ŽenaVzťahy

Keď partner miluje najviac sám seba

 Marcela Beňová   23.04.2021   1

Narcistické povahy vyhľadávajú útoky, vytvárajú zmätok, sú skvelí klamári a ešte lepší manipulátori. Podobnosť s našou politickou scénou čisto náhodná.

Shutterstock

 

Chcete spoznať typického narcistu?

Venujte jeden večer seriálu The Loudest Voice (Najsilnejší hlas) s Russelom Crowom.

Skutočný príbeh Rogera Ailesa, ktorý bol opakovane obžalovaný zo sexuálneho obťažovania, je typickým príkladom narcistu, ktorý celý život ovláda a manipuluje svoje okolie.

Jeho kolegyne sa ho boja, niektoré skončia na antidepresívach, ľudí vo svojom okolí neustále ponižuje, a hneď na to im podáva pomocnú ruku. Ak vám bude napriek očividnému nedostatku ľudskosti sympatický, neobviňujte sa. Presne takto sa totiž cítia obete narcistov.

Málo zdravej lásky

Čo je narcizmus? Už stará grécka bájka spomína chlapca, ktorého jedna z ohrdnutých nápadníčok odsúdila na to, aby bol v živote zamilovaný do jedinej osoby. Do seba.

Nešťastné prekliatie dohnalo nešťastného chlapca až k samovražde, a na mieste, kde zomrel, vyrástol kvet narcis. Príbeh je našťastie vymyslený, ale výborne vystihuje diagnózu, o ktorej budeme hovoriť.

Narcizmus, alebo chorobnú sebalásku, sa pokúšalo vysvetliť viacero známych psychológov, medzi inými aj Sigmund Freud či Erich Fromm.

Kým Freud tvrdil, že narcista potrebuje neustále uspokojovať svoje ego, ktoré vníma ako stred vesmíru, okolo ktorého sa točia životy ostatných, Fromm hovorí o chybe, ktorá nastáva v ranom detstve.

Najčastejším modelom, v ktorom narcistické dieťa vyrastá, je nefunkčná rodina - krutý alebo neprítomný otec a matka, ktorá na jednej strane dieťa rozmaznáva, na druhej mu ubližuje.

Dieťa tak nedostatok sebaúcty a chýbajúcu zdravú lásku kompenzuje tým, že ostatných núti, aby ho milovali a obdivovali. Narcistické dieťa má na rozvoj poruchy určité už vrodené predpoklady, ktoré sa výchovou len rozvinú.

Shutterstock

 

Neliečiteľná porucha

Narcizmus, žiaľ, nie je len vlastnosť, nad ktorou sa dá pousmiať a prejaviť viac trpezlivosti.

Ide o hraničnú duševnú poruchu, a aby sme si vedeli predstaviť jej vážnosť, treba sa pozrieť na to, kde sa v rozmedzí duševných porúch nachádza.

Predstavte si pyramídu.

  • Na najvyššej priečke sú zdraví, bežne fungujúci jedinci.
  • Na ďalšom stupni pod nimi sa nachádzajú rôzne poruchy, ktoré už predstavujú psychické ochorenie a odchýlku. Sem patrí napríklad maniodepresívna porucha.
  • Na ďalšom stupni sa nachádzajú tzv. hraničné poruchy, kde patrí napríklad aj narcizmus. Narcizmus je častý sprievodný znak psychopatov. Pod týmito poruchami sa nachádzajú poruchy ako schizofrénia. Ľahko si tak uvedomíte, s kým máme tú česť.

Koľko narcisov máme medzi sebou v súčasnosti? Najpravdepodobnejšie číslo bude od 4 do 9%.

Aké je žiť s narcisom?

Život s narcistom popísala aj mamička Zuzana, ktorá sa odhodlala minulý rok odísť zo spoločnej domácnosti.

