ŽenaVzťahy

Psychiater Max Kašparů: Ženy, neponižujte mužov! Muži, nepohŕdajte ženami!

 Martin Ližičiar   28.09.2019   0

Je dlhoročným detským psychiatrom a čerstvým gréckokatolíckym kňazom, má svoju rodinu a deti, a teda aj vlastné skúsenosti. V krátkom úryvku z čerstvo vydanej knihy (Záchranné koleso Maxa Kašparů) vám predstavujeme jeho pohľad na výchovu detí a manželský vzťah.

foto: BeneMedia/ Matúš Hasil

Čo považujete pri výchove za dôležité?

Treba zdôrazniť, že dieťa sa nevychováva „cez ucho“, ale predovšetkým „cez oko“. Čo dieťa počuje pri výchove, to je dobré, ale čo vidí – to sa nedá ničím nahradiť. Zbytočne otec poučuje syna o tom, že nesmie klamať, keď je syn denne svedkom toho, že otec toto prikázanie veselo porušuje. Pravidlo teda znie: Čo dieťa počuje od rodičov, to ho informuje, čo na rodičoch vidí, to ho formuje.

Ovplyvňuje nás výchova, ktorú sme dostali doma, keď vychovávame svoje deti?

Výchovný štýl rodičov sa čiastočne dedí. Model výchovy, ktorý som zažil na sebe, prenášam aj do výchovy svojich potomkov. Nemusí to tak byť vždy, ale stáva sa to. Je teda dobré, aby sa obaja rodičia, ktorí na sebe zažili rôzne formujúce modely, dohodli na tom, aké chyby videli a ako sa ich vyvarovať. Táto osobná negatívna skúsenosť na sebe samom môže mať vplyv na pozitívne správanie voči vlastným deťom.

Na prednáškach zdôrazňujete, že vo vzťahu vo dvojici je dôležité, aby žena neponižovala muža a muž ženou nepohŕdal. Prečo?

Môže sa to diať i naopak. (úsmev) Treba si dávať pozor aj na ďalšie veci, zlých vlastností je omnoho viac. Napríklad nezabúdajme pracovať na tom, aby v našich vzťahoch nebola výčitka. Hovorí sa, že výčitka je agresia slabocha. Ak nemá slaboch už v komunikácii rozumné protiargumenty, vytiahne výčitky. Ďalej sa nesmú v komunikácii používať neslušné slová a nadávky.

A čo ďalej?

Treťou neprípustnou zbraňou je zvyšovanie hlasu. Ak si dáme pozor na výčitky, nadávky a krik, vyhneme sa aj spomínanému ponižovaniu a pohŕdaniu. Treba diskutovať bez tejto trojice – a už vôbec nepoužívať fyzické násilie. Pripájam k týmto myšlienkam slová autora Malého princa, Antoina de Saint-Exupéry: „Existuje jediný skutočný luxus a tým sú medziľudské vzťahy.“

Knihu Záchranné koleso Maxa Kašparů, ktorá ponúka odpovede o vzťahoch, manželstve, výchove, rodičovstve i viere si môžte zakúpiť  v eshope TU.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...