ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaVzťahy

Mýtus o manželskej láske (2): A žili šťastne až kým nepomreli!

 Mgr. Kamil Bartko   04.07.2018   1

Poznáte to, že….? Takto končia krásne rozprávky o princeznách ako aj romantické filmy - holywodské trháky. Keď film skončí, nie jedna žena sa zasníva a nie jeden muž zaslintá… :-)

A toto snívanie a “slintanie” ide s nami ďalej - do našich všedných dní, do našich vzťahov. Ani sa nenazdáme a tento romantický obraz o vzťahu muža a ženy sa uhniezdí nie len v naších túžbach, ale aj v našej mysli ako silný predpoklad. A ani to nemusíme zbadať a podliehame ďalšiemu mýtu o vzťahoch.

foto: shutterstock

Poďme sa na to pozrieť z blízka.

Básnici, spisovatelia, umelci vytvoria silný príbeh dvoch vášnivo milujúcich ľudí. Napríklad Rómeo a Júlia. A nie len oni, ale aj kopec filmom, telenoviel, skutočných príbehov, kníh, románov - až bestsellerov. Popisuje sa príbeh vášnivo milujúcich ľudí muža a ženy, alebo hľadajúcich ľudí, alebo zaľúbených ľudí. Väčšinou je tam nejaká zápletka, nejaký problém, ktorí prekonajú vďaka tej láske. Ukazuje sa heroickosť muža či ženy. A samozrejme -  končí sa to svadbou.

Je len málo filmov/ príbehov, kde sa zobrazí zápas o lásku po 10tich či 20tich rokov manželstva.Čiže obdivuje sa, ospevuje sa a glorifikuje láska na začiatku - láska zaľúbených.

Zamilovanosť trvá max 3 roky, aj to som prehnal

Viete na čo prišli výskumy? Že zamilovanosť je svojím spôsobom ľudská forma párenia sa, podobná zvieraciemu páreniu. A my tomu hovoríme Láska. My tomu prisúdime hodnotu a dávame to za vzor interakciám medzi mužom a ženou.

Zamilovanosť trvá max 3 roky, aj to som prehnal. U niektorých len niekoľko mesiacov. A presne po takom čase sa buď rozpadávajú vzťahy, alebo nastávajú vážne krízy.

Mýtus - žili šťastne, až kým… nám našepkáva. Veď sa milujete a tak to bude naveky. A to je omyl. Stretnúť človeka svojho života prináša vzrušenie a šťastie. To neznamená, že žiť sním je to isté!

Žiť šťastne je výzva. Treba sa k tomu dopracovať.

K šťastiu sa treba dopracovať. Ako tí dvaja nezrelí, plní egoizmu a samoľúbosti môžu hneď na začiatku vytvoriť niečo tak nezištné ako láska? Keď tí dvaja vytriezvejú z opojenia zaľúbenia (ono nemusia v rovnakom čase) pýtajú s,a čo sa pokazilo, veď sme boli šťastní. Prečo to pominulo? Boli sme asi oklamaní!

Zamilovanosť príde sama. Láska nie.

Zamilovanosť je v podstate spontánny proces - to príde samo, ako dar z nebies. To sa zas nedá povedať o láske. Láska nie je spontánny proces, ona sa nevytráca. Dokonca ani pocit lásky nie je spontánny. Poznáte vyjadrenia:

“…už ťa nemilujem, už to tak necítim…”

To je chybné vyjadrenie. Ak by som toto krátke vyjadrenie preložil, znelo by asi:

 “…neprežívam lásku už dlhší čas. Asi od obdobia, čo sme sa tak veľmi pohádali kvôli rodičom, a počula som v hádke veľa škaredých slov na svoju adresu. Stále mi v ušiach znejú a vyvoláva to zmätok v mojom srdci. Vyvoláva to vo mne zmiešané pocity hnevu, krivdy a smútku voči tebe. Necítim sa bezpečne pri tebe. Ublížil si mi tým. Toto nechcem cítiť voči tebe. Ale neviem cítiť iné!…”

Z tohto môžete vytušiť, že láska nie je spontánny cit, ale niečo za tým je. V tomto príklade za stratou pocitu lásky boli škaredé slová, ktoré neboli odvolané, odprosené a odpustené. A v spoločnom živote muža a ženy nie je len jedna hádka, ktorá urobí niečo s pocitmi - pocitom lásky. Je tam kopec akcií a reakcii, ktoré priamoúmerné zvyšujú a znižujú pocit šťastia, či pocit lásky.

