ŽenaVzťahy

Manželstvo je ako zväčšovacie sklo

 Vladimír Sochor   10.02.2020   1

"Ako sa máš?" Úplne bežná otázka, ktorú si kladú ľudia, ktorí sa nejaký čas nevideli. Zvyčajná odpoveď na túto otázku býva: "Dobre" alebo "Mohlo by byť aj lepšie" alebo "Dá sa".

Čo by ste povedali, keby som sa spýtal: "Ako sa má vaše manželstvo?" Odpovedzte s vedomím, že sa naozaj zaujímam a že mi nejde len o povrchné spoločenské klišé. Buďte úprimný a povedzte si to aspoň sám pred sebou. Možno fajn. Možno sa aktuálne takmer vznášate od radosti. Je však úplne možné (a je v poriadku, keď to priznáte), že to práve nie je až také úžasné. Alebo ste v dlhodobom konflikte so svojím manželským partnerom. Premýšľali ste nad tým, prečo sa máte tak, ako sa práve máte? Čo k tomu najviac prispelo?


Pre dlhodobé spolužitie, akým manželstvo určite je, je nevyhnutnosťou aktívne sa o vzťah starať. Kultivovať ho, pestovať priateľstvo. Hoci je to krehká záležitosť a vybudovať ho trvá naozaj nejaký čas, práve hlboké priateľstvo nás dokáže preniesť krízou alebo hádkou vo vzťahu. Ak erotika vyžaduje obnažené telá, tak priateľstvo vyžaduje obnažené duše. Manželstvo potrebuje obe stránky, avšak buďme si vedomí toho, že erotika náš vzťah neudrží. Veď aj mnohé súčasné výskumy to potvrdzujú.

"O tom, či je manželka spokojná so sexom, romantikou a vášňou v manželstve - rozhoduje zo 70% kvalita priateľstva medzi manželmi. Aj u muža je to približne tak isto. Nakoniec sú predsa len muži aj ženy z tej istej planéty! Obaja potrebujú silné priateľstvo. Šťastné manželstvá sú založené na hlbokom priateľstve. Takíto manželia sú si naozaj veľmi blízki, vedia, čo má každý z nich rád a čo nemá rád; poznajú navzájom svoje silné a slabé stránky, túžby a sny. Svoju náklonnosť si prejavujú nielen veľkými gestami, ale aj každodennými maličkosťami".

(John Gottman, odborník na vzťahy a autor knihy 7 princípov fungujúceho manželstva)

 

Manželstvo funguje ako zväčšovacie sklo. Čokoľvek tam pridáte, bude zväčšené.

Každá pozitívna vec - pochvala, ocenenie, každý prejav lásky ... Ale takisto aj čokoľvek negatívne, čo do tohto priestoru pustíte, bude zväčšené - každá kritika, uštipačná poznámka, nevera, hádka, ... čokoľvek. Každá hádka má tendenciu narásť do obrovských rozmerov, pokiaľ nezačnem počúvať druhú stranu a nie som ochotný pripustiť, že môj pohľad nemusí byť ten jediný správny. Pritom väčšina manželských hádok je o banálnych záležitostiach.
Kľúčom k úspechu pri hádkach môže byť rozhodnutie, že začnem svojho partnera jednoducho počúvať. Počúvaním, namiesto okamžitej argumentácie, mám šancu dozvedieť sa ako ten druhý premýšľa, v čom vidí skutočný problém. Ak mu vhodnými a konštruktívnymi otázkami pomôžem identifikovať jadro problému, odrazu sa mi odkryje nová perspektíva a z obrovskej a neprekonateľnej záležitosti sa stane niečo prekvapivo zvládnuteľné ..... Odborníci to nazývajú aktívne počúvanie partnera.

Spoločné trávenie voľného času.
Niekedy voľný čas nemáme, lebo si ho nenaplánujeme. Vždy je niečo, čo je treba vybaviť, dohodnúť, urobiť, ... Často si vieme vyhradiť čas pre iných s nevysloveným ospravedlnením, že tých najbližších máme predsa doma stále. Pokiaľ sme už pochopili, že aj voľný čas si potrebujeme plánovať, tak sa môžeme sústrediť na to, že ho chceme tráviť SPOLU. V manželstve to znamená MY DVAJA!
Keď si máme vybrať niečo, čo by bolo príjemné, tak si vyberáme to, čo máme naozaj radi. Ak máme rozdielne preferencie, môžeme sa rozhodnúť, že teraz vyberie jeden a nabudúce zasa ten druhý. Spoločné zážitky prehlbujú priateľstvo. A úprimné priateľstvo zasa stmeľuje vzájomný vzťah.

Aj preto Národný týždeň manželstva už vo svojom 10. ročníku na Slovensku povzbudzuje manželské dvojice hľadať spoločnú stratégiu ako vybudovať pevné priateľstvo, založené na hlbokej dôvere, kde budú prítomné láska a vzájomná úcta. A možno tým aktívnym počúvaním svojho partnera môžeme začať ...

Využite Národný týždeň manželstva a obdarujte svojho manželského partnera nezabudnuteľným časom vo dvojici. Vybrať si môžete aj z týchto podujatí

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Vladimír Sochor

Vladimír Sochor je zakladateľ a koordinátor Národného týždňa manželstva na Slovensku. www.NTM.sk
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Tamara napísané 19.05.2020 15:48

vydata nie som a ani po tom netužim. Ak sa dvaja lubia, papier k tomu nepotrebuju. Nam to skvelo funguje po všetkych strankach a sex je famozny. Takto nadržaneho muža som ešte nikdy nevidela, nemala a mne to vyhovuje, pretože tiež som taka. Mame bohatu intimnu hračkaren, oblečenie a rozne bdsm sady. No luxus

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
babetko
Ako uvariť prvú mrkvu (1)
01.03.2021   0
Najjednoduchší postup na svete na uvarenie prvého zeleninového príkrmu. S krásnymi fotografiami od Jany Babjak Veselskej.
Súťaž: Čo sa dá robiť cez jarné prázdniny v lockdowne?
01.03.2021   0
Súťažte o 20 eurovú poukážku na nákup v dm.
Bio matky len zbytočne "príliš riešia". Alebo ?
28.02.2021   0
Sú bio potraviny skutočne len módny trend, výstrelok, úchylka, manier bohatých ľudí ? A máme sa pozerať na výživu detí inak?
detské choroby
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   0
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.