ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávamePuberta a dospievanie

Prvá menštruácia

 P. Hercova, I. Chorvatova   11.09.2016   144

Ešte pred nedávnom sme sa odúčali od dudlíka, ktorého sa nechcela vzdať. Potom sme sa trápili s výslovnosťou  R, ktorým nie a nie nahradiť to obľúbené všadepoužiteľné  „L“ . Keď sme pospájali prvé šlabikárové písmenká, bola to už veľká baba.

Ale to, čo nás čaká teraz, ma  straší. Pri preventívnej prehliadke našej 9 ročnej zlatovlásky pediatrička zahlásila: „No, pripravte sa na to. Monike už môže kedykoľvek nastúpiť cyklus.“

iStock


Odvtedy  sa pozerám na hrudníky Monikiných spolužiačok a študujem, komu ešte v 9. rokoch rastú prsia, a ako taká úchyláčka sa vypytujem kamošiek, kedy ich dcéry dostali prvú menštruáciu.  

Dúfam, že vám, naše milé dievčatá, príde tento článok vhod:

Čo je úlohou menštruácie

Stavba a fungovanie ženského tela sú prispôsobené na to, aby privádzala na svet potomstvo. A preto každý  mesiac dochádza v našich pohlavných orgánoch k reprodukčnému cyklu, ktorý je zakončený buď menštruáciou, alebo otehotnením, ak  je vajíčko oplodnené spermiou.

Krvácanie je teda proces, ktorým sa  ženské telo zbavuje odlúpených častí sliznice maternice, aby sa následne mohla vytvoriť nová výstelka pre potenciálny plod.

Kedy sa objaví prvá menštruácia

Prvá menštruácia sa nezačne skôr, ako dievča nie je v puberte. Najprv jej začnú rásť prsia, ochlpenie v podpazuší a na genitáliach. Zvyčajne sa dostaví vo veku dvanástich rokov, ale môže sa objaviť kedykoľvek medzi ôsmim a šestnástym rokom.

Dĺžka menštruácie je obvykle 3-5 dní, ale aj 2-7 dňové krvácanie sa považuje za normálne. Rozpätie medzi jednotlivými periódami, čiže menštruačný cyklus trvá zvyčajne 21-35 dní. Počíta sa od prvého dňa poslednej menštruácie do prvého dňa nového krvácania.

V prvých rokoch býva nepravidelný, pretože pri každom cykle nemusí dôjsť k ovulácii (uvoľnenie vajíčka) a tiež býva silnejší a dlhší. Keď však dievča dospeje a k ovulácií dochádza pravidelne, krvácanie sa upraví, zmierni a skráti.

Prečítajte si tiež: Ako má vyzerať menštruačná krv

Menštruačný kalendár

Pre každé dievča je dôležité hneď  po nástupe prvej menštruácie  viesť si poznámky o všetkých krvácaniach, dátum začiatku i  skončenia, intenzitu, bolesti...

Tieto záznamy pomôžu lekárovi, ktorý môže ľahšie určiť typ prípadnej poruchy a zahájiť správnu liečbu.

Hygiena počas menštruácie

Keďže v ženskom organizme sa pohlavné ústroje bezprostredne spájajú s vonkajšími orgánmi je nevyhnutné už od útleho veku dbať na správnu každodennú hygienu a očistu a počas menštruácie dodržiavať niekoľko zásadných pokynov navyše.

Ešte pred nástupom prvej periódy sa u dievčat objavuje tzv. pubertálny výtok, ktorý je známkou zahájenia činnosti vaječníkov. Jeho intenzita môže byť rôzna, niektoré dievčatá ho ani nespozorujú, no u iných sa môže skomplikovať hnisavým zápalom, ktorý si vyžaduje lekárske vyšetrenie. Výtok spravidla vymizne, alebo sa zmierni nástupom prvej menštruácie.

Okrem toho sa vo vonkajších rodidlách tvorí mazľavá hmota, ktorá zapácha a navyše umožňuje usadzovanie choroboplodných zárodkov. Dôvodov na správnu hygienu je teda viac než dosť.

A aká je tá správna hygiena?

