ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ZdravieZdravé dieťa

Ako pripraviť dieťa na gynekologické vyšetrenie

 MUDr. Zuzana Pitoňáková   15.12.2014   0

Ak je potrebné, aby dievčatko alebo dospievajúce dievča bolo gynekologicky vyšetrené, mamu to pravdepodobne najskôr vydesí. Predstaví si možno, ako jej dcére na gynekologickom vyšetrovacom stole lekár zavedie prst a možno aj kovové gynekologické zrkadlá do pošvy, a tým jej o.i. poruší panenskú blanu.

Je to však samozrejme zbytočná obava, ktorá pramení z nevedomosti pravidiel gynekológie detí a dospievajúcich.


Lekár – gynekológ
, ktorý sa gynekológiu detí zaoberá, panenstvo rešpektuje. A navyše k jeho erudícii patrí, aby vedel s detskou i dospievajúcou pacientkou jednať, a bol zároveň tak trochu psychológom.

Na rozdiel od bežného gynekologického vyšetrenia dospelej ženy spadá do oblasti gynekológie  detí a dospievajúcich zhodnotenie celkového vývoja a stavu pohlavného dospievania. Vlastné vyšetrenie by preto malo začať zmeraním výšky, odvážením a zhodnotením rozvoja druhotných pohlavných znakov ( prsia, ochlpenie) a zhodnotenie celkového telesného vzhľadu pacientky.

Až potom sa lekár dostane k vlastnému vyšetreniu, ktoré by malo mať tri súčasti:

  • vyšetrenie pohľadom ( prehliadka vonkajších rodidiel),
  • vyšetrenie pohmatom
  • vyšetrenie pošvy a krčku maternice vaginoskopom 

Vyšetrenie pohmatom

V gynekológii veľmi dôležité. U detí a panenských dospievajúcich dievčat však lekár zavádza prst vždy len do konečníka. Aby vtláčanie prstu do konečníka nebolo nepríjemné, vždy sa pred vyšetrením ukazovák v rukavici navhlčí gélom.

Ako môžte pomôcť

Ak sa budete so svojou malou dcérou chystať na gynekologické vyšetrenie, môžete jej vysvetliť doma v kľude, aby sa vám pokúsila vsunúť ukazovák do vašej ruky, ktorú máte pevne zovretú tak, aby musela veľmi tlačiť. Potom urobte druhý pokus, pri ktorom ruku zvierať nebudete, takže do nej dievčatko vsunie prst veľmi ľahko. Takýto pokus dieťa pochopí oveľa lepšie ako , ako keď jej bude zdôrazňované, že sa „musí uvoľniť, aby ju to nebolelo“.

Ultrazvuk

Moderné gynekologické vyšetrenie sa ani u detí nezaobíde bez vyšetrenia ultrazvukom, a to len cez stenu brušnú. Toto vyšetrenie vôbec nebolí. Opäť je vhodné to dieťaťu najskôr vysvetliť, napr: „Pani doktorka ti najskôr natrie na bruško taký biely džem a bude ti po ňom kĺzať s malou studenou žehličkou,“ alebo podobne. Vyšetrenie ultrazzvukom má však jednu nepríjemnú stránku: musí byť plný močový mechúr – to je technická podmienka, aby do hĺbky panvy bolo ultrazvukom vidieť. A to, že sa pred vyšetrením nemôžu vycikať a ešte im  po brušku jazdia chladnou ultrazvukovou somdou, znášajú deti s obtiažami, niektoré sa pri vyšetrení aj pocikajú.

Z toho si samozrejme nič nerobte, v ambulancii, kde vyšetrujú deti, sú na takéto nehody zvyknutí. Jediné nepríjemné je, že potom musíme čakať, kým sa dievčatku močový mechúr opäť naplní. Aj toto by maminka mala svojej dcére nejak vysvetliť a pomôcť jej to prekonať. U dospevajúcich dievčat tento problém odpadá – vyšetrenie ultrazvukom znášajú bez obtiaží.

Ďalšie vyšetrenie

Pri niektorých poruchách alebo ochoreniach je potrebné odobrať z vnútra pošvy materiál na vyšetrenie napr. bakteriologické (pri výtoku) alebo cytologické ( na posúdenie hormonálnej situácie). Cez prirodzený otvor, ktorý v panenskej blane za normálnych okolností vždy je, sa zavedie do pošvy vatová tyčinka a vzorka sa natiera na sklíčko allebo sa v inej forme zasiela do laboratória.

Toto vyšetrenie je zo všetkého, s čím sa dieťa v ordinácii stretne, to najnepríjemnejšie. Suchá vatová tyčinka totiž okraje panenskej blany (hymenu) „odiera“ a dieťa to vníma ako veľmi nepríjemný pocit. Je preto lepšie, keď sa takéto odbery robia cez trubičku vaginoskopu. Samotné zavedenie vaginoskopu nebolí a následný dotyk vatovou tučinkou v hĺbke pošvy už bolestivý nie je. Aj na takýto odber je dobré svoje dieťa pripraviť napr. tým, že je to asi také, ako keď im čistia vatovou tyčinkou uši.   

Čo najväčší ohľad na dieťa

Ak je dieťa vydesené, k vyšetreniu ho nenútime, počkáme napríklad na ďalšiu návštevu. 

