VychovávamePuberta a dospievanie

Keď sa nám dcéry zaobľujú

 Mgr. Ľuba Lapšanská   24.08.2016   2

Po pár článkoch určených pre chlapcov a ich rodičov sa dnes zľahka pozrieme na dievčence, ich začiatky dospievania, zmeny na tele i na dušičke. 

Zdroj: ingimage.com

U dievčat puberta obvykle začína medzi 11. až 14. rokom života. Nie je však už (v tejto dobe) neobvyklé, že nájdete zaobľujúce sa štvrtáčky či piatačky. Nie všetky sa meníme v rovnakom čase a rovnakým spôsobom. Aj prvá menštruácia dokáže niektoré dievčatá prekvapiť už v deviatich rokoch. Je teda jasné, že s vysvetľovaním treba začať čo najskôr. Alebo myslíte, že to stačí až v čase keď dostane prvú menštruáciu? 

Pridávam dva príbehy, oba z prvej ruky, konkrétne situácie konkrétnych dievčat. 

Príbeh prvý

Ten prvý som zažila ako učiteľka. Bola to práve štvrtáčka, ktorú som už od rána pozorovala, pretože to bola skvelá žiačka, vždy sústredená a usmiata. Ale v ten deň, keď sa TO malo stať jej bolo nevoľno už od rána. Bola bledá ako stena, a presvedčivo poľahúvala  po lavici podobne ako jej menej zdatní spolužiaci.

Už na konci prvej hodiny musela ísť na toaletu. Do triedy sa ale nevrátila. Išla som za ňou. Našla som ju v kútiku, učupenú na toaletách. Bola ešte bledšia, priam zelená strachom. Keď zbadala krv na nohavičkách, tak bola presvedčená o tom, že je smrteľne chorá a nastala jej posledná hodina. Na základe tohto pocitu sa ešte statočne vyzvracala. Do kabinetu som ju už priam niesla. Nikdy pred tým o menštruácii nepočula, a ja ďakujem komusi vyššiemu, že jej šialený strach trval len tých pár minút, kým sme si situáciu nevysvetlili.  

Dievčinka číslo 2

Druhá dievčinka bola o menštruácii poučená, ale nie veľmi dostatočne. Pre zmenu som ju zase stretla v letnom tábore. Deväť ročná, veselá, znalá sveta. A hanblivá. Ako to už v táboroch chodí, každodenná činnosť v horúcom počasí si vyžaduje každodennú sprchu. Na tretí deň sa však toto usmiate slniečko odmietlo sprchovať. A tak isto aj ďalšie dva dni.  

Mohlo by vás zaujímať: Čo čítajú puberťáci.

Bolo to zvláštne, lebo dovtedy s tým nemala problém. Videla som, že sa s ňou  niečo deje, ale nedopátrala som sa čo. Takže, aby som to skrátila – po dlhom rozhovore, kedy veľmi ostýchavo priznala, že dostala prvú menštruáciu som sa dozvedela, že sa „nesmie kúpať“. Takúto informáciu dostala od mamky, keď sa o menzes rozprávali.

Tri dni bez dotyku vody, počas menštruácie. Predstavujete si to? Som rada, že nedostala nejakú infekciu. A taktiež po tých troch dňoch konečne vymenila hygienické vreckovky, ktoré dovtedy používala, za hygienické vložky. Hanbila sa ich sama kúpiť. 

Takže prosím vás, rodičov, venujte svojim deťom chvíľu času a pomôžte im pripraviť sa na pubertu.

Zdroj: ingimage.com

 

Telesné znaky u dievčat

U dievčat telesné zmeny nastávajú keď podkožný tuk začne miznúť, z bábätkovských tváričiek sa začínajú meniť na dospeláckejšie.  Prsia sa začínajú zaobľovať obvykle ako prvé. Objavuje sa prvé ochlpenie v oblasti prirodzenia, až o rok či dva neskôr aj v podpazuší. Vzhľadom k ostatnému telu sa rozširuje panva.  Takmer súčasne sa menia a dozrievajú aj vnútorné pohlavné orgány. Telo nadobúda inú podobu, je ďalším krôčikom k dospelosti.

Puberta je obdobím zmien. Pripravuje dievčatá na rolu ženy, matky. Je to prvý krok k dospievaniu.

Ako má vyzerať menštruačná krv?

Začína sa objavovať náladovosť, pocity bezmocnosti, plačlivosť... To sa strieda so stavmi plnými energie, aktivity, chuti zmeniť svet. 

Dievčatá trápia odrazu celkom obyčajné/neobyčajné veci, ktoré doteraz nemuseli riešiť. Týkajú sa telesných zmien: 

Ako sa vyrovnať s rastúcimi prsiami? Mám ich veľké/malé? Musím si teraz kúpiť podprsenku? Čo ak mi vidno bradavky? 

Čo robiť, keď sa na tvári vyrojí akné? Prečo sa odrazu viacej potím? Všimol si niekto že už mám chĺpky? Vidno to, keď mám menštruáciu? A je to normálne že mi mesiačiky chodia nepravidelne? Čo mám počas menštruácie používať, je lepší tampón alebo vložka? A čo mám robiť keď mi je pri tom zle?   Prečo mám odrazu taký veľký zadok? Nie som tučná? 

A samozrejme, že sa týkajú aj zmien duševných: 

Prečo som taká zmätená a nerozhodná? Prečo ma prepadajú pochybnosti zakaždým keď niečo robím? Prečo sa odrazu neviem kamarátiť s chlapcami? Ako spoznám, že som zamilovaná? Prečo sa moji rodičia stále do všetkého starajú? Prečo musia všetko vedieť? A prečo musia všetko kontrolovať a o všetkom rozhodovať? Kedy sa so mnou prestanú rozprávať ako s malým deckom?  Čo mám robiť, ak sa bude chcieť niekto so mnou bozkávať? Čo mám robiť ak sa nikto so mnou nebude chcieť bozkávať? Čo ak mu / im nepáčim? Nie som divná keď sa mi sníva ako ma niekto objíma? 

Zdroj: ingimage.com

 

Nuž tak, i dievčence majú veľa otázok. A je nutné im pravdivo a citlivo odpovedať. Postupne sa pokúsim ponúknuť vám svoje skúsenosti a poteším sa, ak mi napíšete i vy tie svoje. 

Zatiaľ vám  želám krásne a pokojné dni s našimi pubertiakmi ...

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Pekne postupne.Tento portál má toľko rokov, ako môj najstarší syn. Objavila som ho práve v čase, keď sa narodil. Dnes ich mám už troch. A rastú spolu. A ja s nimi.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
luba-autorka napísané 02.11.2014 23:39

veruze, myslim ze takmer kazda zena si pamata svoju prvu menstruaciu, i nejake detailiky k tomu. levandulove mydlo je urcite vonava spomienka :-)

Sisi napísané 03.05.2013 11:47

Ja si pamatam, ako u nas v skole v 6./7. rocniku bola doktorka so sestrickou a robili prehliadky dievcat a kazdej sa pytali, ci uz mala menstruaciu. Pamatam si na jednu spoluziacku, ktora sa potichu vypytovala, co to je :( Bolo mi jej luto a mrzi ma to este aj dnes, ked si na to spomeniem. A mne sa prvy menzes spaja s levandulovym mydlom - take sme prave mali doma smile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?