ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaVzťahy

Mýtus o manželskej láske (8): Koniec romantiky

 Mgr. Kamil Bartko   09.09.2018   0

“…ach vtedy to bolo krásne…. Ale už to skončilo, a je treba sa oprieť do povinností a zodpovednosti o rodinu. Už nie sme mladí a zaľúbení, už sa musíme sústrediť na reálny život!…”

Po prvom ošialy z lásky, ktorý môže trvať do narodienia dieťaťa - predpokladám najviac do troch rokov od svadby, sa z týchto dvoch romantikov stanú zodpovední rodičia. Starosti, obavy, zabezpečovanie, rodinný život akoby romantiku úplne uhasil. Nejaký ten kúsom romantiky si občas pripomenú večer v spálni, ale aj ten po čase vyhasne.

shutterstok

 

 “… zobrali sa, narodilo sa im dieťa a je po romantike!!…” 

Áno, je tu presvedčenie, že romantika je pre zaľúbených, a nie pre manželov, ktorí musia zabezpečovať fungovanie a chod rodiny. 

A čo ak je to mýtus? Čo ak romantická láska je aj pre manželov?

Čo ak žena nemusí závidieť ženám v telenovelách ich vášnivú a romantickú lásku “Choseho”? Čo ak muži nemusia strácať milenku vo svojej žene? Poďme sa na to pozrieť z blízka.

Keď sa dvaja spoznajú ...

pri nejakej príležitosti, udalosti, akcii… Vytvorí  sa medzi nimi nejaká sympatia. Začnú na seba nejako reagovať. Vzťahujú sa k sebe - záujmom jeden o druhého. Záujem sa za krátky čas stane intenzívnejší a robí im to dobre - niekto sa zaujíma o mňa, pre niekoho som zaujímavý/ vá, pre niekoho som hodnotný/ná a teda mám cenu, mám hodnotu.

V očiach toho druhého vidíme lepší obraz seba, a to sme ani nedúfali, že ho raz uvidíme.

“…Si taka krásna….ty si tak dobrý chlap…” No a už si jeden bez druhého nevie predstaviť život. Varený pečený zo seba samých v očiach toho druhého prisahajú, že sa budú milovať aj keď sa nebudú cítiť milovaný.

A toto nazývame romantikou?  NIEEE!!

Toto je len očarenie. Romantika ich len čaká. Čiže mám predpoklad, že mnohí smútia za očarením a nie za romantikou.

shutterstock

Čo je teda romantika? 

Romantika je vášeň, vzrušenie, očarenie, extáza, raj, bezpečie, istota, nádej, odpustenie, dozrievanie, pokoj, poznanie, uvedomenie, prítomnosť, jedinečnosť, múdrosť, darovanie, prijímanie, sila, odolnosť, pokora, mier, súcit, výnimočnosť, láskavosť, pozornosť, atď ….

Vidíte koľko sa toho veľa skrýva za romantikou. Očarenie je len jeden z aspektov romantiky. A verím tomu, že som určite nevymenoval všetko. Toto všetko vo mne vytvára presvedčenie, že aby sme vo vzťahu došli k toľkým aspektom, ktoré dotvárajú romantiku, potrebujeme prejsť cestou, na ktorej je kopec práce vo vzťahu.

Čiže môžeme spokojne tvrdiť, že romantika sa nerodí na začiatku vzťahu, ale formuje sa a prehlbuje každým dňom, v ktorom sa rozhodnem pre vzťah. 

Áno sú dni, kedy sa rozhodujeme pre iné veci - ako deti, kariera, úspech, finančná istota, vlastné bezpečie a kopec stratégii na udržanie vzťahu, ktoré sú v svojom dôsledku kontraproduktívne pre vzťah. Ide skôr o nás ako o vzťah. Na vonok môžu vyzerať, že je to pre dobro manželstva, ale skryte môžeme odhaliť práve to, že nám ide o nás samých.

Romantika je len vedľajším produktom vzťahu

Prečo je pre zažívanie romantiky dôležité rozhodnutie pre vzťah? 

Lebo romantika je produktom vzťahu. A musím podotknuť, že len vedľajším. Hlavným je láska a vzťah samotný.Rozhodnúť sa pre vzťah - teda láska - znamená opustiť seba a ísť k tomu druhému. Toto si prirodzene žiada námahu. Prečo, lebo ak máme v sebe silu ktorá nás ťahá k sebe, rozhodnutie pre vzťah znamená postaviť sa tejto sile. A to ešte nie je všetko. Chce to vynaložiť ešte viac sili, než len zbrzdiť silu zameranú k sebe.

Celý tento proces najlepšie vyjadrujú 3 Newtonové pohybové zákony

1: Pohybový zákon - zákon zotrvačnosti:

Každý hmotný bod zotrváva v pokoji alebo v rovnomernom priamočiarom pohybe, kým nie je nútený vonkajšími silami tento svoj stav zmeniť.tz. Muž či žena, ktorí nie sú vo vzťahu - slobodní - zotrvávajú v pokoji, alebo v priamočiarom staraní sa o seba (zameranie sa na seba), kým sa nezaľúbia.

