ŽenaVýnimočné ženy

Mária Antoinetta – vrtošivá princezná a nenávidená kráľovná

 Michaela Vargová   18.07.2021   0

Maria Antónia Habsbursko-lotrinská, známa ako Mária Antoinetta, bola dcérou Márie Terézie a Františka I. Lotrinského, žila v rokoch 1755 - 1793. Ako 14-ročná sa vydala za francúzskeho následníka trónu. Ľudovít XVI. a aj ona boli popravení počas Veľkej Francúzskej revolúcie.

Kto bola Mária Antoinetta

Najznámejšia z dcér Márie Terézie sa narodila do luxusu viedenského cisárskeho dvora. No bezstarostné detstvo sa jej skončilo skoro, ako 14-ročná sa vydala do Francúzska za následníka trónu.

Keď sa po jeho boku stala francúzskou kráľovnou, stala sa terčom nenávisti svojich poddaných. Po prepuknutí buržoáznej revolúcie bola postavená pred tribunál, odsúdená a popravená.

Jej krátky život bol plný paradoxov, kedy chvíle osobného šťastia striedali kruté rany.  

Mária Antoinetta, dcéra Márie Terézie
Dvanásťročná Mária Antoinetta, zdroj: wikipedia.org

 

Narodenie Márie Antoinetty

Narodenie malej princeznej bolo veľkou udalosťou pre celý cisársky dvor. V novembri 1755 priviedla na svet Mária Terézia v komnatách viedenského Hofburgu svoje pätnáste dieťa.

Dievčatko dostalo pri krste meno Mária Antónia Jozefa Johana a za krstných rodičov jej boli prizvaní portugalský kráľ s kráľovnou.

Lenže presne v tom čase postihlo Portugalsko ničivé zemetrasenie. Tak pri narodení dcéry dostali jej rodičia smutnú správu o tragickej pohrome v krajine svojich kmotrovcov.

»»»»»» Prečítajte si aj: Mladšie dcéry Márie Terézie.

Detstvo Márie Antoinetty

Antónia, ako ju doma volali, bola krásna a príťažlivá, ale zároveň nepozorná, hravá, povrchná a ľahkomyseľná.

Ako o všetkých jej súrodencov, aj o jej výchovu a vzdelanie sa starali pestúnky, vychovávateľky, guvernantky a učitelia. No Antónia bola pre nich tvrdý oriešok, štúdium, ani knihy ju veľmi nepriťahovali.

Keď sa však vážne začalo uvažovať o jej vydaji, jej matka si uvedomila potrebu dohnať zameškané.

Učitelia museli pritvrdiť, bolo potrebné doučiť princeznú jazyky, dopomôcť jej k vážnejšiemu životnému postoju, vycibriť v dvornej etikete, zdokonaliť tanec, zušľachtiť chôdzu.

Pod ich vedením mala dozrieť na dámu, a tak ju jej matka predstavila aj na letnej slávnosti, ktorú pre svoju 13 a pol ročnú dcéru usporiadala na zámku Laxenburg.

Svadba Márie Antoinetty a Ľudovíta XVI.
Ženích Ľudovít XVI, zdroj: wikipedia.org

 

Svadba Márie Antoinetty - sobáš bez ženícha

Habsburgovci boli známi svojou sobášnou politikou a politicky výhodnou mala byť aj svadba Márie Antónie. Mária Terézia pre ňu dohodla manželstvo s francúzskym korunným princom. Tak sa mala mocensky posilniť pozícia dvoch krajín, spojiť dva silné rody a zosobášiť dvaja mladí a nezrelí ľudia, ktorí sa vôbec nepoznali.

Habsburgovci aj Bourbonovci sa predbiehali v prípravách na veľkolepú svadbu. Tej predchádzali veľkolepé pytačky. Maškarný ples, divadelné predstavenia, vojenská prehliadka, hostina pre 1500 pozvaných – to všetko bolo ich súčasťou.

O ruku prišiel Máriu Antóniu do Viedne oficiálne popýtať zástupca francúzskeho dvora markíz Durfort a budúceho ženícha predstavil Antónii len prostredníctvom namaľovaného portrétu.

Pár dní na to sa konal svadobný obrad. Nevesta mala vtedy 14 rokov, ženích o rok viac. No ten čakal vo Francúzku a sobášny akt vo viedenskom augustiniánskom kostole sa konal „per procurationem“- ženícha zastupoval nevestin brat Ferdinand.

Príchod Márie Antoinetty do Francúzska

Mladučká nevesta sa s veľkým žiaľom lúčila so svojou matkou aj celou rodinou. Čakala ju dvojtýždňová cesta za manželom, ktorého nepoznala, cesta do neznámej krajiny, ktorá sa mala stať jej novým domovom. Hoci putovala s celým sprievodom kočov a spoločnosť jej robili radcovia, dvorné dámy aj služobníctvo, predsa sa cítila opustená.

