ŽenaVzťahy

Kurz pre manželov: nevieme sa už ani rozprávať

 Mgr. Kamil Bartko   04.07.2016   34

Je nám spolu dobre…..Jééé. Áááá. Nič nám nechýba. Trávime spolu čas a je nám faaajjjn. 

Stooop. Prišlo manželstvo a deti a ……je po romantike :-).

 

Takto to možno vyzeralo, keď ste spolu chodili. Predpokladám, že u väčšiny párov to tak aj bolo. Boli sme si perfektnými spoločníkmi. Nič a nikto nám nechýbal. Ako je možné, že po rokoch spoločného života nám začne chýbať toho veľmi veľa?

Spoločný život, v ktorom sa obidvaja cítia osamotení

Dvaja, ktorí zažili blízkosť, sa po rokoch môžu cítiť od seba veľmi vzdialení. Prečo sa to deje? Je veľa dôvodov, spomeniem dva - čas na rozhovor a čas na seba.

 

Žena najviac oceňuje, keď sa muž s ňou rozpráva

A to nie hoci ako, ale zmysluplne pre ženu. Žene dáva význam, keď sa môže rozprávať o jej pocitoch, o pocitoch svojho muža voči nej, o pocitoch voči deťoch, o pocitoch voči kolegyni, o pocitoch zo seba samej, o pocitoch z pocitov.… Pocity, pocity!!!

Prečo do všetkého pridáva žena pocity?

Lebo pocity odrážajú jej JA. Mám za to, že pocit nie je len pocit. Za pocitom je kopec citu, názorov, predpokladov, postojov, túžby, nádeje, sklamania, očakávaní, pochybností……. kopec MŇA. Keď hovorím o pocitoch, hovorím o sebe, nie o tebe, napr.

“….nahneval si ma!!!…”

To znamená, že: “…prežívam hnev. To čo si urobil/neurobil, vo mne vyvolalo hnev….”

 

Nikto v nás nemôže vyvolať pocit. Pocit je našou reakciou na vonkajšie podnety. To, na aký podnet a ako zareagujem, je súčasťou mojej osobnosti - jednoducho povedané - som zodpovedný za svoje pocity a nemôžem nikoho obviňovať za to, aké pocity mám. Sú iba moje - sú informáciou o mne.

Ak je pocit reakciou, čo mi dáva silu reagovať? Predpokladám, že štruktúra našej osobnosti, ktorá pozitívne reaguje na podnety, ktoré ju naplňujú a obranne reagujú na podnety, ktoré jej ubližujú.

Prečo o tom píšem? Mám skúsenosť, že muži unikajú z takéhoto citového bombardovania ženy, lebo pocity ženy môžu vnímať ako útok na seba. Priznajte si ženy, keď ste pod emočným tlakom, vychrlite to na muža, a on to väčšinou nevie zvládnuť.

 

Mužov ohrozujú ich vlastné pocity z pocitov ženy

Muži! Emócie ženy nás neohrozujú. Ohrozujú nás naše pocity z pocitov ženy :-) Myslím si, že za každým pocitom je súhrn myšlienok a názorov - moje nastavenie. A teda dávam do ponuky nastavenie: pocity, ktoré mi oznamuje žena, sú dôležité informácie o jej svete. V takom rozhovore nemá miesta mudrovanie, radenie či moralizovanie. Tu treba len počúvať, klásť otázky so záujmom a prejavovať spoluúčasť a ľútosť. 

Muž:

“…mrzí ma, že som ťa nahneval….”

Žena:

“…ale ty to robíš vždy!!!…”

Muž:

“..ani ja nemám so sebou niekedy trpezlivosť…”. “….čo by si potrebovala?…”

Pasca, do ktorej padajú obaja 

Tu nejde o poriešenie problému. To je pasca, do ktorej často padnú obidvaja. Tu ide o akceptovanie pocitov ženy a prejavenie jej spoluúčasti. Cieľom rozhovoru je, aby rozhovor pokračoval. Žena nepotrebuje riešiť, či radiť.

V rozprávaní, ktoré dáva význam žene, ide o rozhovor z ktorého hreje srdce.

Rozhovor, kde už nerozprávame o politike či futbale, ale rozhovor, ktorým podporujeme sebavedomie toho druhého.

 

Uviedol som len jeden z momentov dialógu - výčitky spojené s hnevom. Ale nie je to len o tom.

