ŽenaVzťahy

Nevera v manželstve

 Petronela Hercová   17.11.2017   13

Vzájomná príťažlivosť, porozumenie, dôvera, priateľstvo, túžba byť neustále spolu, prvé dotyky, láskanie, prvé a potom ďalšie a ďalšie milovanie, svadba, vytúžený potomok, vytúžené vlastné bývanie, krásny rodinný život a zrazu sa niečo stane... Všetko sa pokazí.

Radosť vystrieda smútok, plač, nedôvera, strach, zúfalstvo. Všetko, čo sme si tak starostlivo budovali, sa otriasa v samých základoch. Život sa nám odrazu zdá byť sivo-čierny, úsmev nám zmizne z tváre, nechce sa nám jesť, nedá sa nám spať, nedokážeme sa sústrediť.

Naša myseľ je zamorená inváziou myšlienok PARTNEROVEJ NEVERY.

 

ODHALENIE

Vo väčšine prípadov (aspoň teda v tých, s ktorými som sa stretla ja) ešte pred samotným odhalením alebo priznaním partnerovej nevery býva určité tušenie, ktoré sa snažíme ignorovať alebo skôr sa bojíme niečo také pripustiť.

Pre situácie, ktoré nám dávajú určitý signál sa snažíme nájsť si nejaké ospravedlňujúce vysvetlenie alebo prijmeme to, ktoré nám ponúkne partner, i keď vieme, že niečo nie je v poriadku. Bojíme sa odhalenia, priznania, potvrdenia nášho nedobrého tušenia. Lenže naše podozrenie nezmizne, snažíme sa ho síce ignorovať, ale skôr či neskôr príde moment, ktorý všetko zmení: priznanie, odhalenie.

A veci odrazu začnú zapadať do seba! To, čo sa nám predtým zdalo nejasné, sa začne objasňovať...

ROZCHOD?

Naša planéta je obrovská a obýva ju mnoho ľudí, z ktorých každý je úplne iný, čiže aj každá takáto vzniknutá situácia je iná. Riešiť ju býva zväčša veľmi komplikované a bolestivé.

Na záchranu vzťahu musíme niekedy vynaložiť nemálo úsilia a naša snaha sa aj tak nemusí skončiť úspechom – alebo - môže sa vôbec skončiť úspechom?

Poznám ľudí, ktorým nevera vzťah zachránila (možno si myslíte, že je to hlúpe), pretože až vtedy si uvedomili, čo jeden pre druhého znamenajú a že bez seba nemôžu existovať. Teraz sú šťastná rodina s krásnymi a zdravými deťmi a všetko nasvedčuje tomu, že zostať spolu bolo správne. Ale, poznám aj ľudí, ktorí síce zostali spolu, no po určitom čase sa všetko skončilo rozvodom. Ona je teraz opäť šťastne vydatá, má malé bábätko a dobrého manžela, on má tiež priateľku (ktorú mal už aj počas manželstva)a možno je šťastný.

Je veľa spôsobov, ako bojovať, ale dôležité je uvedomiť si, či je o čo bojovať, či nestrácame svoju identitu, či sa zo zúfalstva nesnažíme pretransformovať na partnerov obraz, či aj on má snahu zachrániť vzťah. V tomto neľahkom období sa upíname na najbližšieho priateľa, človeka, ktorému môžeme všetko povedať, v ktorom máme podporu, ktorý nám pomáha hľadať riešenia..

NEVERA PODĽA ODBORNÍKOV

Nevera predstavuje v manželstve závažnú a častú problematiku.

Český psychológ S. Kratochvíl uvádza vo svojej knihe Manželská terapia

 

MILFORDOVU KLASIFIKÁCIU NEVIER:

 • Mimomanželský kontakt je jednorazovou neverou, málo viazanou na konkrétnu osobu, príčinou takejto nevery môže byť vynútená sexuálna abstinencia (odlúčenie, choroba) alebo hypersexualita, alebo potreba dokázať si vlastnú sexuálnu schopnosť, alebo náhodná príležitosť, mimomanželský kontakt je výlučne sexuálna, nie citová záležitosť.
 • Erotické dobrodružstvo je mimomanželský sexuálny zážitok, v ktorom hrá úlohu sexuálna zvedavosť s odhaľovaním nového a snaha o spestrenie života, dobrodružstvo je založené na poskytnutí vzájomného prežitku, u muža o objavovaní tela partnerky a u ženy o reakciu jej vlastného tela na iného partnera.
 • Mimomanželský vzťah má dlhšie trvanie a vzniká v ňom citová väzba, objavujú sa tu štádiá vývoja podobajúce sa vývoju manželského vzťahu, mimomanželský vzťah vedie k rôznym problémom tzv. dvojfázového života.

