čo treba dávať pozor počas menštruácie

Počas menštruácie nie je zakázané športovať, lekári dokonca niektoré aktivity odporúčajú, pretože môžu zmierňovať bolestivé kontrakcie maternice a môžu mať relaxačný a upokojujúci účinok. No aj napriek tomu netreba svoje telo v tomto období nadmieru zaťažovať. Príliš drastické diéty a extrémna chudosť môžu spôsobiť nepravidelný cyklus alebo úplné zastavenie krvácania.

Niekoľko dní pred a po menštruácii by sme sa mali teplejšie obliekať, pretože organizmus potrebuje energiu na dôležitejšie veci,  než ochranu pred prechladnutiami.

Aj počas ovulácie, približne v strede cyklu, môžeme mať  bolesti, tlaky alebo kŕče, ktoré trvajú iba chvíľku alebo aj niekoľko dní. Objavujú sa na ľavej alebo pravej strane podľa toho, ktorý vaječník práve vypúšťa vajíčko. Pred menštruáciou ženské telo intenzívnejšie absorbuje alkohol. Menštruačné kŕče pomáhajú uvoľniť magnézium, horká čokoláda, špenát a sushi.

Prečítajte si tiež: Silná menštruácia - ako sa lieči

Čo môže spôsobiť nepravidelnosť menštruácie

Je dôležité vedieť, že nepravidelnosť menštruačného cyklu v prvých mesiacoch ( aj rokoch) je normálna a treba telu aj sebe dopriať čas, vyrovnať sa s takouto veľkou zmenou.

Posuny alebo úplnú stratu krvácania môže spôsobovať tiež zmena životného štýlu, hektický a stresujúci život, nadmerné cvičenie, náhle schudnutie, tehotenstvo, polycystycký syndróm vaječníkov, poruchy štítnej žľazy a hormónov ( ktoré môžu byť príčinou aj silného alebo slabého krvácania).

Predmenštruačný syndróm

Raz mesačne približne dva týždne pred menštruáciou sa v ženskom tele začne zhromažďovať estrogén a progesterón. Tieto hormóny regulujúce menštruačný cyklus a ovplyvňujúce centrálnu nervovú sústavu zvyčajne spolupracujú.

Problém nastáva, keď sa hormóny snažia vzájomne premôcť, prevýšiť. Keď v tele ženy získa prevahu estrogén zmocní sa jej úzkosť a podráždenosť. Keď preváži progesterón trápia ju depresie a únava.

Na záver

Menštruácia je súčasťou života ženy. Naučme sa ju ako súčasť svojho ženstva prijať. Aby sa nestala stresom a obmedzením, ale výsadou dospelosti, zdravia a ženskosti. Držíme palce!!!

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 74 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Mia napísané 11.04.2021 19:14

Dobrý deň mám 16 a ešte stále som nemala menštruáciu ako je to možné? prečo ju nemám? mám všetky príznaky! prečo!

Zoe napísané 10.04.2021 21:14

prečo je menštruácia taká bolestivá? Frown

Lena napísané 10.04.2021 21:10

Koľko trvá tak menštruácia za mesiac? koľko krát je do týždňa?

Lena napísané 10.04.2021 21:10

Koľko trvá tak menštruácia za mesiac? koľko krát je do týždňa?

Lena napísané 10.04.2021 21:10

Koľko trvá tak menštruácia za mesiac? koľko krát je do týždňa?

lesi napísané 09.12.2020 07:56

ahojte mám 11 rokov a mám všetky príznaky ale menštruáciu stále nemám výtok mám asi 2 alebo 3 mesiace už som si našla na obliečke škvrnu od krvi a niekedy ma bolí brucho a ochlpenie mam tiež ... PS. prosim odpiste mi či je možné že to príde vopred dakujem za odpoved

Aďa napísané 28.10.2020 17:54

Dobrý deň

Mam 13 rokov a ešte som nedostala menštruáciu pretože sa bojim ze to nedistanem. Ochlpenie mám aj výtok asi od decembra minuleho roku tuším alebo trošku neskôr.

Prosím vás povecte mi že či je to normálne alebo nie.

Ďakujem.

Aďa napísané 28.10.2020 17:54

Dobrý deň

Mam 13 rokov a ešte som nedostala menštruáciu pretože sa bojim ze to nedistanem. Ochlpenie mám aj výtok asi od decembra minuleho roku tuším alebo trošku neskôr.

Prosím vás povecte mi že či je to normálne alebo nie.

Ďakujem.

Aďa napísané 28.10.2020 17:54

Dobrý deň

Mam 13 rokov a ešte som nedostala menštruáciu pretože sa bojim ze to nedistanem. Ochlpenie mám aj výtok asi od decembra minuleho roku tuším alebo trošku neskôr.

Prosím vás povecte mi že či je to normálne alebo nie.

Ďakujem.

Aďa napísané 28.10.2020 17:54

Dobrý deň

Mam 13 rokov a ešte som nedostala menštruáciu pretože sa bojim ze to nedistanem. Ochlpenie mám aj výtok asi od decembra minuleho roku tuším alebo trošku neskôr.

Prosím vás povecte mi že či je to normálne alebo nie.

Ďakujem.

Lizie napísané 04.10.2019 19:16

Ahojte...dufam ze mi odpisete!!! Cry Confused Confused

Mám 13 a pol roka a nemam menzes.Skoro vsetky spoluziacki maju len ja nie.Vytok mám asi rok mozno aj viac, prsia mam A nieco aj ochlpenie mam a niekedy ma na take 2 minutky picha akoby v podbrusku(nie kazdy den) Myslite ze to moze prist?A ak su este nejake priznaky prosim napiste!!!(SÚRNE)!!!

Anonymka napísané 27.04.2020 20:54

Ahoj Lizie. Odpoveď je asi dosť neskoro. Chápem, že je to nepríjemné, keď spolužiačky menštruáciu majú a ty ešte nie. V 13 rokoch je normálne, že ešte nemáš menštruáciu. Počkaj do 15 a ak ani v 15 rokoch nebudeš mať menštruáciu, potom sa porozprávaj s mamou a spolu môžete navštíviť lekára/ku. A k tvojim otázkam, či už menštruácia môže prísť, keď zažívaš niektoré typické symptómy, ktoré sa vyskytujú pred menštruáciou, ako sú kŕče. Môže a nemusí to prísť. Všetko záleží od genetiky, tvojej telesnej hmotnosti, psychického stavu atď. Maj sa.

Soňa napísané 09.07.2019 21:37

Dobrý deň, mám 15 rokov a ešte som nedostala menštruaciu. Som aj vyspelá. Je to nejaký veľký problém?

Anonymka napísané 27.04.2020 21:02

Ahoj Soňa. Odpoveď je dosť neskoro, takže neviem, ako na tom si momentálne Rolleyes. Takže k tvojej otázke. Menštruácia u dievčat prichádza v rôznom veku, niektoré dievčatá majú menštruáciu od ôsmich rokov a niektoré od pätnástich. Všetko to záleží od genetiky, od toho, kde žiješ, tvojho psychického stavu atď. Ak už máš 15 a stále nemáš menštruáciu, odporúčam ti porozprávať sa o tom s mamou a navštíviť lekára/ku. Držím ti palce.

Anonymka napísané 27.04.2020 21:02

Ahoj Soňa. Odpoveď je dosť neskoro, takže neviem, ako na tom si momentálne Rolleyes. Takže k tvojej otázke. Menštruácia u dievčat prichádza v rôznom veku, niektoré dievčatá majú menštruáciu od ôsmich rokov a niektoré od pätnástich. Všetko to záleží od genetiky, od toho, kde žiješ, tvojho psychického stavu atď. Ak už máš 15 a stále nemáš menštruáciu, odporúčam ti porozprávať sa o tom s mamou a navštíviť lekára/ku. Držím ti palce.

