ŽenaVzťahy

Keď sú v manželstve traja. Milenec

 Mgr. Silvia Sabolová   07.05.2020   8

Hovorí sa, že pre manželstvo je horšie, keď si žena nájde milenca, ako keď si muž nájde milenku. Prečo? Lebo podľa názorov mnohých sa žena do milenca zamiluje. A potom začínajú problémy.

To, že sa ženy do svojich milencov ľahko zamilujú, nemôžeme považovať za všeobecne platné pravidlo. Zo skúsenosti mojich klientiek však môžem potvrdiť, že žena sa v takomto manželskom trojuholníku pohybuje o niečo ťažšie ako muž, ktorý si našiel milenku. Pýtala som sa, prečo je tomu tak. Odpovede boli rôzne: morálne zábrany a výčitky svedomia napriek tomu, že milenecký vzťah je tak vzrušujúci a lákavý, ale aj menej času kvôli starostlivosti o deti a rodinu, nemožnosť uniknúť z domu tak často, ako by si priala a v neposlednom rade strach z otehotnenia a riešenie dilemy, kto je vlastne otcom.

Problémov s milencom je viac ako dosť. Aký majú teda ženy dôvod podvádzať a ako sa ich manželstvo môže, ale i nemusí skončiť?

 

Príbeh Zuzany hovorí za mnohé

Mala 29 rokov, keď sa po dvoch deťoch znova zamestnala. Všetko bolo ideálne, rodina aj práca, skrátka, cítila sa šťastná. S manželom sa poznala od svojich 19 rokov, stále si mali čo povedať a vedela, že ju veľmi miluje a ona milovala jeho. Myslela si, že to takto môže byť naveky.

Keď nastúpil Peter, jej nový kolega, potešila sa, že našli niekoho, kto jej pomôže na tom náročnom projekte, za ktorý bola zodpovedná. Peter bol sympatický, rozvedený štyridsiatnik a ona v ňom spočiatku videla len príjemného kolegu, s ktorým sa dobre spolupracovalo. Často zostávali spolu v kancelárii, keď už všetci kolegovia odišli, riešili úlohy a vymýšľali riešenia. Niekedy zbehli na rýchlu večeru, ale i tam riešili pracovné záležitosti. Manžel jej toleroval pracovnú vyťaženosť, mohla sa spoľahnúť, že keď príde večer domov, deti budú naučené i okúpané. Potrebovali predsa peniaze a na tomto projekte mohla Zuzana nielen zarobiť, ale i budovať kariéru. Všetko bolo v poriadku.

V jeden večer, keď Zuzana znova sedela na rýchlej večeri s Petrom, všimla si, aký má krásny úsmev a pekné ruky. Mala pri tom taký zvláštny pocit, páčil sa jej, ale snažila sa nedať na sebe nič poznať. Na druhý deň sa ale pristihla, že viac ako inokedy rozmýšľa, čo si oblečie, krajšie sa líči a dokonca vytiahla topánky s vysokými opätkami. Samu seba presviedčala, že to nič neznamená, že má skrátka iba náladu byť dnes „za peknú“. Peter si zmenu samozrejme všimol, dokonca jej zložil kompliment a videla, ako si ju po celý deň premeriava. A keď večer znova sedeli za stolom, stalo sa to. Krátke nesmelé dotyky prešli do vášnivého milovania na pracovnom stole. Počas cesty domov Zuzana nemohla uveriť tomu, čo sa stalo. Ešte stále cítila bozky na svojich perách, ale čím viac sa blížila k domu, tým viac sa bála, že manžel na nej zbadá zmenu. Našťastie, už takmer spal. keď prišla, takže si mohla ľahnúť do postele a porozmýšľať nad tým, čo sa stalo. Rozum jej hovoril, že to nie je správne, že predsa svojho manžela miluje a sú tu deti a že je hlúposť myslieť si, že vzťah s Petrom má budúcnosť. Na druhej strane nevedela zabudnúť na každý dotyk, ktorý jej venoval. Hovorí sa: ráno múdrejšie večera. Vstala s jasným odhodlaním nepokračovať vo vzťahu s Petrom a jasne stanoviť pravidlá. Umárala sa výčitkami svedomia, vyhýbala sa pohľadu na manžela, bála sa stretnutia s Petrom. Ten prišiel dobre naladený, usmiaty, akoby sa nič nebolo stalo. Večer, práve keď sa chystala na to, že sa s ním musí porozprávať, prišiel k nej a objal ju tak silne, že zabudla úplne na všetko.

