VychovávamePuberta a dospievanie

Dospievanie - prvé chĺpky...

 Mgr. Luba Lapšanská   04.02.2015   2

Keď som rozmýšľala nad tým, ako začať tento článoček, oslovila som svojich priateľov, aby mi pomohli vlastnými skúsenosťami. Veď za opýtanie nič nedám... A veru stálo to za to. Zistila som, že väčšina z nich svoje chĺpky objavila náhodou – keď už boli dostatočne výrazné. Len málokto z mojich priateliek či priateľov si všimol akúsi postupnosť...

Lenže,

postupnosť tu existuje! 

Jeden britský pediater - James Mourilyan Tanner, opísal vo svojej Tanner scale ( používa sa i výraz - Tanner stages), či po slovensky Tannerova stupnica alebo  škála, postupný vývoj primárnych i sekundárnych pohlavných znakov počas dospievania. 

Tento jeho počin bol v podstate začiatkom vytvorenia rastovej krivky, podľa ktorej sa určuje normálny, rýchlejší, či oneskorený vývoj detí v puberte. Možno si i vy spomínate na hromadnú návštevu pediatra v ôsmom ročníku ZŠ. Áno, presne na tú, keď si nás všetkých dopodrobna poobzerali. Už viete čo hodnotili? 

Puberta ako taká však nie je len zmenami primárnych a sekundárnych pohlavných znakov. Je to celý komplex zmien v organizme, v cítení, myslení atd. Dnes sa ale zameriame iba na to viditeľné – konkrétne na prvé chĺpky. Ako matka dospievajúceho syna vám prezradím, že je to téma zaujímavá nielen pre adolescentov, ale i pre ich rodičov. Nech vieme na čom sme a v ktorom štádiu sa náš potomok nachádza.  

Takže veľmi v skratke, začnime od faktov. Pubické ochlpenie sa nachádza v oblasti genitálií. U žien je to na venušinom pahorku (mons pubis), a v okolí veľkých pyskov ohanbia. Chĺpky sa môžu objaviť aj na nich  , na malých pyskoch ohanbia však nie sú.  Zasahovať môžu až na stehná alebo smerom k pupku.   U mužov sa nachádzajú  v okolí semenníkov i na nich a pri koreni penisu. Penis nie je ochlpený.  Zaujímavé je, že farba chĺpkov nemusí byť totožná s farbou vlasov..

Aký je teda postupný  vývoj - nielen  chĺpkov? 

U dievčat začína takmer vždy zároveň s vývinom poprsia. 

Ponúkam vám teda  štádiá opisu podľa Tannerovej stupnice. U dievčat je súvislosť s rastom chĺpkov a rastom prsníka. Podľa môjho skromného názoru je tam určite súvislosť aj so zmenami na genitáliách, to sa však v tejto stupnici neuvádza.  Takže prvý údaj je rast prsníka a veľkosť bradavky, druhý stav vývoja chĺpkov – v približne rovnakom období.

U chlapcov sa pohlavná zrelosť hodnotí podľa iných kritérií.

Je samozrejmé, že vývin každého jedinca, každého chlapca či dievčaťa je individuálny. Mierne odchýlky vo veku či raste sú teda normálne. 

A ešte na záver zaujímavosť.

Možno ste sa zamysleli nad tým, prečo nám ľuďom rastie silné ochlpenie len na niektorých miestach. Zo všetkých teórií (a je ich naozaj veľa) je všeobecne najpravdepodobnejšia tá, ktorá hovorí o feromónoch. Feromóny – pachové zložky, ktoré produkuje naše telo sa zachytávajú na chĺpkoch. A to práve na miestach, kde by mal byť pach (či tomu radšej budeme hovoriť vôňa) najintenzívnejší/šia na „prilákanie“ opačného  pohlavia. I keď v civilizovanom svete používame mydlá a parfumy a čo ja viem čo ešte, všetci vieme, že  nám tá naša druhá polovička musí voňať. A to ako – je už na každom z nás. 

V ďalšom článku si povieme o hygiene i tradícii zbavovania sa chĺpkov...

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
MUDr.Pavel Terenaše meno napísané 01.10.2016 03:33

Váš komentár smile Veľmi dobre spracovaná téma mamička

Dominova Mama napísané 30.11.2015 11:05

prečo je moje meno chlp

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?