ŽenaVýnimočné ženy

Patty Hannan o deťoch: Mozgová kapacita a pohyb majú veľa spoločného

 Eva Pavlíková   24.05.2018   0

Kto z nás si pri pohľade na malého rozkošného lezúňa kladie otázku, ako sa postará o svet o tých 20 rokov, keď vyrastie? Či to zvládne?

Bude schopný ovládať technológie, ktoré ešte len prídu? Bude dobrý v matematike? Lebo tá bude pre ich pochopenie podstatná.

Pri narastajúcom pomere detí s vývojovými poruchami, s ADHD, poruchami učenia (štúdie hovoria o pomere 1:6). Budú sa vedieť postarať o nás, veľmi silnú generáciu starnúcich ľudí, a budú schopní vytvárať generáciu novú?

Dnes som stretla ženu, ktorá si tieto otázky kladie. A nachádza prekvapujúce odpovede.

foto: Petty Hannan, facebook

 

Patty Hannan  je bývalá vrcholová gymnastka USA, ktorá po mnohoročnej spolupráci s centrom NASA Johnson Space pripravila unikátny vzdelávací program.  Na základe najnovších výskumov v oblasti vývojovej neurológie pracuje na  rozvíjaní schopností dieťaťa už od 4. mesiacov. 

Je niečo zásadne nové v oblasti “vývoja dieťaťa”?

Je to veľmi znepokojujúce.

Dnešná generácia detí sa nehýbe. Najprv ich posadíme do kočíka, potom do sedačky doma, do sedačky v aute, neskôr sedia pri rôznych displejoch… Nehovoríme teraz o obezite, a zlom životnom štýle.  Dôsledky idú hlboko ďalej. Mozgová kapacita a pohyb majú veľa spoločného.

Dnes už nežijeme vo viacgeneračnom prostredí, kde deti dostávali bežné podnety z prostredia, od členov rodiny.  Deti už nechodia samé po ulici na bicykli ,.... Žijeme vo vizuálnom svete. A tak musíme deťom poskytovať tradičné hranie, ktoré je pre nich veľmi dôležité, novým spôsobom.

Ste autorkou výukového systému Play Wisely. O čo v ňom ide?

Naším cieľom je "zapojiť a naladiť " všetky vznikajúce nervové okruhy tak, aby fungovali optimálne. Z pohľadu športovcov sa mi zdá prirodzené, že posilňovaním integrity nervových dráh dosiahneme lepšiu funkčnosť.  Dôležité je obdobie, kedy to treba zvládnuť. Je to čas od narodenia do troch rokov.

foto: Facebook Petty Hannan, Petty s vnukom

 

Prečo tak skoro? Pracovať s tak malým bábätkom?

Vedecké poznatky ukazujú, že práve v tom rannom období je dôležité stimulovať senzomotorický vývoj. Nejde o to, naučiť ich čítať, alebo písať v troch rokoch. Ide o to pripraviť ich mozog, aby ten nápor potom neskôr zvládol. Snažíme sa nájsť cesty, ako deti rozvíjať  behom hry, ktorá ich neskutočne baví a nadchýna. Je za tým veda, ale pre deti je to iba zábavná hra.

Ako môže dieťa posunúť vhodne zvolená hra?

Snažíme sa hrať s deťmi tak, aby boli neskôr lepšie pripravené na získavanie vedomostí v škole. Nie je zámerom, aby niečím predbehli svoj prirodzený rozvoj. My ich len vybavujeme “sadou náradia”, ktoré budú už mať, a budú ich môcť používať neskôr, keď budú starší.

Ako sa bývalá šampiónka v gymnastike dostane k takejto téme?

NASA mala problémy s astronautami, ktorí sa zle orientovali vo vesmíre. Obrátili sa na gymnastov. Mala som šťastie a dostala som sa do takéhoto programu aj ja. Potom, keď som mala sama dieťa, čerpajúc zo skúseností z programu som sa zamerala na ranné obdobie rozvoja dieťaťa, pretože tam je to skutočnej najdôležitejšie. 

 

Naučiť deti telesnej sebadôvere

V roku 1987 pomohla Patty založiť prestížnu materskú škôlku v Dallase, Texas, kde bola tiež prvou učiteľkou. Jej knihu "Ako naučiť vaše dieťa základnej telesnej sebadôvere" ("Teaching Your Child Basic Body Confidence") vydalo nakladateľstvo Houghton - Mifflin v roku 1988

S Play Wisely® začala pani Hannah v roku 2003 a dnes má viacero pobočiek v USA , Kanade, Českej Republike a posledných 5 rokov už aj na Slovensku. 

V roku 2006 predstavila pani Hannan Play Wisely® Metódu orientácie v smeroch na Fore pre skoré vzdelávanie na Oxfordskej univerzite. Pokračuje vo svojom zapojení do gymnastiky ako vedúca pracovníčka NCAA a USA Národnej gymnastiky.

 

Patty Hannan začala podnikať až v 46. rokoch

“Nemajte pocit, že strácate čas, keď sa venujete svojim deťom. Buďte s nimi, hrajte sa s nimi. Vyrastú, odídu. Potom budete mať čas na svoju realizáciu. Nebojte sa, že popri svojich deťoch o niečo dôležité prídete.”

S úprimnosťou a vlastnou skúsenosťou odporúča všetkým mamám zakladateľka vzdelávacieho programu Play Wisely.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Eva Pavlíková

Do tejto stránky som sa prerodila. Postupne - pôrodmi mojich štyroch detí. A tak sa na svet pozerám očami rodiča. Čo na mysli, to na klávesnici.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
Odkedy mám deti, nie som to ja
22.02.2021   3
Strácam sa medzi formičkami na piesok, plienkami a domácimi výživami, ktoré varím z nekonečnej materskej lásky. Ako inak by som dokázali zavárať v horúcich dňoch jablká a namiesto opaľovania na balkóne vyrábať domáce džemy? Najmä keď som sa ešte pred pár rokmi živila avokádom a čínskou kapustou, aby som sa zmestila do šiat číslo 36?
5 príkrmov pre bábätká ideálnych na zimu
20.02.2021   0
Aj v tomto ročnom období môžeme nájsť suroviny plné výživných látok, vďaka ktorým dokážeme vykúzliť bábätkám plnohodnotný jedálniček.
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.