ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaVzťahy

Kríza otcovstva

 MikSa   09.11.2015   7

Aký by mal byť otec? Otec má mať láskavé a vľúdne srdce, má mať však aj pokorné a dôverujúce srdce, ktoré by deťom umožnilo hocikedy sa na neho obrátiť a vytvoriť si s ním krásny otcovský vzťah. Dobrý otec by mal byť meradlom spravodlivého človeka, ktorý svoju rodinu obohacuje o všetky dobré dary.

Zdroj: istockphoto.com

 

Bez podpory, ale s oporou manželky

Žiaľ, dnes nám zážitok takýchto ockov často chýba alebo je veľmi zahmlený. Kríza otcovstva, ako mnohí súčasný stav nazývajú, sa stáva naliehavým problémom. Otcovstvo je, hádam ešte menej ako materstvo, veľmi málo podporované spoločenskými štruktúrami a niekedy azda aj málo zo strany rodiny, žien a detí. Keďže chýba podpora zo strany spoločnosti, musia si manželia vytvoriť pevné vzájomné vzťahy, ktorými by zvládli prekonať chvíle kríz, ktoré sa určite objavia aj v najlepšom manželstve.

Zrelé otcovstvo

Otcovstvo si dnes vyžaduje väčšiu osobnú angažovanosť muža a tiež užšiu spoluprácu muža a ženy, tak v období pred manželstvom, ako aj v manželskom a rodinnom živote.

Otec musí totiž preukázať tieto vlastnosti: vnútornú vytrvalosť, sebadisciplínu a samostatnosť.

Vyvarujte sa chýb v rodičovstve >> >>

Otcovstvo nie je len o dávaní, je tiež o obohacovaním seba. Zrelé otcovstvo sa narodí zo vzájomného pôsobenia medzi dieťaťom a otcom. Keď otec sprevádza svoje dieťa v jeho rozvoji, sám stojí pred možnosťou vlastného rastu, a to mu pomáha stavať sa zodpovednejším. Keď otec vychováva svoje deti, sám tiež býva vychovávaný z ich strany.

Ak otcovia nevstupujú do vzťahu k svojim deťom, vzdávajú sa svojho hlbšieho ľudského a duchovného rastu. Otcovstvo by malo byť základnou skúsenosťou muža. Vďaka nemu môže totiž dosiahnuť plnú zrelosť svojho života aj v citovom a duchovnom rozmere. Muž sa stáva dospelým, keď prostredníctvom otcovstva opúšťa tak svojich rodičov, ako aj svoje vlastné detstvo. To však vyžaduje prekonávanie všetkých prejavov vlastnej nezrelosti - prekračovanie seba.

Zdroj: istockphoto.com

 

Vo výchove detí otec spoznáva sám seba

Dnešný moderný muž je väčšinou zaujatý kariérou, úspechom, podnikaním, výdobytkami vedy, zdôvodňovaním si vlastnej sily alebo je pohrúžený do zmyselných zážitkov. Často sa potom hanbí za svoju dušu, svoje túžby a potreby, hanbí sa priznať, že potrebuje kohosi väčšieho od seba. Muž, tak ako aj žena, môže vedome rozvíjať a zdokonaľovať svoje rodičovské správanie, ale môže ho aj otupovať a ničiť.

Ako deti dospievajú, mnohí otcovia si uvedomujú, že nielen deti urobili v období detstva a puberty veľa chýb, ale aj oni sami. Suchopárny a prísny prístup k deťom, nadmerné požiadavky, malý záujem o ich problémy, nedostatok času pre ne, nadmerné obmedzovanie ich slobody, chladný vzťah k matke detí, to sú problémy, ktoré si mnohí otcovia uvedomujú až pri pohľade na dospievajúcich synov a dcéry.

Otcovia ľahko spozorujú svoje výchovné chyby, keď zanalyzujú spôsob, akým sa dospievajúce deti správajú k nim. Správanie dospievajúcich detí, zvlášť synov, je často zrkadlovým odrazom otcovho správania. Chýbajúci dobrý vzťah so synmi v detstve a iné otcovské chyby sa často v období puberty synov prejavia buď v ostrých konfliktoch alebo v chladných vzťahoch.

