ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 24.10.2017 | meniny má Kvetoslava  
ŽenaVzťahy

Kurz pre manželov: Náklonnosťou k sexualite

 Mgr. Kamil Bartko   06.06.2016   36

Dáva vám logiku tvrdenie:  čo je dôležité pre jedného, pre druhého to nemusí byť dôležité? Asi áno. Ako je to ale medzi manželmi? Tam je to trošku ináč. Väčšinou chceme po tom druhom, aby vnímal za dôležité to, čo je pre mňa dôležité. A keď sa to nedarí, vyhlásime:

My sme úplne iní. Nehodíme sa k sebe!!!

 

Podmieňujeme uspokojenie našej potreby tým, že ten druhý prijme náš pohľad na to, čo je dôležité. Keď sa tak zamýšľam - dvaja sa stretnú a chcú šťastie pre toho druhého, ale po čase zmeníme taktiku -“… chcem, aby mi bolo dobre pri tom druhom!” 

Ako je možné, že z dvoch “altruistov” sa postupne stávajú dvaja egoisti?

Lebo predpokladáme, že pre toho druhého sú dôležité tie veci, ktoré sú dôležité aj pre mňa. To nám dáva istotu, že sa bude myslieť na tie dôležité veci, ktoré sú pre mňa dôležité.  - a to je omyl!

Sme rozdielni od špiku kosti a ducha. Nie len ako ľudia, ale aj ako muž a žena. A to predpokladá, že každí má iné preferované potreby.

Ako sme v predchádzajúcom dieli rozoberali 10 najčastejších potrieb, skúsime sa pozrieť na prvú dvojicu potrieb.

Náklonnosť a sexuálne uspokojenie

Väčšina žien preferuje náklonnosť a väčšina mužov sexuálne uspokojenie. Väčšina žien dokáže fungovať bez sexu, dokonca v tom ani nemusí vidieť význam. Väčšina mužov dokáže fungovať bez prejavov nežnosti, láskavosti, romantiky. Dokonca v tom ani nemusia vidieť význam.

Na prvý pohľad vidíme, že žena sa nemusí cítiť naplnená a uspokojená sexom, ako aj muž sa nemusí cítiť naplnený a uspokojený náklonnosťou. 

 

Ako je to v manželstvách?

Žena v intímnom spojení s manželom nemusí vnímať prejav lásky manžela a muž nemusí vnímať prejav lásky manželky, keď sa k nemu pritúli, čo ho pohladí. Po čase sa môže stať, že budú odmietať prejavy lásky toho druhého, lebo pre neho to nie sú prejavy lásky, ale nelogické činnosti. Odmietanie prejavov sa po čase začne vnímať, ako odmietanie toho druhého. A tu začína príbeh vzájomnej prázdnoty a frustrácie.

Ako z toho von? 

Jednoducho! Prestaneme myslieť na seba a začneme myslieť na toho druhého. Veď toto je povaha lásky - myslieť na toho druhého.

Muž pokiaľ má túžbu urobiť šťastnou ženu - naučí sa - nechá sa naučiť od svojej ženy, ako má byť nežný, láskavý, pozorný…. Žena, pokiaľ chce urobiť muža šťastným naučí sa kvôli mužovi vychutnávať intímne spojenie. Ináč muži - náklonnosťou k intimite - je kľúč, ktorý dáva logiku obidvom. 

Predpokladám, že princípom vzájomného napĺňanie je darovanie - ja ti dám lásku podľa tvojej logiky. Aj ja ti dám lásku podľa tvojej logiky. Budem robiť nelogické činnosti preto, lebo sú logické pre teba. Aj ja budem robiť nelogické činnosti, lebo sú logické pre teba.

“….a aby som vedel ako ťa napĺňať, rozprávaj mi o tom!…”

 

Fantázie majú muži, aj ženy

Tak ako muži aj ženy majú fantázie o tom, ako by chceli tú svoju potrebu naplniť. Tieto fantázie je potrebné rozmeniť na drobné v pravidelných rozhovoroch. Toto je prvý krok. 

Druhým krokom je naučiť si vychutnávať chvíle, keď napĺňam toho druhého. Žena má veľkú úlohu pomôcť mužovi, aby sa stával jemnejším, citlivejším, pozornejším, romantickejším… Muž má veľkú úlohu naučiť ženu vychutnávať si intimitu.

Aj v jednom aj v druhom sa pre oboch skrýva neuveriteľná sila a energia na cestu životom, aby sme zvládali ťažkosti života, ako aj prežívali šťastie a pokoj. Naučiť neznamená tlačiť, ale citlivo a jemne sprevádzať, veľa sa pýtať a veľa si o tom rozprávať.

Takto si môžeme byť darom, jeden pre druhého.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 15 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, ako aj vzťahové problémy. Vaše otázky rád zodpovie v Manželskej a rodinnej poradni na rodinka.sk

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
Jzoko mrkvicka napísané 11.07.2016 10:12

Co ma intimita medzi partnermi spolocne so znasilnenim ?

A co ma milovanie medzi partnermi spolocne s odbavovanim sa na zene ?

 

Stredoveke mas myslenie bohuzial ty a bolo by dobre naucit sa porozumiet kontextu ako celku skor jak vypustit takyto blud.

Alexandra napísané 27.06.2016 18:09

Pre muža je prejavom lásky sex....?

V tom ostatnom nevidia význam.

 

Takže ak sa na žene uspokojí, tak to vlastne robí z čírej lásky a mala by si vážiť.

Hmmm, to potom aj tí, čo znásilňujú musia tie ženy strašne milovať.

 

No, nech žije stredovek...

 

 

Rolleyes

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ktoré vyšetrenie v tehotenstve môže tehotná odmietnuť?
23.10.2017   1
Mám čerstvých 37 rokov a zdravú 5-ročnú dcéru. Moja nová gynekologička ma doslova tlačí a núti na amniocentézu len kvôli veku. Keď som povedala, že sú aj možné riziká a som proti, doslova začala psychický nátlak, že ubližujem bábätku, ešte kým sa nenarodilo.
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Prvé príkrmy – prvá doba gastronomická v troch krokoch
24.10.2017   0
Na prikrmovanie je dieťa pripravené po niekoľkých mesiacoch života. Nie je to vždy 6.ty mesiac. Keďže sa začne stretávať s novými chuťami, dôležitý je správny postup.
Ako sa hrať s novorodencom
23.10.2017   0
Dospelá spoločnosť je pre vaše dieťa tou najlepšou zábavou – najlepšou hračkou pre dieťa ste vy samotní. Ešte k tomu niekoľko tipov, ako na to.
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
detské choroby
Viete, čo znamená mechanicky tíšiť kašeľ?
23.10.2017   0
Niekedy majú rodičia problém rozlíšiť, ktorý kašeľ je „suchý“ a ktorý naopak „mokrý, vlhký“. Ak už aj tento rozlišovací rébus zvládneme, siahame o rôznych sirupoch či kvapkách. A pojem „mechanicky tlmiť“ – nie, neznamená to dať dieťaťu ruku na ústa :)
Ako zvládnuť nočné mory u detí
22.10.2017   0
Ak sa dieťatko zobudí s plačom a krikom, má nočnú moru, my mu musíme pomôcť sa upokojiť. Ako to môžeme urobiť?
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
zvery
Tetraodon
23.10.2017   0
To, že v akváriu prebieha šikanovanie si všimneme na základe rozstrapkaných plutiev rýb a často v prípade Tetraodona aj nápadná stmavnutie celého tela, prípadne iba brušnej časti. Týmto dáva ryba najavo, že niečo nie je v poriadku.
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.