ŽenaVzťahy

Kurz pre manželov: Obdiv a oddanosť

 Mgr. Kamil Bartko   25.10.2016   0

Prechádzame k piatej dvojici najviac preferovaných emocionálnych potrieb manželov, ako ich rozčlenil Willard Harley v svojej knihe Moje túžby, tvoje túžby.

Dnes - Oddanosť muža žene a Obdiv muža jeho ženou

Pre orientáciu v našom seriáli o tom, čo je dôležité pre ženu a čo pre muža,  kliknite na schému kurzu »»»

foto: ingImage

 

Oddanosť muža pre rodinu

Stretávam sa s predpokladom, že si žena do manželstva vyberá nielen partnera, ale aj otca svojich detí. Možno, že to tak niektoré ženy mali a možno, že nie. Je pravdepodobné, že inštinkt ženy starať sa a ochraňovať potomstvo môže zohrávať úlohu aj v jej sympatii či nesympatii k mužovi a jej výbere celoživotného partnera.

Žena potrebuje vidieť a cítiť oddanosť muža pre rodinu. A to nielen kvôli deťom, ale kvôli sebe - je to jedna z jej základných emocionálnych potrieb. Keď žena vidí, ako sa muž venuje deťom, ako sa obetuje pre deti a rodinu, jej láska k nemu enormne rastie - cíti sa naplnená. Zaujímavé, muž sa venuje deťom, rodine, domácnosti a pre ženu to môže znamenať, že:

"Ten môj ma naozaj miluje!!”

 

Možno, že si teraz nejaký muž povie:

"Veď chodím do práce, zarábam a dávam všetko rodine a moja žena je aj tak nespokojná!!”

A toto je ten omyl! Chodiť do práce a zarábať nie je všetko. Byť živiteľom rodiny nestačí! Oddanosť pre rodinu zahŕňa viac pozícii muža.

Muž, ktorý chce uspokojiť uvedenú emocionálnu potrebu ženy, sa potrebuje sústretiť aj na:

  • Kvalitný a aktívny čas strávený s rodinou
  • Otec a rodič
  • Starosť o chod domácnosti - Kuchár “špecialista”, majster, zásobovač, ekonóm…

 

 Kvalitný a aktívny čas s rodinou

Nemyslím tým len dovolenku raz, či dvakrát do roka alebo pozeranie telky. Je to predovšetkým čas, kde máme medzi sebou nejakú interakciu a spoločné zážitky - spoločenské hry, výlety, návštevy divadla, kina, či iných kultúrnych aktivít.

Spoločná modlitba, či prechádzky, šport, turistika, atď… Je to čas, ktorý nás zoceľuje ako rodinu. Tieto aktivity by mali byť pravidelné a nie raz za čas. Dr. Harley hovorí o 15tich hodinách týždenne. Možno je to na prvý pohľad veľa, ale postupne, ak tomu dáme prioritu a možno ak vypustíme menej podstatné činnosti, nebude to pre nás veľa. Muž, ktorý takto trávi čas s rodinou, je pre ženu veľmi atraktívny. Prejavuje tým lásku nielen svojim deťom, ale hlavne svojej žene. 

 Otec a rodič

  • Žena v svojej túžbe postarať sa o deti, “zabezpečila” otca/muža pre svoje deti a túži, aby s nim mali pekný vzťah. 
  • Žena pre svoje deti “zabezpečila” najlepší vzor muža a chce, aby v svojom otcovi videli najlepšieho muža, ktorý kráča po tejto zemi. 
  • Žena sa cíti bezpečná a vie, že aj deti budú v bezpečí, lebo majú otca, ktorý je ochotný za nich položiť aj život. 
  • Žena “zabezpečila” pre deti muža, ktorý je čestný, dobrý, múdry, odvážny a citlivý a verí, že sa od neho budú učiť a že nezblúdia v živote na zlé chodníčky.

 

Možno, že som Vám vyrazil dych…. Predpokladám, že ak sa tieto predpoklady nenaplnia, žena môže byť sklamaná.

Muž nemôže nechať výchovu len na ženu, lebo žena a hlavne deti ho potrebujú. Často počujem, že príčinou mužovej absencie na výchove sú rozdielne názory na to, ako vychovávať.