  • Po toalete by sme sa mali utierať od pošvy smerom ku konečníku,
  • sprchovať sa aspoň raz denne ( počas menštruácie, v teplom letnom počasí alebo pri športovaní častejšie) a používať pri tom mydlo určené na intímnu hygienu ( na trhu je ich dostatok) pretože majú iné zloženie a hodnotu  pH ako klasické mydlá,
  • vložku alebo tampón treba vymieňať často, aby sme predchádzali zápalom, zapareninám, zápachu.

iStock

 

Tampóny, vložky, alebo menštruačný pohárik?

Vložky

sú tradičný spôsob používaný počas menštruácie a asi absolútne najbezpečnejší i keď dosť obmedzujúci. Na trhu je celkom bohatý výber z tohto sortimentu, od klasických po extra tenké s krídelkami či bez , alebo dokonca parfumované.

Tampóny

O používaní tampónov kolujú v ženskej spoločnosti veľmi protichodné názory, ale odborníci aj napriek všetkému tvrdia, že ich používanie je bezpečné, nespôsobujú infekcie a neovplyvňujú vaginálnu mikroflóru.

Dôležité je však ich správne používanie, vhodná veľkosť (tieto informácie by sa mali nachádzať na každom balení), dodržiavanie časového harmonogramu ich výmeny (nenechávať tampón v pošve dlhšie ako je odporúčané), po každom kúpaní ho okamžite vymeniť a dbať na správnu hygienu (umývanie rúk) pred každou jeho aplikáciou.

Prečítajte si tiež: Tampóny počas menštruácie - škodia alebo nie?

Menštruačný kalíšok

Mooncup je novodobá náhrada vložiek a tampónov šetrná k ženskému telu i životnému prostrediu. Je to kalištek vyrobený zo špeciálneho, plastického silikónu používaného na medicínske účely a ak je správne zavedený je pohodlný a úplne bezpečný. Keďže je určený na viacnásobné použitie a vydrží cca. 10 rokov,  je šetrný aj k našej peňaženke.

Absorbuje až 30 ml tekutiny a ľahký tlak, ktorý vytvárajú steny pošvy zaručuje, že krv sa dostane iba do kalíška a nie mimo neho. Vyberá sa podľa intenzity krvácania v rozpätí 4-8 hodín, vyčistí sa sterilizačným roztokom alebo vyvarením vo vriacom vodnom kúpeli a môže sa aplikovať opäť. Na trhu je dostupný v dvoch veľkostiach pre ženy po pôrode a pre tie, ktoré ešte nerodili.

Na čo treba dávať pozor počas menštruácie

Počas menštruácie nie je zakázané športovať, lekári dokonca niektoré aktivity odporúčajú, pretože môžu zmierňovať bolestivé kontrakcie maternice a môžu mať relaxačný a upokojujúci účinok. No aj napriek tomu netreba svoje telo v tomto období nadmieru zaťažovať. Príliš drastické diéty a extrémna chudosť môžu spôsobiť nepravidelný cyklus alebo úplné zastavenie krvácania.

Niekoľko dní pred a po menštruácii by sme sa mali teplejšie obliekať, pretože organizmus potrebuje energiu na dôležitejšie veci,  než ochranu pred prechladnutiami.

Aj počas ovulácie, približne v strede cyklu, môžeme mať  bolesti, tlaky alebo kŕče, ktoré trvajú iba chvíľku alebo aj niekoľko dní. Objavujú sa na ľavej alebo pravej strane podľa toho, ktorý vaječník práve vypúšťa vajíčko. Pred menštruáciou ženské telo intenzívnejšie absorbuje alkohol. Menštruačné kŕče pomáhajú uvoľniť magnézium, horká čokoláda, špenát a sushi.

Prečítajte si tiež: Silná menštruácia - ako sa lieči

Čo môže spôsobiť nepravidelnosť menštruácie

Je dôležité vedieť, že nepravidelnosť menštruačného cyklu v prvých mesiacoch ( aj rokoch) je normálna a treba telu aj sebe dopriať čas, vyrovnať sa s takouto veľkou zmenou.

