ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaVzťahy

Mýtus o manželskej láske (3): To má zo svojej rodiny!

 Mgr. Kamil Bartko   11.07.2018   0

Vo filme “Druhá šanca” s Brucom Willisom vysvetľoval terapeut manželom, ktorí mali krízu, že manželia hádajúci sa v posteli nie sú dvaja ľudia, ale šiesti.

Komický záber, kde muž a žena sedia v posteli spolu so svojimi rodičmi, len potvrdzoval názor, že hádka dvoch manželov je akoby hádkou jej rodičov s jeho rodičmi.

Psychológia priniesla poznatky, že dieťa počas výchovy absorbuje vzory správania - robí record  - nahráva správanie svojich rodičov a v dospelosti prehráva, čo nahral.

Keď mladý človek odchádza od rodičov, odnáša si obľúbené oblečenie, zopár fotiek, svoje veci, výbavu od otca a mamy a ako bonus vzor manželského/rodinného spolužitia.

shutterstock

 

Keď sa Marianka a Peter spoznali, šialene sa do seba zaľúbili. Po roku chodenia ju Peter požiadal o ruku. Ona súhlasila plná nadšenia. Cítila opojenie lásky a to, že on je ten pravý.

Peter bol nežný, láskavý, obetavý, pozorný a múdry. V jeho rodine si všimla, že jeho otec je tvrdý chlapík, neúctivý k svojej žene a deťom, nerozumela tomu, nešlo jej to do kopy s Petrom. Nakoniec si povedala "…on je predsa iný."

Keď Marianka povedala svojim rodičom, že sa chce vydať za Peťa, rodičia neboli nadšení. Poznali Peťovych rodičov a cítili, že je tam problém.

Mama ju odhovára: "… pozri sa, z akej je rodiny, to chceš žiť tak ako jeho rodičia?” Dcéra odpovie: "…on je iný, on nie je taký, ako jeho otec, on je úplne iný…”

Marianka sa rozhodla aj napriek výslovnému nesúhlasu rodičov. Veď ona najlepšie vie, koho si berie! Po rokoch manželského života, keď Marianka prestávala rozumieť Petrovým návalom hnevu, si spomenie na mamine slová.

Začne mu vyčítať, že je taký ako jeho otec, že mala počúvať svoju mamu, keď ju varovala… Nakoniec si povie: "…má to z rodiny, po svojom otcovi a ja s tým nič nespravím! “ Vytvorí si systém fungovania, ktorý jej zabezpečí čo najmenej zraňujúcich situácii a snaží sa prežiť - už aspoň kvôli deťom.

 

Je vám povedomý tento príbeh? 

Názor, že sme ovplyvnení rodinným prostredím, v ktorom sme vyrastali a že v podstate do veľkej miery určuje, ako budeme ďalej žiť - je tak silná paradigma, že vyvoláva u terajších rodičov malých deti až úzkosť vo výchove - len aby deti neboli traumatizované, aby ich to nepoznačilo, atď…

A predstavte si rodičov, ktorí to takto vnímajú a nedarí sa im - hádajú sa, kričia na seba - a deti sú toho svedkom.

Sú aj takí manželia, ktorí sú “profi herci” - oni sa nehádajú. Konflikt riešia tichou domácnosťou, ale pred deťmi to zahrajú - akoby sa nič nedialo. Len nerozumejú, prečo sú deti tak často choré a nie je jasné, čo im je - lieky nezaberajú, liečba nepomáha. Nuž, je to chronické…

Zranenia z detstva

Častou témou, ktorú riešia dospelí sú - zranenia z detstva - rany, ktoré utŕžili od svojich rodičov. Či muž alebo žena, skúmajúc svoj život, retrospektívne hľadá logiku aktuálnej nepriazne vo svojom živote a nachádza ju v detstve.

A povedzte, neovplyvnila nás psychoanalýza? Freud by mal z nás radosť! Prúser je, že to objavíme, pomenujeme a nič sa nedeje.

Niektorí absolvujú reťaz modlitieb za vnútorné uzdravenia z detstva s nádejou, že sa niečo zmení teraz. Prídu domov a keď vidia, že sa nič nezmenilo, tak vyhľadajú nejakú modlitebnú kapacitu, duchovnú autoritu, aby to malo väčší efekt. Niektorí absolvujú rôzne semináre na túto tému, lenže efekt zvyčajne trvá tak dlho, než opadne samo nadšenie po príchode domov.