Keď prišli na hranicu Francúzska, vo vyzdobenom pavilóne nevestu slávnostne odovzdali jej novej vlasti. Vyzliekli jej šaty, aby ju nanovo obliekli do francúzskej róby. Tu sa z nej stala francúzska korunná princezná Mária Antoinetta.

Mária Antoinetta s deťmi.
S deťmi, zdroj: wikipedia.org

 

Sprievod s ňou putoval ďalej Francúzskom a v mestách ju za hlaholu zvonov pozdravovali jej noví poddaní.

Na dvore ju ako prvý žoviálne prijal najskôr kráľ Ľudovít XV., až potom sa jej rozpačito venoval jeho hanblivý vnuk – jej ženích Ľudovít. Konečne sa ich spoločný sobáš konal aj na francúzskom území, v zámockej kaplnke vo Versailles.

Nasledovala hostina a ďalšie dni ešte slávnostné bankety, zábavy, bály a napokon aj ľudová veselica. No počas nej, kedy sa davy v uliciach mesta hostili a zabávali na štátne trovy, nesprávne odpálený ohňostroj spôsobil smrť vyše stovky ľudí. A tak sa ďalšia významná udalosť života Márie Antoinetty spojila s tragédiou.

»»»»»»» Prečítajte si aj: Mária Terézia - panovníčka, manželka a matka.

Manželstvo Márie Antoinetty

Ako to už býva, od mladého páru každý hneď očakával potomstvo. O to viac, ak šlo o následníka trónu. No čo sa už dalo čakať od dvoch maloletých?

Ich manželstvo ostávalo dlho nenaplnené a ich manželské trampoty zanedlho prepierala široká verejnosť. Mária Terézia radila v listoch svojej dcére ostať trpezlivou, princ sa zas musel podrobiť drobnému chirurgickému zákroku.

Kráľovná Mária Antoinetta
Kráľovná, zdroj: wikipedia.org

 

Deti Márie Antoinetty

Po ôsmich rokoch sa im konečne narodilo prvé dieťa a Mária Antoinetta sa ako 22-ročná stala matkou. Prvorodenému dievčatku, narodenému v roku 1778, dali meno Marie Thérese.

Po nej priviedla Mária Antoinetta na svet ešte dvoch synov a jednu dcérku, no všetci traja zomreli ešte ako deti.

Druhorodený Ľudovít Jozef Xaver František zomrel na tuberkulózu, keď mal 8 rokov. Tretí, Ľudovít Karol, vojvoda normanský, zomrel ako 10-ročný za neobjasnených okolností, dva roky po smrti svojich rodičov. 

Štvrté dieťa, dcéra Sofia Helena Beatrix, sa narodila znetvorená a zomrela v 11 mesiacoch.

Pôžitkárska Mária Antoinetta

Čo sa manželstva týka, Antoinette nevyhovoval neohrabaný a ťažkopádny manžel a hľadala si možnosti, ako uniknúť z väzenia nenaplnených citov.

Čoraz častejšie si krátila chvíle na zábavách, báloch a tancovačkách, peniaze míňala na svoje rozmary, v hazardných hrách robila dlhy, spoločnosť jej robili neznámi gavalieri, vídať ju bolo v pochybnej spoločnosti.

Kráľovnou po boku Ľudovíta XVI.

Po smrti Ľudovíta XV. v roku 1774 sa na francúzsky trón posadil jeho vnuk a po jeho boku sa vo svojich 19 rokoch stala Mária Antoinetta kráľovnou.

Nový kráľ Ľudovít XVI. bol považovaný za dobráka, nebol však autoritou ani osobnosťou, ktorá by vrátila istoty už aj tak ekonomicky a sociálne slabnúcej monarchii. Navyše jeho pôžitkárska manželka svojim spôsobom života provokovala už aj tak nepokojný ľud.

Poprava, smrť Márie Antoinetty.
Poprava Márie Antoinetty, zdroj: wikipedia.org

 

Potupný koniec Márie Antoinetty

Antoinettu nezaujímal život bežných ľudí, žila si vo svojom svete plnom prepychu, potešenie jej robila honosná móda, výstredné účesy, drahé šperky.

V ľuďoch vzrastala nenávisť voči kráľovskému dvoru, v krajine nastala vzbura, dobytie Bastily v júli 1789 znamenalo začiatok Veľkej francúzskej revolúcie, ktorá sa v októbri dostala aj k bránam versaillského zámku.

Kráľovská rodina sa snažila uniknúť, plánovala útek z krajiny, no nakoniec skončila vo väzení. Nové revolučné národné zhromaždenie v roku 1792 rozhodlo o zrušení monarchie.

