ZdravieZdravé dieťa

Ako pripraviť dieťa na gynekologické vyšetrenie

 MUDr. Zuzana Pitoňáková   15.12.2014   0

Ak je potrebné, aby dievčatko alebo dospievajúce dievča bolo gynekologicky vyšetrené, mamu to pravdepodobne najskôr vydesí. Predstaví si možno, ako jej dcére na gynekologickom vyšetrovacom stole lekár zavedie prst a možno aj kovové gynekologické zrkadlá do pošvy, a tým jej o.i. poruší panenskú blanu.

Je to však samozrejme zbytočná obava, ktorá pramení z nevedomosti pravidiel gynekológie detí a dospievajúcich.


Lekár – gynekológ
, ktorý sa gynekológiu detí zaoberá, panenstvo rešpektuje. A navyše k jeho erudícii patrí, aby vedel s detskou i dospievajúcou pacientkou jednať, a bol zároveň tak trochu psychológom.

Na rozdiel od bežného gynekologického vyšetrenia dospelej ženy spadá do oblasti gynekológie  detí a dospievajúcich zhodnotenie celkového vývoja a stavu pohlavného dospievania. Vlastné vyšetrenie by preto malo začať zmeraním výšky, odvážením a zhodnotením rozvoja druhotných pohlavných znakov ( prsia, ochlpenie) a zhodnotenie celkového telesného vzhľadu pacientky.

Až potom sa lekár dostane k vlastnému vyšetreniu, ktoré by malo mať tri súčasti:

  • vyšetrenie pohľadom ( prehliadka vonkajších rodidiel),
  • vyšetrenie pohmatom
  • vyšetrenie pošvy a krčku maternice vaginoskopom 

Vyšetrenie pohmatom

V gynekológii veľmi dôležité. U detí a panenských dospievajúcich dievčat však lekár zavádza prst vždy len do konečníka. Aby vtláčanie prstu do konečníka nebolo nepríjemné, vždy sa pred vyšetrením ukazovák v rukavici navhlčí gélom.

Ako môžte pomôcť

Ak sa budete so svojou malou dcérou chystať na gynekologické vyšetrenie, môžete jej vysvetliť doma v kľude, aby sa vám pokúsila vsunúť ukazovák do vašej ruky, ktorú máte pevne zovretú tak, aby musela veľmi tlačiť. Potom urobte druhý pokus, pri ktorom ruku zvierať nebudete, takže do nej dievčatko vsunie prst veľmi ľahko. Takýto pokus dieťa pochopí oveľa lepšie ako , ako keď jej bude zdôrazňované, že sa „musí uvoľniť, aby ju to nebolelo“.

Ultrazvuk

Moderné gynekologické vyšetrenie sa ani u detí nezaobíde bez vyšetrenia ultrazvukom, a to len cez stenu brušnú. Toto vyšetrenie vôbec nebolí. Opäť je vhodné to dieťaťu najskôr vysvetliť, napr: „Pani doktorka ti najskôr natrie na bruško taký biely džem a bude ti po ňom kĺzať s malou studenou žehličkou,“ alebo podobne. Vyšetrenie ultrazzvukom má však jednu nepríjemnú stránku: musí byť plný močový mechúr – to je technická podmienka, aby do hĺbky panvy bolo ultrazvukom vidieť. A to, že sa pred vyšetrením nemôžu vycikať a ešte im  po brušku jazdia chladnou ultrazvukovou somdou, znášajú deti s obtiažami, niektoré sa pri vyšetrení aj pocikajú.

Z toho si samozrejme nič nerobte, v ambulancii, kde vyšetrujú deti, sú na takéto nehody zvyknutí. Jediné nepríjemné je, že potom musíme čakať, kým sa dievčatku močový mechúr opäť naplní. Aj toto by maminka mala svojej dcére nejak vysvetliť a pomôcť jej to prekonať. U dospevajúcich dievčat tento problém odpadá – vyšetrenie ultrazvukom znášajú bez obtiaží.

Ďalšie vyšetrenie

Pri niektorých poruchách alebo ochoreniach je potrebné odobrať z vnútra pošvy materiál na vyšetrenie napr. bakteriologické (pri výtoku) alebo cytologické ( na posúdenie hormonálnej situácie). Cez prirodzený otvor, ktorý v panenskej blane za normálnych okolností vždy je, sa zavedie do pošvy vatová tyčinka a vzorka sa natiera na sklíčko allebo sa v inej forme zasiela do laboratória.

Toto vyšetrenie je zo všetkého, s čím sa dieťa v ordinácii stretne, to najnepríjemnejšie. Suchá vatová tyčinka totiž okraje panenskej blany (hymenu) „odiera“ a dieťa to vníma ako veľmi nepríjemný pocit. Je preto lepšie, keď sa takéto odbery robia cez trubičku vaginoskopu. Samotné zavedenie vaginoskopu nebolí a následný dotyk vatovou tučinkou v hĺbke pošvy už bolestivý nie je. Aj na takýto odber je dobré svoje dieťa pripraviť napr. tým, že je to asi také, ako keď im čistia vatovou tyčinkou uši.   

Čo najväčší ohľad na dieťa

Ak je dieťa vydesené, k vyšetreniu ho nenútime, počkáme napríklad na ďalšiu návštevu. 

 

Niekedy je veľmi účinné, keď pred vystrašenou malou pacientkou lekár vyšetrí iné dievčatko, ktoré je už ostrieľané. Keď vydesené dieťa vidí, že všetko prebieha kľudne, vyšetrenie je potom už väčšinou bez problémov.

Ak nepomôžu aj takéto postupy, rozhodne nerobíme vyšetrenie za cenu násila. Jednak by sme dieťa vydesili ešte viac, ale tiež by sa mohlo pri takomto „zápase“ dieťaťu ublížiť a navyše by lekár namal šancu niečo vyhmatať. Niekedy stačí dieťa ukľudniť malou dávkou utišovacieho prostriedku. Len vzácne sa musí dieťa vyšetriť v narkóze.

Úspech a zdarný priebeh gynekologického vyšetrenia vždy závisí od spolupráce vyšetrenej. U detí samozrejme motivácia chýba, preto ich musíme na vyšetrenie pripraviť čo najlepšie. Každá mama pozná svoju dcéru sama najlepšie, a tak iste nájde ten najvhodnejší spôsob ako na to. Čas, ktorý príprave venuje sa zúročí tým, že vyšetrenie prebehne hladko a prispeje k určeniu obtiaží, a tým k správnemu liečeniu, bez toho, aby to prinieslo nepríjemné zážitky, na ktoré by dieťa dlho nerado spomínalo.

Ako nájsť dobrého detského gynekológa

V prvom rade by vám váš detský lekár mal vedieť odporučiť takéhoto odborníka. A samozrejme odpovede hľadajte aj na našom FÓRE. Nie je nad skúsenosť.

  • Informačný zdroj: Publikácia - Gynekologické problémy u děvčátek a dospívajícich dívek

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   1
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Nenadávajme deťom kvôli deci rozliatej vody
24.04.2019   1
Niekedy v slabej chvíľke stratíme nervy a hučíme ako sirény. Kvôli deci rozliatej vody. „Ty si ale babrák, to nevieš dať pozor, čo máš ruky deravé?“
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?