ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaVzťahy

Mýtus o manželskej láske (2): A žili šťastne až kým nepomreli!

 Mgr. Kamil Bartko   04.07.2018   1

Poznáte to, že….? Takto končia krásne rozprávky o princeznách ako aj romantické filmy - holywodské trháky. Keď film skončí, nie jedna žena sa zasníva a nie jeden muž zaslintá… :-)

A toto snívanie a “slintanie” ide s nami ďalej - do našich všedných dní, do našich vzťahov. Ani sa nenazdáme a tento romantický obraz o vzťahu muža a ženy sa uhniezdí nie len v naších túžbach, ale aj v našej mysli ako silný predpoklad. A ani to nemusíme zbadať a podliehame ďalšiemu mýtu o vzťahoch.

foto: shutterstock

Poďme sa na to pozrieť z blízka.

Básnici, spisovatelia, umelci vytvoria silný príbeh dvoch vášnivo milujúcich ľudí. Napríklad Rómeo a Júlia. A nie len oni, ale aj kopec filmom, telenoviel, skutočných príbehov, kníh, románov - až bestsellerov. Popisuje sa príbeh vášnivo milujúcich ľudí muža a ženy, alebo hľadajúcich ľudí, alebo zaľúbených ľudí. Väčšinou je tam nejaká zápletka, nejaký problém, ktorí prekonajú vďaka tej láske. Ukazuje sa heroickosť muža či ženy. A samozrejme -  končí sa to svadbou.

Je len málo filmov/ príbehov, kde sa zobrazí zápas o lásku po 10tich či 20tich rokov manželstva.Čiže obdivuje sa, ospevuje sa a glorifikuje láska na začiatku - láska zaľúbených.

Zamilovanosť trvá max 3 roky, aj to som prehnal

Viete na čo prišli výskumy? Že zamilovanosť je svojím spôsobom ľudská forma párenia sa, podobná zvieraciemu páreniu. A my tomu hovoríme Láska. My tomu prisúdime hodnotu a dávame to za vzor interakciám medzi mužom a ženou.

Zamilovanosť trvá max 3 roky, aj to som prehnal. U niektorých len niekoľko mesiacov. A presne po takom čase sa buď rozpadávajú vzťahy, alebo nastávajú vážne krízy.

Mýtus - žili šťastne, až kým… nám našepkáva. Veď sa milujete a tak to bude naveky. A to je omyl. Stretnúť človeka svojho života prináša vzrušenie a šťastie. To neznamená, že žiť sním je to isté!

Žiť šťastne je výzva. Treba sa k tomu dopracovať.

K šťastiu sa treba dopracovať. Ako tí dvaja nezrelí, plní egoizmu a samoľúbosti môžu hneď na začiatku vytvoriť niečo tak nezištné ako láska? Keď tí dvaja vytriezvejú z opojenia zaľúbenia (ono nemusia v rovnakom čase) pýtajú s,a čo sa pokazilo, veď sme boli šťastní. Prečo to pominulo? Boli sme asi oklamaní!

Zamilovanosť príde sama. Láska nie.

Zamilovanosť je v podstate spontánny proces - to príde samo, ako dar z nebies. To sa zas nedá povedať o láske. Láska nie je spontánny proces, ona sa nevytráca. Dokonca ani pocit lásky nie je spontánny. Poznáte vyjadrenia:

“…už ťa nemilujem, už to tak necítim…”

To je chybné vyjadrenie. Ak by som toto krátke vyjadrenie preložil, znelo by asi:

 “…neprežívam lásku už dlhší čas. Asi od obdobia, čo sme sa tak veľmi pohádali kvôli rodičom, a počula som v hádke veľa škaredých slov na svoju adresu. Stále mi v ušiach znejú a vyvoláva to zmätok v mojom srdci. Vyvoláva to vo mne zmiešané pocity hnevu, krivdy a smútku voči tebe. Necítim sa bezpečne pri tebe. Ublížil si mi tým. Toto nechcem cítiť voči tebe. Ale neviem cítiť iné!…”

Z tohto môžete vytušiť, že láska nie je spontánny cit, ale niečo za tým je. V tomto príklade za stratou pocitu lásky boli škaredé slová, ktoré neboli odvolané, odprosené a odpustené. A v spoločnom živote muža a ženy nie je len jedna hádka, ktorá urobí niečo s pocitmi - pocitom lásky. Je tam kopec akcií a reakcii, ktoré priamoúmerné zvyšujú a znižujú pocit šťastia, či pocit lásky.

Lebo konflikty a problémy sú nevyhnutné a normálne

Už sám vzťah muža a ženy predpokladá, že tam budú ťažkosti. Len viete - muži si to vysvetľujú po svojom a ženy po svojom. Oveľa užitočnejšie by bolo, keby tí dvaja sa neutiekali ku pohlavným klubom a vysvetľovali si to medzi sebou. Mám predpoklad, že ak by anjeli žili na zemi spolu v manželstvách, stali by sa do dvoch rokoch z nich čerti. Lebo konflikty a problémy sú nevyhnutné a normálne. Oni musia prísť.

