ŽenaVýnimočné ženy

Rozprávková princezná Sissi. Bola mamou bez detí

 Michaela Vargová   01.01.1970   0

K životu patria rozprávky a k rozprávkam patria princezné. Krásne, milé, trochu vrtošivé. Jednou takou bola aj Alžbeta Bavorská, princezná a neskôr rakúska cisárovná, česká a uhorská kráľovná.

Sissi, ako ju prezývali, prišla na svet presne na Štedrý večer. Narodila sa 24. decembra 1837.

Zdroj: erzsebet-kiralyne.blog.cz

 

Šťastie do vienka

Jej rodičmi boli Maximilián Jozef a Ludovika Wilhelmína, obaja zo šľachtického rodu Bavorského dvora. Manželia mali svoje letné sídlo na zámku Possenhofen, na zimu sa sťahovali do Mníchova. Tu prišlo na svet ich štvrté dieťa, Alžbeta Amália Eugénia, princezná Sissi. Dievčatko malo už pri narodení zub, navyše prišlo na svet v nedeľu. Oboje malo predznamenať jej šťastný život.

Rodina sa ďalej rozrástla o ďalších piatich súrodencov. Alžbetina matka síce dbala na dvornú etiketu, no Sissi viac inklinovala k otcovi. Chodila s ním na poľovačky, jazdila na koni, preháňala sa záhradami a lesmi, rada čítala. Veselé dievčatko milovalo slobodu a voľnosť. No v 16 rokoch sa jej bezstarostná mladosť skončila.

Zámena manželiek

Rakúskej monarchii panoval v tom čase mladý František Jozef I. a jeho matka rozhodla, že je najvyšší čas, aby ho oženila. Samozrejme, že mu vybrala aj nevestu. Za dobrú partiu pokladala svoju neter Helenu Bavorskú, Sissinu staršiu sestru. Rodiny sa dohodli, že pytačky usporiadajú v auguste 1853 v kúpeľnom meste Bad Ischl. Tu sa však František Jozef nezaľúbil do Heleny, ale očarila ho jej mladšia sestra, pôvabná, bezprostredná a nežná Alžbeta. Mladý cisár si navzdory svojej panovačnej matke postavil hlavu a rozhodol sa, že si vezme Sissi.

Zdroj: erzsebet-kiralyne.blog.cz

 

Pompézne privítanie

Keď Alžbeta prišla do Viedne, s jasotom ju vítalo celé mesto. Ulice boli vyzdobené kvetmi a slávobránami, pozdravovali ju predstavitelia šľachty aj nadšené davy ľudí, hrala hudba. Viedenčania sa tešili, že cisár si vybral dobre. Sissi s ružových šatách a korunkou v hnedých vlasoch pôsobila naozaj rozprávkovo. A obdivovaná princezná neskrývala svoje dojatie. 

Šaty pre nevestu

Keďže Alžbeta a František Jozef boli sesternica a bratranec (ich matky boli sestry), k sobášu bolo potrebné vyžiadať si od pápeža dišpenz. Takisto sa začalo so spisovaním manželskej zmluvy. Od svojho otca dostala nevesta do vena 50 tisíc zlatých a od budúceho manžela dva krát toľko. Štedrý cisár jej navyše sľúbil ročnú apanáž 100 tisíc zlatých na svoje osobné výdaje.

Od rodičov tiež dostala náležitú výbavu. Jej súčasťou boli zlaté a strieborné šperky. Bohatá garderóba budúcej cisárovnej pozostávala z desiatok šiat – plesových, hodvábnych, ľahučkých letných, vo farbe ruží, fialiek, či obilných klasov. K tomu bielizeň, pančušky, košieľky, rukavičky. Klobúky zdobené závojmi, perami a kvetmi. Viac ako desiatku kabátov a plášťov, tiež jazdecké oblečenie. Na obutie vyše stovky črievic, topánočiek a čižiem. 

Zdroj: erzsebet-kiralyne.blog.cz

 

Rozprávková svadba

Sobáš sa konal necelý rok po zásnubách, 24. apríla 1854 o siedmej hodine večer. Augustiniánsky kostol vo Viedni bol vysvietený tisíckami sviečok, pred oltárom sa dvíhal biely baldachýn pretkávaný zlatom. K nemu hrdo kráčal v čele sprievodu mladý cisár v uniforme, čakajúc na svoju nevestu. Bola očarujúca. Mala na sebe biele šaty s dlhokánskou vlečkou, vyšívané striebrom a zdobené myrtou, vo vlasoch diamantový diadém, v rukách držala kyticu bielych ruží.

Jej nežné „áno“ počul ledva oddávajúci kardinál, zato to ženíchove sa hlasito nieslo plným kostolom.

Cisár a cisárovná

Františkova zaľúbenosť k Alžbete bola spočiatku skutočne nefalšovaná a mladučká Sissi mu ju opätovala. No počiatočná láska z najsledovanejšieho manželstva vtedajšej monarchie postupne vyprchala a ich vrúcny vzťah sa zmenil na formálny. Cisár kládol na prvé miesto svoje štátnické povinnosti a cisárovná bola nútená si uvedomiť, že má po jeho boku veľkú a zodpovednú úlohu.

