ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaVzťahy

Mýtus o manželskej láske (9): Musí ma milovať spontánne!

 Mgr. Kamil Bartko   19.09.2018   0

Už sme veľa rozprávali, že na začiatku vzťahu je všetko spontánne. Jednoducho preletí iskra a sme v tom, zaľúbení až po uši.

Zafunguje chémia, a to doslovne - výskumy potvrdzujú, že zaľúbenie je viac-menej ľudská forma párenia, podfarbená sexuálnym pudom, či túžba po potomstve, ako u muža, tak ženy. A toto má v podstate len máločo spoločné s láskou.

Shutterstock

 

Ale na začiatku sme sa aj tak cítili "milovaní."

Tieto pocity a spomienka na nich, hoci vybledne po rokoch, ostáva ako zážitok lásky. A tu sa niekde rodí predpoklad, až mýtus, ktorí posilňujú režiséri filmov, básnici, skladatelia, spisovatelia, umelci, že láska je spontánny proces, že do lásky sa netreba nútiť a lásku si netreba vynucovať…

a pozor: musí to robiť spontánne, musí ma milovať spontánne, on sám musí chcieť, sám od seba … Pod rúškom vznešenej hodnoty - SLOBODY - definujeme lásku ako spontánny proces.

Potom prídu manželia a hovoria, že ten druhý ma nemiluje a ja ho nebudem znásilňovať, keď on/ ona nechce, tak ani ja nechcem.

Vraj ani smrť nás nerozdelí

A taktiež pod rúškom slobody rušia záväzok, deťom spôsobia peklo a nielen im, ale aj potomkom minimálne do desiateho pokolenia a správajú sa ako slobodní a nie ako manželia, ktorí sa už pre seba dávno rozhodli.

Dokonca si povedali, že ich nič nerozdelí, ani smrť, a tu hľa, rozdelí ich humanizmus a jeho glorifikácia hodnoty Slobody, ktorá potiera význam záväzku, ako aj mylná predstava o láske, ktorá je spontánna. A pojmu záväzok dala prívlastok - nasilu, vynucovanie, umelé….

Muž a žena, ktorí prekročia prah kostola, sú pozvaní k zrelej láske.

Láska, ktorá niečo stojí, ktorá stojí námahu. Nemyslím vydržanie pocitu, že nie som milovaný, milovaná. Ale prácu na vzťahu, kde láska nie je výsledkom spontánnej reakcie toho druhého, ale vzájomné učenie sa láske a učenie sa milovať a dozrievať.

Kde na miesto spochybňovania lásky toho druhého prevezmem zodpovednosť za to, ako sa chcem cítiť vo vzťahu, do svojich rúk. Veď tu je tak veľký priestor, kde pracujem na tom, aby som sa učil milovať.

Aby sme boli toho schopní, potrebujeme sa rozhodnúť pre zmenu pohľadu:

Shutterstock

 

1. zaľúbenie nie je to isté ako láska.

To, čo intenzívne prežívajú ako lásku, je skôr náznak lásky. Zaľúbenie je viac spontánna záležitosť. Láska je akt vôle od seba k druhému.

Neveriť ani opačnému protipólu – tomu, čo určite príde - zranenia, nepochopenie, bolesť, krízy, frustrácie, samota a pomenovať to ako koniec vzťahu - my už sa nemilujeme.

Manželský sľub: “…budem ťa milovať a ctiť…” raz hádam sa mi to podarí, nie že ťa už  milujem!!! hovoríme o cieli, ktorý je pred nami, nie o tom, že už sme v ňom.

2. Všetci sme egoisti - našťastie

Ako môžem milovať svojho blížneho /a to môj manžel, snúbenec, či priateľ je/, ak nemilujem seba samého? Preto sa neľakajte, keď časom zistíte, akého egoistu ste si vzali.

Iba egoista je schopný lásky, ktorá je o prijímaní a dávaní, /aj keď prídu obdobia, keď jeden vo vzťahu bude mať pocit, že iba dáva a nič neprijíma a niekedy si to myslia dokonca obidvaja.

3. Na zrelej láske treba pracovať.

Ak chcem byť šťastný/á vo vzťahu, musím pre to niečo urobiť. Nepredpokladať, že viem čo ten druhý potrebuje, nepredpokladať, že ten druhý vie, čo potrebujem, skôr predpokladať: on/ona to nevie, nepamätá si, nepochopí, nerozumie, pomýli sa, …. On/ona je vždy ochotný/á, vždy sa snaží, AJ keď to nevidím alebo vidím opak.

Srdce je klamlivé, moje pocity sú často nesprávne, ovplyvnené mnohými vecami, ktoré si ani neuvedomujem a často ma vedia oklamať. Musím veriť, že moje rozhodnutie, že som si ju/ho vzal/a je správne, aj keď celý svet (aj kňaz) a moje srdce povedia, že som urobil chybu.