Lebo konflikty a problémy sú nevyhnutné a normálne

Už sám vzťah muža a ženy predpokladá, že tam budú ťažkosti. Len viete - muži si to vysvetľujú po svojom a ženy po svojom. Oveľa užitočnejšie by bolo, keby tí dvaja sa neutiekali ku pohlavným klubom a vysvetľovali si to medzi sebou. Mám predpoklad, že ak by anjeli žili na zemi spolu v manželstvách, stali by sa do dvoch rokoch z nich čerti. Lebo konflikty a problémy sú nevyhnutné a normálne. Oni musia prísť.

Prečo? Lebo všetci sme egoisti

Však chvála Bohu. Lebo iba egoista sa dokáže naučiť skutočne milovať. Čiže ak prídete po svadbe na to, že váš manžel je egoistka, vaša manželka je egoistka (egoizmus ženy je veľmi skrytý, ale o tom neskôr), ďakujte Bohu, lebo máte zdravého a normálneho muža, ženu.

To čo je dôležité, je prestať veriť rozprávkam, že láska nestojí nič.

Za pocit lásky a pocitom vzrušenia z toho, že sa cítim milovaný/ milovaná od svojho muža od svojej ženy, je kopec, kopec práce, sebareflexie, prehier, znova postavenia sa na nohy, stráta nádeje, obnovenie nádeje - jednoducho je to boj o lásku. Je to dobrodružstvo o dvoch neznámych, ktorí sa premenia v lásku.

Láska niečo stojí. Čo nič nestojí, za nič nestoji.

Hovorím o dozrievaní v láske, o osobnom dozrievaní, a duchovnom dozrievaní, o ceste muža, o ceste ženy o ceste manželov. Viete čo sme sľubovali pred oltárom? "Budem ťa milovať…" tzn. že nie že ťa teraz milujem, ale hádam sa to naučím - budúci čas - hádam sa to naučím a príde deň, kedy sa to naučím tak, že ťa urobím šťastnou, šťastným mužom, ženou.

My sme sľúbili, že pôjdeme cestou, že budeme bojovať a že sa nevzdáme. Možno by som teda pozmenil tento mýtus na nový predpoklad:“….Žili spolu, až kým si vybojovali pocit šťastia a urobili toho druhého šťastným, a plný života a nasýtený svojích dní počkali jeden na druhého na večnosti… “

Na budúcu stredu mýtus: To má zo svojej rodiny

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, ako aj vzťahové problémy. Ak vás jeho články zaujali, prihláste sa na jeho 10 týždňový webinár, ktorý štartuje 6. februára 2019
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
darina božiková napísané 04.07.2018 18:42

tento článok je úžasný a najmä pravdivý.nič nie je v živote zadarmo.ani láska v manželstve./a myslím,že tá najmenej/

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
babetko
Karfiol, ako ho nepoznáte
20.03.2019   0
Aký majú deti vzťah ku karfiolu, asi vedia všetci rodičia z rozprávky o Bambuľke. Dedo Jozef navarí zemiaky s vyprážaným karfiolom a šalátom, ale slečna nad ním len ohŕňa nos. Rovnako ako moje deti. Pritom karfiol je super zdravá potravina, plná železa, draslíka, vápnika a obsahuje napríklad aj vitamín A, C a kyselinu listovú. Pomáha chrániť kosti, kĺby, podporuje imunitný systém, a čo poteší mamičky, zlepšuje kvalitu vlasov. Len ako o tom presvedčiť aj našich najmenších?
Od pôrodu som päty nevytiahla z tohto sprostého debilného domu!
19.03.2019   3
Som už úplne vysilená, schudnutá, unavená. Moja predstava mať veľkú rodinu sa úplne pominula. Už nikdy viac nechcem druhé dieťa. Nikdy!!!
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   3
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.