ŽenaVzťahy

Mýtus o manželskej láske (4): S iným/inou by mi bolo lepšie

 Mgr. Kamil Bartko   17.07.2018   3

Povedzte toto novomanželom a vysmejú vas. Opýtajte sa ich to o 5-10 rokov a začnú sa s tou myšlienkou zahrávať. Po 15-20 rokov manželstva vám to prídu sami oznámiť.

Shutterstock

 

Ten predpoklad "čo ak?" Čo ak som si zle vybral? Čo ak je inde tráva zelenšia? Veď s kolegom/kolegyňou si perfektne rozumiem a doma sme v jednom kole výčitiek a hádok. Len stres a napätie.

Už som sa snažil/a ho zmeniť a vôbec na to nereaguje. Už strácam nádej, že z toho niečo bude! Už sme boli aj u psychológa, a on/a sa vôbec nezmenil/a. Po hromade ma držia deti a zopár úverov.

S iným/inou by mi bolo lepšie!

Toto klamstvo ničí manželstvo ako nukleárna zbraň

Čím ďalej si viac a viac uvedomujem, že najväčšia ničivá sila na zemi nie je nukleárna zbraň, ale klamstvo, ktoré vidíme ako pravdu. My sme klamaní v jednom kuse. A najhoršie je na tom to, že si to ani neuvedomujeme.

Tak je to aj s týmto predpokladom. Je to mýtus, ktorý ničí manželstvá ako nukleárna zbraň. 

Utečieme z bojiska, len preto, lebo predpokladáme, že to nemá zmysel

Pod pláštikom novej nádeje stratíme nádej. Utečieme z bojiska, len preto, lebo predpokladáme, že to nemá zmysel. Zmysel vidíme v novom boji, ktorý ešte neexistuje, ale dopredu vieme, že by bol pre nás víťazný. Riadna nelogika. Ako môžeme vedieť, že inde môže byť tráva zelenšia, keď sme tam neboli?

Shutterstock

 

Jednoducho!

Na základe správ od rôznych poslov. Vymenujem len niekoľko zásadných poslov falošných správ: 

 • Blízky/priateľský vzťah s kolegyňou/kolegom - Doma sa hádate, žena/ či muž je nepríjemný. V práci sa zdôveríte kolegyni/kolegovi. Zažijete porozumenie a jeho spolupatričnosť. A keď je opačného pohlavia, môže vám to dať informáciu: tak moja žena/muž mi nerozumie a pozri tu je niekto, kto ti rozumie. Asi som si nevybral toho/tú správnu/správneho.
 • Chodíme na návštevy, stretávame sa, spolupracujeme s ľuďmi, ktorí si žijú krásne, nemajú žiadne problémy. Nikto sa neháda, to len my. Všetci v našom okolí žijú harmonicky, len my nie. Asi sme sa k sebe nehodili, veď aha, všetci ostatným to klape, len nám nie.
 • Rodičia mi bránili, aby sme sa brali. Varovali ma. Teraz po rokoch došlo na ich slová. Deje sa presne to, čo mi vraveli, že sa stane. Nemal/a som si ju/ho brať.
 • Roky sa snažím, aby sme boli šťastní, ale s ňou/ním sa to asi nedá. Pri ňom/ nej to asi nejde. Má asi nejaký problém, na ktorý doplácame všetci. Škoda, že som to nevidel/la pred svadbou. Rýchlo som si ho/ bral/a, neuvážene. Teraz som už múdrejší/ia.

Všimli ste si tých poslov? 

 • dôverný vzťah mimo manželstva
 • skreslená predstava o iných manželstvách
 • neprajné proroctvá príbuzných
 • patologizovanie partnera

Títo poslovia (a možno poznáte aj iných), nám našepkávajú predpoklad (mýtus/ klamstvo považované za pravdu), že s inou/iným by mi bolo lepšie. 

Prečo tomu môžeme uveriť?

