ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávamePuberta a dospievanie

Dospievanie - prvé chĺpky...

 Mgr. Luba Lapšanská   04.02.2015   2

Keď som rozmýšľala nad tým, ako začať tento článoček, oslovila som svojich priateľov, aby mi pomohli vlastnými skúsenosťami. Veď za opýtanie nič nedám... A veru stálo to za to. Zistila som, že väčšina z nich svoje chĺpky objavila náhodou – keď už boli dostatočne výrazné. Len málokto z mojich priateliek či priateľov si všimol akúsi postupnosť...

Lenže,

postupnosť tu existuje! 

Jeden britský pediater - James Mourilyan Tanner, opísal vo svojej Tanner scale ( používa sa i výraz - Tanner stages), či po slovensky Tannerova stupnica alebo  škála, postupný vývoj primárnych i sekundárnych pohlavných znakov počas dospievania. 

Tento jeho počin bol v podstate začiatkom vytvorenia rastovej krivky, podľa ktorej sa určuje normálny, rýchlejší, či oneskorený vývoj detí v puberte. Možno si i vy spomínate na hromadnú návštevu pediatra v ôsmom ročníku ZŠ. Áno, presne na tú, keď si nás všetkých dopodrobna poobzerali. Už viete čo hodnotili? 

Puberta ako taká však nie je len zmenami primárnych a sekundárnych pohlavných znakov. Je to celý komplex zmien v organizme, v cítení, myslení atd. Dnes sa ale zameriame iba na to viditeľné – konkrétne na prvé chĺpky. Ako matka dospievajúceho syna vám prezradím, že je to téma zaujímavá nielen pre adolescentov, ale i pre ich rodičov. Nech vieme na čom sme a v ktorom štádiu sa náš potomok nachádza.  

Takže veľmi v skratke, začnime od faktov. Pubické ochlpenie sa nachádza v oblasti genitálií. U žien je to na venušinom pahorku (mons pubis), a v okolí veľkých pyskov ohanbia. Chĺpky sa môžu objaviť aj na nich  , na malých pyskoch ohanbia však nie sú.  Zasahovať môžu až na stehná alebo smerom k pupku.   U mužov sa nachádzajú  v okolí semenníkov i na nich a pri koreni penisu. Penis nie je ochlpený.  Zaujímavé je, že farba chĺpkov nemusí byť totožná s farbou vlasov..

Aký je teda postupný  vývoj - nielen  chĺpkov? 

U dievčat začína takmer vždy zároveň s vývinom poprsia. 

Ponúkam vám teda  štádiá opisu podľa Tannerovej stupnice. U dievčat je súvislosť s rastom chĺpkov a rastom prsníka. Podľa môjho skromného názoru je tam určite súvislosť aj so zmenami na genitáliách, to sa však v tejto stupnici neuvádza.  Takže prvý údaj je rast prsníka a veľkosť bradavky, druhý stav vývoja chĺpkov – v približne rovnakom období.

U chlapcov sa pohlavná zrelosť hodnotí podľa iných kritérií.

Je samozrejmé, že vývin každého jedinca, každého chlapca či dievčaťa je individuálny. Mierne odchýlky vo veku či raste sú teda normálne. 

A ešte na záver zaujímavosť.

Možno ste sa zamysleli nad tým, prečo nám ľuďom rastie silné ochlpenie len na niektorých miestach. Zo všetkých teórií (a je ich naozaj veľa) je všeobecne najpravdepodobnejšia tá, ktorá hovorí o feromónoch. Feromóny – pachové zložky, ktoré produkuje naše telo sa zachytávajú na chĺpkoch. A to práve na miestach, kde by mal byť pach (či tomu radšej budeme hovoriť vôňa) najintenzívnejší/šia na „prilákanie“ opačného  pohlavia. I keď v civilizovanom svete používame mydlá a parfumy a čo ja viem čo ešte, všetci vieme, že  nám tá naša druhá polovička musí voňať. A to ako – je už na každom z nás. 

V ďalšom článku si povieme o hygiene i tradícii zbavovania sa chĺpkov...

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
MUDr.Pavel Terenaše meno napísané 01.10.2016 03:33

Váš komentár smile Veľmi dobre spracovaná téma mamička

Dominova Mama napísané 30.11.2015 11:05

prečo je moje meno chlp

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Vianoce v pôrodnici
13.12.2018   0
Aj vďaka pobytu v nemocnici som si uvedomila, že Vianoce nie sú len o daroch, výzdobe a štedrej večeri, ale predovšetkým o otvorených srdciach dobrých ľudí, ktorí na tieto dni bez rodiny spríjemnili.
Čím obdarovať tehotnú ženu?
11.12.2018   1
Po dvoch pôrodoch a desiatkach rozbalených darov rada poradím komukoľvek, kto sa počas Vianoc rozhodol obdarovať tehotnú manželku, sestru, kamarátku či kolegyňu.
babetko
Mať mamu iba pre seba
14.12.2018   0
Vždy ma fascinovalo, ako moje dieťa takmer priadlo od radosti, keď som s ním čo len na chvíľu vybehla z domu, zatiaľ čo ocinko strážil malé bábätko. Ako med, natrieť na chleba. Naozaj mu stačilo len toto: mať mamu iba pre seba.
Ťažká kapitola rastu: zuby
13.12.2018   1
Kedy čakať prvý zúbok? Čo čakať pri prerezávaní zubov? Musia rásť zuby v bežnom poradí?Opravovať mliečne zuby? Odkedy si majú čistiť zúbky sami? Čo robiť, keď si nechce umyť zuby? Kedy prvý raz ku zubárke?
Pediatrička upozorňuje na hračky, ktoré nie sú pre malé deti
12.12.2018   0
Hračky môžu byť edukačné, dokážu si získať pozornosť dieťaťa a aj ho veľa naučiť. No nie všetky hračky sú pre deti bezpečné.
detské choroby
Hodnotíte lekárov na internete?
14.12.2018   0
V diskusiách o lekároch často chýba uvedomenie si toho, čo vlastne vyjadruje človek vo verejnom priestore, akým internet rozhodne je.
Nerobte paniku z detskej imunity
04.12.2018   0
Našim deťom môžeme škodiť dvoma spôsobmi. Buď ich zanedbávame, alebo im škodíme tým , že to so starostlivosťou o nich preháňame.
Zlyhanie obličiek
29.11.2018   0
Zákernosť mnohých ochorení poškodzujúcich obličky je v tom, že NEBOLIA.
zvery
Ako fotiť domácich miláčikov?
16.12.2018   0
Ak máte chuť na pekné fotky s vaším miláčikom, nepotrebujete hneď hľadať profíka.
Čo zvážiť pri výbere psa do rodiny?
10.12.2018   0
Ak ste sa rozhodli zaobstarať si psa, spravili ste rozhodnutie, ktoré ovplyvní chod vašej domácnosti zhruba na 10 rokov. Aby zžitie sa s novým členom bolo čo najpríjemnejšie, uvádzam niekoľko oblastí, ktoré si treba vopred premyslieť.
Ako zazimovať korytnačku?
28.11.2018   0
Zazimovať či nezazimovať? To je otázka, ktorá trápi predovšetkým chovateľov – začiatočníkov.