Ich vzťah trval 4 mesiace, keď si Zuzana uvedomila, ako veľmi Petra miluje. Počas tohto obdobia sa manželovi vzďaľovala čoraz viac. Celé týždne nemala chuť sa s ním milovať, potom ju zachvátili výčitky svedomia a niekoľko dní bola ako medík. Inokedy bola doma podráždená, zaujímali ju iba deti, snažila sa s manželom stretávať čo najmenej. Kontrolovala si mobil, či Peter neposlal sms, keď nebola s ním, túžila po ňom, keď s ním bola, mala výčitky. Jedného dňa sa rozhodla, že to manželovi povie. Mala pocit, že už nedokáže dlhšie klamať. Chcela sa dať rozviesť, nechať si deti a zostať s Petrom. Aspoň v to dúfala. To, čo sa stalo, však naozaj nečakala. Manžel sa nedokázal cez jej neveru preniesť, s rozvodom súhlasil a do mesiaca sa odsťahoval. Dokonca sa vyhrážal, že požiada, aby mu boli prisúdené deti. Vzťah s Petrom sa tiež zmenil. Teraz, keď ju mohol mať celú len pre seba, akoby stratil záujem. Hovoril, že sa necíti na to, aby sa staral o cudzie deti, že by si mali všetko ešte premyslieť a trochu spomaliť. Až jej nakoniec povedal, že si našiel inú.

Zuzana navštevovala psychiatra ešte niekoľko dlhých mesiacov potom. Jej vzťah s manželom sa už nikdy nepodarilo napraviť, rozviedli ich a deti zostali u neho, nakoľko bola psychicky labilná. Smutný príbeh jednej veľmi smutnej ženy.

Príbeh Zuzany nie je ojedinelý a možno predsa len potvrdzuje to, že sa ženy do svojich milencov ľahšie zaľúbia ako muži do mileniek. Samozrejme sú prípady, kedy si ženy z akéhokoľvek dôvodu pestujú mimomanželský milenecký vzťah a neprepadnú citom natoľko, aby ich nevedeli ovládať. Ich manželstvo tak funguje navonok úplne v poriadku. To, ako sa zmenia ich city voči manželovi, vedia len oni.

 

Ako takýmto nástrahám predchádzať?

V prípade, že ste už raz vydatá žena, snažte sa dodržiavať pravidlá, ktoré vás ochránia pred tým, čo by ste neskôr mohli ľutovať.

  • Neflirtujte. Aj z malého flirtu môže vzniknúť milenecký vzťah.
  • Na firemných či spoločenských akciách nepite toľko alkoholu, aby ste sa nedokázali kontrolovať a ovládať. Alkohol v mnohých ešte prebudí sexuálne túžby a hľadanie si potencionálneho milenca je o to rýchlejšie.
  • V prípade, že je vo vašej blízkosti muž, ktorý vás priťahuje viac, ako by sa patrilo, snažte sa s ním tráviť čo najmenej času, prípadne vždy v spoločnosti niekoho iného.
  • Ak ste už predsa len podľahli inému mužovi, ukončite to ihneď. Nedajte mu možnosť zopakovať si to.
  • A nakoniec tak ako vždy, upevňujte si svoj vzťah s manželom, komunikujte, milujte sa a urobte pre to všetko, aby zostal pre vás jediný milovaný.

Mať milenca je istotne príťažlivé, tajomné a vzrušujúce. Ale dokedy? Všetko sa raz skončí a keď nastúpi realita, môže sa váš sladký vzťah zmeniť na nočnú moru. Keď sa vám naskytne príležitosť, skúste porozmýšľať či to stojí za to. Čo by ste stratili a čo získali. A pamätajte: všetko čo stratíte, ste mali, ale to čo získate je veľmi neisté.

