ŽenaVzťahy

Mýtus o manželskej láske (2): A žili šťastne až kým nepomreli!

 Mgr. Kamil Bartko   04.07.2018   1

Poznáte to, že….? Takto končia krásne rozprávky o princeznách ako aj romantické filmy - holywodské trháky. Keď film skončí, nie jedna žena sa zasníva a nie jeden muž zaslintá… :-)

A toto snívanie a “slintanie” ide s nami ďalej - do našich všedných dní, do našich vzťahov. Ani sa nenazdáme a tento romantický obraz o vzťahu muža a ženy sa uhniezdí nie len v naších túžbach, ale aj v našej mysli ako silný predpoklad. A ani to nemusíme zbadať a podliehame ďalšiemu mýtu o vzťahoch.

foto: shutterstock

Poďme sa na to pozrieť z blízka.

Básnici, spisovatelia, umelci vytvoria silný príbeh dvoch vášnivo milujúcich ľudí. Napríklad Rómeo a Júlia. A nie len oni, ale aj kopec filmom, telenoviel, skutočných príbehov, kníh, románov - až bestsellerov. Popisuje sa príbeh vášnivo milujúcich ľudí muža a ženy, alebo hľadajúcich ľudí, alebo zaľúbených ľudí. Väčšinou je tam nejaká zápletka, nejaký problém, ktorí prekonajú vďaka tej láske. Ukazuje sa heroickosť muža či ženy. A samozrejme -  končí sa to svadbou.

Je len málo filmov/ príbehov, kde sa zobrazí zápas o lásku po 10tich či 20tich rokov manželstva.Čiže obdivuje sa, ospevuje sa a glorifikuje láska na začiatku - láska zaľúbených.

Zamilovanosť trvá max 3 roky, aj to som prehnal

Viete na čo prišli výskumy? Že zamilovanosť je svojím spôsobom ľudská forma párenia sa, podobná zvieraciemu páreniu. A my tomu hovoríme Láska. My tomu prisúdime hodnotu a dávame to za vzor interakciám medzi mužom a ženou.

Zamilovanosť trvá max 3 roky, aj to som prehnal. U niektorých len niekoľko mesiacov. A presne po takom čase sa buď rozpadávajú vzťahy, alebo nastávajú vážne krízy.

Mýtus - žili šťastne, až kým… nám našepkáva. Veď sa milujete a tak to bude naveky. A to je omyl. Stretnúť človeka svojho života prináša vzrušenie a šťastie. To neznamená, že žiť sním je to isté!

Žiť šťastne je výzva. Treba sa k tomu dopracovať.

K šťastiu sa treba dopracovať. Ako tí dvaja nezrelí, plní egoizmu a samoľúbosti môžu hneď na začiatku vytvoriť niečo tak nezištné ako láska? Keď tí dvaja vytriezvejú z opojenia zaľúbenia (ono nemusia v rovnakom čase) pýtajú s,a čo sa pokazilo, veď sme boli šťastní. Prečo to pominulo? Boli sme asi oklamaní!

Zamilovanosť príde sama. Láska nie.

Zamilovanosť je v podstate spontánny proces - to príde samo, ako dar z nebies. To sa zas nedá povedať o láske. Láska nie je spontánny proces, ona sa nevytráca. Dokonca ani pocit lásky nie je spontánny. Poznáte vyjadrenia:

“…už ťa nemilujem, už to tak necítim…”

To je chybné vyjadrenie. Ak by som toto krátke vyjadrenie preložil, znelo by asi:

 “…neprežívam lásku už dlhší čas. Asi od obdobia, čo sme sa tak veľmi pohádali kvôli rodičom, a počula som v hádke veľa škaredých slov na svoju adresu. Stále mi v ušiach znejú a vyvoláva to zmätok v mojom srdci. Vyvoláva to vo mne zmiešané pocity hnevu, krivdy a smútku voči tebe. Necítim sa bezpečne pri tebe. Ublížil si mi tým. Toto nechcem cítiť voči tebe. Ale neviem cítiť iné!…”

Z tohto môžete vytušiť, že láska nie je spontánny cit, ale niečo za tým je. V tomto príklade za stratou pocitu lásky boli škaredé slová, ktoré neboli odvolané, odprosené a odpustené. A v spoločnom živote muža a ženy nie je len jedna hádka, ktorá urobí niečo s pocitmi - pocitom lásky. Je tam kopec akcií a reakcii, ktoré priamoúmerné zvyšujú a znižujú pocit šťastia, či pocit lásky.

Lebo konflikty a problémy sú nevyhnutné a normálne

Už sám vzťah muža a ženy predpokladá, že tam budú ťažkosti. Len viete - muži si to vysvetľujú po svojom a ženy po svojom. Oveľa užitočnejšie by bolo, keby tí dvaja sa neutiekali ku pohlavným klubom a vysvetľovali si to medzi sebou. Mám predpoklad, že ak by anjeli žili na zemi spolu v manželstvách, stali by sa do dvoch rokoch z nich čerti. Lebo konflikty a problémy sú nevyhnutné a normálne. Oni musia prísť.

