ŽenaVzťahy

Žiť naplno tu a teraz: inak nie si schopný milovať

 Anna Veselá   14.09.2020   0

Zvykli sme si v tejto našej digitálnej dobe zvaľovať všetko zlé na technológie, ktoré nám kradnú nielen čas, ale celú dušu.

Určite sme počuli, že kvôli smarftónom nikde a nikdy nie sme sami, že si zahlcujeme hlavy milión podnetmi, žijeme si rozptýlene. Len čo hrozí nejaká tá prázdna chvíľka, okamžite sa napojíme na digitálny svet. Vnútorný nemáme...  

O roztrieštenom, chaotickom živote, v ktorom chýba sústredenosť, však písal sociológ Erich Fromm ešte v časoch, kedy IBM predávala počítače vážiace 900 kilogramov.

 

Zabíjame čas

„Naša kultúra vedie k nesústredenému a rozptýlenému spôsobu života, ako žiadna iná, píše Fromm vo svojej najznámejšej knihe Umenie milovať, ktorá vyšla v roku 1956.

V jeho „rýchlych“ časoch, keď na svetlo sveta prichádzali vynálezy ako ultrazvuk, farebná televízia, či mikrovlnka, opisuje moderného človeka, ktorý má pocit, že stráca čas, keď nerobí veci rýchlo a pritom „nevie, čo robiť s časom, ktorý získa, okrem toho, že ho zabíja.“

Všímal si, koľko vecí robia ľudia naraz, koľko sú toho ochotní spotrebovať a zhltnúť. O únikových činnostiach písal skôr, ako tu bol Netflix, severské detektívky a fast foody.

Nervózni sami zo seba

Pred viac ako 60 rokmi Fromm pozoroval, že väčšina ľudí nedokáže len tak sedieť bez pohybu, bez rozprávania, fajčenia, čítania: „Začnú byť nervózni a nepokojní a musia niečo robiť ústami alebo rukami.“

Nedostatok sústredenosti sa podľa Fromma odzrkadľuje v našom probléme byť sami so sebou. Ak nevieme byť sami so sebou, potom nie sme schopní milovať.

 „Ak som naviazaný na druhú osobu, lebo nedokážem stáť na vlastných nohách, ona či on môže byť záchrancom života, ale náš vzťah nie je láska.“

Byť so sebou sám - táto schopnosť je jednou z podmienok pre schopnosť milovať. A aby sme toho boli schopní, musíme byť sústredení.

Keď sa však o to pokúsime, veľmi rýchlo prídeme na to, že je to ťažké, že to možno naozaj nevieme. 

Zistíme, že rozmýšľame nad plánmi na zvyšok dňa, nad problémami v práci, nad tým, čo treba stihnúť skôr, ako sa dostaneme do postele. Budú nás prenasledovať myšlienky jedna za druhou...

Musíme sa to naučiť

Fromm odporúčal trénovať si sústredenie, „napríklad si sadnúť, uvoľniť sa, zavrieť oči, pokúsiť sa vidieť pred nimi iba bielu plochu, snažiť sa odstrániť všetky rušivé obrazy a myšlienky, pokúsiť sa sledovať vlastný dych,...  pokúsiť sa cítiť „seba.“ Nie občas, ale každý deň.

Ale tiež sa musíme učiť byť sústredený pri všetkom, čo robíme: „Byť sústredený znamená žiť plne v prítomnosti, tu a teraz, nemyslieť na ďalšiu vec, ktorú máme urobiť, zatiaľ čo robíme niečo iné.“

Platí to aj pre vzťahy okolo nás: aby sme pred sebou neunikali, musíme byť schopný naozaj počúvať. Iba tak môžeme iných milovať.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
babetko
3 tipy, ako naučiť dieťa strihať nožnicami
25.02.2021   0
Ak máte doma malé deti, zrejme vám je jasné, že dieťa nevie odstrihnúť kus papiera hneď, ako mu strčíte do ruky sebalepšie nožnice. Zručnosť strihania sa vyvíja v istej postupnosti. Aby ju raz deti ovládli, netreba sa báť nechať ich s nožnicami sa hrať.
Bio matky len zbytočne "príliš riešia". Alebo ?
25.02.2021   0
Sú bio potraviny skutočne len módny trend, výstrelok, úchylka, manier bohatých ľudí ? A máme sa pozerať na výživu detí inak?
detské choroby
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   0
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.