Ani napísané 25.03.2019 14:55

Ahojte

 

Mám 9 rokov. Cca kedy budem mať prvú menštruáciu?

 

 

 

Ďakujem za odpovede smile

Meggie napísané 25.03.2019 15:39

Ahojte baby. Viem, ze tieto otazky vas trapia a preto som sa rozhodla vam na ne zodpovedat. Aby som niako zacala,tak som studentka strednej zdravotnickej skoly. Studujem za zdravotnu sestricku.

Menstruacia u dievcat moze zacat rozne. Zavisi to od rychlosti vyvinu, co znamena, ze ked dozrie isty pocet vajicok, tak sa moze zacat cyklus. Vajicko sa uvolni a putuje, pokial nedojde ku styku, tak nastane menstruacia. Moze to byt od 9-14 rokov idealne. Pokial nezacne potom, by som to riesila pretoze moze ist o patologicky jav. Teda taky, ktory nema co byt. Ak mate este niake otazky ze konkretnejsie a nemate o tom s kym kecat tak kludne piste na instagram : Meggie_r velmi rada sa s vami porozoravam. Ale najodealnejsie je ked sa to riesi s rodicom samozrejme. Netrapte sa, ze baby uz maju a vy nie, kazde telo pracuje inak, u niekoho rychlejsie a u niekoho pomalsie.

Anna Zemiarová napísané 07.04.2019 09:54

prosiim

bee napísané 27.08.2018 18:55

mám 9 rokov a dnes som na nohavičkách našla takú žltú škvrnu .Myslíte že to bol výtok?

Brooke Lee napísané 30.10.2017 17:54

Fuck all your ABC´s

Anettka napísané 23.10.2017 16:15

Ahoj, mám 12 a ešte som nedostala menštruáciu. Prsia mám 75A, ochlpenie mám. Asi tak tri dni som mala na nohavičkách bielu škvrnu ale bola ako keby zaschnutá. Občas mávam bolesti v podbrušku ale menštruácia nikde.. Je to v pohode ? Polovica spolužiačok uz menštruáciu majú .. Poraďte mi.. Viem že to je divné ale chcela by som ju čo najskôr dostať pretože rozmýšľať pri každej bolesti brucha či som ju dostala alebo nie nie je dva krát príjemné..

SVETLANA napísané 29.11.2017 07:23

Ahojte prosím, poraďte, mám 12 rokov, už je to 12 dní, po konci mojej menštruácie, ale výtok stále pretrváva. Je to normálne?

Ďakujem za rady Cry

Ajča napísané 29.12.2017 09:38

Ahojte

Tie dievčatá ktoré majú 12 rokov a pýtajú sa či je normálne že už dlhšiu dobu májú výtoky ale menštruácia nikde tak nebojte sa

Nina napísané 23.01.2018 19:00

Ahojte mam 12 a minuly rok 7.12. som dostala menzes krvacanie bolo mierne silne ,potom mi skončil 12.12. až doteraz som nedostala nič meska mi asi týždeň možno aj 2 je to normálne?ďakujem za odpoved smile

Nina napísané 23.01.2018 19:00

Ahojte mam 12 a minuly rok 7.12. som dostala menzes krvacanie bolo mierne silne ,potom mi skončil 12.12. až doteraz som nedostala nič meska mi asi týždeň možno aj 2 je to normálne?ďakujem za odpoved smile

Janka napísané 24.06.2017 08:42

Dobrý den ,

chcem sa opýtať či je menštruácia cez leto kratšia alebo dlšia ako v zime

Dakujem za odpoved .

molnika napísané 21.11.2017 15:55

no v lete je o niečo dlhšia ale v zime je celkom krátka aspoň u mňa lebo v zime ju mám okolo piatich dní a v lete mi to vyrastie aj na desať. Mám 13 rokov.

Taaaa napísané 19.05.2017 23:30

Mám 13 a prvé krámy som dostala 12.5 ale mám problém preto že už to bude 9dni čo ich mám ale teraz je to slabšie je to normálne ?

 

Ďakujem za odpoveď

terinka napísané 04.05.2017 16:54

prosím poradte Sad Cry

terinka napísané 07.04.2017 17:58

ja som dostala prvu menstrulaciu v septembri a oddvtedy rešlo 7 mesiacov ,čo mám robiť ?

Lola napísané 20.02.2017 15:32

Váš komentár Frown Doby den, mam 12 rokov, a stale som nemala menstruaciu . Hrozne sa bojim ze ju nebudemm mat , mohly by ste mi niekto povedat co je to vytok?

Tami napísané 04.03.2017 21:09

Ja z vlastnej skusenosti výtok je to záhanie vaječníkov ak máš každý deň na nohavičkách biely flak takto je ono nemusíš sa bát uričite dostaneš

Tamara napísané 29.01.2017 11:51

Dobrý deň prosím vás o radu mám 11 rokov a som šiestačka mám problémy s bruchom a črevami som vysoká alergička a neviem či to neovplyvní môj príchod prvej menštruácie

Jennifer napísané 08.01.2017 12:25

Ahojte,v začiatkom júna som mala 13.Ešte som nemala 1.menštruáciu .Už rok aj pol mam výtok niekedy belavy alebo bledo-žltý alebo aj biely.Bola som pred cca rokom u gynekológa tam moli výsledky dobre ale odvety prešlo už nejaký čas.Veľmi sa bojím či nemám nejakú chorobu.

 

Vopred ďakujem za odpovede Confused

kristina napísané 03.01.2017 01:25

Ahoj volam sa Kristina mam o tyzden 15 prvu menstruaciu som dostala mesiac pred narodeninami. Teraz neeviem ci je to normalne ze som po necelych dvoch tyzdnoch dostala druhu. Vopred dakujem za odpoved smile

Janka napísané 13.01.2017 19:45

Ahojte

mám 14 rokov 1 menštruáciu som dostala a mala som ju 6 dní a v ten istý mesiac som dostala ďalšiu ale tá mi už trvá 11 dní .... viem ,že teraz na začiatku to bude chodievať všelijak ale môžem ju mať až 11 dni ?

za odpoveď vopred ďakujem

Janka napísané 13.01.2017 19:47

Ahojte

mám 14 rokov 1 menštruáciu som dostala a mala som ju 6 dní a v ten istý mesiac som dostala ďalšiu ale tá mi už trvá 11 dní .... viem ,že teraz na začiatku to bude chodievať všelijak ale môžem ju mať až 11 dni ?

za odpoveď vopred ďakujem

Anetta napísané 10.12.2016 11:24

Zdravím

Mám 11 a ešte stále nič. Som siestacka a moje spolužiačky spolužiačky už majú. Prsia mám aj chlpy na vagíne. Nie vsetky ale väčšia polovica už áno. Moja kamoška má 13 a ešte stale nič. Celkom sa bojí no hanbí sa rozprávať o tom s mamou. Tak sa pýtam za ňu aj za mám je tu normálne?

Je mi to blbé sem písať ale nechcem sa o tom rozprávať s mamkou.. Redface Redface

Hana Dankóciová napísané 29.11.2016 14:27

Ahoj. Chcem sa spýtať či je normálne, že mám menštruáciu niekedy až 11 dní?