MILFORDOVE DELENIE NEVERNÝCH MUŽOV, ktorí majú zvláštny sklon k nevere:

 • Lovec žien, ktorý si mužnosť dokazuje počtom sexuálnych skúseností.
 • Večný nespokojenec, ktorý stále hľadá lásku, ale so žiadnou ženou nedokáže nadviazať trvalý vzťah.
 • Donchuan, ktorý z nevier získava narcistické uspokojenie.

MILFORDOVE DELENIE NEVERNÝCH ŽIEN:

 • Dobrodružky, ktoré sú doma spokojné, ale zároveň hľadajú nové sexuálne zážitky.
 • Zvodkyne túžiace po obdivovateľoch.
 • Bezbranné, ktoré nedokážu odmietnuť.
 • Nespokojné, nerealisticky nadhodnocujúce svojich milencov.

MOTÍVY NEVERY:

 • Túžba po zmene, nespokojnosť samého so sebou alebo s partnerom.

 • Pocit "úniku mladosti", z ktorého pramení túžba po zmene a nových zážitkoch.

 • Účelová nevera s cieľom potrestania partnera napr. pre nevšímavosť alebo s cieľom podnietiť u partnera žiarlivosť.

 • Nevera v dôsledku citového strádania, vzájomného odcudzenia alebo odcudzenia jedného s partnerov...

AKO SA VYROVNAŤ S NEVEROU?

Ak ste sa rozhodli odpustiť partnerovi neveru, treba sa vnútorne s touto skutočnosťou vyrovnať.

 • Snažte sa naďalej spolu sexuálne žiť.
 • Nevyšetrujte opakovane podrobnosti nevery.
 • Nerušte zaužívané všeobecné návyky spolužitia.
 • Nekontrolujte prísne partnera.
 • Nerozprávajte o nevere.
 • V rodinnom rozpočte si dohodnite jasné pravidlá.
 • Dohodnite sa na spoločnom plnení domácich povinností.
 • Chráňte deti pred konfliktmi, nezaťahujte ich do problémov mimomanželského vzťahu.
 • Navštívte terapeutickú poradňu.

Dôležité je toto neľahké obdobie zvládať "s chladnou hlavou", v pokoji, pretože scény, výčitky, plač či vydieranie môžu partnerovi znepríjemniť domov, a tým ho môžeme zbytočne od seba odháňať.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Sisa napísané 25.11.2018 22:28

Aj vzájomnú príťažlivosť, lásku a túžbu po sexe je možné do vzťahu vrátiť. Nevera nemusí byť len dôsledkom hlúposti, ale aj problému, o ktorom sa partneri nebavia. S mojím partnerom sme chceli navrátiť do vzťahu iskru a túžbu a aj sa nám to podarilo. Ale je dôležitá práca a záujem oboch strán. Musím však povedať, že veľmi nám pomohol Phero Fem Parfum a tabletky od Torhan. Sex aj vzťah má zasa iskru a som si istá, že k žiadnej nevere nepríde ani z jednej strany. Určite skúste, ak sa vám rúca vzťah, len kvôli neuspokojenej sexuálnej túžbe a stereotypu. Bolo by hlúpe hľadať uspokojenie inde a prísť tak o dlhodobý vzťah, keď sex môže byť opäť zábavný, len si treba trocha dopomôcť.

Deni napísané 18.06.2018 11:07

ahojte, prave som narazila na tuto zoznamku pre vsetkych nevernikov a tych ktori si hladaju milenca/milenku infidelidating.sk co na to hovorite? Eek

Deni napísané 18.06.2018 11:07

ahojte, prave som narazila na tuto zoznamku pre vsetkych nevernikov a tych ktori si hladaju milenca/milenku infidelidating.sk co na to hovorite? Eek

Veronika napísané 05.04.2018 16:51

Ahojte divčatá. Ja osbne mám neveru za sebou a môžem každéj z Vás len doporučiť web: podvedeni.webnode.sk Niekedy v živote jednoducho musí prísť tá chvíľa, že si každá z nás povie a dosť!