“Prežila som 10 rokov neustáleho stresu. Vyhadzoval ma z domu uprostred noci a potom sa po mňa vracal s kyticou ruží za 100 eur. Keď som na kúpila deťom zimné topánky, vzal mi kreditku. Presvedčil ma, že som úplne neschopná, že vlastne nechcem prístup k peniazom, a len on vie, ako správne hospodáriť.

Došlo mi to, keď som sa prichytila, ako kamarátom vysvetľujem, že ma nesmie pustiť k peniazom, lebo ich okamžite miniem na handry. Pritom som nikdy nič podobné neurobila.

Deti sa ho báli tak, že odmietali byť cez víkend doma. Keď začala korona, a ja som si uvedomila, že s ním budem mesiace zavretá doma, reálne som sa bála o život. Trpela som depresiami, neustále ma presviedčal o klamstvách, až som už nevedela, čo je pravda.

Až mi raz mama povedala, nech ho konečne opustím, lebo ten človek nie je normálny. Doslova sme s deťmi ušli, požičali si na prenájom a domov som sa už nevrátila.”

 

Som chorá ja, či on?

V narcistickom vzťahu sa ocitajú rovnako ženy aj muži. Sprievodným znakom je vzťahovačnosť partnera, ktorá ničí celú rodinu.

Narcista očakáva, že ho budú ostatní milovať a obdivovať a ochotne preňho opúšťať zvyky a názory. Neznesie kritiku, ani posmech.

Máte podozrenie, že ste sa ocitli s takým človekom v domácnosti? 

  • narcista vytvára zmätok. Pokiaľ máte doma podvedome pocit napätia, toho, že sa “niečo deje”, no neviete vysvetliť čo, žijete s narcistom. Zmätok, neistota a neschopnosť obete vysvetliť, čo vlastne prežíva, je výsledkom neustáleho zmätočného jednania s narcisom.
  • narcista miluje napätie. Rád hľadá citlivé obete, ktoré budú chcieť zachovávať pokoj. Ich strach, slzy, ospravedlnenia a psychické zlomenie mu dobíjajú baterky.
  • narcista obviňuje. Mnoho obetí sa roky cíti ako neschopné, zbytočné, začnú trpieť depresiou a úzkosťou. Chcú sa zmeniť, dokázať partnerovi, že ho milujú.
  • narcista je výborný herec. Do vzťahu vstupuje s kvetmi, vyznaniami, všetko je krásne a žiarivé. To je prvou fázou vzťahu. V druhej sa zameria na svoju obeť, začne s kritikou, násilím, zavádzaním a klamaním.
  • nacista svoju obeť nemiluje. Aj keď je to jeho dieťa, manželka, priateľka, kolega, rodičia. Bojovať o záchranu spoločného vzťahu je zbytočné. Narcis má len jeden vzťah, a to sám k sebe. Nie je to žiaľ nadsádzka, ale diagnóza.
  • odísť od narcistu je ťažké. Taktizuje a svoje kroky starostlivo pripravuje. V bežnej argumentácii nevyhráte. Keď začne mať pocit, že vás stratí, snaží sa bojovať a navodiť spomienky na začiatok vzťahu. Preto obete odchádzajú a vracajú sa opakovane.
Shutterstock

 

Vzťah s narcisom nezachraňujte!

Narcizmus neumožňuje pacientovi, aby mal vzťah s inými. Nie je schopný empatie a svoju obeť neľutuje.

Partneri, ktorí dokázali opustiť narcistu, sa zhodnú, že si nevystačíte s klasickou metódou: poď, sadneme si a porozprávame sa. Jeho argumenty sú veľmi dobre mierené a vy nebudete mať šancu. Naopak, základom je jasné vymedzenie hraníc a odchod.

Psychológovia radia čím skôr opustiť “spoločné územie”, kde vás môže narcista ovládať. Vzťah s ním je ako hra a tým prenasledovaným je partner, ktorého sa narcista pokúša postupne zničiť.