Vyzerá to tak, ako keby sme boli ponechaní napospas - ako keby nám nebolo pomoci. Už len sa zmieriť s tým, že ona je taká, on je taký.

Ja to považujem za ďalší mýtus, ktorý svojím škodlivým vplyvom ničí nielen manželstvá, ale aj človeka samého.

Čo ak vidíme problém tam, kde nie je?

Čo ak to nie je tak, že zranenia z detstva nás deformujú a ovplyvňujú? Čo ak je to len rozptýlenie, aby sme si nevšímali oveľa dôležitejšie veci? Čo ak zranenia z detstva nesúvisia s tým, čím sa boríme teraz?

Čo ak takýto pohľad sme prevzali práve spomínanou tendenciou všetko psychoanalyzovať - a povedzme si, kto sa necíti byť trošku psychológom - diagnostikujeme, vysvetľujeme, rozumieme nielen iným, ale aj sami sebe - a odborník je už nanič. Iba aby nám potvrdil naše hypotézy.

Čo je ovocím - hoci lákavého - vŕtania v sebe, či partnerovi? To si odpovedzte sami.

Ešte by som spomenul, že keď sa Marianka s Peťom zaľúbili, nič z toho neriešili, lebo to nebolo pre nich dôležité.

Na margo - je kopec ľudí, ktorí boli v detstve týraní a teraz žijú v harmonickom vzťahu. Je kopec ľudí, ktorí mali úžasných rodičov a sú rozvedení.

Tým nechcem potrieť neprávosť a spôsobenú bolesť, ktorá je odsúdeniahodná. Chcem len poukázať, že výchova - či dobrá, či zlá, vzor - či dobrý - či zlý - nehrá primárnu rolu v živote človeka a to, ako zvládnem život - ako sa budem mať, ako prežijem život.

Zranenia, rany, bolesť, traumy - sú súčasťou života. Ak sa mi nedarí v živote - nie sú za to zodpovedné zranenia z detstva.

Dôležité nie je byť nezranený, ale dozrieť.

Dovolím si povedať, že nie je normálne byť nezranený. Nie byť nezranený, ale dozrieť, je dôležité. A dozrievanie je vnútorny proces.

O strom sa môžete starať najlepšie, ako len viete, ale aby dozreli jablká, je potrebná energia, ktorú má strom v sebe. Tak je to aj s človekom. Dozrieť mu môže pomôcť aj samotné zranenie. ( Ale o tom už inokedy).

shutterstock

 

To, čo Marianka vykričala Peťovi po rokoch manželstva, je poznanie, ktoré jej neprináša úžitok. Peter sa v tom lepšom postaví na zadné a opätuje útok patričnou výčitkou: “…ty nie si o nič lepšia ako tvoja matka!…”

A v tom horšom to vezme vážne a stratí nádej na zmenu. Povie si: “…čo chceš, ja som už raz taký, vedela si, koho si berieš…!”  A tak z hádky o nich sa stane hádka o rodičoch. Ja tomu hovorím, že sa správajú ako Zachej, ktorý vrátil trojnásobne.

Mám za to, že Marianka a Peter boli rozptýlení, aby si nevšimli to podstatné - Aby si kládli oveľa dôležitejšie otázky a nachádzali užitočnejšie odpovede: 

  • Otázka pre Marianku: “…Čo mi chce povedať moja frustrácia…”
  • Otázka pre Peťa: “ …čo to vlastne chcem povedať Marianke, čo chce povedať môj hnev mne!”
  • Otázka pre oboch: “… čo nám chce povedať náš konflikt, čo chce od nás naše manželstvo, čo potrebuje, aká výzva je v tom, čo sa nám teraz deje, čo vlastne máme pochopiť, čo máme zmeniť, kde sa máme posunúť….?

Každá hádka, konflikt, frustrácia nám chce niečo povedať, aby sme sa posunuli dopredu. Aby sme dozreli.

Odpoveď, že on je taký po otcovi, ona je po mame - je slepá ulička - a teda mýtus, ktorému ak dáme šancu, aby sa usadil v našej mysli, tak budeme blúdiť a nenájdeme cestu, ktorá sa volá blízkosť. 