Spoločné jedlo je najlepšie fórum >> >>

Avšak všetky snaženia a všetko dobro z otcovej strany vykonané v minulosti pre deti sa nepominie. Ešte stále, kým máme deti máme šancu mnohé veci napraviť a vyliečiť niektoré zranenia vo vzťahoch. Pubertou sa na šťastie vývoj a výchova detí nekončia.

Úloha ženy

Na záver by som chcela odcitovať slová o zodpovednej a veľkej úlohe nás matiek, žien pri budovaní otcovstva:

"Nikto nemôže byť otcom, len preto, že ním chce byť. Je to žena, ktorá robí muža otcom. A akým otcom je muž závisí od toho, aký vzťah má s manželkou. Ak muž dokáže vybudovať hlboký vzťah so ženou, to môže pomôcť vybudovať zrelé otcovstvo. Zamyslime sa nad takou vážnou vecou, že je to žena, ktorá rodí syna, či dcéru a materstvo tu bude vždy. Otcovstvo naopak závisí od dôvery.

Z myšlienok Józefa Augustyna z knihy Otcovstvo (vydala Dobrá kniha).

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku
peter napísané 16.02.2016 01:03

ja som otec dvoch malych deti - 1.5r a 1m, a clanok sa mi velmi pacil a ma vysoku vypovednu hodnotu...otcovia maju nzvacsa celkom ine problemy a pristup k detom nez mami a o tom je tento clanok

Sisi napísané 11.11.2015 13:10

Pozeram, ze zase starsi clanok... ale suhlasim s nazorom od Schamky - tiez mam pocit (aj na zaklade serie clankov uverejnenych tu - ako chapat muza/komunikovat s nim, ci ako sa to volalo), ze k malym detom si musime este priratat aj velke dieta - muza a tomu vychadzat maximalne v ustrety a "ofukovat" ho Mr. Green

Kriza - nekriza napísané 01.05.2010 12:28

Zvlastne. Hovori sa, ze v minulosti muzi sa o deti zaujimali malo, ale zaroven je dnes kriza, lebo sa odrazu muzi prestavaju zaujimat o deti.

 

O minulosti si precitajte (zivotopisy) ako svojich otcov vnimali

J. KOLLAR a dalsi, akym otcom bol SAMUEL JURKOVIC. Vzdy boli otcovia, ktori sa zaujimali aj ti, ktori sa nezaujimali, rozdiel je len v tom, ze dnes spolocnost vie viac o potrebe normalneho otca v rodine.

schamka napísané 02.04.2009 10:07

akoby zena nemala toho uz aj tak dost, este jej prisit zodpovednost za to, ako sa jej muz stavia k otcovstvu, aby jej bolo pripadne co dalsie vycitat...

chlapi nedospievaju alebo co? od matky k manzelke, vzdy sa o nich vraj musi niekto starat a byt za ich preslapy zodpovedny Rolleyes

Sylvia napísané 01.04.2009 21:53

Tak s tymto NEMOZEM suhlasit: "Dnešný moderný muž je väčšinou zaujatý karierou, úspechom, podnikaním, výdobytkami vedy, zdôvodňovaním si vlastnej sily alebo je pohrúžený do zmyselných zážitkov, a často sa potom hanbí za svoju dušu, svoje túžby a potreby, hanbí sa priznať, že potrebuje kohosi väčšieho od seba. "

Dnesni oteckovia chodia k porodom, dnesni oteckovia beru decka na vylety, dokazu sa o ne postarat uz od babatiek, ked je mamka mimo, dokazu sa s nimi hrat, nehanbia sa z to, ze kocikuju babo... Ktori z nasich otcov boli taki? A to uz ani nehovorim o nasich dedoch... ako sa u nich prejavovalo otcovtsvo? Tak, ze vecer prisli z roboty, z pola atd., decka pripadne zmlatili, ak boli cez den neposlusne a tym cele otcovstvo haslo. V casoch nasich dedkov a babiek boli deti vyhradne zalezitost matky (pripadne starsej sestry, ktora sa starala o mladsich). Takze... neidealizujme si minulu dobu a nehanme tu nasu. Nastatsie je v mnohych ohladoch lepsia nez ta minula.

