ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaVzťahy

Mýtus o manželskej láske (1): ON/ONA je ten pravý/pravá

 Mgr. Kamil Bartko   27.06.2018   1

Šťastie v manželstve závisí od toho, či ten druhý je ten pravý/pravá pre nás!

Je toto mýtus alebo fakt?

shutterstock

 

Indície k pocitu: ON/ONA je ten pravý/pravá

Verím, že každý, kto vstupuje do vzťahu, hľadá toho pravého, ktorý presne "pasuje" ku mne.

To, že ho nájdeme, zistíme na základe nejakých indícií, napríklad - cítim sa pri ňom výnimočne, rozumie mi, má podobné záľuby, vkus, dopĺňame sa, atď…Toto všetko a ešte kopec ďalších drobností nám môže vyskladať globálny pocit - ON/ONA je ten pravý/ pravá.

Tento pocit nás vedie k ďakovaniu, že nám nebesá zoslali anjela. Našli sme lásku svojho života. Vidíme svoju budúcnosť v svetlých farbách. Predstavujeme si seba s tým druhým šťastných - predstavujete si rodinu, v ktorej obidvaja majú okolo seba šťastné deti. Nádherný sen.

Áno, sme zamilovaní a tento pocit ešte umocňuje to, že ten druhý je ten pravý. Predstavujeme si aj problémy, ktoré spoločne zvládnete, lebo ten druhý je ten pravý.

Veriaci si umocňujú ten pocit vysvetlením, že Boh už od stvorenia sveta pripravoval toho druhého za manžela/ manželku pre mňa. Vidia v tom Božiu vôľu. A tak s istotou sa vrhnú do manželstva.

Veď sľúbiť a prisahať sa nedá s pochybnosťami.

Tá istota je tak istá, že ani skeptickí rodičia ju nepremôžu.

shutterstock

 

Ako roky utekajú,

začínajú tam, kde iní skončili - spochybňovať práve túto istotu, či je ten druhý naozaj pravý/pravá. Po viacerých krízach, snahách, ublíženiach - už tí dvaja nepochybujú - už sú si istí - že ten druhý nebol celkom pravý - cítia sa byť oklamaní - životom, Bohom, sebou, tým druhým…

Zrazu prišli na to: žijú s nepravým/nepravou.

Zle si vybrali, zle sa rozhodli. A pýtaju sa, čo je s tou istotou, kde urobili chybu? Rodičia mali pravdu, keď ma odhovárali. A tak majú pred sebou len dve možnosti - ostať v manželstve s predstavou, že budú nešťastní alebo opustia všetkých a vydajú sa hľadať znova tú pravú/toho pravého.

shutterstock

 

Existuje človek, ktorý je “vyrobený pre mňa?”

Vykreslil som jednoduchý príbeh, ktorý ukazuje, ako aj nepatrná myšlienka, jednoduché nastavenie, môže ovplyvniť životy ľudí.

Ako to v skutočnosti je?

Dá sa nájsť človek, ktorý je “presne vyrobený na mieru” k nám? Je to vôbec možné, aby sme našli človeka, ktorý je kompatibilný s nami? Ktorý nás dopĺňa, dokonca, ktorý zapĺňa to, čo chýba v nás? Je to možné? A ešte - ak je taký človek, je iba jeden exemplár v celom vesmíre?

Ak máme takúto logiku, môže to vytvoriť aj nastavenie - takého človeka hľadať.

Možno to nie je o hľadaní toho pravého, ale o pocite vlastnej výnimočnosti pri niekom

Možno to nie je o hľadaní toho pravého, ale o nás - chceme sa cítiť výnimočne tým, že stretneme človeka, ktorý nám dáva pocit výnimočnosti. Čiže tu asi nejde o jeho pravosť, ale o našu výnimočnosť - resp. pocite vlastnej výnimočnosti.

Je to vôbec dôležité?

Čiže otázka, či je ten pravý/pravá - je skôr dôležité pre nás, ale či je to dôležité pre vzťah, manželstvo. Je toto dôležité? A predpokladám, že ak otázka nie je dôležitá, tak ani odpoveď nemusí byť dôležitá.

Poznám mnoho žien, ktoré sa sužujú nad odpoveďou - prišli na to, že on nie je ten pravý, lebo - a to si nepriznajú - sa necítia pri ňom výnimočne. Pochybujú o ňom a spochybnili aj svoje rozhodnutie vziať si ho. Povedia si, že urobili chybu, že si ho vzala. Rovnaký príbeh môže prežívať aj muž. A tiež ich nie je málo.

shuttrstock

 

Je práve takéto hodnotenie pravosti to, čo skutočne dáva človeku odpovede?