Ja s tým nesúhlasím. Skôr si myslím, že obidvaja venovali málo času na to, aby zjednocovali svoje názory na výchovu, aby hľadali svoje silné a slabé stránky, spoločne sa vzdelávali, či nastavili si pravdlá.

Ako muž, tak aj žena prichádza do manželstva s inými predstavami (odžitými na sebe) o výchove. Tieto predstavy a následne predpoklady vychovávať  budú len málokedy kompatibilné. Zlé návyky, prebrané vzory s pôvodnej rodiny. Aj o tom sa treba rozprávať, vzdať sa toho, čo nechceme a učiť sa novým zvykom. Potrebujú ich rozbiť a vytvoriť nové, ktoré ich zjednotia.  

 Starostlivosť o domácnosť

Muž, keď prevezme zodpovednosť za chod domácnosti, prejavuje tým lásku svojej manželke a napĺňa jej jednu zo základných emocionálnych potrieb. No nie je to super? Urobí to, čo treba a ešte tým aj prejavuje lásku svojej žene.

Pripomínim, že nie len tým - odporúčam si prečítať aj predchádzajúce kurzy, kde sme rozoberali aj iné emocionálne potreby ženy.

Muž, ktorý je zapojený do varenia, upratovania, či nakupovania je pre svoju ženu veľmi príťažlivý. A keď navŕta poličku, či opraví splachovač, prejavuje svojej žene starosť o ňu.

 

Obdiv muža

Žena, ktorá obdivuje svojho muža, napĺňa mužovi jednu zo základných emocionálnych potrieb. Muž, ktorý je obdivovaný, sa cíti milovaný, naplnený a plný energie. Nič nie je preňho ťažké.

Možno si teraz nejaké ženy povedia:

"Nno, keby aspoň polovicu z toho čo ste povedal, robil môj manžel, nemala by som ho problém oceňovať a obdivovať!!”

Možno, že som niektorým ženám vytvoril predstavu, aký by mohol byť ich manžel. 

Ženy! Váš manžel potrebuje ocenenie za to, kým je práve teraz, nie za to, kým sa môže jedného dňa stať!

 

Úprimný obdiv muža motivuje. Žena, ktorá mu to hovorí, si ho priťahuje k sebe a motivuje ho, aby sa pre ňu vydal celý. Pokiaľ to nebude robiť jeho vlastná žena, takáto žena ide proti sebe.

Obdiv je dokonca aj odmenou za jeho námahu. 

Pripomínanie mu toho čo nerobí, vášho manžela nemusí motivovať. 

Jasné, že muž ktorý žene napĺňa jej základné emocionálne potreby, vytvára tak priestor pre jej obdiv smerom k nemu samotnému. Preto odporúčam mužom, ktorý túžia po ocenení a uznaní, aby sa rýchlo poponáhľali poznať, prijať a napĺňať to, čo potrebuje ich žena. Nápovede nájde v predchádzajúcich kurzoch.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, ako aj vzťahové problémy. Ak vás jeho články zaujali, prihláste sa na jeho 10 týždňový webinár, ktorý štartuje 6. februára 2019
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Čakáme postihnuté bábätko
24.05.2019   0
Každý okolo mňa ma utešoval, že sa to stáva, každý poznal niekoho, kto mal zlé výsledky, a dnes má zdravé dieťa. Kamarátky mi chceli vliať nádej, vidieť ma tešiť sa. Ale ja som to intuitívne vedela. Že niečo nie v poriadku, že sa nemýlia.
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
babetko
Vyberáte hrazdičku? 5 vecí, na ktoré sa treba zamerať.
25.05.2019   0
Najlepšie je ísť si hrazdičku obzrieť do kamenného obchodu. Len tak „vychytáte“ muchy. Aké?
Súťaž o krásny úsmev s Philips
22.05.2019   0
Zapojte sa do súťaže o skvelé produkty spoločnosti Philips.
5 dôvodov, prečo sa malé deti správajú hrozne
22.05.2019   0
Dvoj-trojročné deti. Niekedy aj staršie. Dokážu chytiť amok kedykoľvek, za čokoľvek.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.