ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaVzťahy

Mýtus o manželskej láske (4): S iným/inou by mi bolo lepšie

 Mgr. Kamil Bartko   17.07.2018   2

Povedzte toto novomanželom a vysmejú vas. Opýtajte sa ich to o 5-10 rokov a začnú sa s tou myšlienkou zahrávať. Po 15-20 rokov manželstva vám to prídu sami oznámiť.

Shutterstock

 

Ten predpoklad "čo ak?" Čo ak som si zle vybral? Čo ak je inde tráva zelenšia? Veď s kolegom/kolegyňou si perfektne rozumiem a doma sme v jednom kole výčitiek a hádok. Len stres a napätie.

Už som sa snažil/a ho zmeniť a vôbec na to nereaguje. Už strácam nádej, že z toho niečo bude! Už sme boli aj u psychológa, a on/a sa vôbec nezmenil/a. Po hromade ma držia deti a zopár úverov.

S iným/inou by mi bolo lepšie!

Toto klamstvo ničí manželstvo ako nukleárna zbraň

Čím ďalej si viac a viac uvedomujem, že najväčšia ničivá sila na zemi nie je nukleárna zbraň, ale klamstvo, ktoré vidíme ako pravdu. My sme klamaní v jednom kuse. A najhoršie je na tom to, že si to ani neuvedomujeme.

Tak je to aj s týmto predpokladom. Je to mýtus, ktorý ničí manželstvá ako nukleárna zbraň. 

Utečieme z bojiska, len preto, lebo predpokladáme, že to nemá zmysel

Pod pláštikom novej nádeje stratíme nádej. Utečieme z bojiska, len preto, lebo predpokladáme, že to nemá zmysel. Zmysel vidíme v novom boji, ktorý ešte neexistuje, ale dopredu vieme, že by bol pre nás víťazný. Riadna nelogika. Ako môžeme vedieť, že inde môže byť tráva zelenšia, keď sme tam neboli?

Shutterstock

 

Jednoducho!

Na základe správ od rôznych poslov. Vymenujem len niekoľko zásadných poslov falošných správ: 

 • Blízky/priateľský vzťah s kolegyňou/kolegom - Doma sa hádate, žena/ či muž je nepríjemný. V práci sa zdôveríte kolegyni/kolegovi. Zažijete porozumenie a jeho spolupatričnosť. A keď je opačného pohlavia, môže vám to dať informáciu: tak moja žena/muž mi nerozumie a pozri tu je niekto, kto ti rozumie. Asi som si nevybral toho/tú správnu/správneho.
 • Chodíme na návštevy, stretávame sa, spolupracujeme s ľuďmi, ktorí si žijú krásne, nemajú žiadne problémy. Nikto sa neháda, to len my. Všetci v našom okolí žijú harmonicky, len my nie. Asi sme sa k sebe nehodili, veď aha, všetci ostatným to klape, len nám nie.
 • Rodičia mi bránili, aby sme sa brali. Varovali ma. Teraz po rokoch došlo na ich slová. Deje sa presne to, čo mi vraveli, že sa stane. Nemal/a som si ju/ho brať.
 • Roky sa snažím, aby sme boli šťastní, ale s ňou/ním sa to asi nedá. Pri ňom/ nej to asi nejde. Má asi nejaký problém, na ktorý doplácame všetci. Škoda, že som to nevidel/la pred svadbou. Rýchlo som si ho/ bral/a, neuvážene. Teraz som už múdrejší/ia.

Všimli ste si tých poslov? 

 • dôverný vzťah mimo manželstva
 • skreslená predstava o iných manželstvách
 • neprajné proroctvá príbuzných
 • patologizovanie partnera

Títo poslovia (a možno poznáte aj iných), nám našepkávajú predpoklad (mýtus/ klamstvo považované za pravdu), že s inou/iným by mi bolo lepšie. 

Prečo tomu môžeme uveriť?