Začiatkom roku 1793 skončil na popravisku zvrhnutý kráľ Ľudovít XVI. a v lete pred revolučný tribunál postavili aj jeho manželku Máriu Antoinettu. Vzniesli na ňu niekoľko vážnych obvinení a rozsudkom bola smrť.

Poprava Márie Antoinetty

Poprava sa konala 16. októbra 1793. Nenávidenú kráľovnú priviezli na Námestie revolúcie (dnes Place de la Concorde) na otvorenej drevenej káre, vystavenú posmechu, ponižovaniu a nadávkam tých, ktorí sa na toto potupné divadlo prišli pozrieť.

Z kedysi krásnej a hrdej ženy sa v 38 rokoch stala zúbožená starena. Ani sa nevzpierala, keď vystupovala na popravisko, ani vtedy, keď ju priväzovali ku gilotíne, ktorá jej krátko popoludní odťala hlavu. Po poprave jej telo hodili do masového hrobu a spolu s ňou bola pochovaná aj monarchia.

Madame Royale, jediná preživšia dcéra Márie Antoinetty

Najdlhší život zo všetkých detí Márie Antoinetty prežila najstaršia dcéra Márie Antoinetty, Mária Terézia Šarlota (neskôr Mária Terézia Bourbonská), ktorá jediná prežila aj hrôzovládu revolúcie. 

Vo veku 21 rokov sa vydala za svojho bratanca Ľudovíta Antona Bourbonského, vojvodu z Angoulême. Niekedy bola označovaná ako „Madame Royale“. Zomrela ako 73-ročná.

»»»»»» Prečítajte si aj: Rozprávková princezná Sissi. Bola mamou bez detí.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Príspevok pri narodení dieťaťa od obce
31.07.2021   0
Niektoré obce poskytujú príspevok pri narodení dieťaťa, niekde je to 50 eur, inde 200 eur. Za akých podmienok a dokedy si treba žiadať o príspevok?
Prídavok na dieťa 2021
30.07.2021   35
Prídavok na dieťa alebo "prídavky." Aká je výška prídavku na dieťa, kto si môže požiadať o prídavok na dieťa, ako vyzerá žiadosť, tlačivo?
Nezaopatrené dieťa
30.07.2021   0
Nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu - na účely prídavku na dieťa, daňového bonusu, zdravotného poistenia, dôchodkového poistenia, životného minima.
babetko
Tejto dáme postihnuté dieťa
01.08.2021   2
Ako sa vyberajú matky pre postihnuté deti? „Nechcem aby bola príliš trpezlivá, inak sa utopí v sebaľútosti a bolesti. Až sa spamätá z tej rany a zármutku, určite to zvládne.“
Materská je nuda. Život začína zasa až po nej.
31.07.2021   21
Materská. Je to neskutočná odrhovačka. Nič za tebou nie je vidieť. Každý deň stále len to isté. Navariť, upratať, prezliecť, obliecť, prebaliť, okúpať, pohrabať sa v pieskovisku. Som z toho unavená. Nič po mne nezostáva.
Ako funguje adaptačný pobyt škôlkarov a aké sú možnosti rodičov
29.07.2021   0
Adaptačný pobyt v škôlke môže mať podľa vyhlášky rôznu dĺžku, najviac však štyri hodiny. Ako ho zladiť, keď nastupujete do práce po rodičovskej dovolenke, aké máte možnosti, keď si dieťa nezvykne na škôlku?
detské choroby
Impetigo
28.07.2021   0
Impetigo (sladké chrasty) je jednou z najčastejších kožných infekcií u detí, je vysoko nákazlivé. Spôsobuje ho zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) alebo Streptokok (Streptococcu pyogenes).
Šiesta choroba
27.07.2021   14
Šiesta choroba (roseola) je vírusové ochorenie. Typické sú vysoké horúčky, po ktorých nasleduje vyrážka. Dokedy je dieťa infekčné a môže sa nakaziť aj dospelý? Čo ak dostane šiestu chorobu tehotná žena?
Piata choroba
26.07.2021   2
Piata choroba je vírusové ochorenie sprevádzané typickou vyrážkou na tvári (akoby motýlik). Dieťa je najviac infekčné ešte pred jej objavením sa. Komplikácie spôsobuje v tehotenstve.
zvery
Prečo je mačka tučná
15.07.2021   1
Aj keď je okrúhla tvárička a bruško rozkošné, vášmu miláčikovi rozhodne neprospieva. Nadváha spôsobuje u mačiek rovnako ako u ľudí zvýšený krvný tlak, cholesterol, ohrozuje srdce a skracuje život domáceho priateľa.
Pitný režim pre psa alebo koľko vody je akurát
08.07.2021   1
Voda vyživuje, čistí a hydratuje všetky živé tvory na zemi, vrátane našich psích spoločníkov. Koľko vody potrebuje vypiť pes? Ako zistíme, či jej náš pes vypije dosť?
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?