(Mám 11 rokov)

Tamara napísané 06.01.2017 22:44

Je to normálne neboj príde ten čas aj ja som si to myslela pred rokom a minué leto som to dostala smile

Kika napísané 07.11.2016 15:57

Zdravím

Mám 12 rokov už od prvého dňa školy od mám len hnedý výtok a len keď sa utriem tak zbadám na toaletnom papieri krv neviem ci je to normálne prosím poraďte

Ďakujem vopred zwinker

jjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj napísané 07.11.2016 17:04

Kika:može to byť ono.Koľko máš rokov?Ja som siedmačka a ešte som to nemala Cry Mám 75A a 160 cm.Chlpy mám všade.Aj výtok.V poslednej dobe je ho viac.Nosím intímky Allways.

Eva napísané 29.09.2016 12:41

Dobrý deň mám 12 rokov a asik 2 mesiace a som chudá mam asi 25 alebo 26 kg a chcela by som vedieť asi odhadom že ked´ som chudá tak či dostanem krami niekedy teraz chodím do školy a neviem či by som si nemala brať už vložky Ďakujem

Tamara napísané 03.09.2016 18:11

ahojte mam 12 rokov ( 13 v oktobri ) mam výtok zhruba rok a nič Confused zvykne ma boliet pod bruchom ale malo kedy ... spolužiačka mala 11 a už mala kramy... a moj vytok som nenašla na spodnom pradle asi jeden týžden Frown neznamena to ničo?? za odpoved vopred dakujem smile smile smile

Tamara napísané 03.09.2016 18:11

ahojte mam 12 rokov ( 13 v oktobri ) mam výtok zhruba rok a nič Confused zvykne ma boliet pod bruchom ale malo kedy ... spolužiačka mala 11 a už mala kramy... a moj vytok som nenašla na spodnom pradle asi jeden týžden Frown neznamena to ničo?? za odpoved vopred dakujem smile smile smile

Viki napísané 14.05.2016 23:39

Ahojte Baby smile dostala som menštruaciu v 11. rokách chodili mi pravidelne ale tento mesiac mi meškajú a hambim sa to povedať mamke ....už mesiac mi vyteka vytok ako mlieko a je mi to strašne odporne smile vedeli by ste mi poradiť smile je to dobre či zle ?? Eek kamarádkam som to povedala a oni povedali že čo ked som tehotna ?? veď mam len 11 a chalana nemam ..... Dakujem za skoru odpoveď smile

Peťa napísané 08.04.2016 20:43

Ahoj! Chcela som sa spýtať, že či je normálne že v 14-stich ešte nemám menštruáciu. Moja mama ju mala až v 15-tich ale hovori sa že dnešné deti dospievajú skôr, čiže by som ju mala dostať skôr nie? A je pravda že po menštrúacii narastú prsia alebo aspoň podrastú? Pretože ja nemám skoro žiadne prsia a všetci v okolí už majú a je mi to dosť trápne- preto si nikdy nedávam dole mikinu. . Hovorila som si že počkám, že určite mi prsia narastú ale bojím sa že nebudem mať žiadne prsia, keď tak iba lentilky. Moja mama ma B-čka. Môžete mi prosím odpovedať na tieto otázky? Ďakujem!

Miška napísané 08.12.2016 16:36

Ahojte!

Mám 11 rokov už my rastú prsia a dosť rýchlo (asi od 9 rokov) aj výtok som už mala ako mlieko. Rastú my už aj chlpy pod pazuchami a aj na intímnom mieste. Iba raz som mala výtok ako mlieko potom to bolo len také malé ako som sa dočítala. Doktorka mi povedala že čoskoro to príde. Neviem či sa mám báť či tešiť??!! Cry

 

 

Vopred za odpoveď ďakujem! zwinker

Maria napísané 07.04.2016 19:45

Dobry den,

prvu menstruaciu som dostala v 12 a isla mi celkom pravidelne.

Teraz mam 14 a nejako mi posledne mesiace haspruje.

Raz pride a raz cely mesiac nic.

Naposledy som ju mala pred 2 mesiacmi.

Snazim sa zdravo stravovat, chodim skoro spat, cvicim, ani sa mi nezmenila vaha, snazim sa vyhybat stresu a psychickej zatazi, no nepomaha to.

Velmi ma to trapi, pretoze sa bojim ci nie som nejako chora.

 

Ak by mi niekto poradil, bola by som mu velmi vdacna.

Peťa napísané 08.04.2016 21:22

Ahoj! Navrhujem sa spýtať tvojej mamy a po prípadne ísť k doktorovi, hlavne sa o tom s mamou porozprávaj, určite niečo spolu nájdte zwinker

valentína napísané 27.3.2016 19:02 napísané 27.03.2016 22:15

potrebujem poradiť už asi mesiac zo mňa víteka bieli výtok vyzerá to ako mlieko

Veronika napísané 02.02.2016 16:40

Ahoj.

Chcela som sa opýtať, či je normálne, keď mám už 13 (narodky som mala 10.5.), a menštruáciu stále nemám. Už asi zo dvakrát ma bolelo pod bruchom. Za odpaveď vopred ďakujem. Big Grins

Ivana napísané 19.03.2016 20:22

Ahoj Veronika, ak si ešte nedostala a máš 13 je to v poriadku ja mám 14 a nedávno som ju prvý krát dostala smile A to všetky moje spolužiačky už mali .... bolo mi trápne že ja ešte nie. Hovorila som si kedy už aj ja dostanem, kedy to príde, dostanem vôbec? big green neboj určite to príde. zwinker

Emma napísané 01.02.2016 09:38

Ja mám 11 rokov.. Prsia mi už rastú aj pod pazuchami mám chlpy.. Neviem či sa mám báť alebo to mám brať podľa svojho veku???? Sad

tamara napísané 31.01.2016 12:10

ahoj mam 10 a menstruaciu uz maaaaam mam ju zatial jedina z triedy ..... prvi krat som ju mala 3 dni a velmi slabuuuu ... predtym som mala 2 roky vytok .....

 

 

 

drziiiim palceky smile smile

Majuška napísané 17.01.2016 16:47

Dobrý deň , mám 12 rokov a potrebovala by som poradiť . Už som mala 2 alebo 3 - krát výtok bol ako mlieko , riedky , a nezapáchal .

Je to príznak , že príde 1 . menštruácia ?

Aké sú príznaky príchodu 1 .menštruácie ?

Katka napísané 11.01.2016 20:15

Ahojte smile

Dostala som prvú menštruáciu ( aj ked to bola iba mala škvrna ,mala som ju den) v 12 ale už mam 13 mešká mi 9 mesiacom ....myslite si ze je to v poriadku ? poprosím odpoved smile

Vopred dakujem za odpoved smile

Majuška napísané 17.01.2016 16:53

Katka menštruácia nemôže trvať jeden deň zvyčajne 3-5 dni alebo 2-7 dni

Prvé 3-4 roky budeš mať nepravidelnú menštruáciu to znamená že ti može trošku meškať ale prísť aj skor ale nemoze meskat 9 mesiacov ☺

Dada napísané 01.01.2016 03:56

Koľko trvá najviac menštruácia ? A koľko dní sa to má počítať ? Prepáčte že píšem takto blbo.

Karin napísané 03.01.2016 08:59

Babulka, keby si si precitala tento clanok (chapem, ze je dlhsi ako status na FB a to moze robit problemy), tak sa to dozviessmile Dĺžka menštruácie je obvykle 3-5 dní, ale aj 2-7 dňové krvácanie sa považuje za normálne. Rozpätie medzi jednotlivými periódami, čiže menštruačný cyklus trvá zvyčajne 21-35 dní. Počíta sa od prvého dňa poslednej menštruácie do prvého dňa nového krvácania.