Pre jednoduchú vec - pre náš egoizmus. Totiž, človek, ktorý takto vyriekne ortieľ nad svojím manželstvom, je plný bolesti a neuspokojenia. A keďže egoizmus je prirodzená sila, ktorej ide o ochranu seba, hľadá, ako si pomôcť.

A tu sa náš egoizmus chytá toho, čo má blízko. A viete, čo máte blízko - to, čo je módne, populárne, to, čo je in, čo sa nosí. A v dnešnej konzumnej spoločnosti je in heslo: teraz a rýchlo.

Máš právo byť šťastná/ný teraz. Užívaj si. Dopraj si! Ak chceš, tak si vezmi! Nemusíš čakať. Tu a teraz!

Neznelo Vám to ako klišé z reklám? Lenže to nie je klišé, to sú heslá, ktoré prijímame úplne nekriticky. A tieto heslá ovplyvňujú naše premýšľanie, a to následne naše presvedčenia, a to zase naše pocity.

Čiže žena, ktorá sa dlho cíti frustrovaná, obklopená heslami - máš právo byť šťastná, tu a teraz, veľmi rýchlo pochopí, že jej sa to nedeje, a teda sa v jej živote deje niečo, čo nie je správne a nemá zmysel.  

Nahlodá to jej istotu, že jej manželstvo má zmysel, a tak sa zmieri s tým, že inde by jej bolo asi lepšie. A keď sa k tomu pridá nejaký posol, tak je tá žena varená pečená.

Shutterstock

 

Môj predpoklad je, že vzťah sa musí vyvíjať. Že na vzťahu treba pracovať, že keď to nejde, treba hľadať pomoc a keď to stále nejde, treba zreflektovať, či neopakujem stále tie isté stratégie v inej podobe a očakávam zmenu.

Príklad:

Žena je presvedčená, že muž by jej mal doma viac pomáhať a keď jej muž bude viac pomáhať, vyrieši sa väčšina problémov.

Stratégie: 

 • výčitky - nefungujú, 
 • poslala ho k terapeutovi - nefunguje
 • podsunula mu knihu - nič
 • išla s ním na manželský kurz - nič
 •  a teraz si povedala, že ona sa musí zmeniť!!!
 • naučila sa výčitky zmeniť na výzvu - občas to zafungovalo, ale stojí to dosť námahy
 • chválila ho a oceňovala - pomohlo, ale nie celkom
 • keď ani to nepomohlo, povedala si, s ním sa nedá - s iným by mi bolo lepšie.

Koľko stratégii použila žena v príklade?

Nuž, musím smutne konštatovať, že iba jednu: manipuláciu. Jeden klient mi spomenul výrok Alberta Einsteina - robiť to isté a očakávať iný výsledok….

Márne očakávala žena v príklade iný výsledok, keď v podstate opakovala tú istú stratégiu - manipuláciu.

Poznám kopec ľudí, ktorí teda išli za tou sľúbenou zelenou trávou - a viete čo našli? Tú istú, len trošku zhnitú a na inom mieste. 

Človek, ktorý uteká od nepriaznivých okolností alebo ich zmení, či vymení za iné okolnosti, mrhá energiou na veci, ktoré nemajú potenciál urobiť ho šťastným. Pretože aj keď si vytvorí nové podmienky s iným človekom, on je stále taký istý, len trošku starší, s menej silami a oslabenou nádejou.

Veľa ľudí mi povie - ja som už skúsil všetko a prídeme po pár sedeniach, že sa krútila/l okolo jednej veci v rôznych podobách.

———————-

Búrame mýtus: S inou/iným mi bude lepšie

a nahrádzame ho: Aby mi bolo lepšie, netreba to vzdať uprostred boja. Riešením nie je odísť, ale zostať a skúmať stratégie, vyhľadať pomoc a nevzdať to.

