ŽenaVzťahy

Kurz pre manželov: nevieme sa už ani rozprávať

 Mgr. Kamil Bartko   01.01.1970   34

Predpokladám, že u väčšiny párov to tak aj bolo. Na začiatku vzťahu sme si boli  perfektnými spoločníkmi. Nič a nikto nám nechýbal. Ako je možné, že po rokoch spoločného života nám začne chýbať toho tak veľmi veľa?

Spoločný život, v ktorom sa obidvaja cítia osamotení

Dvaja, ktorí zažili blízkosť, sa po rokoch môžu cítiť od seba veľmi vzdialení.

 

♥ Žena najviac oceňuje, keď sa muž s ňou rozpráva

A to nie hoci ako, ale zmysluplne pre ženu. Žene dáva význam, keď sa môže rozprávať o jej pocitoch, o pocitoch svojho muža voči nej, o pocitoch voči deťoch, o pocitoch voči kolegyni, o pocitoch zo seba samej, o pocitoch z pocitov.… Pocity, pocity!!!

⇒ Prečo do všetkého pridáva žena pocity?

Lebo pocity odrážajú jej JA. Mám za to, že pocit nie je len pocit. Za pocitom je kopec citu, názorov, predpokladov, postojov, túžby, nádeje, sklamania, očakávaní, pochybností……. kopec MŇA. Keď hovorím o pocitoch, hovorím o sebe, nie o tebe, napr.

“….nahneval si ma!!!…”

To znamená, že: “…prežívam hnev. To čo si urobil/neurobil, vo mne vyvolalo hnev….”

Moje pocity sú iba moje informácie o mne

Nikto v nás nemôže vyvolať pocit. Pocit je našou reakciou na vonkajšie podnety. To, na aký podnet a ako zareagujem, je súčasťou mojej osobnosti - jednoducho povedané - som zodpovedný za svoje pocity a nemôžem nikoho obviňovať za to, aké pocity mám. Sú iba moje - sú informáciou o mne.

Ak je pocit reakciou, čo mi dáva silu reagovať? Predpokladám, že štruktúra našej osobnosti, ktorá pozitívne reaguje na podnety, ktoré ju naplňujú a obranne reagujú na podnety, ktoré jej ubližujú.

Prečo o tom píšem? Mám skúsenosť, že muži unikajú z takéhoto citového bombardovania ženy, lebo pocity ženy môžu vnímať ako útok na seba. Priznajte si ženy, keď ste pod emočným tlakom, vychrlite to na muža, a on to väčšinou nevie zvládnuť.

 

⇒ Mužov ohrozujú ich vlastné pocity z pocitov ženy

Muži! Emócie ženy nás neohrozujú. Ohrozujú nás naše pocity z pocitov ženy :-) Myslím si, že za každým pocitom je súhrn myšlienok a názorov - moje nastavenie. A teda dávam do ponuky nastavenie: pocity, ktoré mi oznamuje žena, sú dôležité informácie o jej svete. V takom rozhovore nemá miesta mudrovanie, radenie či moralizovanie. Tu treba len počúvať, klásť otázky so záujmom a prejavovať spoluúčasť a ľútosť. 

Muž:

“…mrzí ma, že som ťa nahneval….”

Žena:

“…ale ty to robíš vždy!!!…”

Muž:

“..ani ja nemám so sebou niekedy trpezlivosť…”. “….čo by si potrebovala?…”

Pasca, do ktorej padajú obaja 

Tu nejde o poriešenie problému. To je pasca, do ktorej často padnú obidvaja. Tu ide o akceptovanie pocitov ženy a prejavenie jej spoluúčasti. Cieľom rozhovoru je, aby rozhovor pokračoval. Žena nepotrebuje riešiť, či radiť.

V rozprávaní, ktoré dáva význam žene, ide o rozhovor z ktorého hreje srdce.

Rozhovor, kde už nerozprávame o politike či futbale, ale rozhovor, ktorým podporujeme sebavedomie toho druhého.

 

Uviedol som len jeden z momentov dialógu - výčitky spojené s hnevom. Ale nie je to len o tom.

V rozprávaní, ktoré dáva význam žene ide o rozhovor z ktorého hreje srdce. Rozhovor, kde už nerozprávame o politike či futbale, ale rozhovor, ktorým podporujeme sebavedomie toho druhého. Muž ak prekoná svoje pohodlie (podľa mňa, lenivý muž neexistuje, iba málo motivovaný), nájde útechu a naplnenie v šťastnej manželke. Žena naplnená rozprávaním, najlepšie o nej, o jej pocitoch. Rozhovorom o pocitoch môže dôjsť k pocitu - pocitu tepla a horúčavy pri srdci.

Jeden z efektov blízkosti je poznávanie toho druhého. Poznanie, pri ktorom nám horí srdce.

 

Muž oceňuje, keď mu žena robí príjemnú spoločníčku vo voľnom čase

Žena, ktorá sa zaujíma o to, čo zaujíma muža. Vždy ma prekvapí ak sa žena vie porozprávať o futbale so svojím mužom, alebo ak žena rozumie technickým veciam, ktoré zaujímajú jej muža. Dáva mi to informáciu, že sa má o čom porozprávať so svojím mužom.

Ženy! Ak sa zaujímate o to, čo zaujíma vašich chlapov, zaujímate sa o nich! Ak mu žena vie vytvoriť atmosféru kamarátstva, chlap nebude potrebovať ísť do krčmy či pravidelné výpady s kamarátmi. Doma má najlepšiu kamarátku.