Prečo? Lebo všetci sme egoisti

Však chvála Bohu. Lebo iba egoista sa dokáže naučiť skutočne milovať. Čiže ak prídete po svadbe na to, že váš manžel je egoistka, vaša manželka je egoistka (egoizmus ženy je veľmi skrytý, ale o tom neskôr), ďakujte Bohu, lebo máte zdravého a normálneho muža, ženu.

To čo je dôležité, je prestať veriť rozprávkam, že láska nestojí nič.

Za pocit lásky a pocitom vzrušenia z toho, že sa cítim milovaný/ milovaná od svojho muža od svojej ženy, je kopec, kopec práce, sebareflexie, prehier, znova postavenia sa na nohy, stráta nádeje, obnovenie nádeje - jednoducho je to boj o lásku. Je to dobrodružstvo o dvoch neznámych, ktorí sa premenia v lásku.

Láska niečo stojí. Čo nič nestojí, za nič nestoji.

Hovorím o dozrievaní v láske, o osobnom dozrievaní, a duchovnom dozrievaní, o ceste muža, o ceste ženy o ceste manželov. Viete čo sme sľubovali pred oltárom? "Budem ťa milovať…" tzn. že nie že ťa teraz milujem, ale hádam sa to naučím - budúci čas - hádam sa to naučím a príde deň, kedy sa to naučím tak, že ťa urobím šťastnou, šťastným mužom, ženou.

My sme sľúbili, že pôjdeme cestou, že budeme bojovať a že sa nevzdáme. Možno by som teda pozmenil tento mýtus na nový predpoklad:“….Žili spolu, až kým si vybojovali pocit šťastia a urobili toho druhého šťastným, a plný života a nasýtený svojích dní počkali jeden na druhého na večnosti… “

Na budúcu stredu mýtus: To má zo svojej rodiny

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, ako aj vzťahové problémy. Ak vás jeho články zaujali, prihláste sa na jeho 10 týždňový webinár, ktorý štartuje 6. februára 2019
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
darina božiková napísané 04.07.2018 18:42

tento článok je úžasný a najmä pravdivý.nič nie je v živote zadarmo.ani láska v manželstve./a myslím,že tá najmenej/

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod s epidurálkou alebo bez nej?
13.06.2019   0
Niektoré mamičky sa mi sťažovali, že po pôrode s epidurálkou mali pocit, že ich psychicky utlmila a nič neprežívali. To sa mi nestalo. Naopak, keď mi dali syna, rozplakala som sa od šťastia, ani som ho nechcela pustiť. Nebolelo ma ani šitie. Čo sa týka postupného prichádzania tela do normálu, to po epidurálke môže a nemusí byť problém.
Nemocnica Snina
12.06.2019   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
Pôrodnica Sanatórium Koch
11.06.2019   0
"Mať tak svojho informátora priamo v pôrodnici. Môcť sa spýtať na všetky otázky. Mať pocit, že viem: do čoho, ku komu a kam idem." Tá možnosť je už tu. Otázky, ktoré kladiete tak často vo fórach, sme položili za vás. Ale tentokrát priamo pôrodnici v Sanatóriu Koch.
babetko
8 drobných zmien v živote rodiča. Malé a veľké dieťa.
16.06.2019   4
Malý:Tešíte sa z každého nového slova, ktoré sa naučí povedať. Veľký: Desíte sa každého nového slova, ktoré začne používať.
Majú rituály a tradície v rodine zmysel?
14.06.2019   0
Vytvárajú spomienky a pomáhajú deťom ukotviť sa v rodinnom kruhu. Máme sa na čo tešiť. Máme čas a priestor byť s rodinou a zabávať sa. Strašne pekná myšlienka! Manželia vysvetľovali, že pre deti sú rituály a tradície niečo, čo im dáva ukotvenie, rodinnú identitu a zázemie. Rituálom a tradíciou môže byť čokoľvek – od večernej rozprávky po štedrovečernú kapustnicu. Niečo, čo vás baví a robíte to pravidelne.
Ste tiež bojovníci proti plastu?
11.06.2019   0
Autorov 3 najzaujímavejších príspevkov odmeníme domácim prístrojom na perlivú vodu SodaStream Crystal.
detské choroby
Nočné mory
16.06.2019   11
Rodičia si myslia, že za zlé sny detí sú zodpovedné nepríjemné denné zážitky, no nie je to úplne pravda. Nie je úplne jasné, kedy deti začínajú snívať, ale vieme, že už batoľatá môžu hovoriť o svojich príjemných či strašidelných snoch.
Liečba hnačky u dojčených a nedojčených detí
03.06.2019   0
Ako správne dopĺňať tekutiny a výživu dieťaťu s hnačkou. Rozvrh diéty. Ako uvariť pravý ryžový či mrkvový odvar.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
31.05.2019   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.