ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaVýnimočné ženy

Mali po krk rečí o tom, že cudzincom stačí na Bratislavu pol dňa

 Eva Pavlíková   08.11.2018   0

Mária a Zuzana sú dve Slovenky, ktoré mali po krk článkov o tom, ako turistom stačí pol dňa na spoznanie Bratislavy. Rozhodli sa preto v roku 2014 založiť informačný portál v anglickom jazyku, ktorý by prezentoval zákutia Bratislavy a cez osobné odporúčania poskytol turistom čo najlepšiu skúsenosť v našom hlavnom meste.

Dnes je WelcomeToBratislava veľkou pomôckou nielen pre krátkodobých návštevníkov, ale aj cudzincov, ktorí sa sem rozhodli prisťahovať dlhodobo. Dokonca si ich pletú s oficiálnou stránkou mesta.

 

Prečo práve portál pre turistov?

V úvode to bolo skôr o sklamaní, akú nedostatočnú prezentáciu má naše hlavné mesto v zahraničí. Informácií o Bratislave dostupných v anglickom jazyku je málo a vôbec neodrážajú fascinujúcu históriu a špeciálnu atmosféru nášho mesta. Áno, Bratislava je síce malá a vôbec nie je dokonalá, ale máme ju rady. Podľa nás v mnohých smeroch nezaostáva za ostatnými európskymi veľkomestami. Rozhodli sme sa nad tým prestať rozčuľovať a niečo s tým robiť.

 

Tým, že Mária má profesionálne skúsenosti v oblasti komunikácie a marketingu a Zuzana sa roky venovala fotografii, urobiť vlastný blog nám bolo veľmi prirodzené. Keď sme videli, že stránka má úspech, začali sme aktivity rozširovať. Viditeľná zmena nastala, keď Zuzana nastúpila na materskú dovolenku a mohla sa popri dcére aj intenzívnejšie venovať rastu stránky. Dnes sme sa transformovali z osobného blogu na informačný portál, no osobný charakter sme si zachovali.

Dnes sa welcomtobratislava orientuje všeobecne na cudzincov, nie len na turistov. Prečo aj expati? 

Už aj v minulosti sme boli prirodzene prostredníctvom práce pre veľké medzinárodné organizácie zatiahnuté do medzinárodnej komunity. Okrem našich pozícií na plný úväzok sme sa vo voľnom čase angažovali v medzinárodnej komunite Couchsurfing a sprevádzali cudzincov prichádzajúcich do mesta vo voľnom čase, zadarmo - lebo nás bavilo stretávať nových ľudí a spoznávať nové kultúry.

Tiež sme sa stali dobrovoľníčkami pre organizáciu InterNations, kedy sme pre expatov žijúcich v Bratislave organizovali networkingové eventy, kde sa mohli spoznať, socializovať a nadviazať obchodné kontakty. Stále viac sme si začali uvedomovať, že expati to na Slovensku nemajú na ružiach vystlané. V obchode im nikto nerozumie, na úradoch im nikto nerozumie, takmer žiadne informácie nie sú dostupné v anglickom jazyku. Keďže sme život v zahraničí zažili na vlastnej koži, dávalo nám zmysel rozšíriť naše pôsobenie aj o služby a začať písať aj o veciach, ktoré sú praktické pre ľudí, čo tu žijú.

 

Našim obľúbeným projektom je napríklad séria rozhovorov Humans of Bratislava, kde spovedáme zaujímavých ľudí o tom, čo ich priviedlo do Bratislavy, aký je ich životný príbeh, čo tu majú radi a ako vnímajú Slovákov a Slovensko. Je fascinujúce vidieť, na koľko rôznorodých príbehov takto natrafíme a ako mnohí cudzinci vnímajú Bratislavu ako svoje mesto.

Dávame priestor aj Slovákom, z ktorých mnohí nie sú pôvodne z Bratislavy, ale vybudovali si k nej pekný vzťah a chcú dať do povedomia svoje obľúbené bratislavské zákutia. A tým pádom sme zaujímaví aj pre Slovákov, ktorým je prirodzené absorbovať informácie v anglickom jazyku. Mnohé informácie by si museli pracne zbierať z viacerých zdrojov a u nás to majú všetko pokope: gastro tipy, top rebríčky, pamiatky, múzeá, udalosti, tipy pre deti, aktivity, adrenalín, história.

Čím ste si získali čitateľov? 

Asi svojou autenticitou. Nikdy neuverejníme tlačovú správu. Všetky texty si píšeme sami a 80% fotografií na našej stránke sú naše. Každé miesto, o ktorom píšeme, osobne navštívime viackrát a až potom ho odporučíme našim čitateľom.

Nie je to najrýchlejšie riešenie, ale práve toto si na nás naši čitatelia cenia. Veria, že všetko, čo im prezentujeme, je nami odskúšané a že sami by sme sa tam vrátili. Niekedy máme až príliš dlhé články a toľko informácií v rámci jedného príspevku o nejakom konkrétnom mieste s veľkou pravdepodobnosťou nenájdete ani v slovenčine. No keď už zozbierame toľko úprimných dojmov, nedá nám nepodeliť sa o ne :)

instagram

Ako vyzerá váš tím?