Ela napísané 30.12.2015 19:36

Ahoj mám 14 sa včera som dostala prvú menštruáciu .. ide mi na nervyy už len teraz . Prv som to nikomu nechcela povedať ale nakoniec som to povedala mame bolo mi to trápne . Nemám rada keď sa o takomto dačom musím rozprávať .. A ešte trápnejšie bolo keď som sa sestri spýtala či by mi nekúpila vložky. Cítim sa trápne Cry

 

Bola by som rada keby ste mi niečo na to povedali. Vopred ďakujem.

Karin napísané 30.12.2015 23:59

Ahoj Ela. Vieš čo, ja som už taká stará ostrielaná matka, aj moja dcera uz ma menstruaciu.... a pamatam sa na to, ako som dostala svoju prvu ja. A tiez som sa citila trapne a bolo mi blbe o tom povedat aj mame, tak som jej to vlastne na zaciatku ani nepovedala. Bolo to take akože tajne asi 3 mesiace, kym mama neodhalila moje nie celkom dobre opraté gaťky... Je to normálne. Na začiatku ti to príde divné, a predstava, že toto ťa má sprevádzať celý život ti príde šialená, ale neskôr si na to zvykneš ako na kávu, ktorá ti dnes určite nechutí - a neskôr ju budes milovaťsmile Zivot je zmena, ako sa vraví. Keby nebol, tak je to nuda. Tak sa drž! smile

Martina napísané 17.12.2015 10:38

Ahoj mam 13.a mam uz po 4 krat menzes ale teraz je to uz 29 dni a stale nic. poradte mi prosim.

Martina napísané 17.12.2015 10:38

Ahoj mam 13.a mam uz po 4 krat menzes ale teraz je to uz 29 dni a stale nic. poradte mi prosim.

lívia napísané 16.12.2015 13:46

Dobrý deň. Menštruáciu mám už asi rok a pól. V januári ideme na lyžiarsky a akurát mi vychádza menštruácia. Chcela by som sa opýtať, či by sa to nejako nedalo buď oddialiť alebo možno privolať skôr?

Nina napísané 21.11.2015 15:52

Ahojte

Dnes som dostala prvý krat kramy a je to vpoho pokazené keď idem na WC tak si vymením vložku a zatial ma ani brucho nebolelo

Nina napísané 21.11.2015 15:53

Sorry pokazde

Karin napísané 21.11.2015 18:32

Cau Nina, tak super, to je dobra sprava. Vsetko ako ma byt. Normalne by to oslavu chcelo, nie? smile

Katka napísané 18.11.2015 17:48

Ahojte smile

Dostala som prvú menštruáciu ( aj ked to bola iba mala škvrna ,mala som ju den) v 12 ale už mam 13 mešká mi 7 mesiacom ....myslite si ze je to v poriadku ? smile

Vopred dakujem za odpoved smile

Romana napísané 10.09.2015 17:06

dievčence to som ja romana Big Grins 19 marca

chcela by som vám povedať že ak máte výtok chlpy na vagíne a malinké v podpazuší tak už môžte dostať menzes menštruáciu alebo krámy neviem ako to voláte smile

a nos te pre istotu zo sebou do školy vložy lebo podla mojich informácii má janka 30 otóbra narodky takže už s tým počítaj že to dostaneš a ty ninka Rolleyes sa mi zdá že máš 12tak aj ty to už čakaj a nos zo sebou vložky zdoverte sa s tým aspoň 1 kamarátke aby ste potom mli istotu aby vám pomohli a ak ste panny tak si vyskúžajte len z niakym spolužiakom nech vám olíže v a vy jemu p a potom sa skúste chvílu bozkávať chutí to ako hermelín a potom ak má vaša spolužiačka už 12 tak jej o tom povedzte a nech si zo sebou berie vložky aj ona tak dúfam že ste sa veĽa dozvedeli a ešte 1 informácia ak to dostanete v škole tak to povedzte učitelke a rýchlo si dajte novú vložku a skúste sa o tom porozprávať so spolužiačkami a ahojte

EME napísané 01.09.2015 11:44

Dobrý deň, chcela by som sa niečo spýtať. Včera som asi dostala prvý menzes. Asi píšem pretože to bola len taká milimetrová škvrnka. Myslíte, že to mohlo byť z niečoho iného, alebo už menzes ?? Ďakujem za odpoveď. zwinker

maminka ina napísané 01.09.2015 17:52

Kuratenko a kolko mas rokov? Krvacat sa da aj z nejakeho urazu, ze spadla si z bicykla alebo tak. Ale ak sa nic take mimoriadne nestalo, a mas vek okolo 9-10-13 rokov, moze to byt uvod k menzesu.

Jennyfer napísané 24.09.2015 14:17

Ahojte. Mam 12. Prvú menštrjavascript:dosmilie('Confused')uaciu som mala v januari. O tej som mamke nepovedala. Druhu som mala v júli. A posledne tri dni sme išli na dovolenku. Tak som o nej mamke povedala. Posledne tri dni som male len slabú. A mamka si myslí že to bola moja prvá. Keď pôjdem niekedy do doktora a mamka povie že som prvu dostala v juli. bude to vadiť.

 

PROSÍM NAPIŠTE. BOJIM SA

zwinker zwinker Big Grins Cool Cry Eek Mr. Green Razz Redface Rolleyes Surprised Sad

Eva/ redakcia napísané 24.09.2015 17:52

Ahoj Jenifer, urcite to nebude vadit. Lekar sa v podstate vzdy pyta, ze v kolkych rokoch si dostala prvu menstruaciu. A v podstate nebudes klamat, aj ked to nebolo v juli, ale v januari. Mne je to vtipne vzdy ked sa ma teraz gynekolog pyta pri nejakych preventivkach, ze kedy som zacala menstruovat. Ja uz fakt neviem.... takze strelim nejaky rok na zakladkesmile Takze ziadny stressmile

Lili napísané 25.08.2015 00:07

Ahojte baby..smile

Je mi 13, včera som dostala prvý krát menštruáciu. Moje všetky spolužiačky už majú menštruáciu..takže došlo to aj na mňa. Som vysoká, prsia moc ani nemám ale ostatní hovoria že na svoj vek som vyspelá. Mám pár otáziek. Počas menštruácie môžem nosiť legíny neude tá vložka vidieť? Musím nosiť len čierne, že? Intímky sa nosia aj keď nie je menštruácia? Bojím sa že mi začne keď budem v škole, pretože ako som ju dostala prvý krát tak som išla na wc, a zrazu celé nohavičky krvavé. Zľakla som sa čo keby sa mi to stalo v škole..

Prosím, poraďte..budem veľmi vďačná som stále v šoku a neviem si predstaviť že s tým budem žiť. Sad

Lili napísané 25.08.2015 00:06

Ahojte baby..smile

Je mi 13, včera som dostala prvý krát menštruáciu. Moje všetky spolužiačky už majú menštruáciu..takže došlo to aj na mňa. Som vysoká, prsia moc ani nemám ale ostatní hovoria že na svoj vek som vyspelá. Mám pár otáziek. Počas menštruácie môžem nosiť legíny neude tá vložka vidieť? Musím nosiť len čierne, že? Intímky sa nosia aj keď nie je menštruácia? Bojím sa že mi začne keď budem v škole, pretože ako som ju dostala prvý krát tak som išla na wc, a zrazu celé nohavičky krvavé. Zľakla som sa čo keby sa mi to stalo v škole..

Prosím, poraďte..budem veľmi vďačná som stále v šoku a neviem si predstaviť že s tým budem žiť. Sad

Pepa napísané 03.08.2015 10:26

Ahojte.

Mám 11 rokov a budem 6-tačka a ešte menzes nemám. Ja mám výtok už rok. No ešte pól roka pred tým som mala furt pocit, že mám mokré nohavičky a,že niečo so mňa teče, ale nič som na nohavičkách nemala žiaden výtok. Myslíte si, že aj to bol už výtok?

