ŽenaVzťahy

Kurz pre ženu: Konštruktívna hádka (10)

 Mgr. Kamil Bartko   04.02.2019   4

Možno, že si vravíte: „...čo už len na hádke môže byť konštruktívne? Veď to, čo nás trápi sú práve časté hádky!“Čiže, radšej by ste chceli, aby hádky neboli? A čo bude namiesto nich?

 

Viete, koľko dobrých vecí sa dá vyhádať konštruktívnou hádkou? 

Trošku vás provokujem, čo?

Ale cieľom tohto kurzu je práve to, aby ste všetko, čo vás trápi vzali do vlastných rúk, počnúc hádky, a zmeniť ju na niečo, čo vám môže pomôcť. Viete koľko dobrých vecí sa dá vyhádať konštruktívnou hádkou? Napríklad:

  • že nebudete na veci sama
  • že vás muž bude počúvať
  • že muž naplní vašu túžbu lásky a nehy
  • že sa muž naučí ako vás má milovať
  • že...

... no, neskutočne veľa dobra pre vás . 

Egoizmus je na mieste

Myslíte si, že je to egoistické? Sklamem vás, ale je! A práve to, že sa postaráte o seba, vám dá silu, aby ste mohli rozvíjať váš vzťah s mužom. Niekedy sa zamýšľam nad tým, že to asi nebude celkom egoistické, veď naučíte muža ako vás má milovať.

Možno, že vám to nedáva logiku – odporúčam vám prečítať si celý kurz. Každý článok je v podstate určitý druh konštruktívnej hádky.

Poďme sa pozrieť na to, čo vám môže pomôcť vyhádať si konštruktívne veľa dobra:

 

 

1. Myslím si, že si myslí 

Častá chyba vo vzťahu medzi mužom a ženou je práve domýšľavosť. A tak niečo posúdime skôr, než by sme sa opýtali. A niekedy ten súd tak ovplyvní naše počúvanie, že počujeme, čo chceme, alebo to, čo si domýšľame. Musíme povedať NIE! domýšľaniu. Radšej sa opýtajme, a posudzujme opatrne.

2. Nikdy a vždy

Viete o tom, že tieto slová sú zakázané vo vzťahu muža a ženy? Prečo? Lebo sú nepresné a veľmi zraňujúce.

Jedinú výnimku tvoria slová lásky a obdivu voči tomu druhému.

3. Kritizovanie 

Ach jaj, koľko vysvetlení (najmä negatívnych) sa nám naskytá, ak ideme analyzovať chyby toho druhého. Fuj! K čomu je to dobré? K ničomu! Iba ak by sme boli murári. Tak veľký a pevný múr, ktorý postavíme kritizovaním, by ocenil nejeden murár.

4. Nároky 

Myslíte si, že muž si myslí, že ste naňho náročná? Chyba! Nemyslite zaňho a radšej buďte preňho príťažlivá. Ako? Ale veď viete (Kurz 4: Výzvy namiesto výčitky).

 

 

5. Ty si ....  

A vyberte si lenivý, egoistický, nespoľahlivý, hrubý, arogantný, necitlivý a možno aj všetko naraz, muž sa automaticky postaví do opozície a začne sa brániť, nič na tom nemení, či máte pravdu, alebo preháňate. Namiesto „ty“, hovorte o sebe. Oveľa skôr bude počúvať, ak to vyjadrite: 

  • „... som veľmi nahnevaná, ak mi nedáš vedieť, že meškáš...“,  

alebo 

  • „...cítim sa veľmi unavená, nervózna, lebo je toho na mňa veľa a nestíham, mohol by si spraviť...“ ( nepovedzte, že to čo vám sľúbil  už pred týždňom)

 

Nepomáha vám to naladiť sa na konštruktívnu hádku?

Jááj. Zrejme si myslíte, že pri hádke treba byť v opozícii a v negatívnych emóciách?

Ale nie! Konštruktívne sa hádať znamená, dávať si príležitosť o veciach rozprávať. Možno, že máte z detstva v pamäti, že najlepšie je byť ticho a ono to prejde. Nie! Ono to prejde, leda tak po vašom vzťahu ako kamión. 

Prehádať sa k jednote a láske chce čas, ako aj kopec malých zmien. Hádka, v ktorej namiesto ohrozujúcich emócii nájdete pocity lásky, náklonnosti a porozumenia. Hádka, v ktorej namiesto boja dvoch rozdielnych názorov, nájdete obohatenie a naplnenie.  

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, ako aj vzťahové problémy. Ak vás jeho články zaujali, prihláste sa na jeho 10 týždňový webinár, ktorý štartuje 6. februára 2019
Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?