Sima napísané 13.09.2012 14:24

Som v podobnej situácii a neviem si rady.

U manžela to bola pred časom viac duševná ako fyzická nevera, čo je vlastne v konečnom dôsledku úplne jedno. Nerozviedli sme sa, len sme žili istý čas odlúčene. Ja som sa 2 roky škriabala z priepasti bolestí a smútku a naučila som sa žiť sama a na nikoho sa nespoliehať. Od základov som prekopala svoj život - pridala prácu, našla nové záľuby, preorganizovala voľný čas, obklopila sa priateľmi. Dnes je zo mňa iná žena - usmiata, sebavedomá, večne príjemne zaneprázdnená koníčkami a hlavne vedomá si hodnoty samej seba a toho , čo v živote chcem, alebo skôr nechcem..

Na scéne sa však objavil manžel... nepopieram , milujem ho a mám pocit, že ani ja mu nie som po toľkých rokoch ľahostajná. Našľapujeme veľmi jemne okolo seba, skúmame svoje vzájomné možnosti a iskričky emócií len tak lietajú. Obaja sme veľmi emotíni a citliví, takže vzájomný otvorený rozhovor stále odkladáme a nevieme sa k nemu odhodlať. Naopak, jeho odkladaním sme si začali vzájomne tak trochu ubližovať, pretože akonáhle sa cíti jeden z nás neistý v citoch a postojoch toho druhého, tak otrčí chrbát a dokazuje, ako ho vlastne ani nepotrebuje. Vyčerpáva ma to a frustruje. Dáva mi to dôvod pochybovať, či sa moje otvorené srdce opäť nesklame a neotočí mi život na ruby práve teraz, keď som si ho vytvorila po svojom. Neviem, či má cenu vkladať do toho toľko energie a či by nebolo lepšie to už definitívne ukončiť. Navyše mám problém kdesi v hlave aj so spoločným sexom - manžel ma neuveriteľne priťahuje aj ako muž, uvedomím si to vždy, kedˇ ho môžem potajme sledovať a on o tom netuší. Akonáhle sa však otočí a chce ma pohladiť, v žalúdku sa mi vytvorený kamenná hrča, padám do paniky a utekám. Hrozne sa bojím, že mu v posteli nedokážem dať to čo milenka a mám z toho stres. Netuším, ako ďalej ... svoju nezávislosť stratiť nechcem ale tak trochu nechcem stratiť ani jeho. Kompromisy milujem, ale tu cítim, že musím hnať veci do maxima : budˇ/ alebo. Mňa to ťahá k tomu "alebo" . Či ?

Snáď sa naučím s nesprávnym rozhodnutím aj žiť smile

wensdy napísané 13.09.2011 16:46

naozaj rozsiahle informacie a tiez moznosti ako si partnera odsledovat, najdete na www.nevera.eu aj ked skoda, ze pristup k niektorym navodom je mierne spoplatneny

Michal napísané 19.08.2010 21:18

Potrebujete sa ubezpečiť, či Vás Váš partner alebo partnerka nepodvádza? Sledovaním osôb sa zaoberáme už roky a dodáme Vám jasné dôkazy. Na cene sa určite dohodneme.

Kontakt: michal.neviditelny@gmail.com

skorpiona napísané 12.10.2009 20:06

Váš komentár a mozno je to len take jednoduche mozno len zena hlada nieco co nema doma lasku, porozumenie, pohladenie, pekne slovo a vludne spravanie a mozno len tuzi aby ju niekto bral taku aka je a aby ju ustavicne nechcel menit Evil Evil

Jose napísané 11.08.2009 19:08

Myslím že ženy a muži podvádzajú rovnako, keď podvedie muž nemusí tak ľahko podľahnúť citom ako žena. Väčšinou máju chybu obaja ale najhoršie je keď chýba komunikácia kde niet uvedomenia niet ani porozumenia. Ono keď si človek uvedomí podstatu života je to vlastne všetko o tom istom v každom vzťahu ide o to vzájomné porozumenie, každý sme iný takže každý aj máme svoje muchy a ono sa vždy treba prisposobiť a su ludia ktorý to nechapu a myslim si že ked na začiatku to bolo super, ale vted sme mali predsa ružové okuliare!.... A vždy ich na začiatku budeme mať!

maznáčik napísané 01.10.2008 13:05

Ak ste sa rozhodli odpustiť partnerovi neveru....podvádzajte ho tiež...