Prsia mi začali rásť už pred 1. rokom. Podprsenku nosím iba ja a moja jedna spolužiačka. A ochlpenie mám už rok ale iba v rozkroku. Moja mama si nepametá kedy to dostala ale moje sestry(dvojičky) to dostali keď mali 12. Najprv jedna a o 1 alebo 2 týždne druhá. Viem, že sa to nedá určiť presne ale myslíte si, že to dostanem do pól roka(vtety budem mať narodeniny,12) alebo aspoň do roka(vtedy budem mať 12 a pól)?

 

Ďakujem za odpoveď. Big Grins

SmejKolik :) napísané 18.07.2015 15:01

Ahojte. Mam 12 . Včera som dostala menzes. JE to druhy. O tri dni idem na kúpalisko . Myslite že do vtedy prestane. Prosím napíšte .

Krstna mama napísané 20.07.2015 08:46

Ahoj. Prve menstruacie mozu byvat aj velmi slabucke a kratke, takze teoreticky je mozne, ze prestane. Ale ak si iny pripad.... to uvidis sama. Tak drzim palce, aby to s tym kupkom vyslosmile

Veronika napísané 09.06.2015 19:07

Ahoj.

Chcela som sa opýtať, či je normálne, keď mám už 13 (narodky som mala 10.5.), a menštruáciu stále nemám. Už asi zo dvakrát ma bolelo pod bruchom. Za odpaveď vopred ďakujem. Big Grins

Ericka napísané 04.06.2015 07:10

Ahojte,mam 12 o chvilu 13(juni) menstruaciu mam uz asi 17 dni ( nieje to moja prva menstruacia ) zo zaciatku som ju mala pravidelnu ale v poslednom case je nejaka velmi dlha a ku gynekologovi sa nechistam :( a o tizden idem na kupalisko mislite ze to do vtedi prestane ? Preco ju mam tak dlho ? Pomozu nejake caje ? Confused :/ prosim odpiste dakujem Neutral

Larii napísané 25.05.2015 19:02

Ahojtee, ja sa chcem spýtať. Všetci ľudia, ktorý ma stretnú sa ma pýtajú či mám krámy.Je to pre mňa dosť znepokojujúce, keďže som ju ešte nedostala. Mám 12, n vlastne už v júny 13. Výtok mám nejako 2 roky a prsia my už rastú nejako 2,5 až 3 roky. No, a všetci dookola sa ma to pýtajú. "A prečo to ešte nemáš?" "Ale však ty na to vyzeráš!" a tak. No. A tu sa v článku píše o tom, že môže sposobiť poruchy štítna žlaza. Myslíte, že to nemám ešte preto, že mám poruchu štítnej žlazy? PS: mám ju zväčšenú, produkuje veľa hormónov, ale nerozvádza ich dobre.

Poradťe prosííím!

Larii napísané 25.05.2015 19:02

Ahojtee, ja sa chcem spýtať. Všetci ľudia, ktorý ma stretnú sa ma pýtajú či mám krámy.Je to pre mňa dosť znepokojujúce, keďže som ju ešte nedostala. Mám 12, n vlastne už v júny 13. Výtok mám nejako 2 roky a prsia my už rastú nejako 2,5 až 3 roky. No, a všetci dookola sa ma to pýtajú. "A prečo to ešte nemáš?" "Ale však ty na to vyzeráš!" a tak. No. A tu sa v článku píše o tom, že môže sposobiť poruchy štítna žlaza. Myslíte, že to nemám ešte preto, že mám poruchu štítnej žlazy? PS: mám ju zväčšenú, produkuje veľa hormónov, ale nerozvádza ich dobre.

Poradťe prosííím!

Romana napísané 17.05.2015 20:42

môžete to dostať o nejaké 2 mesiace 17.7

mám s tým skúsenosť

dostala som to v 11

ak by ste mali nejaké otázky môžte mi napísať a odpoviem vám

jana nina napísané 25.04.2015 16:44

ahojte

mame 11

začínajú nám rásť prsia a chlpy na vagíne

a máme aj výtok

chceli by sme sa vás opýtať kedy to môžme dostať

Cry

keby niekto vie nech nám napíše

 

dakujeme

Dadii napísané 31.03.2015 17:06

Ahojte zeny,baby,dievcata! :-) mam na vas otazku Confused Mám kramy od oktobra 2010 ( 10 rocna) a uz mam 15 a stale je to akesi nepravidelne a k tomu vobec nerastiem :-( dokonca som sa zmensila :-( babka nieco hovorila ze citala ze sa maju na to brat lieky kedze som to taka mlada dostala.. neviem teda co mam robit ? Ak by tu bol niekto s takym problemom tak sa ozvite :-)

livia napísané 28.02.2015 20:10

Ahojte mam 12 a dnes som dostala prvu menstruaciu no teda keď je to ona .... Isla som na wc a pozrela sa na gate boli od krvy tak že v pohode je to asi menštruacia pred tym ma ešte bolelo brucho potom som sa išla osprchovať dala som si vložku a teraz tam mam len malu bodku krvy a nemala som hnedý výtok len biely poraďte je to vôbec menštruacia ?

Nikol napísané 28.02.2015 18:16

Ahojte mam 12, rokov(v july 13)menzes este nemam vytoky uz mam cca1,5roka

V january som mala prvy krat taky hnedy vytok a potom uz normalne biely .

Myslite ze by som to uz mohla dostat ?

Pls odpovedzte.

 

Dakujem vopred zwinker

sabinka napísané 15.02.2015 20:28

Výtok mám už skoro rok A mám už aj menštruácie A výtok stále neprestal prečo

sabinka napísané 15.02.2015 20:28

Výtok mám už skoro rok A mám už aj menštruácie A výtok stále neprestal prečo

zuzu napísané 23.01.2015 13:51

Ahojte mam 11 rokov v apríli budem mat 12. dnes som dostala prvú menštruáciu a neviem či to mam povedať mame. A keď áno tak neviem ako. mohli by ste mi prosím napísať ako ste to povedali vy ?

 

 

Za odpovede vopred ďakujem.

smile

Patricia Bohunicka napísané 15.01.2015 16:07

Ano je to v poriatku ale skus obmenzovat tampony iba ked plavas lebo je to strasne nehygienicke predstav si stupel od flase je zapchaty tak pouzivaj vlozku

Laura napísané 12.01.2015 13:31

Ahojte mam 14 a pred dvoma dnami som dostala prvý krát som plavkyňa a keď som si dnes dala tampón tak na ňom bola krv ale cez deň na vložku moc nevyteka je to v poriadku?

Patricia Bohunicka napísané 10.01.2015 22:14

Povecte to mame ta vam urcite pomoze a kedmatetake silne krvacanie takchodte za gynekologom a urcite to povecte mame a menre si castejsie vlozku

kika napísané 10.01.2015 20:00

Prosím vás poradte mi co to moze byt a ci to mam povedat mame lebo ja sa velmi bojim intímne miesta mám ochípené aj prsia mi začínajú rásť ale pozpazušie ešte nie Cry

kika napísané 10.01.2015 20:00

Prosím vás poradte mi co to moze byt a ci to mam povedat mame lebo ja sa velmi bojim intímne miesta mám ochípené aj prsia mi začínajú rásť ale pozpazušie ešte nie Cry

kika napísané 10.01.2015 19:20

Ahojte mam 12 rokov a este som nemala Menstruaciu , ale zistila som ze na spodnom pradle je nejaký žltý povlak . Čo to môže podlľa vás byt prosím poradte

Ema napísané 20.02.2015 17:17

Kika, to bude pravdepodobne výtok, ktorý môže trvať aj 1-2 roky. Ja osobne mam tiež 12 a výtok už 2 a pol roka a krámy ešte nemám, no nosím intimky. A ak ti ten výtok vadí skús ich tiež zwinker

Ema napísané 20.02.2015 17:17

Kika, to bude pravdepodobne výtok, ktorý môže trvať aj 1-2 roky. Ja osobne mam tiež 12 a výtok už 2 a pol roka a krámy ešte nemám, no nosím intimky. A ak ti ten výtok vadí skús ich tiež zwinker

Janka napísané 09.01.2015 21:37

Dobrý deň .

mám 14 rokov a druhý krát menstruaciu .. Mám ju dosť silnú a raz za čas sa objaví aj krvná zrazenina veľká asi ako 20centovka.