Aký rozhovor a čas dáva význam mužovi? 

Pokiaľ žena so záujmom počúva muža, keď hovorí svoje názory či filozofické myšlienkové pochody, so záujmom si pýta detaily a obdivuje ho, pre niektorých je to viac než sex.

Muž potrebuje obdivovateľku.

Chlapská spoločnosť je často plná chvastúňov a málo kedy niekto niekoho ocení - totiž navzájom súťažia. Žena nepotrebuje súťažiť s mužom a preto ho vie obdivovať a oceňovať bez nejakej túžby vyrovnať sa mu.

Ženy! Ak sa zaujímate o to, čo zaujíma vašich chlapov, zaujímate sa o nich! Ak mu žena vie vytvoriť atmosféru kamarátstva, chlap nebude potrebovať ísť do krčmy.

 

Muž oceňuje ak žena s ním trávi čas pri činnosti, ktorú má rád.

Napríklad, ak muž rád hrá tenis a žena sa kvôli nemu chce učiť tenis, aby mu mohla byť ako tak adekvátnou protihráčkou, prejavuje tým veľkú lásku mužovi.

Ak muž rád majstruje v dieľni a žena si vezme rukavice a pridržiava mu prípravok, prejavuje svojmu mužovi veľkú pozornosť.

Žena, ktorá ide so svojím mužom na ryby a aktívne chytá - to je top :-).

Ak si žena rada pozrie akčný film, ktorý má rád muž a rozpráva sa s ním o tom, v podstate vytvára silnejšie puto medzi nimi.

Uviedol som len zopár príkladov ako ilustráciu. Verím, že máte viac nápadov ako aj skúsenosti ako vojsť do sveta svojej polovičky.

Samozrejme, keď vchádzam do sveta druhého, nemusí  mi to byť logické. Potrebujem nájsť logiku sveta, do ktorého vchádzam.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, vzťahové problémy, terapiu panických záchvatov a stavy úzkosti, traumy, depresie, psychosomatické problémy a i. Je autorom množstva článkov o vzťahoch na rodinka.sk. VIac o jeho terapiách na stránke Psychoterapeutickaporadna.sk

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Rodila som v Trenčíne. Čo by mohla zlepšiť jedna z najlepších pôrodníc na Slovensku?
30.05.2023   0
Moje rozhodnutie ísť rodiť do pôrodnice v Trenčíne ovplyvnil náš projekt Sprievodca pôrodnicami, v ktorom nemocnica každoročne získavala prvé priečky medzi odborníkmi.
5 vecí, ktoré je treba zmeniť na šestonedelí nielen v trenčianskej pôrodnici
29.05.2023   2
O celkovom dojme z pôrodnice neraz rozhodujú maličkosti. Ľudské drobnosti. Slušnosť. Ochota. Empatia.
Rodinné prídavky, materské a rodičovské príspevky, daňový bonus 2023 (prehľad pre rodičov)
26.05.2023   5
Rodičia majú nárok na rôzne peňažné dávky, príspevky, prídavky, daňový bonus... Tu nájdete prehľad peňažných dávok pre rodiča. Viete, že poistné na dôchodkové poistenie a zdravotné poistenie môže za rodiča platiť štát?
babetko
Ako by bábätko prebaľovala Mária Montessori
30.05.2023   0
Čo myslíte: používala by Montessori jednorazové plienky alebo by rodičov od nich odhovárala?
Kam mám to dieťa položiť?
27.05.2023   12
Kam ho mám uložiť, keď nespí? Kde mám to dieťa mať? Na zemi? V kolíske? Čo vlastne ono bude robiť, keď nebude spať?
Kedy sa deti začínajú smiať?
25.05.2023   0
Reflexne sa dieťa usmieva už v maternici. Cielene sa na vás usmeje niekedy medzi 6. a 12. týždňom života. Na tento úsmev čaká veľa mamín :-)
detské choroby
Infekčná mononukleóza
26.05.2023   0
S týmto vírusovým ochorením sa najatejšie stretávame na jar a na jeseň. Aké sú jeho prejavy, priebeh ochorenia, možné komplikácie, liečba a odporúčané diéty sa dozviete v tomto článku.
Bipolárna porucha v detstve a adolescencii
20.05.2023   1
U detí je mánia skôr obdobím extrémnej podráždenosti a deštruktívneho konania, než extrémneho šťastia. Depresia je u týchto detí sprevádzaná mnohými fyzickými problémami, častou absenciou v škole, zlými výsledkami.
Bolesť končatín
10.05.2023   1
Bolia ma nožičky... Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie? Otázky a odpovede – pátrajme po príčine bolestí:
auto
Chcete sa zoznámiť? Vypýtajte si Renault Austral na celé 2 dni.
26.05.2023   0
Zoznamka 365.Renault poskytuje možnosť výpožičky na 2 dni alebo 300 km.
Čo je aquaplaning a čo robiť keď sa do neho dostanete?
17.05.2023   0
Nejde o bežný šmyk na mokrej vozovke, ale o úplnú stratu priľnavosti pneumatiky. Aquaplaning príchádza bez predchádzajúcich varovných signálov.
6 stresových situácií, ktoré musíme zvládať s deťmi v aute
14.04.2023   1
S deťmi v aute musíte mať pri šoférovaní dvojitú porciu koncentrácie, pretože aj pri najmenšej nepozornosti riskujete bezpečnosť a zdravie vás všetkých. Odopína si stále pásy? Vypadol mu dudlík? ...Takto to zvládnete: