ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaVzťahy

Mýtus o manželskej láske (4): S iným/inou by mi bolo lepšie

 Mgr. Kamil Bartko   17.07.2018   3

Povedzte toto novomanželom a vysmejú vas. Opýtajte sa ich to o 5-10 rokov a začnú sa s tou myšlienkou zahrávať. Po 15-20 rokov manželstva vám to prídu sami oznámiť.

Shutterstock

 

Ten predpoklad "čo ak?" Čo ak som si zle vybral? Čo ak je inde tráva zelenšia? Veď s kolegom/kolegyňou si perfektne rozumiem a doma sme v jednom kole výčitiek a hádok. Len stres a napätie.

Už som sa snažil/a ho zmeniť a vôbec na to nereaguje. Už strácam nádej, že z toho niečo bude! Už sme boli aj u psychológa, a on/a sa vôbec nezmenil/a. Po hromade ma držia deti a zopár úverov.

S iným/inou by mi bolo lepšie!

Toto klamstvo ničí manželstvo ako nukleárna zbraň

Čím ďalej si viac a viac uvedomujem, že najväčšia ničivá sila na zemi nie je nukleárna zbraň, ale klamstvo, ktoré vidíme ako pravdu. My sme klamaní v jednom kuse. A najhoršie je na tom to, že si to ani neuvedomujeme.

Tak je to aj s týmto predpokladom. Je to mýtus, ktorý ničí manželstvá ako nukleárna zbraň. 

Utečieme z bojiska, len preto, lebo predpokladáme, že to nemá zmysel

Pod pláštikom novej nádeje stratíme nádej. Utečieme z bojiska, len preto, lebo predpokladáme, že to nemá zmysel. Zmysel vidíme v novom boji, ktorý ešte neexistuje, ale dopredu vieme, že by bol pre nás víťazný. Riadna nelogika. Ako môžeme vedieť, že inde môže byť tráva zelenšia, keď sme tam neboli?

Shutterstock

 

Jednoducho!

Na základe správ od rôznych poslov. Vymenujem len niekoľko zásadných poslov falošných správ: 

 • Blízky/priateľský vzťah s kolegyňou/kolegom - Doma sa hádate, žena/ či muž je nepríjemný. V práci sa zdôveríte kolegyni/kolegovi. Zažijete porozumenie a jeho spolupatričnosť. A keď je opačného pohlavia, môže vám to dať informáciu: tak moja žena/muž mi nerozumie a pozri tu je niekto, kto ti rozumie. Asi som si nevybral toho/tú správnu/správneho.
 • Chodíme na návštevy, stretávame sa, spolupracujeme s ľuďmi, ktorí si žijú krásne, nemajú žiadne problémy. Nikto sa neháda, to len my. Všetci v našom okolí žijú harmonicky, len my nie. Asi sme sa k sebe nehodili, veď aha, všetci ostatným to klape, len nám nie.
 • Rodičia mi bránili, aby sme sa brali. Varovali ma. Teraz po rokoch došlo na ich slová. Deje sa presne to, čo mi vraveli, že sa stane. Nemal/a som si ju/ho brať.
 • Roky sa snažím, aby sme boli šťastní, ale s ňou/ním sa to asi nedá. Pri ňom/ nej to asi nejde. Má asi nejaký problém, na ktorý doplácame všetci. Škoda, že som to nevidel/la pred svadbou. Rýchlo som si ho/ bral/a, neuvážene. Teraz som už múdrejší/ia.

Všimli ste si tých poslov? 

 • dôverný vzťah mimo manželstva
 • skreslená predstava o iných manželstvách
 • neprajné proroctvá príbuzných
 • patologizovanie partnera

Títo poslovia (a možno poznáte aj iných), nám našepkávajú predpoklad (mýtus/ klamstvo považované za pravdu), že s inou/iným by mi bolo lepšie. 

Prečo tomu môžeme uveriť?

