ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaVzťahy

Mýtus o manželskej láske (1): ON/ONA je ten pravý/pravá

 Mgr. Kamil Bartko   27.06.2018   1

Šťastie v manželstve závisí od toho, či ten druhý je ten pravý/pravá pre nás!

Je toto mýtus alebo fakt?

shutterstock

 

Indície k pocitu: ON/ONA je ten pravý/pravá

Verím, že každý, kto vstupuje do vzťahu, hľadá toho pravého, ktorý presne "pasuje" ku mne.

To, že ho nájdeme, zistíme na základe nejakých indícií, napríklad - cítim sa pri ňom výnimočne, rozumie mi, má podobné záľuby, vkus, dopĺňame sa, atď…Toto všetko a ešte kopec ďalších drobností nám môže vyskladať globálny pocit - ON/ONA je ten pravý/ pravá.

Tento pocit nás vedie k ďakovaniu, že nám nebesá zoslali anjela. Našli sme lásku svojho života. Vidíme svoju budúcnosť v svetlých farbách. Predstavujeme si seba s tým druhým šťastných - predstavujete si rodinu, v ktorej obidvaja majú okolo seba šťastné deti. Nádherný sen.

Áno, sme zamilovaní a tento pocit ešte umocňuje to, že ten druhý je ten pravý. Predstavujeme si aj problémy, ktoré spoločne zvládnete, lebo ten druhý je ten pravý.

Veriaci si umocňujú ten pocit vysvetlením, že Boh už od stvorenia sveta pripravoval toho druhého za manžela/ manželku pre mňa. Vidia v tom Božiu vôľu. A tak s istotou sa vrhnú do manželstva.

Veď sľúbiť a prisahať sa nedá s pochybnosťami.

Tá istota je tak istá, že ani skeptickí rodičia ju nepremôžu.

shutterstock

 

Ako roky utekajú,

začínajú tam, kde iní skončili - spochybňovať práve túto istotu, či je ten druhý naozaj pravý/pravá. Po viacerých krízach, snahách, ublíženiach - už tí dvaja nepochybujú - už sú si istí - že ten druhý nebol celkom pravý - cítia sa byť oklamaní - životom, Bohom, sebou, tým druhým…

Zrazu prišli na to: žijú s nepravým/nepravou.

Zle si vybrali, zle sa rozhodli. A pýtaju sa, čo je s tou istotou, kde urobili chybu? Rodičia mali pravdu, keď ma odhovárali. A tak majú pred sebou len dve možnosti - ostať v manželstve s predstavou, že budú nešťastní alebo opustia všetkých a vydajú sa hľadať znova tú pravú/toho pravého.

shutterstock

 

Existuje človek, ktorý je “vyrobený pre mňa?”

Vykreslil som jednoduchý príbeh, ktorý ukazuje, ako aj nepatrná myšlienka, jednoduché nastavenie, môže ovplyvniť životy ľudí.

Ako to v skutočnosti je?

Dá sa nájsť človek, ktorý je “presne vyrobený na mieru” k nám? Je to vôbec možné, aby sme našli človeka, ktorý je kompatibilný s nami? Ktorý nás dopĺňa, dokonca, ktorý zapĺňa to, čo chýba v nás? Je to možné? A ešte - ak je taký človek, je iba jeden exemplár v celom vesmíre?

Ak máme takúto logiku, môže to vytvoriť aj nastavenie - takého človeka hľadať.

Možno to nie je o hľadaní toho pravého, ale o pocite vlastnej výnimočnosti pri niekom

Možno to nie je o hľadaní toho pravého, ale o nás - chceme sa cítiť výnimočne tým, že stretneme človeka, ktorý nám dáva pocit výnimočnosti. Čiže tu asi nejde o jeho pravosť, ale o našu výnimočnosť - resp. pocite vlastnej výnimočnosti.

Je to vôbec dôležité?

Čiže otázka, či je ten pravý/pravá - je skôr dôležité pre nás, ale či je to dôležité pre vzťah, manželstvo. Je toto dôležité? A predpokladám, že ak otázka nie je dôležitá, tak ani odpoveď nemusí byť dôležitá.

Poznám mnoho žien, ktoré sa sužujú nad odpoveďou - prišli na to, že on nie je ten pravý, lebo - a to si nepriznajú - sa necítia pri ňom výnimočne. Pochybujú o ňom a spochybnili aj svoje rozhodnutie vziať si ho. Povedia si, že urobili chybu, že si ho vzala. Rovnaký príbeh môže prežívať aj muž. A tiež ich nie je málo.

shuttrstock

 

Je práve takéto hodnotenie pravosti to, čo skutočne dáva človeku odpovede?

Môj predpoklad je, že zameranie sa na to, či ten druhý je pravý pre nás - je mýtus, ktorý je veľmi, veľmi škodlivý.

Pocit jedinečnosti, hlbokého porozumenia a ďaľších krásnych vecí, ktoré tí dvaja prežívajú na začiatku - ukazuje na potenciál vzťahu - tzn. - toto môžete dosiahnuť, ak budete tvrdo a poctivo na vzťahu pracovať.

Láska je čosi viac, než len cítiť extázu

Tu mám za zle romantickým filmom, ktoré vykresľujú dokonalú lásku na začiatku vzťahu - zamilovanosť.

Ako sa môžu mať tí dvaja radi tak dokonale hneď na začiatku? Áno, môžu prežívať extatické pocity lásky - ale toto nie je láska - to je len náznak - možno skôr zaľúbenosť. Láska v začiatkoch. Láska je čosi viac, než len cítiť extázu. Láska je viac než my. Ale o tom inokedy.