Prečo? Lebo všetci sme egoisti

Však chvála Bohu. Lebo iba egoista sa dokáže naučiť skutočne milovať. Čiže ak prídete po svadbe na to, že váš manžel je egoistka, vaša manželka je egoistka (egoizmus ženy je veľmi skrytý, ale o tom neskôr), ďakujte Bohu, lebo máte zdravého a normálneho muža, ženu.

To čo je dôležité, je prestať veriť rozprávkam, že láska nestojí nič.

Za pocit lásky a pocitom vzrušenia z toho, že sa cítim milovaný/ milovaná od svojho muža od svojej ženy, je kopec, kopec práce, sebareflexie, prehier, znova postavenia sa na nohy, stráta nádeje, obnovenie nádeje - jednoducho je to boj o lásku. Je to dobrodružstvo o dvoch neznámych, ktorí sa premenia v lásku.

Láska niečo stojí. Čo nič nestojí, za nič nestoji.

Hovorím o dozrievaní v láske, o osobnom dozrievaní, a duchovnom dozrievaní, o ceste muža, o ceste ženy o ceste manželov. Viete čo sme sľubovali pred oltárom? "Budem ťa milovať…" tzn. že nie že ťa teraz milujem, ale hádam sa to naučím - budúci čas - hádam sa to naučím a príde deň, kedy sa to naučím tak, že ťa urobím šťastnou, šťastným mužom, ženou.

My sme sľúbili, že pôjdeme cestou, že budeme bojovať a že sa nevzdáme. Možno by som teda pozmenil tento mýtus na nový predpoklad:“….Žili spolu, až kým si vybojovali pocit šťastia a urobili toho druhého šťastným, a plný života a nasýtený svojích dní počkali jeden na druhého na večnosti… “

Na budúcu stredu mýtus: To má zo svojej rodiny

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, ako aj vzťahové problémy. Vaše otázky rád zodpovie v Manželskej a rodinnej poradni na rodinka.sk
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
darina božiková napísané 04.07.2018 18:42

tento článok je úžasný a najmä pravdivý.nič nie je v živote zadarmo.ani láska v manželstve./a myslím,že tá najmenej/

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V tehotenstve som sa poriadne zaguľatila
15.01.2019   1
Mám pocit, že priberať som začala v momente, keď som dostala tehotenskú knižku.
Dve deti po sebe, na aké príspevky a dávky mám nárok?
13.01.2019   17
Na aké dávky mám nárok, keď sa mi narodí druhé dieťa? Aké dávky môžem poberať súčasne, keď mám dve malé deti do 3 rokov? Môžem poberať materské aj rodičovský príspevok? Môžem poberať dva rodičovské príspevky?
Ako sa vypočíta výška materského: zamestnankyňa
12.01.2019   117
V akej výške budem mať materskú? Zvýši sa mi materská, ak mi zamestnávateľ zvýši pred nástupom na materskú dovolenku mzdu? Čo ak zmením pred nástupom na materskú zamestnávateľa?
babetko
Zaspíš posledná, vstávaš prvá. A tatinko? Ten je unavený z práce.
18.01.2019   2
Pri pôrode ideš zomrieť, nervy máš v koncoch, ocitáš sa v pekle. Chrbát ťa ešte roky bolí.
Prečo obliecť deti do merina, kvalitnej bavlny či kašmíru? Vyskúšajte materiály ideálne práve v zime
16.01.2019   0
Hľadáte pre deti zaujímavý a netradičný materiál, alebo riešite problém s citlivou pokožkou a alergiami?
„Trinedžeri.“ Trojroční, ktorí sa správajú ako tínedžeri.
15.01.2019   0
V mihu sekundy sa dokáže zmeniť zo sladkého, nežného stvorenia na impulzívne, tvrdohlavé, neskrotné a naoko veľké.
detské choroby
Potraviny, ktoré pomáhajú zaspať
18.01.2019   0
Myslím, že sa nemusíme baviť len o deťoch. Aj my niekedy riešime problémy so spánkom. A ak môže byť " liek" ešte aj chutný, prečo nie?
Prečo zelený čaj
17.01.2019   0
Vedci nachádzajú stále nové benefity. Mnohí ľudia mu dávajú prednosť pred čiernym , ovocným čajom, alebo kávou.
Piata choroba
16.01.2019   2
Tento trochu tajomný názov označuje jedno z vírusových ochorení, ktoré je sprevádzané vyrážkou. Rodičia ako prvé zaregistrujú typickú vyrážku na tvári (akoby motýlik), no dieťa je najviac infekčné ešte pred jej objavením sa.
zvery
Prečo psy jedia a jedia....a stále sú hladní
10.01.2019   2
Hovorí sa, že psy zjedia úplne hocičo a véééľa, hocikoľko pred nich postavíte. Či sú hladní alebo nie. Prečo je to tak? Ako si poradiť so psím hladom? Čo znamená náhla zmena psieho apetítu?
Nielen lego. Naše psy si pochutia na všeličom.
29.12.2018   0
Obľúbená pesnička o Bobim, ktorý svojmu majiteľovi pojedol kocky lega, je v mnohých domácnostiach so štvornohým miláčikom realitou.
Zvieratko pre dieťa
22.12.2018   4
„Mamííí, kúpme si škrečka!“ Poznáte túto vetu? Pre dieťa môže také aj celkom maličké zvieratko znamenať omnoho viac ako celá hŕba hračiek a starostlivosťou oň sa môže veľa naučiť.