ŽenaVýnimočné ženy

Patty Hannan o deťoch: Mozgová kapacita a pohyb majú veľa spoločného

 Eva Pavlíková   24.05.2018   0

Kto z nás si pri pohľade na malého rozkošného lezúňa kladie otázku, ako sa postará o svet o tých 20 rokov, keď vyrastie? Či to zvládne?

Bude schopný ovládať technológie, ktoré ešte len prídu? Bude dobrý v matematike? Lebo tá bude pre ich pochopenie podstatná.

Pri narastajúcom pomere detí s vývojovými poruchami, s ADHD, poruchami učenia (štúdie hovoria o pomere 1:6). Budú sa vedieť postarať o nás, veľmi silnú generáciu starnúcich ľudí, a budú schopní vytvárať generáciu novú?

Dnes som stretla ženu, ktorá si tieto otázky kladie. A nachádza prekvapujúce odpovede.

foto: Petty Hannan, facebook

 

Patty Hannan  je bývalá vrcholová gymnastka USA, ktorá po mnohoročnej spolupráci s centrom NASA Johnson Space pripravila unikátny vzdelávací program.  Na základe najnovších výskumov v oblasti vývojovej neurológie pracuje na  rozvíjaní schopností dieťaťa už od 4. mesiacov. 

Je niečo zásadne nové v oblasti “vývoja dieťaťa”?

Je to veľmi znepokojujúce.

Dnešná generácia detí sa nehýbe. Najprv ich posadíme do kočíka, potom do sedačky doma, do sedačky v aute, neskôr sedia pri rôznych displejoch… Nehovoríme teraz o obezite, a zlom životnom štýle.  Dôsledky idú hlboko ďalej. Mozgová kapacita a pohyb majú veľa spoločného.

Dnes už nežijeme vo viacgeneračnom prostredí, kde deti dostávali bežné podnety z prostredia, od členov rodiny.  Deti už nechodia samé po ulici na bicykli ,.... Žijeme vo vizuálnom svete. A tak musíme deťom poskytovať tradičné hranie, ktoré je pre nich veľmi dôležité, novým spôsobom.

Ste autorkou výukového systému Play Wisely. O čo v ňom ide?

Naším cieľom je "zapojiť a naladiť " všetky vznikajúce nervové okruhy tak, aby fungovali optimálne. Z pohľadu športovcov sa mi zdá prirodzené, že posilňovaním integrity nervových dráh dosiahneme lepšiu funkčnosť.  Dôležité je obdobie, kedy to treba zvládnuť. Je to čas od narodenia do troch rokov.

foto: Facebook Petty Hannan, Petty s vnukom

 

Prečo tak skoro? Pracovať s tak malým bábätkom?

Vedecké poznatky ukazujú, že práve v tom rannom období je dôležité stimulovať senzomotorický vývoj. Nejde o to, naučiť ich čítať, alebo písať v troch rokoch. Ide o to pripraviť ich mozog, aby ten nápor potom neskôr zvládol. Snažíme sa nájsť cesty, ako deti rozvíjať  behom hry, ktorá ich neskutočne baví a nadchýna. Je za tým veda, ale pre deti je to iba zábavná hra.

Ako môže dieťa posunúť vhodne zvolená hra?

Snažíme sa hrať s deťmi tak, aby boli neskôr lepšie pripravené na získavanie vedomostí v škole. Nie je zámerom, aby niečím predbehli svoj prirodzený rozvoj. My ich len vybavujeme “sadou náradia”, ktoré budú už mať, a budú ich môcť používať neskôr, keď budú starší.

Ako sa bývalá šampiónka v gymnastike dostane k takejto téme?

NASA mala problémy s astronautami, ktorí sa zle orientovali vo vesmíre. Obrátili sa na gymnastov. Mala som šťastie a dostala som sa do takéhoto programu aj ja. Potom, keď som mala sama dieťa, čerpajúc zo skúseností z programu som sa zamerala na ranné obdobie rozvoja dieťaťa, pretože tam je to skutočnej najdôležitejšie. 

 

Naučiť deti telesnej sebadôvere

V roku 1987 pomohla Patty založiť prestížnu materskú škôlku v Dallase, Texas, kde bola tiež prvou učiteľkou. Jej knihu "Ako naučiť vaše dieťa základnej telesnej sebadôvere" ("Teaching Your Child Basic Body Confidence") vydalo nakladateľstvo Houghton - Mifflin v roku 1988

S Play Wisely® začala pani Hannah v roku 2003 a dnes má viacero pobočiek v USA , Kanade, Českej Republike a posledných 5 rokov už aj na Slovensku. 

V roku 2006 predstavila pani Hannan Play Wisely® Metódu orientácie v smeroch na Fore pre skoré vzdelávanie na Oxfordskej univerzite. Pokračuje vo svojom zapojení do gymnastiky ako vedúca pracovníčka NCAA a USA Národnej gymnastiky.

 

Patty Hannan začala podnikať až v 46. rokoch

“Nemajte pocit, že strácate čas, keď sa venujete svojim deťom. Buďte s nimi, hrajte sa s nimi. Vyrastú, odídu. Potom budete mať čas na svoju realizáciu. Nebojte sa, že popri svojich deťoch o niečo dôležité prídete.”

S úprimnosťou a vlastnou skúsenosťou odporúča všetkým mamám zakladateľka vzdelávacieho programu Play Wisely.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Eva Pavlíková

Do tejto stránky som sa prerodila. Postupne - pôrodmi mojich štyroch detí. A tak sa na svet pozerám očami rodiča. Čo na mysli, to na klávesnici.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
Gestóza tehotných
25.06.2020   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
01.07.2020   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Chystáte sa na výstavu Poklad Inkov na Bratislavský hrad? Len neberte dieťa, vyhodia vás
30.06.2020   0
Majiteľka výstavy asi nemá deti... Inak by nemohla vydať tak nezmyselný príkaz.
detské choroby
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
Rodičia pozor: 12 najčastejších letných detských ochorení
27.06.2020   1
Kinetóza, hnačky, či popálenie medúzou. V letných mesiacoch je vhodné myslieť na prevenciu určitých ochorení. Ktorých?
zvery
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...
Liečba mačkou - Felinoterapia
18.06.2020   1
Felinoterapia - liečba somatických a psychických ochorení či záťaží založená na priamom kontakte človeka s mačkou. Pradenie mačky navodzuje pocit kľudu a optimizmu. Mimoriadne pozitívny vplyv má pri depresiách, úzkostiach, mozgovej porážke, mentálnej retardácii, reumatizme, zmyslových poruchách, telesnom postihnutí i psychosomatických poruchách.