ŽenaVzťahy

Kurz pre manželov: Napĺňanie potrieb

 Mgr. Kamil Bartko   09.05.2016   34

Ako je to s napĺňaním potrieb v naších manželstvách?

Teraz sa možno zamysllíme, čo všetko robíme pre svoju rodinu. Je to dlhý zoznam činnosti, v ktorých vidieť ako sa  pre svoje rodiny obetujeme. Ako muž tak aj žena, každý svojim spôsobom.

Lenže otázka znela inak. Pýtam sa priamo na vzťah manželov. 

foto: ingImage

 

Napĺňame potreby deťom a na náš vzťah zabúdame 

Manželia sa po narodení detí vrhnú do napĺňania potrieb deťom - zabezpečiť rodinu, domácnosť, a časom zabudnú na seba navzájom. Manželia sa veľmi tešia z prírastku, a tak sa pustia do starostlivosti o dieťa a myslia si, že keď sa budú starať o dieťa a zabezpečia chod domácnosti, aby všetko fungovalo a mali z čoho žiť, budú si žiť šťastne. Práca, rodina, povinnosti…..

Vrháme sa do projektu frustrácie

A presne takto sa tí dvaja vrhajú do seba zničujúceho projektu frustrácie. Prečo? Tak, to si vysvetlíme postupne.

 

Dvaja cudzí ľudia sa stretnú a začnú k sebe cítiť niečo výnimočné. Cítia sa byť s tým druhým úplný. Áno, cítia sa byť tým druhým naplnený.

Pri zamilovaní cítime, že ten druhý nás robí šťastným. V tej chvíli nepotrebujeme od toho druhého nič špeciálne. Je nám dobre, keď sme s ním. A tak, naša predstava o spoločnom živote - byť spolu a tak budeme šťastný. 

Lebo milovať a byť milovan , to sú dva odlišné projekty

Lenže to je začiatok možných komplikácii. Totiž, na začiatku sme zažili len závdavok (predtuchu) toho, čo môžme prežívať do budúcna. A to neznamená, že to pôjde - v podstate tak samo ako na začiatku. 

Podstatou lásky je milovať - sloveso. Čiže nejaká činnosť. A nie hocijaká činnosť, ale činnosť, z ktorej ten druhý môže cítiť, že je milovaný. To je riadna fuška, lebo milovať a byť milovaný, to sú dva odlišné projekty. 

 

Milovať, znamená zahŕňať toho druhého takou činnosťou, ktorá dáva význam nie nám, ale tomu druhému. A to predpokladá, že na chvíľu zabudneme na seba. Prečo? Lebo činnosti, ktoré budeme robiť pre toho druhého budú pre nás maximálne nelogické. Prečo? Lebo sme iný. 

Spoznajme, čo je pre neho/ pre ňu dôležité

A aby sme spoznali, čo tomu druhému dáva význam, čo je pre neho dôležité - čo ho napĺňa, cez čo cíti, že je milovaný - aké sú jeho/ jej potreby - potrebujeme ich spoznať. Samozrejme, že môžeme rôzne poznávať - ja odporúčam veľké ucho a overovať si to, čo počujeme otvorenými otázkami:

Príklad:

Žena: “…..nikdy mi nepomáhaš…!!!…”

Muž (s veľkým uchom): “……je to pre teba dôležité, aby som ti pomáhal?….”

Žena: “…tak sa hlúpo pýtaš. Samozrejme!!!…” 

Muž (s veľkým uchom): “…..čím ti pomôžem?….”

Žena: “…potrebujeme si rozdeliť povinnosti, lebo už nevládzem…” 

Muž ( s veľkým uchom): “ ….rád sa o tom s tebou porozprávam….”

 

Čo si myslíte, ako tu pomohol muž žene? Jednoducho ju vypočul!!! 

 

 

 Logicky prichádzame k druhému projektu - byť milovaný. Aby ma ten druhy vedel uspokojiť - naplniť potrebuje vedieť, čo je pre mňa významné, dôležité, cez čo cítim, že som milovaný/ná - aké sú moje potreby. 

Lenže, aby ich spoznal ten druhý, potrebujem si ich uvedomiť a pomenovať aj sám. Ten druhý ich dokáže spoznať iba tak, že mu o nich budem vedieť rozprávať. Povedať mu o nich, aby vedel, ako ma môže milovať. Pozor, nie vyžadovať.

Netvrdím, že to nemôže skončiť pri vzájomnom vyčítatni. Ale mám predpoklad, že z výčitiek sa dá veľa dôležitých veci vyčítať. Samozrejme, ak si nastavíme veľké ucho.

 

 

Príklad

Muž: “…..stále si podráždená!!!!…”

Žena (s veľkým uchom): “….je pre teba dôležité, aby som bola príjemná a spokojná?…”

Muž: “….áááááno, v tedy aj ja cítim spokojnosť. Mám pocit, že som ozaj doma….”

Žena: “…….nevedela som, že moja spokojnosť je pre teba tak dôležitá!!…” 

Garantujem Vám, že z každej výčitky sa dajú vyčítať veľmi dôležité veci. Výčitka nehovorí o nás, ale o tom, kto ju vypovie. Hovorí o veľmi dôležitých veciach pre neho a že mu momentálne chýbajú.

 

Nepohoda v manželskom vzťahu sa prehlbuje práve v tedy, keď sa manželia popri všetkých povinnosti a starostí zabudnú starať o seba. Vtedy môže narastať frustrácia, ako u jedného tak u druhého, alebo aj súčasne u obidvoch.

Moje túžby, tvoje túžby

Aby sme nezostali len pri čítaní výčitiek, odporúčam aj môjho obľúbeného autora Dr. Harley Willard a jeho vynikajúcej knihy - Moje túžby, tvoje túžby.

Vo svojej praxi ako rodinný terapeut - zachytil 10 najčastejších emocionálnych potrieb manželov. Z toho 5 je dôležitejších pre mužov a 5 pre ženy. Samozrejme, že to čo je dôležité pre mužov, ženy považujú za malicherné a opačne ženy čo oceňujú, je pre mužov nepodstatné.

 

Pre mužov: 

 1. sexuálne uspokojenie
 2. partnerka vo voľnom čase
 3. atraktívnu manželku
 4. pokojný domov
 5. obdiv

Pre ženy:

 1. náklonnosť
 2. rozhovor
 3. čestnosť a otvorenosť
 4. finančné zabezpečenie
 5. oddanosť muža pre rodinu

Ako vidíme, tieto potreby sú nastavené tak, že naplniť ich môže iba ten druhý. A to je výzva. Vyzerá to jednoducho, ale praktický to prináša veľa nepochopenia aj čo do porozumenia ako aj konania. 

 

A preto prvá zásada znie:

Aby láska medzi manželmi rástla, potrebujú urobiť tri veci spoločne:

 1. Poznať potreby manžela/ manželky
 2. Prijať ich a akceptovať
 3. Napĺňať

Druhá zásada znie: Podstatné je naplnenie každej potreby aspoň čiastočne. Napĺňanie potrieb je ako rovnica v ktorej premenné sú úroveň naplnenia potrieb vzájomne násobené. Ak v jednej premennej je nula, výsledok celej rovnice bude absolútna nula.

Konkrétne o jednotlivých potrebách budeme písať v ďalších kurzoch.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, ako aj vzťahové problémy. Ak vás jeho články zaujali, prihláste sa na jeho 10 týždňový webinár, ktorý štartuje 6. februára 2019
Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?