Táto vonkajšia sila - zaľúbenie je práve onen krajší obraz seba v očiach toho druhého, ktorý nás láka a váby od seba k druhému. Zaľúbenie je sila, ktorá pôsobí na naš egoizmus a čím je zaľúbenie silnejšie, tým nás to smeruje od seba k druhému. Zaľúbenie nás vrhne iným smerom - do vzťahu k tomu druhému. A toto vysvetľuje aj 2. pohybovy zákon

2. Zákon sily:

Sila je príčinou zmeny pohybu - v smere pohybu spôsobuje zrýchlenie telesa,sila proti smeru pohybu spôsobuje spomalenie telesaa teda sila ktorá nás ťahá k tomu druhému je väčšia meníme smer k tomu druhému. A keďže sú tu sily pôsobiace proti sebe ako hovorí 3. pohybový zákon akcie a reakcie 

3. Zákon akcie a reakcie:

Pri tomo pôsobení vzniká teplo - ako vedľajší produkt - to je práve ta naša romantika. Čiže je logické, že ak zaľúbenie pominie - teda ten očarený pohľad na seba v očiach toho druhého a nenahradíme ho inou vonkajšou silou, prestane pôsobiť sila, proti tomu rovnomernému priamočiaremu pohybu ( pre lepšiu predstavu môžme tento pohyb nazvať gravitačnou silou, v analógii - pripodzenej zameranosti na seba).

Čiže búrame mýtus:

Romantika je pre zaľúbenýcha nahrádzame ho: Romantiku zažívajú manželia, ktorí sa deň čo deň  opravdivo rozhodujú pre manželský vzťah.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 2.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, ako aj vzťahové problémy. Vaše otázky rád zodpovie v Manželskej a rodinnej poradni na rodinka.sk
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Zoznam “zakázaných potravín“ v tehotenstve, ktorých sa naozaj nemusíte báť
25.09.2018   0
Týmto dobrotám sa vyhýbať nemusíte, smelo si ich teda vychutnajte.
Pôrodnica Košice – Šaca pripravuje pre rodičky nadštandardné pôrodné boxy
21.09.2018   0
Súčasťou rekonštrukcie pôrodníckeho oddelenia za viac ako dva milióny eur budú aj nadštandardné pôrodné boxy.
V slovenskej pôrodnici mi bolo dobre
20.09.2018   1
Dopadlo to super. Viac než super. Lebo aj v obyčajne slovenskej pôrodnici sa môže rodiť dobre.
babetko
7 komentárov, ktoré neznášajú mamy a ako ich odpáliť
25.09.2018   0
Každá mama by mala mať v rukáve duchaplné, múdre odpovede, keď sa ocitne pod paľbou „vďačných“ komentárov.
Saunou proti detským chorobám
24.09.2018   0
Sauna pre deti má svoj význam najmä pri predchádzaní chorobám a odolávaní vírusom, ktoré sa radi šíria v detskom kolektíve.
9 pravidiel, ktoré treba dodržiavať, keď idete na prvú návštevu bábätka
21.09.2018   2
Asi je vám jasné, že zazvoniť bez ohlásenia a vypýtať si len tak mimochodom šálku kávy, nebude dobrý nápad.
detské choroby
10 mocných liekov z prírody na zapálené hrdlo
24.09.2018   3
Príroda je mocná a do boja proti zapáleným hrdlám, prechladnutiam a chrípkam, vie vytiahnuť tie najťažšie zbrane.
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
21.09.2018   0
Pokiaľ ste zistili, že vaše dieťa vzalo drogu, je dôležité zistiť, či drogy iba skúša – experimentuje, alebo či už drogy užíva dlhší čas. V žiadnom prípade (i keď to môže byť veľmi ťažké) sa nenechajte vyviesť z miery, nerozčuľujte sa a skúste sa s dieťaťom pokojne pozhovárať...
Separačná úzkosť
19.09.2018   3
„Ako to dieťa vychovávaš, keď sa ťa ani pustiť nechce?!“ „Je rozmaznaný, stále si len s ním a potom reve, keď máš odísť!“ Počuli ste už takéto vety, ktoré sa týkali vášho batoľaťa? Alebo aj staršieho dietka, ktoré sa vás držalo ako kliešť, keď ste naozaj potrebovali súrne odísť?
zvery
Bezpečnosť detí v prítomnosti zvierat
20.09.2018   0
Ako sa ubezpečiť, že je zvieratko zdravé? Na čo netreba zabúdať, keď sa rozhodujete pre domáce zvieratko? Rozhodli ste sa pre psa? Rozhodli ste sa pre mačku?
Chovať môžete čokoľvek. Aj medvedíka čistotného
15.09.2018   0
Roztomilý obyvateľ lesa, ktorý vyzerá na zjedenie a veľkosťou sa hodí do piknikového koša, je už na pohľad taký prítulný, že je mu ťažko odolať.
Ornitoterapia
07.09.2018   0
Zajakávanie, utiahnutosť, neochota komunikovať. Porucha komunikácie. Iba papagáje a niektoré druhy krkavcovitých druhov vtákov vedia napodobňovať ľudskú reč. Vedia deťom pomôcť.