ŽenaVzťahy

Mýtus o manželskej láske (1): ON/ONA je ten pravý/pravá

 Mgr. Kamil Bartko   27.06.2018   1

Šťastie v manželstve závisí od toho, či ten druhý je ten pravý/pravá pre nás!

Je toto mýtus alebo fakt?

shutterstock

 

Indície k pocitu: ON/ONA je ten pravý/pravá

Verím, že každý, kto vstupuje do vzťahu, hľadá toho pravého, ktorý presne "pasuje" ku mne.

To, že ho nájdeme, zistíme na základe nejakých indícií, napríklad - cítim sa pri ňom výnimočne, rozumie mi, má podobné záľuby, vkus, dopĺňame sa, atď…Toto všetko a ešte kopec ďalších drobností nám môže vyskladať globálny pocit - ON/ONA je ten pravý/ pravá.

Tento pocit nás vedie k ďakovaniu, že nám nebesá zoslali anjela. Našli sme lásku svojho života. Vidíme svoju budúcnosť v svetlých farbách. Predstavujeme si seba s tým druhým šťastných - predstavujete si rodinu, v ktorej obidvaja majú okolo seba šťastné deti. Nádherný sen.

Áno, sme zamilovaní a tento pocit ešte umocňuje to, že ten druhý je ten pravý. Predstavujeme si aj problémy, ktoré spoločne zvládnete, lebo ten druhý je ten pravý.

Veriaci si umocňujú ten pocit vysvetlením, že Boh už od stvorenia sveta pripravoval toho druhého za manžela/ manželku pre mňa. Vidia v tom Božiu vôľu. A tak s istotou sa vrhnú do manželstva.

Veď sľúbiť a prisahať sa nedá s pochybnosťami.

Tá istota je tak istá, že ani skeptickí rodičia ju nepremôžu.

shutterstock

 

Ako roky utekajú,

začínajú tam, kde iní skončili - spochybňovať práve túto istotu, či je ten druhý naozaj pravý/pravá. Po viacerých krízach, snahách, ublíženiach - už tí dvaja nepochybujú - už sú si istí - že ten druhý nebol celkom pravý - cítia sa byť oklamaní - životom, Bohom, sebou, tým druhým…

Zrazu prišli na to: žijú s nepravým/nepravou.

Zle si vybrali, zle sa rozhodli. A pýtaju sa, čo je s tou istotou, kde urobili chybu? Rodičia mali pravdu, keď ma odhovárali. A tak majú pred sebou len dve možnosti - ostať v manželstve s predstavou, že budú nešťastní alebo opustia všetkých a vydajú sa hľadať znova tú pravú/toho pravého.

shutterstock

 

Existuje človek, ktorý je “vyrobený pre mňa?”

Vykreslil som jednoduchý príbeh, ktorý ukazuje, ako aj nepatrná myšlienka, jednoduché nastavenie, môže ovplyvniť životy ľudí.

Ako to v skutočnosti je?

Dá sa nájsť človek, ktorý je “presne vyrobený na mieru” k nám? Je to vôbec možné, aby sme našli človeka, ktorý je kompatibilný s nami? Ktorý nás dopĺňa, dokonca, ktorý zapĺňa to, čo chýba v nás? Je to možné? A ešte - ak je taký človek, je iba jeden exemplár v celom vesmíre?

Ak máme takúto logiku, môže to vytvoriť aj nastavenie - takého človeka hľadať.

Možno to nie je o hľadaní toho pravého, ale o pocite vlastnej výnimočnosti pri niekom

Možno to nie je o hľadaní toho pravého, ale o nás - chceme sa cítiť výnimočne tým, že stretneme človeka, ktorý nám dáva pocit výnimočnosti. Čiže tu asi nejde o jeho pravosť, ale o našu výnimočnosť - resp. pocite vlastnej výnimočnosti.

Je to vôbec dôležité?

Čiže otázka, či je ten pravý/pravá - je skôr dôležité pre nás, ale či je to dôležité pre vzťah, manželstvo. Je toto dôležité? A predpokladám, že ak otázka nie je dôležitá, tak ani odpoveď nemusí byť dôležitá.

Poznám mnoho žien, ktoré sa sužujú nad odpoveďou - prišli na to, že on nie je ten pravý, lebo - a to si nepriznajú - sa necítia pri ňom výnimočne. Pochybujú o ňom a spochybnili aj svoje rozhodnutie vziať si ho. Povedia si, že urobili chybu, že si ho vzala. Rovnaký príbeh môže prežívať aj muž. A tiež ich nie je málo.

shuttrstock

 

Je práve takéto hodnotenie pravosti to, čo skutočne dáva človeku odpovede?

Môj predpoklad je, že zameranie sa na to, či ten druhý je pravý pre nás - je mýtus, ktorý je veľmi, veľmi škodlivý.

Pocit jedinečnosti, hlbokého porozumenia a ďaľších krásnych vecí, ktoré tí dvaja prežívajú na začiatku - ukazuje na potenciál vzťahu - tzn. - toto môžete dosiahnuť, ak budete tvrdo a poctivo na vzťahu pracovať.

Láska je čosi viac, než len cítiť extázu

Tu mám za zle romantickým filmom, ktoré vykresľujú dokonalú lásku na začiatku vzťahu - zamilovanosť.