Michaela napísané 18.09.2008 10:09

"...kazdy chlap povie ze co nedostane doma bude hladat inde......"

 

a naopak....nie len muzi su neverni smile

S clankom suhlasim, je tam napisana podstata vsetkeho.

olga napísané 21.08.2008 13:16

preboha Flower to uz hadam nie, vraciame sa do stredoveku? Ja si myslim ze pred uzavretim manzelstva by mali spolu partneri uz nejaky cas zit a spoznat sa aj po tej druhej stranke. Ale manzelsku neveru to aj tak nijako neovplyvni, kazdy chlap povie ze co nedostane doma bude hladat inde...

flower napísané 21.08.2008 10:42

Len uz k tomu uvodu....mozno keby to milovanie prislo az po sobasi, malo by aj manzelstvo iny priebeh, samozrejme, nie je to vzdy pravidlo, ale urcite by malo manzelstvo iny rozmer.pekny den

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
11 symptómov, ktoré by ste nemali ignorovať, ak ste tehotná
29.05.2020   1
Dajte na svoj inštinkt. Ak cítite, že niečo nie je v poriadku, kontaktujte svojho lekára.
Odtok plodovej vody
26.05.2020   4
Čo by ste mali vedieť o odtoku plodovej vody? Ako ju spoznáte? Kedy máte ísť do pôrodnice?
Dve ženy, dve skúsenosti, jedna pôrodnica. Banská Bystrica.
22.05.2020   0
Toto je skúsenosť Karin z apríla a Jany z mája 2020. Dve ženy, dve rôzne skúsenosti.
babetko
Tefal Ultrablend Boost Vacuum - trochu veľké sústo
29.05.2020   0
Nie je mixér ako mixér. Toto je múdry mixér s 10 automatickými programami vo verziach teplá/ studená.
Tabuľka veľkostí detských odevov
28.05.2020   3
Oblečenie pre deti býva označovaný rôzne. Podľa veku, výšky dieťaťa alebo dokonca hmotnosti. Ak je na výber, odporúčame orientovať sa vo veľkostiach podľa výšky, na začiatku dĺžky :-) dieťaťa. Nasledujúce tabuľky veľkostí detských oblečení vám poslúžia pre vašu lepšiu orientáciu.
Čo bolo pre vás počas korona krízy najťažšie?
25.05.2020   0
Povedzte nám vašu skúsenosť a súťažte o nákupné poukážky do dm-ka.
detské choroby
Zväčšené nosné mandle
29.05.2020   13
Zväčšenie nosných mandlí - hltanovej mandle - adenoidné vegetácie. Za týmito tromi názvami sa skrýva to isté. Nájdite tu všetky užitočné informácie.
Operácia: Pruh - Hernia - Prietrž
26.05.2020   36
Prietrž, alebo pruh, po latinsky hernia, je najčastejším chirurgickým problémom detského veku. U detí je najčastejšia pupočná prietrž a slabinová prietrž, ktorá je častá u detí narodených pred termínom. V lekárskej terminológii sa stretnete s výrazmi Hernia umbilicalis (pupočná hernia) a Hernia inguinalis (slabinová hernia).
Diéta pri zvracaní
22.05.2020   0
Diétou pri zvracaní sa snažíme dostať do dieťaťa dostatočné množstvo tekutín a minerálov, no žalúdok pri tom zaťažovať, čo najmenej.
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
26.05.2020   7
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Welsh Corgi alebo Kto je Korgi
18.05.2020   3
Welsh Corgi je najmenší pes pastierskej skupiny, ktorý pochádza z Walesu z Veľkej Británie. Aký vlastne je tento malý psík? Hodí sa aj k Vám do rodiny? Čo je na ňom výnimočné?
Prečo psy považujú svoje výkaly za delikatesu?
11.05.2020   2
Požieranie vlastných, mačacích a ďalších exkrementov je pomerne častým problémom. Prečo k tomu dochádza a ako pracovať na odstránení tohto zlozvyku?