Pod pojmom silná myslím tak že niekedy mám už po hodine nočnú vložku úplne plnú a červenú ... Bojím sa s tým ísť k lekárovi lebo ja nechcem užívať antikoncepciu.. chcem byť čo najvyššia a so svojou veľkosťpu pŕs aj zadku som sppkojna .. nechcem aby mi ro rozhadzalo hormóny ...

Patricia Bohunicka napísané 09.01.2015 16:15

Ked to mas take silne tak si daj take nocne vlozky tie su hrubsie a ked nepomoze tak si castejsie men tu vlozku

Kajka napísané 08.01.2015 22:00

dobrý deň chcela by som sa spitať že čo by ste urobili keby ste boli v škole a boli by ste v 7 ročníku a pretieklo by vám všetko čoby ste urobily?

Patricia Bohunicka napísané 08.01.2015 21:24

Ahojte ja sa bojim mat menstruaciu lebo prestanem rast a budem mat akne a mastne vlasy Cry

Patricia Bohunicka napísané 08.01.2015 21:24

Ahojte ja sa bojim mat menstruaciu lebo prestanem rast a budem mat akne a mastne vlasy Cry

Smajlík napísané 07.01.2015 15:47

Ahojte! ja len chcem poradiť tak dúfam, že mi odpíšete. Všetky "výpočty" na menštruáciu mi vychádzajú na tento január. Pred rokom (v januári) mi začal výtok. Pred 2,5 rokmi mi začali rásť prsia. Ochlpenie- 1,5 rokmi. No a všetci sa ma to už pýtajú lebo ja mám 12 rokov aj 7 mesiacov a mama tiež vraví že by u bol čas. Vážne vraj keď sa postavím vedľa mami tak som na nerozoznanie. A posledné 2 mesiace mávam silné bolesti hlavy a mama mi tvrdí že to sú hormony. Ale posledné dni sa zase cítim mizerne. /plene hlava ma bolí, semtam podbruško, a v ňom mám hrozne nepríjemný pocit taký ako keby nafúktie. No a proste celá sa cítim na nič? Myslíte že by som sa mala pripraviť? rosím poradte! Confused

Isabela napísané 07.01.2015 11:53

Koľko krát za deň si musím vimienat vložku ? Dnes som to dostala prvý krát a uz ju mam ale neviem kedy si ju mam vymeniť ,ci stačí jedna za deň alebo ako prosím budem rada za odpoved

karolajn napísané 07.01.2015 14:37

Ahoj Isabela.,

 

tak vitame ta v klubesmile

 

Ako casto si musis vymienat vlozku zavisi od toho, ako silno krvacas. Je mozne, ze krvacanie je slabe a uplne v pohode prezijes cely den aj s jednou. Ale su tiez situacie, kedy si ju budes musiet vymenit napriklad kazde 3-4 hodiny. Neboj, o chvilu budes specialistka, posudis sama, ci sa citis dobre este s tou co mas, alebo chces byt radsej v cistom.

 

Drzime palcesmile

Ema napísané 02.01.2015 15:36

Mam druhy krat menzes a uz ho mam 9 dni je to normalne ?

 

Vopred dakujem za odpoved Big Grins

karolajn napísané 07.01.2015 14:38

9 dni je dost dlho. AK ti to neprejde po zajtrajsku, skus sa zastavit u gynekologa. Ak si to este nikdy neabsovovala, neboj, nie je to nic strasne, precitaj si napr toto:

www.rodinka.sk/zdravie/zdrave-dieta/ako-pripravit-dieta-na-gynekologicke-vysetrenie/

Wendy napísané 18.12.2014 16:32

Dobrý deň

Mám 12 rokov, a dostala som menštruáciu porvý krát v živote. Bojím sa to povedať mame, lebo ta by to so mnou zasa preberala a necítim sa dobre keď o tom hovoríme.. neni mi to píjemné... Tak by som sa chcela spýtať, či by som to zvládla aj sama.

Erka napísané 18.12.2014 20:17

Jasne ze to zvladnes. Mne ked mama zacala rozpravat, ze by sommala ocakavat prvy menzes, takja jejna to; mami, ja uz mam skoro roksmile

Musis mat akurat vlastne peniaze na vlozky, ktore treba mat v zasobe a tiez rataj s havariami ako zakrvavene nohavicky- takze namydlita oprat cim skor

akinom007 napísané 21.11.2014 16:49

Ahoj,mám 11 rokov,157 cm (možno trochu viac) a 50 kg.Ochlpenie mám na ohanbí ale aj pod pazuchami ,prsia na svoj vek tak akurat, výtok som v posledne dni mala slabo hnedi alebo aj hnedi (a 1-2 krat slino hnedí) ale dnes mam taky starsne slabo slabulinko slabo hnedí skoro ho ani nevidiet.Mohla by som menzes dostak tak do 1-2 týždnov? No a 3 (o ktorých viem) spoluziacky maju smile zwinker zwinker

Andrejka napísané 08.11.2014 19:57

Mam 12 rokov a ešte som nemala prvu menštruaciu ale chcem ju už mať! Mám výtok asi už 4-5 mesiacov

Raz sa mi stalo že som mala šedé nohavičky a mala som tak strašne výtoku takej žltej farby neviem čo s tym mám robť prosím pomôšte mii !!!

 

Za odpovede vopred ďakujem ........ Big Grins

Andrejka napísané 08.11.2014 19:57

Mam 12 rokov a ešte som nemala prvu menštruaciu ale chcem ju už mať! Mám výtok asi už 4-5 mesiacov

Raz sa mi stalo že som mala šedé nohavičky a mala som tak strašne výtoku takej žltej farby neviem čo s tym mám robť prosím pomôšte mii !!!

 

Za odpovede vopred ďakujem ........ Big Grins

Zuzka napísané 08.09.2014 23:36

Mám 11 rokov a menštruáciu som dostala tesne pred 11. narodeninami, zatiaľ cyklus vychádza tak ako na po prvý krát, ale aj tak sa bojím, že to je príliš skoro. Teraz vyzerám na 13-14 aj na to že mám 11 rokov ale skôr bojím sa že keď budem mať okolo 15 tak vudem vyzerať na 20, a žiadna žena nechce vyzerať staro (vrátane mňa).

krsná mama napísané 09.09.2014 10:28

Neboj, v 11 je to uplne v poho. Aj moja dcera mala, este namala ani celkom 11. A to s tym, ako sa bojis starnutia - to je tiez blbost.