Pre jednoduchú vec - pre náš egoizmus. Totiž, človek, ktorý takto vyriekne ortieľ nad svojím manželstvom, je plný bolesti a neuspokojenia. A keďže egoizmus je prirodzená sila, ktorej ide o ochranu seba, hľadá, ako si pomôcť.

A tu sa náš egoizmus chytá toho, čo má blízko. A viete, čo máte blízko - to, čo je módne, populárne, to, čo je in, čo sa nosí. A v dnešnej konzumnej spoločnosti je in heslo: teraz a rýchlo.

Máš právo byť šťastná/ný teraz. Užívaj si. Dopraj si! Ak chceš, tak si vezmi! Nemusíš čakať. Tu a teraz!

Neznelo Vám to ako klišé z reklám? Lenže to nie je klišé, to sú heslá, ktoré prijímame úplne nekriticky. A tieto heslá ovplyvňujú naše premýšľanie, a to následne naše presvedčenia, a to zase naše pocity.

Čiže žena, ktorá sa dlho cíti frustrovaná, obklopená heslami - máš právo byť šťastná, tu a teraz, veľmi rýchlo pochopí, že jej sa to nedeje, a teda sa v jej živote deje niečo, čo nie je správne a nemá zmysel.  

Nahlodá to jej istotu, že jej manželstvo má zmysel, a tak sa zmieri s tým, že inde by jej bolo asi lepšie. A keď sa k tomu pridá nejaký posol, tak je tá žena varená pečená.

Shutterstock

 

Môj predpoklad je, že vzťah sa musí vyvíjať. Že na vzťahu treba pracovať, že keď to nejde, treba hľadať pomoc a keď to stále nejde, treba zreflektovať, či neopakujem stále tie isté stratégie v inej podobe a očakávam zmenu.

Príklad:

Žena je presvedčená, že muž by jej mal doma viac pomáhať a keď jej muž bude viac pomáhať, vyrieši sa väčšina problémov.

Stratégie: 

 • výčitky - nefungujú, 
 • poslala ho k terapeutovi - nefunguje
 • podsunula mu knihu - nič
 • išla s ním na manželský kurz - nič
 •  a teraz si povedala, že ona sa musí zmeniť!!!
 • naučila sa výčitky zmeniť na výzvu - občas to zafungovalo, ale stojí to dosť námahy
 • chválila ho a oceňovala - pomohlo, ale nie celkom
 • keď ani to nepomohlo, povedala si, s ním sa nedá - s iným by mi bolo lepšie.

Koľko stratégii použila žena v príklade?

Nuž, musím smutne konštatovať, že iba jednu: manipuláciu. Jeden klient mi spomenul výrok Alberta Einsteina - robiť to isté a očakávať iný výsledok….

Márne očakávala žena v príklade iný výsledok, keď v podstate opakovala tú istú stratégiu - manipuláciu.

Poznám kopec ľudí, ktorí teda išli za tou sľúbenou zelenou trávou - a viete čo našli? Tú istú, len trošku zhnitú a na inom mieste. 

Človek, ktorý uteká od nepriaznivých okolností alebo ich zmení, či vymení za iné okolnosti, mrhá energiou na veci, ktoré nemajú potenciál urobiť ho šťastným. Pretože aj keď si vytvorí nové podmienky s iným človekom, on je stále taký istý, len trošku starší, s menej silami a oslabenou nádejou.

Veľa ľudí mi povie - ja som už skúsil všetko a prídeme po pár sedeniach, že sa krútila/l okolo jednej veci v rôznych podobách.

———————-

Búrame mýtus: S inou/iným mi bude lepšie

a nahrádzame ho: Aby mi bolo lepšie, netreba to vzdať uprostred boja. Riešením nie je odísť, ale zostať a skúmať stratégie, vyhľadať pomoc a nevzdať to.

Na budúce: Potrebujem priestor pre seba.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 11 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, ako aj vzťahové problémy. Ak vás jeho články zaujali, prihláste sa na jeho 10 týždňový webinár, ktorý štartuje 6. februára 2019
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Monika napísané 19.07.2018 16:59

V clanku su vypisane nespravne metody, ktore su vraj manipulaciou. Ake su teda spravne metody riesenia problemov? Uz aj manzelska poradna je manipulaciou? Akakolvek snaha o zmenu partnera je teda manipulacia?

Zuzana napísané 03.08.2018 08:17

presne to isté ma zaujalo. uvedené praktiky sú označené ako manipulácia, ale čo má človek robiť? či napr. ak partner ignoruje všetky domáce práce, tak to máme nechať tak, lebo kebyže s tým niečo chceme urobiť, tak to je manipulácia? aký je správny postup?

Zuzicka napísané 22.01.2019 20:19

Aj mna zaujima "spravne riesenie" big green

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
26.03.2019   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Po rokoch som sa vrátila rodiť do Považskej Bystrice a dobre som urobila
26.03.2019   0
Keďže už nie som najmladšia mama, a vlastne ani prvorodička, tak som očakávala to staré: „Teraz tlačte! Teraz dýchajte! Teraz robte toto!“ Namiesto toho prišlo niečo úplne iné. Príjemná atmosféra, zhovorčivý lekár, ktorý si ku mne sadol, pýtal sa na bolesti, pýtal sa, či som neuvažovala nad epidurálkou. Spýtal sa ma, či nebudem mať problém, keby bolo treba riešiť nástrih a podobne. Sestry rovnako, usmiate, spokojné, vládla tam dobrá atmosféra.
Pôrod v Krompachoch bol neuveriteľný zážitok
21.03.2019   0
Prvotný šok pre mňa bol, keď sa ma nesmierne milá sestra spýtala, či už mám pripravený pôrodný plán, aby si ho so mnou primárka mohla prejsť, keď prídem na návštevu do pôrodnice. Všetci vieme, že na Slovensku sú pôrodné plány vnímané ako spísané výmysly premotivovaných biomatiek, ktoré sa silou – mocou snažia kafrať skúseným pôrodníkom do roboty. S malou dušičkou sme si pred pôrodom urobili rodinný výlet do Krompách. Vyhľadali sme ordináciu pani primárky, sadli sme si spolu k stolu a prechádzali moje papiere.
babetko
Pohodový ocko verzus ukričaná a nervózna mama
25.03.2019   2
Sťažovala sa mi kamoška. Vraj jej muž odmieta prebaľovať, kúpať a krémikovať zaparený zadok. Keď má synovi uvariť tekvicový prívarok, dá mu miesto neho Pribináčik. Odmieta ho šatkovať, vraj je to trápne. A keďže kočík kamoška z presvedčenia nekúpila, každodenné prechádzky ostali na ňu. U nás doma je to podobné. Muž sa síce varenia a plienok nezľakol, ale...
Troska v ogrcanom pyžame, ktorá si nestihla ráno umyť zuby. Vitajte na materskej
22.03.2019   0
Narodí sa vám dieťa a príde moment, keď si namiesto reklamy na materstvo budete pripadať ako troska v ogrckanom pyžame. Zavretá medzi štyrmi stenami. Len vy a dieťa.
Výrazy, ktoré by mali poznať najmenšie deti a uľahčia nám každodenný život
21.03.2019   0
Keď rozprávame s dieťaťom, pomenúvame veci a deje okolo neho, na základe ktorých si vytvára isté schémy, ako funguje svet.
detské choroby
Tuberkulóza
22.03.2019   1
Tuberkulóza, jej príznaky, prevencia, liečba.
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
zvery
10 varovných príznakov rakoviny u psa
26.03.2019   0
Ako sa prejavia príznaky rakoviny u psov? Kedy musíme spozornieť, aby sme čím skôr vedeli zasiahnuť a začať s liečbou. Čo to vlastne rakovina je?
Žiť zdravšie? Pomôže vám šteniatko alebo mačiatko!
19.03.2019   0
Zvierací člen rodiny sa za starostlivosť môže odmeniť aj pevným zdravím, dobrou náladou či lepším zamestnaním. Že v tom všetkom nemôže mať labky? Štúdie amerických, austrálskych a britských vedcov tvrdia, že áno.
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.