Autorka je riaditeľkou agentúry Empathy a má niekoľkoročné skúsenosti s poradenstvom pri problémoch v medziľudských vzťahoch. Agentúra Empathy sa tiež venuje personálnemu a organizačnému poradenstvu: www.empathy.sk.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 32 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

Čitateľský test EPIGEN- výsledky:

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku
andrej napísané 18.02.2018 12:32

prežil som taký jeden vsťah. so susedou. trvalo to 4 roky. potom to išlo dole vodou, už nebola tak príťažlivá, všetko zovšednelo a takto sa to končí ak sa rozvedú a ak sa aj dajú s milencom, milenk. dohromady. Ľudia ak si aj užijú, ale by to mali mať pod kontrolou. Manželstvo nič nenahradí, žiadna náhrada.

kvetinka napísané 28.01.2008 14:27

Moj manzel je dokonaly, ale sexualne skor chladnejsi. Mame male deti, som na materskej. Od svatby je 5 rokov a frekvencia bozkavania aj kvalita klesaju. Ak chcem sex, musim byt iniciativna ja, a aj tak to nie vzdy pochopi. Nikdy mi nepovie, ze nema naladiu alebo ze je unaveny, skor to nechava zmiznut do stratena. Som si ista, ze frajerku nema. Keby ma aspon nechal, aby som ho hladkala, ja sa tak rada tulim... Nie som tucna ani neupravena, nova bielizen na neho nezabera, ani vystrihy a mini... Minule som v pocitaci nasla, ze si pozeral panske eroticke stranky, zatial co ja som ho marne cakala v posteli, decka konecne drichmali, idealne podmienky... Nic som mu nepovedala, zle zurila som niekolko dni. Mat pri sebe krasneho mladecho zdraveho chlapa, ktoreho lubim, a byt bez sexu je horie nez byt sam a nemat nikoho. K psychologovi ho nedotiahnem ani parom koni. Uz cca pol roka ma cez den prenasleduju eroticke fantazie prave s jednym slobodnym kolegom, ktoremu som pred nastupom na MD nikdy nevenovala pozornost. Rozum mi hovori ze je to hazard, znicila by som zivot celej svojej rodine, na ktorej mi zalezi. Hanbim sa za taketo myslienky, ja to chcem aj nechcem. Mam strach z navratu do prace. Ci budem schopna tvarit sa ze sa mi kolega nepaci a normalne s nim komunikovat. Bojim sa ze -vzhaldom na moju emocionalnu vyhladovanost a sexualnu frustraciu - na neho budem zizat ako hladna macka. Co s tym?

napísané 23.01.2008 13:15

Odpoved na otazky k mojej reakcii. (druha odspodu). Moj manzel o tom nevedel. Bolo to z mojej strany po vyse dvanastich spolocnych rokoch vztahu. Ako som pisala, bol moj prvy a cely cas predtym aj teraz som mu bola verna. Moj manzel mi bol neverny na zaciatku nasho vztahu. Odpustila som a nebolo to vobec jednoduche. Nas vztah sa ale nasledne po prekonani krizy este viac prehlbil a vzdy sme si boli vzajomne oporou. Nikdy by som nebol apovedala, z eaj ja mu budem raz neverna. Milujem ho a ked na to neprisiel sam, nic som mu nehovorila. Parkrat som s tym aj zacala ale vlastne nikdy nechapal (alebo nechcel) do akej temy sa to vlastne pustam. A teraz (uz su to 4 roky po nevere), to uz necham tak. Mame medzitym rodinku, sme stastni a dnes s odstupom casu vlastne to aj vnimam tak, ze sa nieco medzi nami vyrovnalo. Znie to mozno čudne ale takto to vnimam.

dagmar napísané 22.01.2008 23:40

co oko nevidi srdce neboli- odkaz pre p. ktora sa pyta ci 'jej' muz o tom vie. ved snad to je pointa- nemusi vediet. mal by vediet ak by 'nevera' bola zaciatkom noveho vztahu a ich rozchodu; inac je lepsie nechat veci vycistit same od seba. co by dosiahla 'priznanim'?

