ŽenaVzťahy

Kurz pre manželov: Náklonnosťou k sexualite

 Mgr. Kamil Bartko   06.06.2016   36

Dáva vám logiku tvrdenie:  čo je dôležité pre jedného, pre druhého to nemusí byť dôležité? Asi áno. Ako je to ale medzi manželmi? Tam je to trošku ináč. Väčšinou chceme po tom druhom, aby vnímal za dôležité to, čo je pre mňa dôležité. A keď sa to nedarí, vyhlásime:

My sme úplne iní. Nehodíme sa k sebe!!!

 

Podmieňujeme uspokojenie našej potreby tým, že ten druhý prijme náš pohľad na to, čo je dôležité. Keď sa tak zamýšľam - dvaja sa stretnú a chcú šťastie pre toho druhého, ale po čase zmeníme taktiku -“… chcem, aby mi bolo dobre pri tom druhom!” 

Ako je možné, že z dvoch “altruistov” sa postupne stávajú dvaja egoisti?

Lebo predpokladáme, že pre toho druhého sú dôležité tie veci, ktoré sú dôležité aj pre mňa. To nám dáva istotu, že sa bude myslieť na tie dôležité veci, ktoré sú pre mňa dôležité.  - a to je omyl!

Sme rozdielni od špiku kosti a ducha. Nie len ako ľudia, ale aj ako muž a žena. A to predpokladá, že každí má iné preferované potreby.

Ako sme v predchádzajúcom dieli rozoberali 10 najčastejších potrieb, skúsime sa pozrieť na prvú dvojicu potrieb.

Náklonnosť a sexuálne uspokojenie

Väčšina žien preferuje náklonnosť a väčšina mužov sexuálne uspokojenie. Väčšina žien dokáže fungovať bez sexu, dokonca v tom ani nemusí vidieť význam. Väčšina mužov dokáže fungovať bez prejavov nežnosti, láskavosti, romantiky. Dokonca v tom ani nemusia vidieť význam.

Na prvý pohľad vidíme, že žena sa nemusí cítiť naplnená a uspokojená sexom, ako aj muž sa nemusí cítiť naplnený a uspokojený náklonnosťou. 

 

Ako je to v manželstvách?

Žena v intímnom spojení s manželom nemusí vnímať prejav lásky manžela a muž nemusí vnímať prejav lásky manželky, keď sa k nemu pritúli, čo ho pohladí. Po čase sa môže stať, že budú odmietať prejavy lásky toho druhého, lebo pre neho to nie sú prejavy lásky, ale nelogické činnosti. Odmietanie prejavov sa po čase začne vnímať, ako odmietanie toho druhého. A tu začína príbeh vzájomnej prázdnoty a frustrácie.

Ako z toho von? 

Jednoducho! Prestaneme myslieť na seba a začneme myslieť na toho druhého. Veď toto je povaha lásky - myslieť na toho druhého.

Muž pokiaľ má túžbu urobiť šťastnou ženu - naučí sa - nechá sa naučiť od svojej ženy, ako má byť nežný, láskavý, pozorný…. Žena, pokiaľ chce urobiť muža šťastným naučí sa kvôli mužovi vychutnávať intímne spojenie. Ináč muži - náklonnosťou k intimite - je kľúč, ktorý dáva logiku obidvom. 

Predpokladám, že princípom vzájomného napĺňanie je darovanie - ja ti dám lásku podľa tvojej logiky. Aj ja ti dám lásku podľa tvojej logiky. Budem robiť nelogické činnosti preto, lebo sú logické pre teba. Aj ja budem robiť nelogické činnosti, lebo sú logické pre teba.

“….a aby som vedel ako ťa napĺňať, rozprávaj mi o tom!…”

 

Fantázie majú muži, aj ženy

Tak ako muži aj ženy majú fantázie o tom, ako by chceli tú svoju potrebu naplniť. Tieto fantázie je potrebné rozmeniť na drobné v pravidelných rozhovoroch. Toto je prvý krok. 

Druhým krokom je naučiť si vychutnávať chvíle, keď napĺňam toho druhého. Žena má veľkú úlohu pomôcť mužovi, aby sa stával jemnejším, citlivejším, pozornejším, romantickejším… Muž má veľkú úlohu naučiť ženu vychutnávať si intimitu.

Aj v jednom aj v druhom sa pre oboch skrýva neuveriteľná sila a energia na cestu životom, aby sme zvládali ťažkosti života, ako aj prežívali šťastie a pokoj. Naučiť neznamená tlačiť, ale citlivo a jemne sprevádzať, veľa sa pýtať a veľa si o tom rozprávať.

Takto si môžeme byť darom, jeden pre druhého.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 17 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, ako aj vzťahové problémy. Ak vás jeho články zaujali, prihláste sa na jeho 10 týždňový webinár, ktorý štartuje 6. februára 2019
Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku
Jzoko mrkvicka napísané 11.07.2016 10:12

Co ma intimita medzi partnermi spolocne so znasilnenim ?

A co ma milovanie medzi partnermi spolocne s odbavovanim sa na zene ?

 

Stredoveke mas myslenie bohuzial ty a bolo by dobre naucit sa porozumiet kontextu ako celku skor jak vypustit takyto blud.

Alexandra napísané 27.06.2016 18:09

Pre muža je prejavom lásky sex....?

V tom ostatnom nevidia význam.

 

Takže ak sa na žene uspokojí, tak to vlastne robí z čírej lásky a mala by si vážiť.

Hmmm, to potom aj tí, čo znásilňujú musia tie ženy strašne milovať.

 

No, nech žije stredovek...

 

 

Rolleyes

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?