Pre jednoduchú vec - pre náš egoizmus. Totiž, človek, ktorý takto vyriekne ortieľ nad svojím manželstvom, je plný bolesti a neuspokojenia. A keďže egoizmus je prirodzená sila, ktorej ide o ochranu seba, hľadá, ako si pomôcť.

A tu sa náš egoizmus chytá toho, čo má blízko. A viete, čo máte blízko - to, čo je módne, populárne, to, čo je in, čo sa nosí. A v dnešnej konzumnej spoločnosti je in heslo: teraz a rýchlo.

Máš právo byť šťastná/ný teraz. Užívaj si. Dopraj si! Ak chceš, tak si vezmi! Nemusíš čakať. Tu a teraz!

Neznelo Vám to ako klišé z reklám? Lenže to nie je klišé, to sú heslá, ktoré prijímame úplne nekriticky. A tieto heslá ovplyvňujú naše premýšľanie, a to následne naše presvedčenia, a to zase naše pocity.

Čiže žena, ktorá sa dlho cíti frustrovaná, obklopená heslami - máš právo byť šťastná, tu a teraz, veľmi rýchlo pochopí, že jej sa to nedeje, a teda sa v jej živote deje niečo, čo nie je správne a nemá zmysel.  

Nahlodá to jej istotu, že jej manželstvo má zmysel, a tak sa zmieri s tým, že inde by jej bolo asi lepšie. A keď sa k tomu pridá nejaký posol, tak je tá žena varená pečená.

Shutterstock

 

Môj predpoklad je, že vzťah sa musí vyvíjať. Že na vzťahu treba pracovať, že keď to nejde, treba hľadať pomoc a keď to stále nejde, treba zreflektovať, či neopakujem stále tie isté stratégie v inej podobe a očakávam zmenu.

Príklad:

Žena je presvedčená, že muž by jej mal doma viac pomáhať a keď jej muž bude viac pomáhať, vyrieši sa väčšina problémov.

Stratégie: 

 • výčitky - nefungujú, 
 • poslala ho k terapeutovi - nefunguje
 • podsunula mu knihu - nič
 • išla s ním na manželský kurz - nič
 •  a teraz si povedala, že ona sa musí zmeniť!!!
 • naučila sa výčitky zmeniť na výzvu - občas to zafungovalo, ale stojí to dosť námahy
 • chválila ho a oceňovala - pomohlo, ale nie celkom
 • keď ani to nepomohlo, povedala si, s ním sa nedá - s iným by mi bolo lepšie.

Koľko stratégii použila žena v príklade?

Nuž, musím smutne konštatovať, že iba jednu: manipuláciu. Jeden klient mi spomenul výrok Alberta Einsteina - robiť to isté a očakávať iný výsledok….

Márne očakávala žena v príklade iný výsledok, keď v podstate opakovala tú istú stratégiu - manipuláciu.

Poznám kopec ľudí, ktorí teda išli za tou sľúbenou zelenou trávou - a viete čo našli? Tú istú, len trošku zhnitú a na inom mieste. 

Človek, ktorý uteká od nepriaznivých okolností alebo ich zmení, či vymení za iné okolnosti, mrhá energiou na veci, ktoré nemajú potenciál urobiť ho šťastným. Pretože aj keď si vytvorí nové podmienky s iným človekom, on je stále taký istý, len trošku starší, s menej silami a oslabenou nádejou.

Veľa ľudí mi povie - ja som už skúsil všetko a prídeme po pár sedeniach, že sa krútila/l okolo jednej veci v rôznych podobách.

———————-

Búrame mýtus: S inou/iným mi bude lepšie

a nahrádzame ho: Aby mi bolo lepšie, netreba to vzdať uprostred boja. Riešením nie je odísť, ale zostať a skúmať stratégie, vyhľadať pomoc a nevzdať to.

