ŽenaVzťahy

Psychiater Max Kašparů: Ženy, neponižujte mužov! Muži, nepohŕdajte ženami!

 Martin Ližičiar   28.09.2019   0

Je dlhoročným detským psychiatrom a čerstvým gréckokatolíckym kňazom, má svoju rodinu a deti, a teda aj vlastné skúsenosti. V krátkom úryvku z čerstvo vydanej knihy (Záchranné koleso Maxa Kašparů) vám predstavujeme jeho pohľad na výchovu detí a manželský vzťah.

foto: BeneMedia/ Matúš Hasil

Čo považujete pri výchove za dôležité?

Treba zdôrazniť, že dieťa sa nevychováva „cez ucho“, ale predovšetkým „cez oko“. Čo dieťa počuje pri výchove, to je dobré, ale čo vidí – to sa nedá ničím nahradiť. Zbytočne otec poučuje syna o tom, že nesmie klamať, keď je syn denne svedkom toho, že otec toto prikázanie veselo porušuje. Pravidlo teda znie: Čo dieťa počuje od rodičov, to ho informuje, čo na rodičoch vidí, to ho formuje.

Ovplyvňuje nás výchova, ktorú sme dostali doma, keď vychovávame svoje deti?

Výchovný štýl rodičov sa čiastočne dedí. Model výchovy, ktorý som zažil na sebe, prenášam aj do výchovy svojich potomkov. Nemusí to tak byť vždy, ale stáva sa to. Je teda dobré, aby sa obaja rodičia, ktorí na sebe zažili rôzne formujúce modely, dohodli na tom, aké chyby videli a ako sa ich vyvarovať. Táto osobná negatívna skúsenosť na sebe samom môže mať vplyv na pozitívne správanie voči vlastným deťom.

Na prednáškach zdôrazňujete, že vo vzťahu vo dvojici je dôležité, aby žena neponižovala muža a muž ženou nepohŕdal. Prečo?

Môže sa to diať i naopak. (úsmev) Treba si dávať pozor aj na ďalšie veci, zlých vlastností je omnoho viac. Napríklad nezabúdajme pracovať na tom, aby v našich vzťahoch nebola výčitka. Hovorí sa, že výčitka je agresia slabocha. Ak nemá slaboch už v komunikácii rozumné protiargumenty, vytiahne výčitky. Ďalej sa nesmú v komunikácii používať neslušné slová a nadávky.

A čo ďalej?

Treťou neprípustnou zbraňou je zvyšovanie hlasu. Ak si dáme pozor na výčitky, nadávky a krik, vyhneme sa aj spomínanému ponižovaniu a pohŕdaniu. Treba diskutovať bez tejto trojice – a už vôbec nepoužívať fyzické násilie. Pripájam k týmto myšlienkam slová autora Malého princa, Antoina de Saint-Exupéry: „Existuje jediný skutočný luxus a tým sú medziľudské vzťahy.“

Knihu Záchranné koleso Maxa Kašparů, ktorá ponúka odpovede o vzťahoch, manželstve, výchove, rodičovstve i viere si môžte zakúpiť  v eshope TU.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.1 z 5. Celkom 11 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
Pôrod po francúzsky? Tlmenie bolesti a ocko pri pôrode sú samozrejmosťou
08.04.2021   0
Povestná francúzska elegancia sa netýka len filmov. Tu vo Francúzsku sa pôrod rozhodne toľko neprežíva, nevedú sa verejné diskusie o zlepšení postavenia rodičiek, lepších pôrodniciach, kvalitnejšej starostlivosti, tieto témy majú vyriešené. Tehotenstvo je brané ako normálny stav ženy, o ktorom sa veľa nehovorí. Francúzky až do pôrodu fungujú normálne, chodia do práce, raz za čas si zájdu na vyšetrenie.
babetko
Matka matku nepochopí
14.04.2021   0
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
Polohy na dojčenie po cisárskom reze
12.04.2021   1
Dojčenie po „cisárskom“ si vyžaduje také polohy na dojčenie, ktoré nezaťažujú operačnú ranu matky.
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...