Mojej dcere narastla noha na hroznu 41 ked mala 12. Teraz ma 15 rokov a ta noha jej uz proste od vtedy nerastie. Narastla rychlo, naraz, ale neznamena to, ze bude mat v 18. rokoch 50 nohusmile Tak to bude aj s tebou. Teraz vyzeras trosku na starsiu, ale potom budes vyzerat 10 rokov rovnako, nebojsmile

majkaa13 napísané 01.09.2014 15:55

Jaa mam12 rokov a výtok mam užasi viac než 2 roky ja by som ju už dosť chcela mate nejaku radu ako by sa dala vyvolať alebo niečo takee aj ochlpenie na ohambi aj v podpazuší mam je to v pohode ?? . Ďakujem za rady aj ostatne komenty Rolleyes

paradajka napísané 26.08.2014 11:26

mam12 v septembri a este nemam menstruaciu prsia mam nosim podprsenku A 68 vytok mi uz vyteka cez 2 roky je to normalne

Neutral

vika napísané 25.08.2014 21:13

ahojte ako si mam privolat prvu menstruaciu mam 12 a chcem uz

paradajka napísané 26.08.2014 11:29

neviem ja som rovnako stara ako ty a tiez by som uz chcela mat

paradajka napísané 26.08.2014 11:29

neviem ja som rovnako stara ako ty a tiez by som uz chcela mat

magda napísané 28.07.2014 10:59

Ahojte vcera som dostala kramy ale nwm ako to mam povedat mamebojim sa co mi na to povie. Pls poradte

natalia napísané 19.07.2014 15:03

ahojte mam 12 rokov a mam hnedasty vytok a menzes stale nic ale nemam prsia mama okolo 35 kg a 159 cm

stanka napísané 09.07.2014 23:48

Ahojte mam 14 rokov a este som nedostala menzes .Mam 160cm a važim 38 kg. Už 4 deň mam hnedy vytok .Je to nasledok prvej menštruacie ?....prosim poraďte. Sad

Alexandra napísané 09.07.2014 16:18

Ahojte je normalne ze mam biely vytok 2 roky a uz asi tyzden ho nemam vopred dakujem

Timea napísané 07.07.2014 19:18

Ahojte

mám deväť rokov a mám menzes a akné odkedy je puberta?Od dvanástich či od vtedy kedy budem mať prvý menzes?

Timea napísané 07.07.2014 19:19

A ešte k tomu mi rastú prsia to znamená že už som v puberte?

Gabi napísané 07.07.2014 20:43

Dievčatá, vitajte v klubesmile Už len študovať a študovat. Napríklad tu: www.rodinka.sk/vychovavame/puberta-a-dospievanie/ked-sa-nam-dcery-zaobluju/

Gabi napísané 07.07.2014 20:44

a tu: www.rodinka.sk/vychovavame/puberta-a-dospievanie/prsia-uz-rastu/

Ked prečítate, budete snáď vediet o dost viacsmile

Sonickaaa napísané 07.07.2014 16:09

Ahojte, ja mám 12, esce nemám menzes prsia mi rastú cca 2,5 roka , ochlpenie cca rok ale v pazusí moc nemam ani mama moc nema, a belasý výtok asi polroka. Chcela by som sa spýtat ako mam ocakavat ze kedy dostanem 1. lebo vacsina ludi pise ze vtedy kedy aj matka a mama to dostala v 12..... ako to mam ocakavat

kaja napísané 07.07.2014 11:43

Ahojte mam jeden problèm Confused Mám 13 rokov. Menzes som ešte nemala.Včera som mala hnedy výtok a dnes mám normálny biely.Je to normálne?

Rolleyes

Gabi napísané 07.07.2014 12:15

Ano, je, moze to byt prave pomalý nástup prvej menštruácie.

pepa napísané 30.06.2014 23:34

Mam 11 a vzdy ked idem na zachod tak mam mokre nohavicky alebo take biela na nych ..aj ked sa dotknem prs tak ma bolia a su tvrde Confused co to je ?? Prosiim poradte Frown

pepa napísané 30.06.2014 23:34

Mam 11 a vzdy ked idem na zachod tak mam mokre nohavicky alebo take biela na nych ..aj ked sa dotknem prs tak ma bolia a su tvrde Confused co to je ?? Prosiim poradte Frown

bub :D napísané 30.06.2014 18:48

Ahojte, ja mám 13 a v septembri 14. Razz

Ešte som nemala menštruáciu ale strašne by som už chcela. Bohužiaľ nemám ani prsia Sad . Nemôže to byť preto,že vážim 34 kg a meriam 155-158 ? Sad

Viem,že mám vysokú podváhu, ale proste nemôžem a nedarí sa mi pribrať. Aj keby som zjedla toho veľa,nepriberiem. Ani doktorka si to nevie vysvetliť. Nevedeli by ste o niečom ? Vopred dakujem ^_^ smile smile zwinker

Eva/ redakcia napísané 30.06.2014 22:14

Ahoj bub,

dievcata na nasom FB maju pre teba dobre rady:

https://www.facebook.com/rodinka.sk/posts/10152263307224426?comment_id=10152263400124426&offset=0&total_comments=5&notif_t=share_comment

Nina napísané 21.11.2015 15:54

A mam 12rokov zwinker

Enemy napísané 21.06.2014 23:16

Ja mam už 16 v decembri 17 a nedostala som to ešte... hnedy výtok mam už cca 1-2 roky (momentalne ho mamtiež) a ešte stále nič ani pravidelne to nie je big green prsia mam dost malé a som jedina z kamaratok (ktoré mi to dosť davaju najavo a robia si srandu) čo to ešte nedostala a z toho trapneho pocitu ked aj moja kamaratka dostala v 12 aja som mala 15 som rozpravala že aj ja mam ...

olinkaa napísané 20.06.2014 17:19

Chcem sa vás opýtať že dostala som menštruácia 2.krát a dostala som ju v noci ale iba trošku a už takto ju asi mám 7 deň ale je nepravidelna a asi každý den mam iba trošku krvi na vložke. A o 9 dní idem na dovolenku budem ju ešte mať, mám sa pripraviť nato že si dovolenku nebudem môcť užiť ?? Za odpoved mám vopred dakujem. Sad

Vandrea napísané 19.06.2014 14:08

mam 15rokov a vytok som uz mala asi pred rokom a menstruacia stale nic co mam robit? v marci budem mat 16 a stale nic som z dvojcat ja a moj brat moj brat je vyssi a tucnejsi a ja mam 157cm a vahum mam 39 neviem co je somnou ale uz by som chcela dostat

Lauri12 napísané 17.06.2014 16:14

Ahojte,mam 12 rokov ale menzes este nemam.Cakam nanho lebo uz mam cca 3 mesiace v bruchu krce a ani od zaludka mi nieje zrovna najlepsie ale nieje to az take strasne.Moja kamaratka je o trochu starsia a uz ma menzes ale este pred tym mala biely vytok zevraj len raz.Tak ja uz len cakam kedy mi to zacne. Redface

 

Keby ste mi vedeli poradit tak mi prosim poradte.

Dakujem zwinker

Lala napísané 13.06.2014 23:34

Ja mam 11 rokov a biely vytok mam asi polroka a doktoktorka mi povedala ze uz to mode prist Neutral

Vaše meno napísané 13.06.2014 20:49

Je normalne ked som mala prvy rok nepravidelny menzs, teraz sa to uz ustalilo a zasa mi 2 mesiace meska?

jaa napísané 09.06.2014 11:01

Ahoj ja mám 13 v auguste 14 niektorý tu piíšu ze 8 mesiacov maju bieli výtok a este nedostali ale ja.. ja ho mama ccca 3 roky a dost ma trapi ze este nic par krat take krce su ale nie kazdi den este sme cca4,5 v triese ktre este nemaju nepoznate nieake triki ja poznam iba take ze cervene vyno,jahody a ovocie cerveneho tibu,svihadlo,jazda na koni a horuci kupel vyskusajte mozno pomoze Big Grins mne ztatiel nie Mad Sad zwinker

Deniska napísané 17.05.2014 11:54

Dobrý deň,

Chcem sa opýtať,že mám už 3.menštruaciu a nepovedala som to ani raz mamine,ani o 1. ani o 2. čo mám robiť bojím sa jej to povedať...poraďte mi prosiíím.. :( .

redakcia napísané 17.05.2014 13:07

Ahoj Deniska,

ved nemusis za nou prist a povedat jej: Mama, mam menstruaciu. Skus ist na to inak.