Na budúce: Potrebujem priestor pre seba.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.8 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, ako aj vzťahové problémy. Vaše otázky rád zodpovie v Manželskej a rodinnej poradni na rodinka.sk
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku
Monika napísané 19.07.2018 16:59

V clanku su vypisane nespravne metody, ktore su vraj manipulaciou. Ake su teda spravne metody riesenia problemov? Uz aj manzelska poradna je manipulaciou? Akakolvek snaha o zmenu partnera je teda manipulacia?

Zuzana napísané 03.08.2018 08:17

presne to isté ma zaujalo. uvedené praktiky sú označené ako manipulácia, ale čo má človek robiť? či napr. ak partner ignoruje všetky domáce práce, tak to máme nechať tak, lebo kebyže s tým niečo chceme urobiť, tak to je manipulácia? aký je správny postup?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Život osamelej mamičky? Tieto veci vás čakajú po návrate z pôrodnice
15.08.2018   0
Očakávate príchod dieťaťa, na ktoré budete po pôrode sama?
Bratislavské mamičky sa môžu tešiť. Nová pôrodnica v Boroch sľubuje nadštandardnú starostlivosť
14.08.2018   0
Do roku 2021 má v Bratislave v Boroch stáť nová nemocnica, ktorej súčasťou budú aj moderné priestory pôrodnice.
V Nemocnici Zvolen dostanú bábätká chobotničky od dobrovoľníkov
13.08.2018   0
„Chobotničky sú prednostne určené predčasne narodeným bábätkám a bábätkám so srdcovými chybami,“ vysvetľuje MUDr. Oľga Švecová, primárka detského oddelenia Nemocnice Zvolen
babetko
Rodičia, nepokazte deťom nástup do škôlky!
15.08.2018   0
Ak aj vaše dieťa nastupuje od septembra do škôlky, vyhnite sa chybám, ktoré skomplikujú nový začiatok nielen jemu, ale aj vám.
Súťaž o najnovší smartfón pre seniorov od značky DORO
15.08.2018   0
Ak chcete potešiť svojich rodičov najnovším smartfónom Doro 8035, ktorý je šitý na mieru pre seniorov, zapojte sa do našej súťaže.
Prečo je pre dieťa dôležité vedieť si zaviazať šnúrky na topánkach
14.08.2018   0
Kedysi bolo ojedinelé dieťa, ktoré si v prvej triede nevedelo šnúrky zaviazať. Dnes je to v podstate naopak. Je takmer zázrakom, ak to prváci vedia. Nie je to ich chybou – tak ako veľa iných vecí v ich životoch ...
detské choroby
9 domácich liekov na bolesť bruška
15.08.2018   0
Bolesť bruška môže byť spôsobená úzkosťou, strachom, infekciou, refluxom, laktózovou intoleranciou či prejedením ... ako ju riešiť?
Zápal očných spojiviek u detí
13.08.2018   0
Pri konjunktivitíde sa dieťa stáva menej pohyblivé, neochotne vstúpi do denného svetla, čo mu spôsobuje bolesť očí. Často býva spočiatku zapálené len jedno oko a keď sa nezačne s liečbou, „nakazí“ sa aj druhé oko.
Obličky a vylučovacia sústava
08.08.2018   0
Prehľad vylučovacou sústavou a obličkami s názornými ilustráciami.
zvery
Zaujímavosti zo sveta koní – ktoré sú najväčšie a najmenšie?
09.08.2018   0
Ste milovníkom koní? Vysoké majestátne zvieratá, ktoré už na prvý pohľad vzbudzujú rešpekt. Majú však aj svojich mini a maxi príbuzných.
Pitný režim u mačky
07.08.2018   0
Je dostatočne hydratovaná? Koľko krát za deň má močiť? Ako prijmem svoju mačku, aby pila viac vody? Čo mám sledovať?
Príznaky, kedy navštíviť veterinárnu pohotovosť aj v noci
04.08.2018   0
Ak máte vážne obavy, neváhajte a napriek neskorej hodine navštívte zverolekára. V akútnych prípadoch je otvorená veterinárna pohotovosť.