Socha alebo len šuter

Prirovnal by som to k nadšenému pohľadu sochára na surový kameň. Sochár v tom kameni už vidí sochu, iní len šuter. Sochár je rozhodnutý  “vybrať/ oslobodiť tú sochu z kameňa.”

To oslobodzovanie, to je spoločný život - práca na vzťahu. Samozrejme, že po rokoch prídu na to, že už im nestačí si len predstavovať sochu, ktorá by mohla vzniknúť z kameňa (partnera). Už by ju chceli nahmatať. A tak začnú pochybovať o svojich predstavách - o obraze sochy, ktorý videli v tom kameni.

shutterstock

 

Tu majú možnosť buď riešiť svoju predstavu, alebo pracovať na soche. Vziať dláto a kladivko a trpezlivo pracovať. A viete ako to je? Správny sochár načúva kameňu - skúma a hľadá tú sochu, nechá sa vtiahnuť do predstavy o soche…

Predstavte si dva kamene, ktoré jeden v druhom vidia sochu.

A v manželstve nemôžete byť len sochár alebo len kameň. Raz ste sochárom a raz kameňom, raz pracovať na tom druhom, raz na sebe, raz sa nechať opracovať. Je tu strašne veľa polôh, v ktorých treba nájsť rovnováhu.

A tu nie je miesto na skúmanie, či je ten kameň pravý, či nepravý. Vraví sa, že to nie sochár si vyberie kameň, ale kameň sochára.

Toto je umenie a nie hon za drahokamom, či vzácnym artefaktom. A tak je to aj v manželstve. Manželstvo je umenie - vykresať z dvoch surových kameňov dve krásne sochy - originály - jedinečné a neopakovateľné.

Predpoklad, že šťastie v manželstve závisí od toho, či nájdeme toho pravého/tú pravú -  je mýtus.

Fakt je, že na pravosti, a teda jedinečnosti treba pracovať. Ak to pritiahnem za vlasy - ak si žena vezme aj toho nepravého - môže sa z neho vykľuť ten pravý - teda môže byť šťastná.

Na budúcu stredu mýtus: A žili šťastne, až kým nepomreli...

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, ako aj vzťahové problémy. Vaše otázky rád zodpovie v Manželskej a rodinnej poradni na rodinka.sk
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
miyuki napísané 02.07.2018 17:25

V tom prípade by azda stálo za to vrátiť sa k modelu dohodnutých sobášov.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V tehotenstve som sa poriadne zaguľatila
15.01.2019   1
Mám pocit, že priberať som začala v momente, keď som dostala tehotenskú knižku.
Dve deti po sebe, na aké príspevky a dávky mám nárok?
13.01.2019   17
Na aké dávky mám nárok, keď sa mi narodí druhé dieťa? Aké dávky môžem poberať súčasne, keď mám dve malé deti do 3 rokov? Môžem poberať materské aj rodičovský príspevok? Môžem poberať dva rodičovské príspevky?
Ako sa vypočíta výška materského: zamestnankyňa
12.01.2019   117
V akej výške budem mať materskú? Zvýši sa mi materská, ak mi zamestnávateľ zvýši pred nástupom na materskú dovolenku mzdu? Čo ak zmením pred nástupom na materskú zamestnávateľa?
babetko
Zaspíš posledná, vstávaš prvá. A tatinko? Ten je unavený z práce.
18.01.2019   2
Pri pôrode ideš zomrieť, nervy máš v koncoch, ocitáš sa v pekle. Chrbát ťa ešte roky bolí.
Prečo obliecť deti do merina, kvalitnej bavlny či kašmíru? Vyskúšajte materiály ideálne práve v zime
16.01.2019   0
Hľadáte pre deti zaujímavý a netradičný materiál, alebo riešite problém s citlivou pokožkou a alergiami?
„Trinedžeri.“ Trojroční, ktorí sa správajú ako tínedžeri.
15.01.2019   0
V mihu sekundy sa dokáže zmeniť zo sladkého, nežného stvorenia na impulzívne, tvrdohlavé, neskrotné a naoko veľké.
detské choroby
Potraviny, ktoré pomáhajú zaspať
18.01.2019   0
Myslím, že sa nemusíme baviť len o deťoch. Aj my niekedy riešime problémy so spánkom. A ak môže byť " liek" ešte aj chutný, prečo nie?
Prečo zelený čaj
17.01.2019   0
Vedci nachádzajú stále nové benefity. Mnohí ľudia mu dávajú prednosť pred čiernym , ovocným čajom, alebo kávou.
Piata choroba
16.01.2019   2
Tento trochu tajomný názov označuje jedno z vírusových ochorení, ktoré je sprevádzané vyrážkou. Rodičia ako prvé zaregistrujú typickú vyrážku na tvári (akoby motýlik), no dieťa je najviac infekčné ešte pred jej objavením sa.
zvery
Prečo psy jedia a jedia....a stále sú hladní
10.01.2019   2
Hovorí sa, že psy zjedia úplne hocičo a véééľa, hocikoľko pred nich postavíte. Či sú hladní alebo nie. Prečo je to tak? Ako si poradiť so psím hladom? Čo znamená náhla zmena psieho apetítu?
Nielen lego. Naše psy si pochutia na všeličom.
29.12.2018   0
Obľúbená pesnička o Bobim, ktorý svojmu majiteľovi pojedol kocky lega, je v mnohých domácnostiach so štvornohým miláčikom realitou.
Zvieratko pre dieťa
22.12.2018   4
„Mamííí, kúpme si škrečka!“ Poznáte túto vetu? Pre dieťa môže také aj celkom maličké zvieratko znamenať omnoho viac ako celá hŕba hračiek a starostlivosťou oň sa môže veľa naučiť.