ŽenaVzťahy

Kurz pre muža: Budovanie priateľstva s vlastnou ženou (5)

 Mgr. Kamil Bartko   30.03.2015   23

Dobrý priateľ je na nezaplatenie, najmä ak mu môžeme povedať všetko, čo nás ťaží. Otvorenosť, dôvera, záujem a nezištnosť robia z priateľského vzťahu pevnú kotvu nášho života.

Priateľstvo je symbolom hlbokých vzťahov. Niektorí máme skúsenosť, že priateľ mal pre nás väčšie pochopenie ako vlastná rodina. Priateľovi povieme aj to, čo vlastnej rodine len ťažko môžeme, čo len naznačiť. Na priateľa sa môžeme vždy spoľahnúť.

 

Priateľ sa vám snaží porozumieť, je k vám otvorený a povie vám aj veci, ktoré iní ani len nemajú odvahu. Od neho sa vám to ľahšie prijme, lebo viete, že chce vaše dobro.

Pre dobrého priateľa je akákoľvek obeta zanedbateľná. Je k vám úprimný, ale zároveň vás rešpektuje. Vie sa vcítiť do vašej kože a všetko prežíva s vami. Trápi ho to, čo trápi vás. Bolí ho to, čo bolí vás. Keď vám je ťažko, vyhľadáte ho s dôverou, že vás pochopí, a že prejaví spoluúčasť na vašej bolesti.

Kvôli priateľovi sme ochotní odložiť aj dôležité veci a v duchu sa už nastavujeme na jeho potreby. Veľa krát si prispôsobujeme povinnosti tak, aby sme sa čím skôr stretli a mohli byť s ním, lebo nám to dodáva radosť, kopec fantastických zážitkov. Dobrý priateľ je na nezaplatenie!

Nebola naša žena najprv takýmto priateľom?

Čo sa stalo, že teraz je iba manželkou?

Kde je tá priateľka, ktorá si získala naše srdce?

Kde je tá priateľka, ktorá mi rozumela viac, ako iní?

Kde sa podelo priateľstvo z nášho vzťahu?

Chýba ti to?

Mnoho mužov vie dlhodobo fungovať na plytkých a povrchných vzťahoch, ale vnútorná prázdnota, ktorú nevedia pomenovať, v nich môže vyvolať pocit nespokojnosti a napätia. Napätie, samozrejme potrebujú uvoľňovať - ventilovať - množstvom práce, vybúrením sa v športe, či zahlcovaním sa telkou a internetom.

Vnútorné napätie, ktoré môžu prežívať, taktiež zvyšuje aj telesné napätie - čo sa prejavuje najmä v sexuálnom napätí, ktoré potrebujú taktiež uvoľniť. Takto napätý muž potrebuje ventilovať vnútornú nespokojnosť a napätie. Prečo? lebo mu chýba hlboké priateľstvo. 

Staré priateľstvá sa rozpadli, nové nadviazať ťažko

Ženatý muž nemá čas na to, aby si zašiel za priateľom a zdieľal sa s ním, lebo by ho manželka hneď hnala. A povedzme si, že mnohokrát, priateľstva, ktoré mal za slobodná sa rozpadnú, lebo sa jednoducho všetci poženili, či odsťahovali.

A vytvárať nové hlboké vzťahy, pre muža je veľmi náročné.

Muži, keď sa stretnú, tak ich reči sú o tom, ako a kto je šikovnejší či múdrejší. Také mužské chvastanie.

Tieto dialógy sú ďaleko od hlbokej priateľskej podpory. Možno v krčme, keď si chlapi upijú, trošičku prekonajú zábrany a začínajú komunikovať emočne. No, nie div, že sa začnú fixovať na pobyty v krčmách.

Chlapom nejde o pivo (aj, keď dobré pivko nie je zlé), ale o priateľstvo a hlbokú emočnú podporu priateľa! 

Chlapi, ako z toho von?

Jednoducho, spomeňte si, čo ste robili za slobodná s tou vašou najlepšou priateľkou, a robte toho viac a častejšie. Urobte si so svojej manželky priateľku! Otvárajte jej svoje srdce, rozprávajte jej o sebe, ona vás pochopí. Hovorte jej o tom, čo sa vám podarilo, čo vás nahnevalo, čo vás boli a trápi. Ona sa najlepšie vcíti do vášho sveta a dá vám porozumenie, ktoré tak potrebujeme.

Dotýkajte sa jej - jej dotyk môžu uvoľniť vaše telesné napätie (nemyslím tým sex, ale objímanie, pohladenie, túlenie sa a mojkanie). Takto sa vy môžete uvoľniť, prehĺbiť dôveru a lásku medzi vami a zároveň naplníte manželkinu potrebu nežnosti a láskavosti.

Jedine takáto otvorenosť a priateľstvo nás môže posunúť bližšie k sebe samému. Muž, keď sa cíti pochopený a prijatý, zrazu precitne k sebe samému. Napätie sa pominie a prichádza vnútorný pokoj a mier. 

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 14 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, ako aj vzťahové problémy. Ak vás jeho články zaujali, prihláste sa na jeho 10 týždňový webinár, ktorý štartuje 6. februára 2019
Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku
hanka napísané 06.04.2019 14:50

su to dobre rady

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?