 

Niekedy je veľmi účinné, keď pred vystrašenou malou pacientkou lekár vyšetrí iné dievčatko, ktoré je už ostrieľané. Keď vydesené dieťa vidí, že všetko prebieha kľudne, vyšetrenie je potom už väčšinou bez problémov.

Ak nepomôžu aj takéto postupy, rozhodne nerobíme vyšetrenie za cenu násila. Jednak by sme dieťa vydesili ešte viac, ale tiež by sa mohlo pri takomto „zápase“ dieťaťu ublížiť a navyše by lekár namal šancu niečo vyhmatať. Niekedy stačí dieťa ukľudniť malou dávkou utišovacieho prostriedku. Len vzácne sa musí dieťa vyšetriť v narkóze.

Úspech a zdarný priebeh gynekologického vyšetrenia vždy závisí od spolupráce vyšetrenej. U detí samozrejme motivácia chýba, preto ich musíme na vyšetrenie pripraviť čo najlepšie. Každá mama pozná svoju dcéru sama najlepšie, a tak iste nájde ten najvhodnejší spôsob ako na to. Čas, ktorý príprave venuje sa zúročí tým, že vyšetrenie prebehne hladko a prispeje k určeniu obtiaží, a tým k správnemu liečeniu, bez toho, aby to prinieslo nepríjemné zážitky, na ktoré by dieťa dlho nerado spomínalo.

Ako nájsť dobrého detského gynekológa

V prvom rade by vám váš detský lekár mal vedieť odporučiť takéhoto odborníka. A samozrejme odpovede hľadajte aj na našom FÓRE. Nie je nad skúsenosť.

  • Informačný zdroj: Publikácia - Gynekologické problémy u děvčátek a dospívajícich dívek

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Rebríček 2018: Mamy oznámkovali svoje pôrodnice
19.07.2018   1
Slovensky opäť hodnotili pôrodnicu, v ktorej priviedli na svet svoje bábätko. Známkovanie v online aplikácii projektu Sprievodca pôrodnicami do konca mája 2018.
Sprievodca pôrodnicami 2018
19.07.2018   1
Projekt Sprievodca pôrodnicami porovnáva slovenské pôrodnice už sedem rokov. Hodnotenie pripravuje Health Policy Institute (HPI) v spolupráci s portálom rodinka.sk.
Moje dieťa patrí ku mne
19.07.2018   0
Dieťa patrí na telo matky. Máme teda vôbec niečo chcieť, alebo je to vec zahrnutá v nejakých nemocničných štandardoch?
babetko
Kráľovský bontón slušného správania: čo by mali vedieť aj malé deti?
23.07.2018   0
Čím skôr sa deti naučia bontónu, tým skôr sa stanú pravidlá slušného správania súčasťou ich bežného, prirodzeného správania.
Ako obliecť dieťa. Zn.: Nie som nákupná maniačka
21.07.2018   0
Aj najracionálnejšie ženy pri nákupoch pre deti občas strácajú úsudok. Nákupnej horúčke neprospievajú ani pravidelne postované fotky princa Georga v rozkošnom kabátiku a školskej uniforme.
Prečo u detí od mala rozvíjať hrubú motoriku
20.07.2018   0
U malého bábätka sa začína najskôr rozvíjať hrubá motorika – ak má na to dieťa primerané podmienky a prostredie. Dieťatko postupne začína ovládať svoje končatiny, učí sa držať hlavičku bez opory. Prechádza od lezenia, cez sedenie do stoja a následnej chôdze.
detské choroby
„Domáce“ úrazy hlavy
21.07.2018   0
Nevyskakuj na tej lavici, aby si sa nebuchol o radiátor! Pozor, tam nechoď, môže ti to spadnúť na hlavu! Nelez na bratovu poschodovú posteľ, je pre teba ešte priveľmi vysoká!
10 otázok o osýpkach
13.07.2018   0
Na východe Slovenska sa šíri najväčšia epidémia osýpok za posledných 20 rokov. Čo sú najčastejšie otázky, ktoré vás zaujímajú o osýpkach?
Na východe Slovenska zúri epidémia osýpok
11.07.2018   0
V okrese Michalovce pribúdajú pacienti, ktorí sa nakazili osýpkami. Viac ako stovka prípadov zaskočila lekárov a hygienikov. Medzi nakazenými sú dospelí aj deti, ôsmim z nich komplikuje liečbu pridružený zápal pľúc.
zvery
Cítia sa psy previnilo?
22.07.2018   0
Našli ste už ako majitelia psa svoj príbytok hore nohami? Rozhodol sa váš štvornohý spolubývajúci premiestniť nábytok, roztrhať poťahy na sedačke, rozhádzať dohryzené vnútro z vankúša, dotrhať záclony, prípadne svojvoľne vykonal iné prerábky? Cítil sa potom previnilo?
Mravčia farma- skvelá výchovná pomôcka či zbytočný rozmar?
21.07.2018   0
Najväčším hitom, ktorý dnes valcuje internetové predajne a láka rodičov aj deťúrence, je mravčia farma.
Máme psa seniora
17.07.2018   2
Čo treba vedieť ak váš pes dosiahol vek 8 a viac rokov? Ako správne cvičiť a vychovávať psieho seniora? Môžeme s ním ešte športovať? Ako? Nevadí ak zmeníme niektoré viacročné zvyky?