Môj predpoklad je, že zameranie sa na to, či ten druhý je pravý pre nás - je mýtus, ktorý je veľmi, veľmi škodlivý.

Pocit jedinečnosti, hlbokého porozumenia a ďaľších krásnych vecí, ktoré tí dvaja prežívajú na začiatku - ukazuje na potenciál vzťahu - tzn. - toto môžete dosiahnuť, ak budete tvrdo a poctivo na vzťahu pracovať.

Láska je čosi viac, než len cítiť extázu

Tu mám za zle romantickým filmom, ktoré vykresľujú dokonalú lásku na začiatku vzťahu - zamilovanosť.

Ako sa môžu mať tí dvaja radi tak dokonale hneď na začiatku? Áno, môžu prežívať extatické pocity lásky - ale toto nie je láska - to je len náznak - možno skôr zaľúbenosť. Láska v začiatkoch. Láska je čosi viac, než len cítiť extázu. Láska je viac než my. Ale o tom inokedy.

Socha alebo len šuter

Prirovnal by som to k nadšenému pohľadu sochára na surový kameň. Sochár v tom kameni už vidí sochu, iní len šuter. Sochár je rozhodnutý  “vybrať/ oslobodiť tú sochu z kameňa.”

To oslobodzovanie, to je spoločný život - práca na vzťahu. Samozrejme, že po rokoch prídu na to, že už im nestačí si len predstavovať sochu, ktorá by mohla vzniknúť z kameňa (partnera). Už by ju chceli nahmatať. A tak začnú pochybovať o svojich predstavách - o obraze sochy, ktorý videli v tom kameni.

shutterstock

 

Tu majú možnosť buď riešiť svoju predstavu, alebo pracovať na soche. Vziať dláto a kladivko a trpezlivo pracovať. A viete ako to je? Správny sochár načúva kameňu - skúma a hľadá tú sochu, nechá sa vtiahnuť do predstavy o soche…

Predstavte si dva kamene, ktoré jeden v druhom vidia sochu.

A v manželstve nemôžete byť len sochár alebo len kameň. Raz ste sochárom a raz kameňom, raz pracovať na tom druhom, raz na sebe, raz sa nechať opracovať. Je tu strašne veľa polôh, v ktorých treba nájsť rovnováhu.

A tu nie je miesto na skúmanie, či je ten kameň pravý, či nepravý. Vraví sa, že to nie sochár si vyberie kameň, ale kameň sochára.

Toto je umenie a nie hon za drahokamom, či vzácnym artefaktom. A tak je to aj v manželstve. Manželstvo je umenie - vykresať z dvoch surových kameňov dve krásne sochy - originály - jedinečné a neopakovateľné.

Predpoklad, že šťastie v manželstve závisí od toho, či nájdeme toho pravého/tú pravú -  je mýtus.

Fakt je, že na pravosti, a teda jedinečnosti treba pracovať. Ak to pritiahnem za vlasy - ak si žena vezme aj toho nepravého - môže sa z neho vykľuť ten pravý - teda môže byť šťastná.

Na budúcu stredu mýtus: A žili šťastne, až kým nepomreli...

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, ako aj vzťahové problémy. Ak vás jeho články zaujali, prihláste sa na jeho 10 týždňový webinár, ktorý štartuje 6. februára 2019
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
miyuki napísané 02.07.2018 17:25

V tom prípade by azda stálo za to vrátiť sa k modelu dohodnutých sobášov.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
babetko
Karfiol, ako ho nepoznáte
20.03.2019   0
Aký majú deti vzťah ku karfiolu, asi vedia všetci rodičia z rozprávky o Bambuľke. Dedo Jozef navarí zemiaky s vyprážaným karfiolom a šalátom, ale slečna nad ním len ohŕňa nos. Rovnako ako moje deti. Pritom karfiol je super zdravá potravina, plná železa, draslíka, vápnika a obsahuje napríklad aj vitamín A, C a kyselinu listovú. Pomáha chrániť kosti, kĺby, podporuje imunitný systém, a čo poteší mamičky, zlepšuje kvalitu vlasov. Len ako o tom presvedčiť aj našich najmenších?
Od pôrodu som päty nevytiahla z tohto sprostého debilného domu!
19.03.2019   3
Som už úplne vysilená, schudnutá, unavená. Moja predstava mať veľkú rodinu sa úplne pominula. Už nikdy viac nechcem druhé dieťa. Nikdy!!!
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   3
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.