Lepšie je rozbiť tento mýtus predpokladom: “…kričí po mne, aj jeho otec takto kričal na jeho mamu. Ale to je iný príbeh. Tento krik je náš príbeh, ktorý má logiku súvisiacu s našim manželstvom. Chcem ho pochopiť!…”

Na budúcu stredu mýtus: S iným / inou by mi bolo lepšie.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.8 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, ako aj vzťahové problémy. Vaše otázky rád zodpovie v Manželskej a rodinnej poradni na rodinka.sk
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Rebríček 2018: Mamy oznámkovali svoje pôrodnice
19.07.2018   0
Slovensky opäť hodnotili pôrodnicu, v ktorej priviedli na svet svoje bábätko. Známkovanie v online aplikácii projektu Sprievodca pôrodnicami do konca mája 2018.
Sprievodca pôrodnicami 2018
19.07.2018   0
Projekt Sprievodca pôrodnicami porovnáva slovenské pôrodnice už sedem rokov. Hodnotenie pripravuje Health Policy Institute (HPI) v spolupráci s portálom rodinka.sk.
Moje dieťa patrí ku mne
19.07.2018   0
Dieťa patrí na telo matky. Máme teda vôbec niečo chcieť, alebo je to vec zahrnutá v nejakých nemocničných štandardoch?
babetko
Diamant, bývalá manželka či vytopený byt. Aj také sú návraty z pôrodnice
19.07.2018   0
Príchody z pôrodnice, ktoré má obvykle v réžii ocko, vedia byť všakovaké. Úsmevné, prekvapivé, dojemné, ale aj smutné či zraňujúce. Aký bol ten váš?
Obrňte sa trpezlivosťou a humorom- prichádza obdobie vzdoru
18.07.2018   0
Výstupy, keď sa milučké batoľa zmení na klbko nervov a plaču, pozná a obáva sa ich každý rodič. Málokto je dostatočne psychicky odolný, aby ho hlučný prejav nevôle zle vyspatého dieťaťa na verejnosti nepripravil o zvyšok trpezlivosti a vnútorného pokoja.
Keď sa dieťa bojí vody
17.07.2018   0
Sú deti, ktoré majú strach z vody ešte hlbší, dokonca je pre nich nočnou morou aj obyčajný kúpeľ vo vani, a to už je teda naozajstná skúška nervov pre všetkých zúčastnených.
detské choroby
10 otázok o osýpkach
13.07.2018   0
Na východe Slovenska sa šíri najväčšia epidémia osýpok za posledných 20 rokov. Čo sú najčastejšie otázky, ktoré vás zaujímajú o osýpkach?
Na východe Slovenska zúri epidémia osýpok
11.07.2018   0
V okrese Michalovce pribúdajú pacienti, ktorí sa nakazili osýpkami. Viac ako stovka prípadov zaskočila lekárov a hygienikov. Medzi nakazenými sú dospelí aj deti, ôsmim z nich komplikuje liečbu pridružený zápal pľúc.
Onkologickým pacientom bude pomáhať aj liečba kanisterapiou
06.07.2018   0
Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Banskej Bystrici pripravuje pre deti s onkologickým ochorením novinku. Minulý mesiac sa vedeniu nemocnice podarilo získať kladné stanovisko Ministerstva zdravotníctva SR k zavedeniu kanisterapie ako súčasti terapeutickej liečby chorých detí. Na malých pacientov teda okrem štandardných liečebných metód čaká aj terapia prostredníctvom hry s cvičenými psami.
zvery
Máme psa seniora
17.07.2018   2
Čo treba vedieť ak váš pes dosiahol vek 8 a viac rokov? Ako správne cvičiť a vychovávať psieho seniora? Môžeme s ním ešte športovať? Ako? Nevadí ak zmeníme niektoré viacročné zvyky?
Keď si pes zlomí zub
15.07.2018   0
Aj psi majú svoje dentálne problémy, rovnako ako ľudia. Ako iste vieme, problémy so zubami dokážu byť mimoriadne bolestivé a môžu aj psa vydráždiť do extrému. Aké sú teda základné pravidlá psej dentálnej hygiény?
Prečo je mačka tučná
02.07.2018   0
Aj keď je okrúhla tvárička a bruško rozkošné, vášmu miláčikovi rozhodne neprospieva. Nadváha spôsobuje u mačiek rovnako ako u ľudí zvýšený krvný tlak, cholesterol, ohrozuje srdce a skracuje život domáceho priateľa.