Posuny alebo úplnú stratu krvácania môže spôsobovať tiež zmena životného štýlu, hektický a stresujúci život, nadmerné cvičenie, náhle schudnutie, tehotenstvo, polycystycký syndróm vaječníkov, poruchy štítnej žľazy a hormónov ( ktoré môžu byť príčinou aj silného alebo slabého krvácania).

Predmenštruačný syndróm

Raz mesačne približne dva týždne pred menštruáciou sa v ženskom tele začne zhromažďovať estrogén a progesterón. Tieto hormóny regulujúce menštruačný cyklus a ovplyvňujúce centrálnu nervovú sústavu zvyčajne spolupracujú.

Problém nastáva, keď sa hormóny snažia vzájomne premôcť, prevýšiť. Keď v tele ženy získa prevahu estrogén zmocní sa jej úzkosť a podráždenosť. Keď preváži progesterón trápia ju depresie a únava.

Na záver

Menštruácia je súčasťou života ženy. Naučme sa ju ako súčasť svojho ženstva prijať. Aby sa nestala stresom a obmedzením, ale výsadou dospelosti, zdravia a ženskosti. Držíme palce!!!

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Predvianočný darček pre novorodencov vo zvolenskej pôrodnici
15.11.2018   0
Pôrodnica obdržala moderné detské lôžka v hodnote 3 000 eur.
Dokáže cvičenie vyliečiť neplodnosť?
13.11.2018   0
Čoraz viac párov sa pri liečbe neplodnosti rozhodne zamerať viac na podporu svojho zdravia.
Maximálne a minimálne materské 2019
12.11.2018   0
Priemerná výška dávky materské za posledné roky výrazne narástla. Kým v roku 2015 bola priemerná výška materského 430 eur, v roku 2018 to bolo 639 eur.
babetko
Že zaspí na prechádzke? Sen každej matky.
16.11.2018   3
Som rozhodnutá dať mu čo najmenej podnetov. Lenže to moje decko - čistý enviromentalista. Hau, cica, kopec, jééj. Namiesto toho, aby zaspal!
Naučiť dieťa zaspávať samé?
15.11.2018   3
Čakáme na to dlho – že to naše zlato položíme do postieľky, a ono zavrie oči a bude spať. Len nielen vďaka prieskumu (keby sme ho robiť chceli) by sme zistili, že je málo tých šťastných rodičov, ktorí také dieťa, či nebodaj viac kusov, majú. My ostatní ich zaspávať musíme naučiť.
Ako sa starať o detské vlásky?
14.11.2018   0
Starostlivosť o detské vlasy patrí medzi najväčšie radosti každej mamičky.
detské choroby
Zlomeniny kľúčnej kosti u novorodencov
14.11.2018   0
Aj keď informácia o tom, že vaše práve narodené dieťatko má zlomenú kľúčnu kosť je dosť stresujúca, nech vám je na útechu, že táto zlomenina sa väčšinou hojí dobre aj bez odborných zásahov. Patrí k najčastejším pôrodným zlomeninám vôbec. Týka sa asi 1 % narodených detí. Väčšinou je jednostranná.
Bolesť hlavy. Čo sa vás bude pýtať lekár
13.11.2018   0
Ako zmierniť bolesti hlavy? Kedy navštíviť lekára? Kedy volať záchranku? Na aké otázky sa pripraviť u odborníka?
Horúčka u novorodencov, dojčiat a batoliat
11.11.2018   0
K pediatrovi vezmite dieťatko vždy, keď má teplotu. Hovoríme teraz o deťoch do roka života.
zvery
Probém? Veterinárna diagnostika už aj s CT
15.11.2018   0
Diagnózu lekári určili psom, mačkám, ale aj chameleónovi či potkanovi.
Hierarchia v rodine z pohľadu psa
06.11.2018   2
Deti sú z pohľadu psa ľudské šteniatká a preto majú väčšie privilégia ako dospelí. No napriek tomu sú psovi podriadené a preto ak dávajú psovi náročné povely môžu dostať "príučku".
Problémy staroby dobehnú štvornohého priateľa skôr
29.10.2018   0
Keďže pes či mačka v porovnaní s ich majiteľmi starnú oveľa rýchlejšie, vyžaduje si ich dobrý zdravotný stav väčšiu starostlivosť, ako sa na prvý pohľad môže zdať.