Keď nám zranenia z detstva ničia partnerské vzťahy v dospelosti

PhDr. Beata Tancsáková 0

Prečo nemôžeme byť zamilovaní navždy? Prečo tieto nádherné pocity až príliš často miznú a po čase prichádza sklamanie, frustrácia, konflikty? Prečo sa vytráca vášeň, spojenie a súznenie? Prečo sa už necítime milovaní?

Unsplash

 

Keď prichádzame o pocit bezpečia

Na začiatku vzťahu zažívame pocit bezpečia. Keď sa romantická láska vytráca, berie so sebou aj pocit bezpečia – prichádza nuda, frustrácia, nevieme komunikovať. Partneri majú možnosť bojovať alebo utiecť.

V dlhotrvajúcom vzťahu sa však musia páry vyrovnať so skutočnosťou, že romantická láska, ktorej mali na začiatku na rozdávanie, bola len dočasná. Namiesto toho je čas pracovať na niečom autentickejšom a trvácnejšom.

Prechodom od takýchto pocitov k rastu sa zaoberá aj tzv. imago terapia.

Imago terapia

Imago terapia alebo Imago Relationship Therapy (IRT) je špecifický štýl vzťahovej terapie navrhnutý tak, aby pomohol konfliktom vo vzťahoch stať sa príležitosťami na liečenie a rast

Termín imago je latinsky „obraz“ a v kontexte IRT označuje „nevedomý obraz známej lásky.“

Náš mozog je ako skladisko plné nevedomých obrazov tzv. imago pozitívnych, ale aj negatívnych udalostí z nášho detstva. Sú silne spojené s prostredím, v ktorom sme vyrastali. A my si až príliš často mýlime frustráciu zo súčasnosti s frustráciou z minulosti.

Obrazy z detstva, ktoré si prenášame do súčasnosti

Vo svojich raných vzťahoch si začneme rozvíjať pocit vlastnej hodnoty na základe toho, ako sa k nám správajú dôležití ľudia v našom živote. Začneme si rozvíjať vzory pripútanosti a získame pocit, ako si myslíme, že by sa k nám mali ostatní správať.

Napríklad, ak sme v dospelosti dostávali chválu a pocity lásky od svojich opatrovateľov len vtedy, keď sme dobre zvládli nejakú úlohu, môžeme prejsť do svojho dospelého života s presvedčením, že musíme podávať dobré výkony, aby sme boli hodní lásky a dostávali starostlivosť a pohodlie od partnera.

Keď sa tieto staré rany objavia vo vzťahoch, podľa imago terapie nám môžu dať šancu na uzdravenie a rast.

Dialóg podľa imago terapie

Existujú 3 hlavné kroky k dialógu imago terapie:

1. Zrkadlenie

Počúvate svojho partnera. Keď sa odmlčí (alebo ho požiadate, aby sa zastavil v rozprávaní), zopakujete všetko, čo ste ho počuli povedať. Nemusíte zopakovať všetko od slova do slova, môžete parafrázovať.

Zrkadlíte to, čo povedal, bez toho, aby ste jeho slová analyzovali, kritizovali, upravovali, menili význam slov. Nereagujete na slová – iba zrkadlíte.

2. Overenie

Akonáhle niečo dorozprávam, pokúsim sa overiť u svojho partnera, ktorý ma počúva, či to, čo som povedal, mu dáva logický zmysel.

Ak to partnerovi nedáva zmysel, môže ma požiadať o vysvetlenie: „Táto časť mi dáva zmysel, ale pomôžeš mi pochopiť toto …, môžeš mi povedať viac o ….?“

3. Prejav empatie povzbudzuje každého človeka, aby sa pokúsil oceniť danú skúsenosť z pohľadu partnera.

 

Cvičenia podľa imago terapie

Nasledujúce cvičenia IRT stavajú na empatii a pocitoch bezpečia.

Cvičenie, pri ktorom sa fyzicky držíme

Imago terapia vníma niekedy pár ako náhradných rodičov. Znamená to, že každý môže dostať to, čo mu v detstve chýbalo. Fyzické držanie jeden druhého môže byť silným cvičením na budovanie empatie a dôvery.

Jeden z partnerov sedí na konci pohovky a drží partnera s hlavou v lone, ten je akoby v „kolíske.“ Osoba, ktorá drží partnera, ho požiada, aby mu porozprávala, aké to pre ňu bolo, keď bol malý.

Cvičenie vytvára rastúce puto, pretože osoba, ktorý drží partnera, zažíva pocit starostlivosti.

Cvičenie s malými prekvapeniami

Malé veci, ktoré jeden pre druhého robíme, sú neuveriteľne výnimočné, no rýchlo sa stanú súčasťou rutiny. Ranná šálka čaju prestáva byť výnimočným darčekom, stáva sa očakávaním.

Neočakávané jedlo, odkaz na dverách chladničky a odpoveď na niečo, čo bolo spomenuté skôr v týždni, ukazuje, že počujete potreby svojho partnera a udržiavate ich na hranici šťastného očakávania.

Cvičenia podporujúce zábavu

Všetkým vzťahom môže prospieť zábava, a predsa sa na ňu dá ľahko zabudnúť. Nasledujúce dve aktivity môžu podporiť zábavu:

Bozk motýľa: Dvojica približuje tváre k sebe, takže keď žmurknú, mihalnice sa navzájom pošteklia.

Môžem to urobiť: Dvojica stojí oproti sebe. Jeden z partnerov pohne telom a povie: „ Ja to dokážem, dokážeš to? “ Druhý to zopakuje a pridá novú úlohu. Hra pokračuje, až kým obaja nie sú schopní pokračovať a pridávať ďalšie „akcie,“ čo často vedie k smiechu.


Možno si radi prečítate aj článok autorky: 10 tipov, aby boli deti psychicky odolnejšie

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

PhDr. Beata Tancsáková

Povolaním som psychologička, vo voľnom čase rada píšem a tak sa snažím pomôcť aj širokej verejnosti. Vo svojej práci vychádzam z názoru, že všetko, čo sa v živote udeje, má svoju príčinu. Aktuálne sa naplno venujem psychologickému poradenstvu a rôznym formám terapeutickej práce s deťmi, dospievajúcimi, aj dospelými klientmi.

články autora...

Pridaj komentár