Peťa napísané 01.04.2009 19:42

Jasné, že štatistiky sa nevzťahujú na každého...napr. minule som vidla dokument o mužovi, ktorí sa sám staral o svoje deti aj o postihnutého syna-čiže žiadna žena a podľa dokumentu skvelý láskavy otec...a ak žena neviem ako chce a otec nejaví záujem nepríme ho k tomu aby bol otcom....malo by to fungovať tak, že obaja rodičia sa podporujú a vzájomne doplňajú...

Milan1 napísané 01.04.2009 10:51

Nič v zlom, ale ten poľský rehoľný kňaz nepozná jediného otca, ktorý by si adoptoval deti ? Inak by toto nemohol napísať:

"Nikto nemôže byť otcom, len preto, že ním chce byť. Je to žena, ktorá robí muža otcom."

No čo už - u nás rádové sestry vedú detské domovy a snažia sa deti umiestniť do rodín - v Poľsku rehoľní kňazi o adopcii a s tým súvisiacim prijatím otcovstva zrejme ani nechyrujú...

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Život osamelej mamičky? Tieto veci vás čakajú po návrate z pôrodnice
15.08.2018   0
Očakávate príchod dieťaťa, na ktoré budete po pôrode sama?
Bratislavské mamičky sa môžu tešiť. Nová pôrodnica v Boroch sľubuje nadštandardnú starostlivosť
14.08.2018   0
Do roku 2021 má v Bratislave v Boroch stáť nová nemocnica, ktorej súčasťou budú aj moderné priestory pôrodnice.
V Nemocnici Zvolen dostanú bábätká chobotničky od dobrovoľníkov
13.08.2018   0
„Chobotničky sú prednostne určené predčasne narodeným bábätkám a bábätkám so srdcovými chybami,“ vysvetľuje MUDr. Oľga Švecová, primárka detského oddelenia Nemocnice Zvolen
babetko
Rodičia, nepokazte deťom nástup do škôlky!
15.08.2018   0
Ak aj vaše dieťa nastupuje od septembra do škôlky, vyhnite sa chybám, ktoré skomplikujú nový začiatok nielen jemu, ale aj vám.
Súťaž o najnovší smartfón pre seniorov od značky DORO
15.08.2018   0
Ak chcete potešiť svojich rodičov najnovším smartfónom Doro 8035, ktorý je šitý na mieru pre seniorov, zapojte sa do našej súťaže.
Prečo je pre dieťa dôležité vedieť si zaviazať šnúrky na topánkach
14.08.2018   0
Kedysi bolo ojedinelé dieťa, ktoré si v prvej triede nevedelo šnúrky zaviazať. Dnes je to v podstate naopak. Je takmer zázrakom, ak to prváci vedia. Nie je to ich chybou – tak ako veľa iných vecí v ich životoch ...
detské choroby
9 domácich liekov na bolesť bruška
15.08.2018   0
Bolesť bruška môže byť spôsobená úzkosťou, strachom, infekciou, refluxom, laktózovou intoleranciou či prejedením ... ako ju riešiť?
Zápal očných spojiviek u detí
13.08.2018   0
Pri konjunktivitíde sa dieťa stáva menej pohyblivé, neochotne vstúpi do denného svetla, čo mu spôsobuje bolesť očí. Často býva spočiatku zapálené len jedno oko a keď sa nezačne s liečbou, „nakazí“ sa aj druhé oko.
Obličky a vylučovacia sústava
08.08.2018   0
Prehľad vylučovacou sústavou a obličkami s názornými ilustráciami.
zvery
Zaujímavosti zo sveta koní – ktoré sú najväčšie a najmenšie?
09.08.2018   0
Ste milovníkom koní? Vysoké majestátne zvieratá, ktoré už na prvý pohľad vzbudzujú rešpekt. Majú však aj svojich mini a maxi príbuzných.
Pitný režim u mačky
07.08.2018   0
Je dostatočne hydratovaná? Koľko krát za deň má močiť? Ako prijmem svoju mačku, aby pila viac vody? Čo mám sledovať?
Príznaky, kedy navštíviť veterinárnu pohotovosť aj v noci
04.08.2018   0
Ak máte vážne obavy, neváhajte a napriek neskorej hodine navštívte zverolekára. V akútnych prípadoch je otvorená veterinárna pohotovosť.