5 efektívnych tipov ako ukončiť neplodný rozhovor bez toho, aby ste porušili pravidlá slušnosti

Michaela Galambošová 0

Byť dobrý, neznamená byť hlúpy. A je to naozaj tak. V snahe byť za (po)slušné dievčatko, ktoré sa skrýva v každej žene, sa neraz nechtiac púšťame do neplodných rozhovorov. Nič nám neprinesú. Počúvame to, čo nechceme a bojíme sa ukončiť rozhovor, pretože nechceme byť „tie zlé“. Ak aj vám robí ukončovanie rozhovorov značné ťažkosti, prezradíme vám niekoľko efektívnych tipov, ktoré sa vám zídu ako soľ:

 

1.      Krátko a jasne

Pokiaľ ste sa opäť ocitli uprostred rozhovoru, ktorý nemá konca kraja, skúste staviť na krátke a stručné odpovede. Čím dlhšie budete odpovedať, tým dáte druhej strane najavo, že máte o konverzáciu záujem. „Dobre.“ „Áno.“ „Nie.“ „Možno.“ Aj tieto vety môžu dať najavo vášmu spolubesedníkovi, že je čas ukončiť hovor.

2.      Skočte to reči

Aj keď nás všetkých učili, že skákať do reči  je neslušné. Možno aj preto znesiete 40-minútový rozhovor so známou, ktorá sa prebrodí morom, len aby vám mohla zvestovať nejakú klebetu. Skočte do reči. Keď to nepomáha raz, vyskúšajte druhýkrát. Čas každého z nás je veľmi dôležitý. Je len na nás, čomu dáme pozornosť.

3.      Zmeňte tému

Ak nechcete počúvať o tom, ako skončila 352. časť tureckej telenovely, zmeňte tému. Najlepšie na to, o čom váš spolubesedník nemá ani tušenie. Funguje to najmä v prípade, že druhý človek už príliš dlho hovorí o tom, čo vás nezaujíma. Každý má svoju „srdcovku“. Nájdite si tú svoju. Aj vďaka zmene témy môže druhá strana chcieť čo najskôr ukončiť rozhovor.

4.      Využite reč tela

Neverbálna komunikácia podľa odborníkov tvorí 70 až 93 percent celkovej komunikácie. Teda má oveľa vyššiu výpovednú hodnotu než obyčajné slová. Aj vy ju môžete využiť vo svoj prospech. Odstúpte dozadu, prípadne stranou. Nenadväzujte očný kontakt. Sú to jasné signály, že neplodného rozhovoru sa viac nechcete zúčastňovať. 

5.      Úprimnosť nadovšetko

Možno aj vy máte okolo seba človeka, ktorý nereflektuje na žiadne narážky. Vtedy treba ísť na to priamo.

  • „Znie to síce zaujímavo, ale skutočne nemám náladu na rozprávanie.“
  • „Ďakujem za rozhovor, ale naozaj sa ponáhľam.“
  • „Teraz mám niečo naplánované, môžeme to odložiť na neskôr?“

Ak to nepochopí, jednoducho odíďte. Nemusíte mať výčitky svedomia. Urobili ste všetko, čo bolo vo vašich silách.

Podľa magazínu Forbes najčastejšie zotrvávame v neplodných rozhovoroch iba preto, že nechceme byť nezdvorilí. Tento problém sa rieši ľahko. Neznamená to, že sa máte konverzáciám vyhýbať. Stačí, keď ich skrátite. Tak si z nich zoberiete to najlepšie a získate to najcennejšie. Čas.

Mohlo by vás zaujímať: 7 dôvodov, prečo mamy potrebujú minimalizmus »»»

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár