ŽenaVzťahy

Žiť naplno tu a teraz: inak nie si schopný milovať

 Anna Veselá   14.09.2020   0

Zvykli sme si v tejto našej digitálnej dobe zvaľovať všetko zlé na technológie, ktoré nám kradnú nielen čas, ale celú dušu.

Určite sme počuli, že kvôli smarftónom nikde a nikdy nie sme sami, že si zahlcujeme hlavy milión podnetmi, žijeme si rozptýlene. Len čo hrozí nejaká tá prázdna chvíľka, okamžite sa napojíme na digitálny svet. Vnútorný nemáme...  

O roztrieštenom, chaotickom živote, v ktorom chýba sústredenosť, však písal sociológ Erich Fromm ešte v časoch, kedy IBM predávala počítače vážiace 900 kilogramov.

 

Zabíjame čas

„Naša kultúra vedie k nesústredenému a rozptýlenému spôsobu života, ako žiadna iná, píše Fromm vo svojej najznámejšej knihe Umenie milovať, ktorá vyšla v roku 1956.

V jeho „rýchlych“ časoch, keď na svetlo sveta prichádzali vynálezy ako ultrazvuk, farebná televízia, či mikrovlnka, opisuje moderného človeka, ktorý má pocit, že stráca čas, keď nerobí veci rýchlo a pritom „nevie, čo robiť s časom, ktorý získa, okrem toho, že ho zabíja.“

Všímal si, koľko vecí robia ľudia naraz, koľko sú toho ochotní spotrebovať a zhltnúť. O únikových činnostiach písal skôr, ako tu bol Netflix, severské detektívky a fast foody.

Nervózni sami zo seba

Pred viac ako 60 rokmi Fromm pozoroval, že väčšina ľudí nedokáže len tak sedieť bez pohybu, bez rozprávania, fajčenia, čítania: „Začnú byť nervózni a nepokojní a musia niečo robiť ústami alebo rukami.“

Nedostatok sústredenosti sa podľa Fromma odzrkadľuje v našom probléme byť sami so sebou. Ak nevieme byť sami so sebou, potom nie sme schopní milovať.

 „Ak som naviazaný na druhú osobu, lebo nedokážem stáť na vlastných nohách, ona či on môže byť záchrancom života, ale náš vzťah nie je láska.“

Byť so sebou sám - táto schopnosť je jednou z podmienok pre schopnosť milovať. A aby sme toho boli schopní, musíme byť sústredení.

Keď sa však o to pokúsime, veľmi rýchlo prídeme na to, že je to ťažké, že to možno naozaj nevieme. 

Zistíme, že rozmýšľame nad plánmi na zvyšok dňa, nad problémami v práci, nad tým, čo treba stihnúť skôr, ako sa dostaneme do postele. Budú nás prenasledovať myšlienky jedna za druhou...

Musíme sa to naučiť

Fromm odporúčal trénovať si sústredenie, „napríklad si sadnúť, uvoľniť sa, zavrieť oči, pokúsiť sa vidieť pred nimi iba bielu plochu, snažiť sa odstrániť všetky rušivé obrazy a myšlienky, pokúsiť sa sledovať vlastný dych,...  pokúsiť sa cítiť „seba.“ Nie občas, ale každý deň.

Ale tiež sa musíme učiť byť sústredený pri všetkom, čo robíme: „Byť sústredený znamená žiť plne v prítomnosti, tu a teraz, nemyslieť na ďalšiu vec, ktorú máme urobiť, zatiaľ čo robíme niečo iné.“

Platí to aj pre vzťahy okolo nás: aby sme pred sebou neunikali, musíme byť schopný naozaj počúvať. Iba tak môžeme iných milovať.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

Čitateľský test EPIGEN- výsledky:

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ako predpôrodná príprava ovplyvní náš zážitok v pôrodnici?
25.09.2020   1
Absolvovaním predpôrodnej prípravy môžete výrazne znížiť stres – stres z nového prostredia, z nepoznanej situácie.
Prestaňte strašiť tehotné ženy!
22.09.2020   0
Kedy sa stal z najkrajšieho obdobia v živote každej ženy taký strašný horor?
Polovičke žien nedovolia rodiť v polohe, ktorá by im vyhovovala
17.09.2020   0
Niektoré z nás by rady rodili do vody alebo v polohe, ktorú si vyberieme, možno by sme chceli zažiť čo najmenej rutinných postupov.
babetko
Tvoríme s deťmi: Obtlačené jabĺčka
26.09.2020   1
Nielen na jeseň poteší deti jednoduchá jablková aktivitka: stačí jedno jablko rozkrojiť, namaľovať a vytvoriť si s deťmi nádherné obrázky. Farebné, moderné, jesenné, plné vitamínov...
V zdravom byte vlhký vzduch
24.09.2020   0
Veľmi často rodičia malých detí alebo budúci rodičia ešte pred narodením drobčiatka riešia, aký zvlhčovač vzduchu si kúpiť? Otázkou je, či vlastne nejaký zvlhčovač potrebujú – nemal by to byť len módny doplnok do bytu, ale funkčná pomôcka, ak je to naozaj potrebné.
20 trefných otázok miesto "Ako bolo v škôlke? Dobre."
23.09.2020   0
Objímete si ho a so širokým úsmevom sa pýtate, ako sa dnes malo v škôlke. „Dobre,“ pokrčí plecami. „A čo ste robili?“ „Hrali sme sa,“ povie ledabolo a ďalej nič. „A ako ste hrali?“ „No všelijako,“ koniec rozhovoru. Dôverne známe?
detské choroby
Intolerancia laktózy alebo alergia
25.09.2020   1
Odpovede na najčastejšie otázky súvisiace s alergiou na mlieko a intoleranciou laktózy.
Prečo musia deti platiť za vyšetrenie na urgente?
23.09.2020   0
Pokiaľ dieťa nemá život ohrozujúci stav a rodičia sa s ním dostavia na pohotovosť, zaplatia za vyšetrenie 10 eur.
Smútok a trúchlenie dieťaťa
22.09.2020   0
Odborníci hovoria, že umieranie a smrť samy o sebe nie sú pre deti tak náročné, ako sú pre ne ohrozujúce pocity izolácie a vylúčenia z rodinného diania potom, ako niekto zomrel.
zvery
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.
Vodný kameň v akváriu
03.09.2020   1
Vodný kameň netrápi iba práčky a umývačky riadu, ale aj akvaristov. Hlavne ak je prítoková voda veľmi tvrdá. Nezúfajte však, pretože pomoc je jednoduchá.
To Čo? Si o nás mačky myslia
13.08.2020   5
Ako nás vidí mačka? Sme pre ňu mačiatka? Adoptívni rodičia? Súrodenci? Podávači potravy?