Opytaj sa jej nieco okolo temy, co robila, ked bola v tvojom veku, ci tiez sportovala, alebo nieco , co robis ty...a prepracuj sa k otazke, ze teda, kedy ona dostala svoju prvu menstruaciu.

A ona sa potom zacne pytat teba.... a mas to z krkusmile

Vydebatovane a bude. Drzim palce, daj vediet, ako to prebehlo.

kikuša napísané 24.03.2014 17:20

Čo je to cyklus a ovulácia prosím všetko som si prečítala a veľmi mi to pomohlo Redface

Lyra Smith napísané 30.10.2017 18:05

,,Niekoľko dní pred a po menštruácii by sme sa mali teplejšie obliekať.´´ WTF? Debilnejšiu vec som v živote nepočula. Takže, keď je vonku 40+ mám si na seba jebnúť zimný kabát? A okrem toho, moc nedôverujem tejto stránke. FUCK OFF BITCHES!!!!!

Katka napísané 08.01.2014 22:39

Teda mesiaciky este stale mam a aj pravidelne zwinker zwinker Big Grins ( lebo to tak blbo vyznelo ako keby som uz nemala zwinker )

Katka napísané 08.01.2014 22:36

Do vody si daj tampon a hned ked vydes z vody si ho rychlo vyber (na wc) a ak ides este do vody, tak si daj dalsi tampon atd..atd....atd...ale nezabudni ze najviac 8hodin mozes mat tampon (vo vagine)..... zwinker a ja som napriklad dostala mesiaciky ked som mala mat za desat dni 11 a mesiaciky- menstruaciu som mala hned previdelnu....az doteraz a mam 14 ( zachvilu 15 zwinker ).... smile a vytok som nemala ani cely rok zwinker

Emma napísané 08.01.2014 19:59

Menštruáciu som dostala pred nedávnom.. O pár dni sa chystám do plavárne asi na mesiac... Teda za tú dobu budem mat znova menštruáciu, čo mam použit vo vode ?

Karin napísané 08.01.2014 21:58

Ked si dostala prvy menzes, je mala pravdepodobnost ze hned budes mat pravidelny cyklus a dostanes ju opat o mesiac. Na zaciatku to byva take hala bala nepravidelne. No a ked budes naozaj mensteuovat, do bazena nepojdes. Nie som zastanca tamponov pre tak mlade dievcata.

Vaše meno je martinko kligac napísané 06.01.2014 20:57

Menzes budes mat asi az 1 az 2 roky biely vytok az ked budes mat hnedy vytok ale fakt hnedy dostanes menzes do mesiaca ja som to dostala den po prvom hnedom vytoku

jana laurikova napísané 21.10.2013 13:25

Ahoj!!!!! chcem mat pohlavny styk ale este nemam menstruaciu.

 

Prosim pomozte mi uz velmi chcem a mam aj priatela 16 rokov mam Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad

Kristína napísané 19.10.2013 12:06

Ahojte,mám 12 rokov,výtok mám už asi rok a menštruácia ešte stále nič.... je to v pohode? Ďakujem Eek

Vanda napísané 14.09.2013 16:06

može ved je to len poharik........

Zuziiik napísané 17.08.2013 19:15

ahoj mam 12 rokov a prvú menštruáciu som dostala 24.4 a odvtedy sa neobjavila je to normálne?

Rolleyes

Nikolaaa napísané 01.07.2013 14:34

Dobry deň, koncom oktobra 2013 mam 12 rokov, biely vytok mam už 8 mesiacov, ale prvu menstruaciu som este nedostala, tak kedy by som ju potom mala dostat???

 

Za odpoved vopred dakujem :-) som vdačna za kazdu odpoved :-)

jana napísané 13.05.2013 14:03

moze moja dcera pouzivat menstruacni pohrik aj ked nemala pohlavny styk Rolleyes

jana napísané 13.05.2013 14:04

niekde som

citala ze nemoze Frown

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Príspevok pri narodení dieťaťa od obce
31.07.2021   0
Niektoré obce poskytujú príspevok pri narodení dieťaťa, niekde je to 50 eur, inde 200 eur. Za akých podmienok a dokedy si treba žiadať o príspevok?
Prídavok na dieťa 2021
30.07.2021   35
Prídavok na dieťa alebo "prídavky." Aká je výška prídavku na dieťa, kto si môže požiadať o prídavok na dieťa, ako vyzerá žiadosť, tlačivo?
Nezaopatrené dieťa
30.07.2021   0
Nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu - na účely prídavku na dieťa, daňového bonusu, zdravotného poistenia, dôchodkového poistenia, životného minima.
babetko
Tejto dáme postihnuté dieťa
01.08.2021   2
Ako sa vyberajú matky pre postihnuté deti? „Nechcem aby bola príliš trpezlivá, inak sa utopí v sebaľútosti a bolesti. Až sa spamätá z tej rany a zármutku, určite to zvládne.“
Materská je nuda. Život začína zasa až po nej.
31.07.2021   21
Materská. Je to neskutočná odrhovačka. Nič za tebou nie je vidieť. Každý deň stále len to isté. Navariť, upratať, prezliecť, obliecť, prebaliť, okúpať, pohrabať sa v pieskovisku. Som z toho unavená. Nič po mne nezostáva.
Ako funguje adaptačný pobyt škôlkarov a aké sú možnosti rodičov
29.07.2021   0
Adaptačný pobyt v škôlke môže mať podľa vyhlášky rôznu dĺžku, najviac však štyri hodiny. Ako ho zladiť, keď nastupujete do práce po rodičovskej dovolenke, aké máte možnosti, keď si dieťa nezvykne na škôlku?
detské choroby
Impetigo
28.07.2021   0
Impetigo (sladké chrasty) je jednou z najčastejších kožných infekcií u detí, je vysoko nákazlivé. Spôsobuje ho zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) alebo Streptokok (Streptococcu pyogenes).
Šiesta choroba
27.07.2021   14
Šiesta choroba (roseola) je vírusové ochorenie. Typické sú vysoké horúčky, po ktorých nasleduje vyrážka. Dokedy je dieťa infekčné a môže sa nakaziť aj dospelý? Čo ak dostane šiestu chorobu tehotná žena?
Piata choroba
26.07.2021   2
Piata choroba je vírusové ochorenie sprevádzané typickou vyrážkou na tvári (akoby motýlik). Dieťa je najviac infekčné ešte pred jej objavením sa. Komplikácie spôsobuje v tehotenstve.
zvery
Prečo je mačka tučná
15.07.2021   1
Aj keď je okrúhla tvárička a bruško rozkošné, vášmu miláčikovi rozhodne neprospieva. Nadváha spôsobuje u mačiek rovnako ako u ľudí zvýšený krvný tlak, cholesterol, ohrozuje srdce a skracuje život domáceho priateľa.
Pitný režim pre psa alebo koľko vody je akurát
08.07.2021   1
Voda vyživuje, čistí a hydratuje všetky živé tvory na zemi, vrátane našich psích spoločníkov. Koľko vody potrebuje vypiť pes? Ako zistíme, či jej náš pes vypije dosť?
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?