Na budúce: Potrebujem priestor pre seba.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 11 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, ako aj vzťahové problémy. Ak vás jeho články zaujali, prihláste sa na jeho 10 týždňový webinár, ktorý štartuje 6. februára 2019
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Monika napísané 19.07.2018 16:59

V clanku su vypisane nespravne metody, ktore su vraj manipulaciou. Ake su teda spravne metody riesenia problemov? Uz aj manzelska poradna je manipulaciou? Akakolvek snaha o zmenu partnera je teda manipulacia?

Zuzana napísané 03.08.2018 08:17

presne to isté ma zaujalo. uvedené praktiky sú označené ako manipulácia, ale čo má človek robiť? či napr. ak partner ignoruje všetky domáce práce, tak to máme nechať tak, lebo kebyže s tým niečo chceme urobiť, tak to je manipulácia? aký je správny postup?

Zuzicka napísané 22.01.2019 20:19

Aj mna zaujima "spravne riesenie" big green

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Plánujete bábätko? Normálna otázka či tabu téma?
18.06.2019   0
Pýtajú sa ma na to všetci. Už mi to aj vadí, lebo by som bábätko chcela. Aj keď záleží, kto sa pýta. Ak chce niekto rýpať, je to nepríjemné. Na druhej strane rodina a kamaráti sú normálne zvedaví. Otázky o bábätku môžu niekoho nakopnúť, že už je čas. Ak ho však mať nemôžete, nie je jednoduché.“
Pôrod s epidurálkou alebo bez nej?
13.06.2019   0
Niektoré mamičky sa mi sťažovali, že po pôrode s epidurálkou mali pocit, že ich psychicky utlmila a nič neprežívali. To sa mi nestalo. Naopak, keď mi dali syna, rozplakala som sa od šťastia, ani som ho nechcela pustiť. Nebolelo ma ani šitie. Čo sa týka postupného prichádzania tela do normálu, to po epidurálke môže a nemusí byť problém.
Nemocnica Snina
12.06.2019   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
babetko
TOP odborníci na výchovu, ibaže bezdetní
19.06.2019   2
Profi pestúnka priznala, že jej bolo ľahko rozprávať druhým rodičom, ako sa majú správať, no teraz, keď to zažíva sama na sebe, je to celkom iná šálka kávy.
Princezné z rozprávok, ktoré naozaj žili
17.06.2019   0
Inšpiráciou sa stal životný príbeh skutočnej šľachtičnej Margarethy von Waldeck, ktorá sa narodila v roku 1533. Ako dieťa prišla o matku, ktorú čoskoro nahradila veľmi prísna macocha. Samozrejme, spoločné vzťahy nezafungovali, možno aj preto, čo vtedajšie dokumenty zaznamenávajú: Margaretha bola známa svojou krásou. Budúca Snehulienka vyrastala na dvore Filipa III., odkiaľ sa v roku 1945 presťahovala za svojím strýkom na zámok Valkenburg v Holandsku.
Majú rituály a tradície v rodine zmysel?
14.06.2019   0
Vytvárajú spomienky a pomáhajú deťom ukotviť sa v rodinnom kruhu. Máme sa na čo tešiť. Máme čas a priestor byť s rodinou a zabávať sa. Strašne pekná myšlienka! Manželia vysvetľovali, že pre deti sú rituály a tradície niečo, čo im dáva ukotvenie, rodinnú identitu a zázemie. Rituálom a tradíciou môže byť čokoľvek – od večernej rozprávky po štedrovečernú kapustnicu. Niečo, čo vás baví a robíte to pravidelne.
detské choroby
Nočné mory
16.06.2019   11
Rodičia si myslia, že za zlé sny detí sú zodpovedné nepríjemné denné zážitky, no nie je to úplne pravda. Nie je úplne jasné, kedy deti začínajú snívať, ale vieme, že už batoľatá môžu hovoriť o svojich príjemných či strašidelných snoch.
Liečba hnačky u dojčených a nedojčených detí
03.06.2019   0
Ako správne dopĺňať tekutiny a výživu dieťaťu s hnačkou. Rozvrh diéty. Ako uvariť pravý ryžový či mrkvový odvar.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
31.05.2019   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
zvery
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?