V rozprávaní, ktoré dáva význam žene ide o rozhovor z ktorého hreje srdce. Rozhovor, kde už nerozprávame o politike či futbale, ale rozhovor, ktorým podporujeme sebavedomie toho druhého. Muž ak prekoná svoje pohodlie (podľa mňa, lenivý muž neexistuje, iba málo motivovaný), nájde útechu a naplnenie v šťastnej manželke. Žena naplnená rozprávaním, najlepšie o nej, o jej pocitoch. Rozhovorom o pocitoch môže dôjsť k pocitu - pocitu tepla a horúčavy pri srdci.

Jeden z efektov blízkosti je poznávanie toho druhého. Poznanie, pri ktorom nám horí srdce.

 

Muž oceňuje, keď mu žena robí príjemnú spoločníčku vo voľnom čase

Žena, ktorá sa zaujíma o to, čo zaujíma muža. Vždy ma prekvapí ak sa žena vie porozprávať o futbale so svojím mužom, alebo ak žena rozumie technickým veciam, ktoré zaujímajú jej muža. Dáva mi to informáciu, že sa má o čom porozprávať so svojím mužom.

Ženy! Ak sa zaujímate o to, čo zaujíma vašich chlapov, zaujímate sa o nich! Ak mu žena vie vytvoriť atmosféru kamarátstva, chlap nebude potrebovať ísť do krčmy či pravidelné výpady s kamarátmi. Doma má najlepšiu kamarátku.

Aký rozhovor a čas dáva význam mužovi? 

Pokiaľ žena so záujmom počúva muža, keď hovorí svoje názory či filozofické myšlienkové pochody, so záujmom si pýta detaily a obdivuje ho, pre niektorých je to viac než sex.

Muž potrebuje obdivovateľku.

Chlapská spoločnosť je často plná chvastúňov a málo kedy niekto niekoho ocení - totiž navzájom súťažia. Žena nepotrebuje súťažiť s mužom a preto ho vie obdivovať a oceňovať bez nejakej túžby vyrovnať sa mu.

Ženy! Ak sa zaujímate o to, čo zaujíma vašich chlapov, zaujímate sa o nich! Ak mu žena vie vytvoriť atmosféru kamarátstva, chlap nebude potrebovať ísť do krčmy.

 

Muž oceňuje ak žena s ním trávi čas pri činnosti, ktorú má rád.

Napríklad, ak muž rád hrá tenis a žena sa kvôli nemu chce učiť tenis, aby mu mohla byť ako tak adekvátnou protihráčkou, prejavuje tým veľkú lásku mužovi.

Ak muž rád majstruje v dieľni a žena si vezme rukavice a pridržiava mu prípravok, prejavuje svojmu mužovi veľkú pozornosť.

Žena, ktorá ide so svojím mužom na ryby a aktívne chytá - to je top :-).

Ak si žena rada pozrie akčný film, ktorý má rád muž a rozpráva sa s ním o tom, v podstate vytvára silnejšie puto medzi nimi.

Uviedol som len zopár príkladov ako ilustráciu. Verím, že máte viac nápadov ako aj skúsenosti ako vojsť do sveta svojej polovičky.

Samozrejme, keď vchádzam do sveta druhého, nemusí  mi to byť logické. Potrebujem nájsť logiku sveta, do ktorého vchádzam.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, ako aj vzťahové problémy. Ak vás jeho články zaujali, prihláste sa na jeho 10 týždňový webinár, ktorý štartuje 6. februára 2019
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Čakáme postihnuté bábätko
24.05.2019   0
Každý okolo mňa ma utešoval, že sa to stáva, každý poznal niekoho, kto mal zlé výsledky, a dnes má zdravé dieťa. Kamarátky mi chceli vliať nádej, vidieť ma tešiť sa. Ale ja som to intuitívne vedela. Že niečo nie v poriadku, že sa nemýlia.
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
babetko
Vyberáte hrazdičku? 5 vecí, na ktoré sa treba zamerať.
25.05.2019   0
Najlepšie je ísť si hrazdičku obzrieť do kamenného obchodu. Len tak „vychytáte“ muchy. Aké?
Súťaž o krásny úsmev s Philips
22.05.2019   0
Zapojte sa do súťaže o skvelé produkty spoločnosti Philips.
5 dôvodov, prečo sa malé deti správajú hrozne
22.05.2019   0
Dvoj-trojročné deti. Niekedy aj staršie. Dokážu chytiť amok kedykoľvek, za čokoľvek.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.