VychovávamePuberta a dospievanie

Keď sa nám dcéry zaobľujú

 Mgr. Ľuba Lapšanská   24.08.2016   2

Po pár článkoch určených pre chlapcov a ich rodičov sa dnes zľahka pozrieme na dievčence, ich začiatky dospievania, zmeny na tele i na dušičke. 

Zdroj: ingimage.com

U dievčat puberta obvykle začína medzi 11. až 14. rokom života. Nie je však už (v tejto dobe) neobvyklé, že nájdete zaobľujúce sa štvrtáčky či piatačky. Nie všetky sa meníme v rovnakom čase a rovnakým spôsobom. Aj prvá menštruácia dokáže niektoré dievčatá prekvapiť už v deviatich rokoch. Je teda jasné, že s vysvetľovaním treba začať čo najskôr. Alebo myslíte, že to stačí až v čase keď dostane prvú menštruáciu? 

Pridávam dva príbehy, oba z prvej ruky, konkrétne situácie konkrétnych dievčat. 

Príbeh prvý

Ten prvý som zažila ako učiteľka. Bola to práve štvrtáčka, ktorú som už od rána pozorovala, pretože to bola skvelá žiačka, vždy sústredená a usmiata. Ale v ten deň, keď sa TO malo stať jej bolo nevoľno už od rána. Bola bledá ako stena, a presvedčivo poľahúvala  po lavici podobne ako jej menej zdatní spolužiaci.

Už na konci prvej hodiny musela ísť na toaletu. Do triedy sa ale nevrátila. Išla som za ňou. Našla som ju v kútiku, učupenú na toaletách. Bola ešte bledšia, priam zelená strachom. Keď zbadala krv na nohavičkách, tak bola presvedčená o tom, že je smrteľne chorá a nastala jej posledná hodina. Na základe tohto pocitu sa ešte statočne vyzvracala. Do kabinetu som ju už priam niesla. Nikdy pred tým o menštruácii nepočula, a ja ďakujem komusi vyššiemu, že jej šialený strach trval len tých pár minút, kým sme si situáciu nevysvetlili.  

Dievčinka číslo 2

Druhá dievčinka bola o menštruácii poučená, ale nie veľmi dostatočne. Pre zmenu som ju zase stretla v letnom tábore. Deväť ročná, veselá, znalá sveta. A hanblivá. Ako to už v táboroch chodí, každodenná činnosť v horúcom počasí si vyžaduje každodennú sprchu. Na tretí deň sa však toto usmiate slniečko odmietlo sprchovať. A tak isto aj ďalšie dva dni.  

Mohlo by vás zaujímať: Čo čítajú puberťáci.

Bolo to zvláštne, lebo dovtedy s tým nemala problém. Videla som, že sa s ňou  niečo deje, ale nedopátrala som sa čo. Takže, aby som to skrátila – po dlhom rozhovore, kedy veľmi ostýchavo priznala, že dostala prvú menštruáciu som sa dozvedela, že sa „nesmie kúpať“. Takúto informáciu dostala od mamky, keď sa o menzes rozprávali.

Tri dni bez dotyku vody, počas menštruácie. Predstavujete si to? Som rada, že nedostala nejakú infekciu. A taktiež po tých troch dňoch konečne vymenila hygienické vreckovky, ktoré dovtedy používala, za hygienické vložky. Hanbila sa ich sama kúpiť. 

Takže prosím vás, rodičov, venujte svojim deťom chvíľu času a pomôžte im pripraviť sa na pubertu.

Zdroj: ingimage.com

 

Telesné znaky u dievčat

U dievčat telesné zmeny nastávajú keď podkožný tuk začne miznúť, z bábätkovských tváričiek sa začínajú meniť na dospeláckejšie.  Prsia sa začínajú zaobľovať obvykle ako prvé. Objavuje sa prvé ochlpenie v oblasti prirodzenia, až o rok či dva neskôr aj v podpazuší. Vzhľadom k ostatnému telu sa rozširuje panva.  Takmer súčasne sa menia a dozrievajú aj vnútorné pohlavné orgány. Telo nadobúda inú podobu, je ďalším krôčikom k dospelosti.

Puberta je obdobím zmien. Pripravuje dievčatá na rolu ženy, matky. Je to prvý krok k dospievaniu.

Ako má vyzerať menštruačná krv?

Začína sa objavovať náladovosť, pocity bezmocnosti, plačlivosť... To sa strieda so stavmi plnými energie, aktivity, chuti zmeniť svet. 

Dievčatá trápia odrazu celkom obyčajné/neobyčajné veci, ktoré doteraz nemuseli riešiť. Týkajú sa telesných zmien: 

Ako sa vyrovnať s rastúcimi prsiami? Mám ich veľké/malé? Musím si teraz kúpiť podprsenku? Čo ak mi vidno bradavky? 

Čo robiť, keď sa na tvári vyrojí akné? Prečo sa odrazu viacej potím? Všimol si niekto že už mám chĺpky? Vidno to, keď mám menštruáciu? A je to normálne že mi mesiačiky chodia nepravidelne? Čo mám počas menštruácie používať, je lepší tampón alebo vložka? A čo mám robiť keď mi je pri tom zle?   Prečo mám odrazu taký veľký zadok? Nie som tučná? 

A samozrejme, že sa týkajú aj zmien duševných: 

Prečo som taká zmätená a nerozhodná? Prečo ma prepadajú pochybnosti zakaždým keď niečo robím? Prečo sa odrazu neviem kamarátiť s chlapcami? Ako spoznám, že som zamilovaná? Prečo sa moji rodičia stále do všetkého starajú? Prečo musia všetko vedieť? A prečo musia všetko kontrolovať a o všetkom rozhodovať? Kedy sa so mnou prestanú rozprávať ako s malým deckom?  Čo mám robiť, ak sa bude chcieť niekto so mnou bozkávať? Čo mám robiť ak sa nikto so mnou nebude chcieť bozkávať? Čo ak mu / im nepáčim? Nie som divná keď sa mi sníva ako ma niekto objíma? 

Zdroj: ingimage.com

 

Nuž tak, i dievčence majú veľa otázok. A je nutné im pravdivo a citlivo odpovedať. Postupne sa pokúsim ponúknuť vám svoje skúsenosti a poteším sa, ak mi napíšete i vy tie svoje. 

Zatiaľ vám  želám krásne a pokojné dni s našimi pubertiakmi ...

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Pekne postupne.Tento portál má toľko rokov, ako môj najstarší syn. Objavila som ho práve v čase, keď sa narodil. Dnes ich mám už troch. A rastú spolu. A ja s nimi.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku
luba-autorka napísané 02.11.2014 23:39

veruze, myslim ze takmer kazda zena si pamata svoju prvu menstruaciu, i nejake detailiky k tomu. levandulove mydlo je urcite vonava spomienka :-)

Sisi napísané 03.05.2013 11:47

Ja si pamatam, ako u nas v skole v 6./7. rocniku bola doktorka so sestrickou a robili prehliadky dievcat a kazdej sa pytali, ci uz mala menstruaciu. Pamatam si na jednu spoluziacku, ktora sa potichu vypytovala, co to je :( Bolo mi jej luto a mrzi ma to este aj dnes, ked si na to spomeniem. A mne sa prvy menzes spaja s levandulovym mydlom - take sme prave mali doma smile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?