4. Všetko sa dá odpustiť!

Komu sa nedá odpustiť? Iba človeku, ktorého ste nestretli, s ktorým nemáte žiaden vzťah a ani ho nepoznáte. Iba tí, ktorí si veľa odpustili, zažijú veľkú lásku. Čím viac odpustenia, tým viac lásky.

5. Nič, nikto nie je viac ako manžel/ka

Rodičovstvo nie je viac ako manžel/ka. Starosť o rodinu nesmiem postaviť nad manžela/ku. Zabezpečenie, bývanie, chod domácnosti, starosť o deti, výchova, potreby deti, atď.

Shutterstock

 

Ak chcete mať obrovskú krízu, z ktorej sa len ťažko pozbierate, stačí, keď:

 • vaše témy po svadbe zameriate viac bývaniu a plánovaniu financií ako rozvoju vzťahu
 • keď dovolíte, aby starosť o dieťa pohltila všetok váš čas
 • keď dovolíte rodičom, aby vás často prepadávali a pomáhali vám a odstavili tak muža
 • ak si žena/či muž privlastní patent na starosť a výchovu detí
 • ak si necháte ukradnúť čas deťmi - neprimerane dlhé uspávanie, spanie väčších detí s rodičmi, pravidelné učenie sa s deťmi, zakrúžkovanie sa a piplanie sa s ich všestranným rozvojom, ako aj prehnaným rozvojom talentu, atď…
 • ak si vytvoríte životný štandard, ktorý vás bude tlačiť do finančnej tiesne - a teda nutnosti tráviť veľa času v práci
 • ak sa vám práca stane priestorom sebarealizácie
 • ak nebudete spolu tráviť čas aspoň 15 hodín týždenne aktívnej a nerušenej pozornosti. /William Harley- Moje túžby- tvoje túžby/
 • ak si problémy v manželstve budete riešiť s rodinou, kamarátmi, či cez sociálne siete
 • ak sa pri kríze uzavriete a budete popierať, že máte problém
 • nenavštívite rôzne manželské kurzy, obnovy, či rôzne formy pomoci - manželských koučov, či terapeutov
 • ak nebudete chodiť na duchovné obnovy, pristupovať k sviatostiam a veľa sa modliť za seba a partnera.
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 17 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, ako aj vzťahové problémy. Ak vás jeho články zaujali, prihláste sa na jeho 10 týždňový webinár, ktorý štartuje 6. februára 2019
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod v Krompachoch bol neuveriteľný zážitok
21.03.2019   0
Prvotný šok pre mňa bol, keď sa ma nesmierne milá sestra spýtala, či už mám pripravený pôrodný plán, aby si ho so mnou primárka mohla prejsť, keď prídem na návštevu do pôrodnice. Všetci vieme, že na Slovensku sú pôrodné plány vnímané ako spísané výmysly premotivovaných biomatiek, ktoré sa silou – mocou snažia kafrať skúseným pôrodníkom do roboty. S malou dušičkou sme si pred pôrodom urobili rodinný výlet do Krompách. Vyhľadali sme ordináciu pani primárky, sadli sme si spolu k stolu a prechádzali moje papiere.
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
babetko
Pohodový ocko verzus ukričaná a nervózna mama
25.03.2019   0
Sťažovala sa mi kamoška. Vraj jej muž odmieta prebaľovať, kúpať a krémikovať zaparený zadok. Keď má synovi uvariť tekvicový prívarok, dá mu miesto neho Pribináčik. Odmieta ho šatkovať, vraj je to trápne. A keďže kočík kamoška z presvedčenia nekúpila, každodenné prechádzky ostali na ňu. U nás doma je to podobné. Muž sa síce varenia a plienok nezľakol, ale...
Troska v ogrcanom pyžame, ktorá si nestihla ráno umyť zuby. Vitajte na materskej
22.03.2019   0
Narodí sa vám dieťa a príde moment, keď si namiesto reklamy na materstvo budete pripadať ako troska v ogrckanom pyžame. Zavretá medzi štyrmi stenami. Len vy a dieťa.
Výrazy, ktoré by mali poznať najmenšie deti a uľahčia nám každodenný život
21.03.2019   0
Keď rozprávame s dieťaťom, pomenúvame veci a deje okolo neho, na základe ktorých si vytvára isté schémy, ako funguje svet.
detské choroby
Tuberkulóza
22.03.2019   1
Tuberkulóza, jej príznaky, prevencia, liečba.
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
zvery
Žiť zdravšie? Pomôže vám šteniatko alebo mačiatko!
19.03.2019   0
Zvierací člen rodiny sa za starostlivosť môže odmeniť aj pevným zdravím, dobrou náladou či lepším zamestnaním. Že v tom všetkom nemôže mať labky? Štúdie amerických, austrálskych a britských vedcov tvrdia, že áno.
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.