Keď vzťah skončí, pokračuje s rovnakou hrou u nového partnera. Obete narcistov neraz trpia depresiami alebo sa pokúsia o samovraždu. Odísť im pomôže zvyčajne fáza vytriezvenia a uvedomenia, že tento vzťah nezachránia, ale musia zachrániť seba. Vo vzťahoch s narcistom ide totiž neraz o život.

Máte podozrenie, že žijete s narcistom?

V prípade, že máte podozrenie, ktoré sa často objaví v druhej fáze vzťahu, vyhľadajte pomoc. Urobte to však sami a neobracajte sa na vzťahového terapeuta spoločne. Obete narcizmu sa zhodnú v tom, že narcistovi sa podarí obrátiť terapiu proti partnerovi a vyvinú ešte väčší tlak.

Je dôležité začať hľadať únikové cesty, či už vlastné bývanie alebo zdroj financií, ktoré častokrát bránia najmä ženám na materskej dovolenke opustiť narcistu. Ak sa obrátite na okolie, často zistíte, že príbuzní či priatelia vidia váš problém oveľa jasnejšie ako vy, a vaše podozrenie vám potvrdia.

Podporu a užitočné rady v prípade, že žijete s narcistom, nájdete aj vo videách Jana Dvořáka, ktorý pre obete narcistov pripravil na Youtube kanál Poznejte svého psychopata.

Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Tento článok ste už hodnotili.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
LindaN napísané 28.04.2021 08:39

vziať nohy na plecia a obuť seba a deti a utekať čo najďalej...

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Prečo sa rodí stále viac dvojičiek?
17.06.2021   0
Že čakáte dvojičky, vie lekár zistiť už medzi 9. a 14. týždňom tehotenstva. Aká je pravdepodobnosť, že sa vám narodia dvojičky?
Prečo sa mi nedarí otehotnieť?
15.06.2021   0
Snažím sa otehotnieť, ale nedarí sa mi, prečo? Som unavená a smutná z toho boja s plodnosťou – unavená z vyšetrení, z hormónov, z pokusov a sklamaní.
Ako naštartovať plodnosť u mužov
09.06.2021   0
Klobásky, údeniny či zákusky plné stuženého tuku sa výrazne môžu podpísať na neplodnosti.
babetko
8 rád, aby sa bábätká v horúčavách vyspali
17.06.2021   0
Miestnosť, v ktorej dieťatko spinká, sa nesmie prehrievať. Ako to ale dosiahnuť v lete, keď sú horúčavy?
Nikdy som sa necítila ako chudera
14.06.2021   1
Nedávno som čítala doporučenie, ako sa matky na materskej majú udržiavať v mentálnej kondícii a nevenovať celý čas iba deťom. Aby neskončili ako chuderky.
detské choroby
Príznaky dehydratácie
07.06.2021   0
Príznaky dehydratácie: suché sliznice ( pery, jazyk, dutina ústna, málo slín) tmavý, koncentrovaný moč nemočenie 6-8 hodín ( 3-4 hodiny dojčatá do pol roka) chýbanie sĺz,...
Ošetrenie detských zúbkov v analgosedácii
28.05.2021   1
Aj ako dospelí môžeme mať nepríjemné pocity z návštevy zubnej ambulancie, dokonca strach či úzkosť zo zubárskeho ošetrenia. Čo robiť v prípade, že dieťa naozaj nespolupracuje a zákrok je potrebný? Jednou z ciest môže byť analgosedácia.
Bolesť brucha
23.05.2021   23
Od hladu? Treba kakať? Zo stresu? Nebodaj slepák? Treba ísť k doktorovi, alebo robím zbytočnú paniku? Ako opísať bolesť brucha lekárovi?
zvery
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?
Ako dlho si pamätajú mačky
28.05.2021   0
Pamätajú si mačky svojich majiteľov aj po rokoch odlúčenia? Aká je pamäť mačiek? Majú nejaké spomienky?
Ako nakŕmiť malé mačiatko
17.05.2021   1
Ocitli ste sa v situácii, že sa máte postarať o mačiatko-novorodenca? Nemusí to byť jednoduché. Ako nakŕmiť takúto "mini micu"?