Ako sa môžu mať tí dvaja radi tak dokonale hneď na začiatku? Áno, môžu prežívať extatické pocity lásky - ale toto nie je láska - to je len náznak - možno skôr zaľúbenosť. Láska v začiatkoch. Láska je čosi viac, než len cítiť extázu. Láska je viac než my. Ale o tom inokedy.

Socha alebo len šuter

Prirovnal by som to k nadšenému pohľadu sochára na surový kameň. Sochár v tom kameni už vidí sochu, iní len šuter. Sochár je rozhodnutý  “vybrať/ oslobodiť tú sochu z kameňa.”

To oslobodzovanie, to je spoločný život - práca na vzťahu. Samozrejme, že po rokoch prídu na to, že už im nestačí si len predstavovať sochu, ktorá by mohla vzniknúť z kameňa (partnera). Už by ju chceli nahmatať. A tak začnú pochybovať o svojich predstavách - o obraze sochy, ktorý videli v tom kameni.

shutterstock

 

Tu majú možnosť buď riešiť svoju predstavu, alebo pracovať na soche. Vziať dláto a kladivko a trpezlivo pracovať. A viete ako to je? Správny sochár načúva kameňu - skúma a hľadá tú sochu, nechá sa vtiahnuť do predstavy o soche…

Predstavte si dva kamene, ktoré jeden v druhom vidia sochu.

A v manželstve nemôžete byť len sochár alebo len kameň. Raz ste sochárom a raz kameňom, raz pracovať na tom druhom, raz na sebe, raz sa nechať opracovať. Je tu strašne veľa polôh, v ktorých treba nájsť rovnováhu.

A tu nie je miesto na skúmanie, či je ten kameň pravý, či nepravý. Vraví sa, že to nie sochár si vyberie kameň, ale kameň sochára.

Toto je umenie a nie hon za drahokamom, či vzácnym artefaktom. A tak je to aj v manželstve. Manželstvo je umenie - vykresať z dvoch surových kameňov dve krásne sochy - originály - jedinečné a neopakovateľné.

Predpoklad, že šťastie v manželstve závisí od toho, či nájdeme toho pravého/tú pravú -  je mýtus.

Fakt je, že na pravosti, a teda jedinečnosti treba pracovať. Ak to pritiahnem za vlasy - ak si žena vezme aj toho nepravého - môže sa z neho vykľuť ten pravý - teda môže byť šťastná.

Na budúcu stredu mýtus: A žili šťastne, až kým nepomreli...

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, ako aj vzťahové problémy. Ak vás jeho články zaujali, prihláste sa na jeho 10 týždňový webinár, ktorý štartuje 6. februára 2019
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
miyuki napísané 02.07.2018 17:25

V tom prípade by azda stálo za to vrátiť sa k modelu dohodnutých sobášov.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod s epidurálkou alebo bez nej?
13.06.2019   0
Niektoré mamičky sa mi sťažovali, že po pôrode s epidurálkou mali pocit, že ich psychicky utlmila a nič neprežívali. To sa mi nestalo. Naopak, keď mi dali syna, rozplakala som sa od šťastia, ani som ho nechcela pustiť. Nebolelo ma ani šitie. Čo sa týka postupného prichádzania tela do normálu, to po epidurálke môže a nemusí byť problém.
Nemocnica Snina
12.06.2019   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
Pôrodnica Sanatórium Koch
11.06.2019   0
"Mať tak svojho informátora priamo v pôrodnici. Môcť sa spýtať na všetky otázky. Mať pocit, že viem: do čoho, ku komu a kam idem." Tá možnosť je už tu. Otázky, ktoré kladiete tak často vo fórach, sme položili za vás. Ale tentokrát priamo pôrodnici v Sanatóriu Koch.
babetko
8 drobných zmien v živote rodiča. Malé a veľké dieťa.
16.06.2019   4
Malý:Tešíte sa z každého nového slova, ktoré sa naučí povedať. Veľký: Desíte sa každého nového slova, ktoré začne používať.
Majú rituály a tradície v rodine zmysel?
14.06.2019   0
Vytvárajú spomienky a pomáhajú deťom ukotviť sa v rodinnom kruhu. Máme sa na čo tešiť. Máme čas a priestor byť s rodinou a zabávať sa. Strašne pekná myšlienka! Manželia vysvetľovali, že pre deti sú rituály a tradície niečo, čo im dáva ukotvenie, rodinnú identitu a zázemie. Rituálom a tradíciou môže byť čokoľvek – od večernej rozprávky po štedrovečernú kapustnicu. Niečo, čo vás baví a robíte to pravidelne.
Ste tiež bojovníci proti plastu?
11.06.2019   0
Autorov 3 najzaujímavejších príspevkov odmeníme domácim prístrojom na perlivú vodu SodaStream Crystal.
detské choroby
Nočné mory
16.06.2019   11
Rodičia si myslia, že za zlé sny detí sú zodpovedné nepríjemné denné zážitky, no nie je to úplne pravda. Nie je úplne jasné, kedy deti začínajú snívať, ale vieme, že už batoľatá môžu hovoriť o svojich príjemných či strašidelných snoch.
Liečba hnačky u dojčených a nedojčených detí
03.06.2019   0
Ako správne dopĺňať tekutiny a výživu dieťaťu s hnačkou. Rozvrh diéty. Ako uvariť pravý ryžový či mrkvový odvar.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
31.05.2019   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.