ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaVzťahy

Mýtus o manželskej láske (8): Koniec romantiky

 Mgr. Kamil Bartko   09.09.2018   0

“…ach vtedy to bolo krásne…. Ale už to skončilo, a je treba sa oprieť do povinností a zodpovednosti o rodinu. Už nie sme mladí a zaľúbení, už sa musíme sústrediť na reálny život!…”

Po prvom ošialy z lásky, ktorý môže trvať do narodienia dieťaťa - predpokladám najviac do troch rokov od svadby, sa z týchto dvoch romantikov stanú zodpovední rodičia. Starosti, obavy, zabezpečovanie, rodinný život akoby romantiku úplne uhasil. Nejaký ten kúsom romantiky si občas pripomenú večer v spálni, ale aj ten po čase vyhasne.

shutterstok

 

 “… zobrali sa, narodilo sa im dieťa a je po romantike!!…” 

Áno, je tu presvedčenie, že romantika je pre zaľúbených, a nie pre manželov, ktorí musia zabezpečovať fungovanie a chod rodiny. 

A čo ak je to mýtus? Čo ak romantická láska je aj pre manželov?

Čo ak žena nemusí závidieť ženám v telenovelách ich vášnivú a romantickú lásku “Choseho”? Čo ak muži nemusia strácať milenku vo svojej žene? Poďme sa na to pozrieť z blízka.

Keď sa dvaja spoznajú ...

pri nejakej príležitosti, udalosti, akcii… Vytvorí  sa medzi nimi nejaká sympatia. Začnú na seba nejako reagovať. Vzťahujú sa k sebe - záujmom jeden o druhého. Záujem sa za krátky čas stane intenzívnejší a robí im to dobre - niekto sa zaujíma o mňa, pre niekoho som zaujímavý/ vá, pre niekoho som hodnotný/ná a teda mám cenu, mám hodnotu.

V očiach toho druhého vidíme lepší obraz seba, a to sme ani nedúfali, že ho raz uvidíme.

“…Si taka krásna….ty si tak dobrý chlap…” No a už si jeden bez druhého nevie predstaviť život. Varený pečený zo seba samých v očiach toho druhého prisahajú, že sa budú milovať aj keď sa nebudú cítiť milovaný.

A toto nazývame romantikou?  NIEEE!!

Toto je len očarenie. Romantika ich len čaká. Čiže mám predpoklad, že mnohí smútia za očarením a nie za romantikou.

shutterstock

Čo je teda romantika? 

Romantika je vášeň, vzrušenie, očarenie, extáza, raj, bezpečie, istota, nádej, odpustenie, dozrievanie, pokoj, poznanie, uvedomenie, prítomnosť, jedinečnosť, múdrosť, darovanie, prijímanie, sila, odolnosť, pokora, mier, súcit, výnimočnosť, láskavosť, pozornosť, atď ….

Vidíte koľko sa toho veľa skrýva za romantikou. Očarenie je len jeden z aspektov romantiky. A verím tomu, že som určite nevymenoval všetko. Toto všetko vo mne vytvára presvedčenie, že aby sme vo vzťahu došli k toľkým aspektom, ktoré dotvárajú romantiku, potrebujeme prejsť cestou, na ktorej je kopec práce vo vzťahu.

Čiže môžeme spokojne tvrdiť, že romantika sa nerodí na začiatku vzťahu, ale formuje sa a prehlbuje každým dňom, v ktorom sa rozhodnem pre vzťah. 

Áno sú dni, kedy sa rozhodujeme pre iné veci - ako deti, kariera, úspech, finančná istota, vlastné bezpečie a kopec stratégii na udržanie vzťahu, ktoré sú v svojom dôsledku kontraproduktívne pre vzťah. Ide skôr o nás ako o vzťah. Na vonok môžu vyzerať, že je to pre dobro manželstva, ale skryte môžeme odhaliť práve to, že nám ide o nás samých.

Romantika je len vedľajším produktom vzťahu

Prečo je pre zažívanie romantiky dôležité rozhodnutie pre vzťah? 

Lebo romantika je produktom vzťahu. A musím podotknuť, že len vedľajším. Hlavným je láska a vzťah samotný.Rozhodnúť sa pre vzťah - teda láska - znamená opustiť seba a ísť k tomu druhému. Toto si prirodzene žiada námahu. Prečo, lebo ak máme v sebe silu ktorá nás ťahá k sebe, rozhodnutie pre vzťah znamená postaviť sa tejto sile. A to ešte nie je všetko. Chce to vynaložiť ešte viac sili, než len zbrzdiť silu zameranú k sebe.

Celý tento proces najlepšie vyjadrujú 3 Newtonové pohybové zákony

1: Pohybový zákon - zákon zotrvačnosti:

Každý hmotný bod zotrváva v pokoji alebo v rovnomernom priamočiarom pohybe, kým nie je nútený vonkajšími silami tento svoj stav zmeniť.tz. Muž či žena, ktorí nie sú vo vzťahu - slobodní - zotrvávajú v pokoji, alebo v priamočiarom staraní sa o seba (zameranie sa na seba), kým sa nezaľúbia.