. napísané 22.01.2008 17:49

pardon, reagovala som na druhú odspodu

. napísané 22.01.2008 17:48

tej pani z prvej reakcie by som sa chcela spýtať, či jej manžel o tej nevere vie, ked vraví, že to nikoho nezničilo.... a zaujímalo by ma aj to, ako by reagovala ona, keby jej to spravil manžel...či by aj potom bola taká šťasná...

ináč dobrý článok

.. napísané 21.01.2008 16:04

Dakujem Silvi za tento clanok, som v podobnej situacii, takze ma to aspon donutilo hlboko sa zamysliet. Myslim, ze tato tema sa tyka viacerych zien a muzov, korych partner podlahol nevere, tema velmi vhodna na diskutovanie, len moj muz je dost zbehly a nechcela by som, aby sa nieco dozvedel prave odtial...

napísané 21.01.2008 13:54

Tento pribeh má síce jednoznačné ponaučenie ale život predsa nie je taký čiernobiely. Navyše sme aj my ľudia rôzny. Tiež som vydatá, mám dieťa a predsa som bola neverná (je pravda, že vtedy sme ešte dieťa nemali). A navyše to nelľutujem. Naopak, myslim, že ma to veľmi obohatilo. Môj manžel bol môj prvý a dovtedy jediný muž, ktorého som poznala intímne. Môj milenec bol moja prvá láska zo strednej školy... a stretli sme sa vtedy po dlhých rokoch. Bolo to veľmi vášnivé a milé zároveň. Naplnilo sa niečo, n ačo bolo vtedy pre náš vek ešte priskoro. Ostali sme aj naďalej dobrými priateľmi ale milujeme svojich partnerov a vo vzťahu nepokračujeme. Nikoho to nezničilo a ja si myslim, že dnes by somľutovala ak by som to vtedy nespravila.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ako predpôrodná príprava ovplyvní náš zážitok v pôrodnici?
25.09.2020   1
Absolvovaním predpôrodnej prípravy môžete výrazne znížiť stres – stres z nového prostredia, z nepoznanej situácie.
Prestaňte strašiť tehotné ženy!
22.09.2020   0
Kedy sa stal z najkrajšieho obdobia v živote každej ženy taký strašný horor?
Polovičke žien nedovolia rodiť v polohe, ktorá by im vyhovovala
17.09.2020   0
Niektoré z nás by rady rodili do vody alebo v polohe, ktorú si vyberieme, možno by sme chceli zažiť čo najmenej rutinných postupov.
babetko
Tvoríme s deťmi: Obtlačené jabĺčka
26.09.2020   1
Nielen na jeseň poteší deti jednoduchá jablková aktivitka: stačí jedno jablko rozkrojiť, namaľovať a vytvoriť si s deťmi nádherné obrázky. Farebné, moderné, jesenné, plné vitamínov...
V zdravom byte vlhký vzduch
24.09.2020   0
Veľmi často rodičia malých detí alebo budúci rodičia ešte pred narodením drobčiatka riešia, aký zvlhčovač vzduchu si kúpiť? Otázkou je, či vlastne nejaký zvlhčovač potrebujú – nemal by to byť len módny doplnok do bytu, ale funkčná pomôcka, ak je to naozaj potrebné.
20 trefných otázok miesto "Ako bolo v škôlke? Dobre."
23.09.2020   0
Objímete si ho a so širokým úsmevom sa pýtate, ako sa dnes malo v škôlke. „Dobre,“ pokrčí plecami. „A čo ste robili?“ „Hrali sme sa,“ povie ledabolo a ďalej nič. „A ako ste hrali?“ „No všelijako,“ koniec rozhovoru. Dôverne známe?
detské choroby
Intolerancia laktózy alebo alergia
25.09.2020   1
Odpovede na najčastejšie otázky súvisiace s alergiou na mlieko a intoleranciou laktózy.
Prečo musia deti platiť za vyšetrenie na urgente?
23.09.2020   0
Pokiaľ dieťa nemá život ohrozujúci stav a rodičia sa s ním dostavia na pohotovosť, zaplatia za vyšetrenie 10 eur.
Smútok a trúchlenie dieťaťa
22.09.2020   0
Odborníci hovoria, že umieranie a smrť samy o sebe nie sú pre deti tak náročné, ako sú pre ne ohrozujúce pocity izolácie a vylúčenia z rodinného diania potom, ako niekto zomrel.
zvery
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.
Vodný kameň v akváriu
03.09.2020   1
Vodný kameň netrápi iba práčky a umývačky riadu, ale aj akvaristov. Hlavne ak je prítoková voda veľmi tvrdá. Nezúfajte však, pretože pomoc je jednoduchá.
To Čo? Si o nás mačky myslia
13.08.2020   5
Ako nás vidí mačka? Sme pre ňu mačiatka? Adoptívni rodičia? Súrodenci? Podávači potravy?