ŽenaVzťahy

Manželstvo je ako zväčšovacie sklo

 Vladimír Sochor   10.02.2020   1

"Ako sa máš?" Úplne bežná otázka, ktorú si kladú ľudia, ktorí sa nejaký čas nevideli. Zvyčajná odpoveď na túto otázku býva: "Dobre" alebo "Mohlo by byť aj lepšie" alebo "Dá sa".

Čo by ste povedali, keby som sa spýtal: "Ako sa má vaše manželstvo?" Odpovedzte s vedomím, že sa naozaj zaujímam a že mi nejde len o povrchné spoločenské klišé. Buďte úprimný a povedzte si to aspoň sám pred sebou. Možno fajn. Možno sa aktuálne takmer vznášate od radosti. Je však úplne možné (a je v poriadku, keď to priznáte), že to práve nie je až také úžasné. Alebo ste v dlhodobom konflikte so svojím manželským partnerom. Premýšľali ste nad tým, prečo sa máte tak, ako sa práve máte? Čo k tomu najviac prispelo?


Pre dlhodobé spolužitie, akým manželstvo určite je, je nevyhnutnosťou aktívne sa o vzťah starať. Kultivovať ho, pestovať priateľstvo. Hoci je to krehká záležitosť a vybudovať ho trvá naozaj nejaký čas, práve hlboké priateľstvo nás dokáže preniesť krízou alebo hádkou vo vzťahu. Ak erotika vyžaduje obnažené telá, tak priateľstvo vyžaduje obnažené duše. Manželstvo potrebuje obe stránky, avšak buďme si vedomí toho, že erotika náš vzťah neudrží. Veď aj mnohé súčasné výskumy to potvrdzujú.

"O tom, či je manželka spokojná so sexom, romantikou a vášňou v manželstve - rozhoduje zo 70% kvalita priateľstva medzi manželmi. Aj u muža je to približne tak isto. Nakoniec sú predsa len muži aj ženy z tej istej planéty! Obaja potrebujú silné priateľstvo. Šťastné manželstvá sú založené na hlbokom priateľstve. Takíto manželia sú si naozaj veľmi blízki, vedia, čo má každý z nich rád a čo nemá rád; poznajú navzájom svoje silné a slabé stránky, túžby a sny. Svoju náklonnosť si prejavujú nielen veľkými gestami, ale aj každodennými maličkosťami".

(John Gottman, odborník na vzťahy a autor knihy 7 princípov fungujúceho manželstva)

 

Manželstvo funguje ako zväčšovacie sklo. Čokoľvek tam pridáte, bude zväčšené.

Každá pozitívna vec - pochvala, ocenenie, každý prejav lásky ... Ale takisto aj čokoľvek negatívne, čo do tohto priestoru pustíte, bude zväčšené - každá kritika, uštipačná poznámka, nevera, hádka, ... čokoľvek. Každá hádka má tendenciu narásť do obrovských rozmerov, pokiaľ nezačnem počúvať druhú stranu a nie som ochotný pripustiť, že môj pohľad nemusí byť ten jediný správny. Pritom väčšina manželských hádok je o banálnych záležitostiach.
Kľúčom k úspechu pri hádkach môže byť rozhodnutie, že začnem svojho partnera jednoducho počúvať. Počúvaním, namiesto okamžitej argumentácie, mám šancu dozvedieť sa ako ten druhý premýšľa, v čom vidí skutočný problém. Ak mu vhodnými a konštruktívnymi otázkami pomôžem identifikovať jadro problému, odrazu sa mi odkryje nová perspektíva a z obrovskej a neprekonateľnej záležitosti sa stane niečo prekvapivo zvládnuteľné ..... Odborníci to nazývajú aktívne počúvanie partnera.

Spoločné trávenie voľného času.
Niekedy voľný čas nemáme, lebo si ho nenaplánujeme. Vždy je niečo, čo je treba vybaviť, dohodnúť, urobiť, ... Často si vieme vyhradiť čas pre iných s nevysloveným ospravedlnením, že tých najbližších máme predsa doma stále. Pokiaľ sme už pochopili, že aj voľný čas si potrebujeme plánovať, tak sa môžeme sústrediť na to, že ho chceme tráviť SPOLU. V manželstve to znamená MY DVAJA!
Keď si máme vybrať niečo, čo by bolo príjemné, tak si vyberáme to, čo máme naozaj radi. Ak máme rozdielne preferencie, môžeme sa rozhodnúť, že teraz vyberie jeden a nabudúce zasa ten druhý. Spoločné zážitky prehlbujú priateľstvo. A úprimné priateľstvo zasa stmeľuje vzájomný vzťah.

Aj preto Národný týždeň manželstva už vo svojom 10. ročníku na Slovensku povzbudzuje manželské dvojice hľadať spoločnú stratégiu ako vybudovať pevné priateľstvo, založené na hlbokej dôvere, kde budú prítomné láska a vzájomná úcta. A možno tým aktívnym počúvaním svojho partnera môžeme začať ...

Využite Národný týždeň manželstva a obdarujte svojho manželského partnera nezabudnuteľným časom vo dvojici. Vybrať si môžete aj z týchto podujatí

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Vladimír Sochor

Vladimír Sochor je zakladateľ a koordinátor Národného týždňa manželstva na Slovensku. www.NTM.sk
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Tamara napísané 19.05.2020 15:48

vydata nie som a ani po tom netužim. Ak sa dvaja lubia, papier k tomu nepotrebuju. Nam to skvelo funguje po všetkych strankach a sex je famozny. Takto nadržaneho muža som ešte nikdy nevidela, nemala a mne to vyhovuje, pretože tiež som taka. Mame bohatu intimnu hračkaren, oblečenie a rozne bdsm sady. No luxus

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
Gestóza tehotných
25.06.2020   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
01.07.2020   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Chystáte sa na výstavu Poklad Inkov na Bratislavský hrad? Len neberte dieťa, vyhodia vás
30.06.2020   0
Majiteľka výstavy asi nemá deti... Inak by nemohla vydať tak nezmyselný príkaz.
detské choroby
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
Rodičia pozor: 12 najčastejších letných detských ochorení
27.06.2020   1
Kinetóza, hnačky, či popálenie medúzou. V letných mesiacoch je vhodné myslieť na prevenciu určitých ochorení. Ktorých?
zvery
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...
Liečba mačkou - Felinoterapia
18.06.2020   1
Felinoterapia - liečba somatických a psychických ochorení či záťaží založená na priamom kontakte človeka s mačkou. Pradenie mačky navodzuje pocit kľudu a optimizmu. Mimoriadne pozitívny vplyv má pri depresiách, úzkostiach, mozgovej porážke, mentálnej retardácii, reumatizme, zmyslových poruchách, telesnom postihnutí i psychosomatických poruchách.