Zdroj: erzsebet-kiralyne.blog.cz

 

Sissi bola vychovaná pomerne liberálne a tak ťažko znášala škrupulóznosť viedenskej dvornej etikety. Zväzovala ju. V listoch sa vyjadrovala sa, že sa cíti ako vo väzení s putami na rukách, ako v zlatej klietke. Navyše bola neustále pod drobnohľadom svojej svokry. Františkova matka Žofia nemala svoju nevestu v láske a dávala jej to patrične najavo. Vytýkala jej skoro všetko a pred druhými ju ohovárala. Alžbeta tieto konflikty znášala veľmi zle a manžel sa jej zastať nevedel.

V zajatí svojej krásy

V mladosti bola prirodzene krásna a takou chcela ostať. Až prehnane sa starla o svoj zovňajšok. Chcela si zachovať mladistvú pleť, kupovala si drahé mastičky, tvár si obkladala maskami, kúpala sa v olejoch. No skutočnou korunou krásy boli jej vlasy. Husté, gaštanovo hnedé, dlhé až po kolená.

Umývali jej ich raz za dva týždne a táto kúra trvala vždy niekoľko hodín. Pri tom jej do nich vmasírovali surové žĺtka, zmývali ich odvarmi z orechových škrupín a ružových lupeňov. Aj každodenné česanie bolo veľkým rituálom. Prehnane tiež dbala o svoju líniu. Držala rôzne diéty, cvičila, dokonca kvôli udržaniu si váhy začala fajčiť. Trpela anorexiou, až chorobne sa bála, aby nepribrala. Pri svojej výške 172 cm vážila 50 kíl a obvod jej drieku nepresiahol 50 cm.

Zdroj: erzsebet-kiralyne.blog.cz

 

Úlety zo zlatej klietky

Alžbeta sa necítila na cisárskom dvore dobre a hľadala spôsob, ako z neho uniknúť. Obľúbila si cestovanie. Podnikala dlhšie cesty po celej Európe, spoznávajúc krajinu aj ľudí v nej. Rada navštevovala svoje rodné Bavorsko alebo sa zvykla zdržať vo svojom letnom sídle na zámku Laxenburg. Veľmi si obľúbila Uhorsko a uhorská šľachta si obľúbila ju. 

Alžbete, odlúčenej od manžela prejavovalo priazeň veľa mužov. Nie je však isté, či sa s niektorým z nich zblížila. Naopak cisár si s manželským sľubom starosti nerobil.

Mamou bez detí

Rok po svadbe sa cisárskemu manželskému páru narodila princezná Žofia (1855), ďalší rok znovu dcérka, princezná Gizela (1856). Alžbetu však jej svokra nepovažovala ani za hodnú vychovať svoje deti a tak jej ich odobrala, aby ona sama dohliadla na ich výchovu. V roku 1858 priviedla na svet následníka trónu, syna Rudolfa. No ani toho jej nedovolili mať pri sebe. Keď v roku 1857 cestovala do Uhorska, presadila si, že svoju najstaršiu, vtedy dvojročnú Žofku vezme sebou. Dievčatko však počas cesty ochorelo a zomrelo. Alžbeta tak vo svojom smútku musela znášať ďalšie svokrine výčitky.

Zdroj: erzsebet-kiralyne.blog.cz

 

V roku 1868 Alžbeta porodila ešte svoje štvrté dieťa, dcéru Máriu Valériu. S ňou jedinou si vytvorila bližší vzťah. Sissi aj Mária Valéria sa zaujímali o literatúru a spoločne napísali knihu Jeseň na juhu. Alžbetine dcéry sa vydali a mali deti, oženil sa aj korunný princ Rudolf. Prišla však ďalšia rana. Rudolf vo svojich 31 rokoch spáchal samovraždu.

Zahalená v čiernom

Namiesto vysnívaného šťastia zažívala Alžbeta život pod ťarchou problémov a rodinných tragédií. Jej dušu stále viac gniavili depresie, nezdravý životný štýl zanechal stopy na tele. Ku koncu života chodila zahalená v čiernom a bolo z nej cítiť smútok. Jej reči sa často točili okolo smrti, akoby nenachádzala zmysel života.

Smutný koniec

Keď sa jej v lete 1898 po rôznych kúrach zdravotný stav zlepšil, podnikla so svojou dvornou dámou a priateľkou Irmou cestu do Švajčiarska. 10. septembra mali spolu poobede vyplávať parníkom zo Ženevy. Keď sa blížili k prístavu, k cisárovnej zrazu priskočil akýsi chlap a pilníkom ju bodol priamo do hrude. Ranená Alžbeta sa pokúsila vstať a urobiť ešte pár krokov k lodi. Tam však padla na zem a privolaný lekár mohol už len konštatovať jej smrť.

Zdroj: erzsebet-kiralyne.blog.cz

 

Atentát na cisárovnú bol strašným činom talianskeho anarchistu Luccheniho, ktorý bol za to odsúdený na doživotie. Nad vraždou nikdy neprejavil ľútosť, no vo väzení sa napokon obesil.

Rozprávka o Sissi

Aj keď sa Alžbetino detstvo podobalo na rozprávku o krásnej princeznej, jej príbeh nemá šťastný koniec. Namiesto zvonca v ňom 60 ročnej cisárovnej zazvonil umieračik. Cisár veľmi žialil a z jej tragického odchodu sa nevedel spamätať. Manželku dal pochovať do rodinnej hrobky v kapucínskom kostole vo Viedni.

V polovici 20. storočia sa stala filmovým hitom romantická trilógia o cisárovnej Sissi. Vďaka Romy Schneiderovej Alžbeta ožila znovu a jej rozporuplný život sa tak stal rozprávkou. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 23 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?