Táto vonkajšia sila - zaľúbenie je práve onen krajší obraz seba v očiach toho druhého, ktorý nás láka a váby od seba k druhému. Zaľúbenie je sila, ktorá pôsobí na naš egoizmus a čím je zaľúbenie silnejšie, tým nás to smeruje od seba k druhému. Zaľúbenie nás vrhne iným smerom - do vzťahu k tomu druhému. A toto vysvetľuje aj 2. pohybovy zákon

2. Zákon sily:

Sila je príčinou zmeny pohybu - v smere pohybu spôsobuje zrýchlenie telesa,sila proti smeru pohybu spôsobuje spomalenie telesaa teda sila ktorá nás ťahá k tomu druhému je väčšia meníme smer k tomu druhému. A keďže sú tu sily pôsobiace proti sebe ako hovorí 3. pohybový zákon akcie a reakcie 

3. Zákon akcie a reakcie:

Pri tomo pôsobení vzniká teplo - ako vedľajší produkt - to je práve ta naša romantika. Čiže je logické, že ak zaľúbenie pominie - teda ten očarený pohľad na seba v očiach toho druhého a nenahradíme ho inou vonkajšou silou, prestane pôsobiť sila, proti tomu rovnomernému priamočiaremu pohybu ( pre lepšiu predstavu môžme tento pohyb nazvať gravitačnou silou, v analógii - pripodzenej zameranosti na seba).

Čiže búrame mýtus:

Romantika je pre zaľúbenýcha nahrádzame ho: Romantiku zažívajú manželia, ktorí sa deň čo deň  opravdivo rozhodujú pre manželský vzťah.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.5 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, ako aj vzťahové problémy. Ak vás jeho články zaujali, prihláste sa na jeho 10 týždňový webinár, ktorý štartuje 6. februára 2019
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oco pozerá futbal, bábo plače, mama má baby blues
21.02.2019   0
Hormonálna nerovnováha, množstvo pocitov, únava a nové povinnosti zvyčajne prispejú k tomu, že sa žena niekoľko týždňov po pôrode, keď prvotné dojmy opadnú, začína cítiť vyčerpane a nervózne. Lekári toto obdobie nazývajú baby blues a radia mamám zvoľniť zo svojich očakávaní, požiadať o pomoc okolie, a počkať, kým nahromadené emócie odznejú samé. Mamička Linda pozná baby blues dôverne a vie, ako si s ním poradiť.
Menštruačný kalíšok používajú ženy aj na to, aby skôr otehotneli. Funguje to?
20.02.2019   0
Každým dňom populárnejší menštruačný kalíšok, ako ekologická alternatíva k tampónom a vložkám, môže mať aj iný účel.
Odkedy som tehotná, nič nesmiem!
19.02.2019   0
Jedna z vecí, ktoré ma na prvom tehotenstve (ne)príjemne prekvapili, bola kvapku prehnaná starostlivosť môjho muža. On, racionálny chlap, sa pri pohľade na svoju manželku – budúcu matku zmenil na nepoznanie. Skrátka, prvé dieťa je prvé dieťa, a keď sa z muža stáva oco, zo ženy je na chvíľu kráľovná. Toto vás, milé prvorodičky, čaká pri prvom tehotenstve, tak si to užite.
babetko
12 tipov na rozvíjanie reči
22.02.2019   0
Rozprávajte sa s bábätkom. Ak neviete, čo by ste mu hovorili, opisujte, čo práve robíte. Nemusíte si pripadať ako blázon, že sa opakujete neustále dokola. Deti všeobecne milujú opakovanie, predstavuje pre ne istotu. Komentujte taktiež vaše pocity a dojmy.
Kedy dať dieťaťu do ruky prvú farbičku
21.02.2019   1
Deti, ak majú príležitosť a vhodné materiály, tak začínajú „kresliť“ – teda pracovať s týmto materiálom zhruba okolo prvých narodenín.
8 vecí, ktoré musí počuť každá mama, ktorá má malé deti
20.02.2019   1
Bude ti ťažko ešte niekoľko rokov. Naozaj veľmi ťažko. Neklesaj na duchu. Toto je pravá rodičovská cesta, jednoducho vydrž.
detské choroby
Medzinárodný deň detskej rakoviny. Ochorie nám viac ako 200 detí ročne
14.02.2019   0
Dnes sú detské onkológie okrem Banskej Bystrice aj v Bratislave a Košiciach, ktoré spolu ročne diagnostikujú vyše 200 prípadov onkologických ochorení u detí od 0 do 19 rokov.
17 tipov na domácu liečbu laryngitídy
12.02.2019   0
Pri laryngitíde ide o to, že krk zvnútra opuchne. A to je dôvod, prečo toto ochorenie netreba podceňovať. Rodičia by vždy mali dieťa zobrať k lekárovi. Liečbu, ktorú pri laryngitíde nariadi dieťaťu lekár, môžete podporiť týmito domácimi prostriedkami.
Antibiotiká. Áno, či nie ?
08.02.2019   2
Ako liečia choroby antibiotiká? Deťom sa najčastejšie predpisujú ATB, ktoré obsahujú ampicilín, amoxycilín, erytromycín a penicilín.
zvery
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.
Stratil sa mi pes
06.02.2019   0
Čo robiť, keď sa nám stratí pes? Ako si zachovať chladnú hlavu a nepodľahnúť zbytočne panike? Kto nám pomôže nájsť ho? Ako sa efektívne zapojiť do hľadania?
Flat coated retríver alebo Hladkosrstý retríver, FCR
30.01.2019   0
Poznáte krásneho a inteligentného psa - Flat coated retrievera? Odkiaľ pochádza toto originálne plemeno a aké má vlastnosti? Je vhodné do rodiny s deťmi? Čo má spoločné s inými druhmi retrieverov?