Momentálne máme spolu s nami osem členov - šesť Slovákov, jednu Američanku a jednu Rusku. Sedem báb a jeden chalan. Sme veľmi hrdé na náš tím - podarilo sa nám zoskupiť rôzne zaujímavé profily s odlišnými záujmami, rôznymi kultúrnymi pozadiami a rôzne vekové kategórie. Tým vieme pokryť strašne veľa rôznorodých tém. A teší nás, že ľudia sa k nám stále majú chuť pridať - momentálne máme v zácviku ďalšie tri osoby.

 

Čo cudzincov najviac zaujíma?

Sto ľudí, sto chutí. Veľmi obľúbené sú však napríklad naše rebríčky najlepších miest pripravované na rôzne témy. Kam sa oplatí ísť na dobré bryndzové halušky alebo najlepšiu pho polievku. Veľký úspech má aj náš pravidelný výber najzaujímavejších udalostí v Bratislave - organizátori len zriedka prekladajú svoje podujatia do angličtiny, a preto sme jeden z mála zdrojov pre neslovákov o tom, čo sa v meste deje.

Dostávame však aj netradičnejšie otázky, ktoré nedajú našim čitateľom spávať. Napríklad sme raz zisťovali, koľko slonov a žiráf má bratislavská ZOO. V inom prípade nás žiadala zahraničná televízia o sprístupnenie Primaciálneho paláca na súkromné natáčanie. Alebo sme kontaktovali Slovenskú národnú galériu v mene nášho čitateľa, ktorý sa zaujímal o históriu jedného obrazu, na ktorom bol zobrazený jeho predok. Tiež sme čitateľovi z Izraela pomáhali podľa dobovej fotky identifikovať ulicu, kde mal jeho prastarký voľakedy svoj obchod. O takéto kuriozity nie je núdza.

Čo vás na vašom projekte najviac baví?

Náš projekt si vyžaduje veľkú dávku kreativity, dynamiky, flexibility a všestrannosti. Za štyri roky pôsobenia sme sa nikdy nenudili. Ale čo nás napĺňa najviac, sú ďakovné správy, čo dostávame. Nie je nad pocit, keď vidíme, že informácie, ktoré poskytujeme, ľuďom reálne pomáhajú. A to je najviac.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Predvianočný darček pre novorodencov vo zvolenskej pôrodnici
15.11.2018   0
Pôrodnica obdržala moderné detské lôžka v hodnote 3 000 eur.
Dokáže cvičenie vyliečiť neplodnosť?
13.11.2018   0
Čoraz viac párov sa pri liečbe neplodnosti rozhodne zamerať viac na podporu svojho zdravia.
Maximálne a minimálne materské 2019
12.11.2018   0
Priemerná výška dávky materské za posledné roky výrazne narástla. Kým v roku 2015 bola priemerná výška materského 430 eur, v roku 2018 to bolo 639 eur.
babetko
Že zaspí na prechádzke? Sen každej matky.
16.11.2018   3
Som rozhodnutá dať mu čo najmenej podnetov. Lenže to moje decko - čistý enviromentalista. Hau, cica, kopec, jééj. Namiesto toho, aby zaspal!
Naučiť dieťa zaspávať samé?
15.11.2018   3
Čakáme na to dlho – že to naše zlato položíme do postieľky, a ono zavrie oči a bude spať. Len nielen vďaka prieskumu (keby sme ho robiť chceli) by sme zistili, že je málo tých šťastných rodičov, ktorí také dieťa, či nebodaj viac kusov, majú. My ostatní ich zaspávať musíme naučiť.
Ako sa starať o detské vlásky?
14.11.2018   0
Starostlivosť o detské vlasy patrí medzi najväčšie radosti každej mamičky.
detské choroby
Zlomeniny kľúčnej kosti u novorodencov
14.11.2018   0
Aj keď informácia o tom, že vaše práve narodené dieťatko má zlomenú kľúčnu kosť je dosť stresujúca, nech vám je na útechu, že táto zlomenina sa väčšinou hojí dobre aj bez odborných zásahov. Patrí k najčastejším pôrodným zlomeninám vôbec. Týka sa asi 1 % narodených detí. Väčšinou je jednostranná.
Bolesť hlavy. Čo sa vás bude pýtať lekár
13.11.2018   0
Ako zmierniť bolesti hlavy? Kedy navštíviť lekára? Kedy volať záchranku? Na aké otázky sa pripraviť u odborníka?
Horúčka u novorodencov, dojčiat a batoliat
11.11.2018   0
K pediatrovi vezmite dieťatko vždy, keď má teplotu. Hovoríme teraz o deťoch do roka života.
zvery
Probém? Veterinárna diagnostika už aj s CT
15.11.2018   0
Diagnózu lekári určili psom, mačkám, ale aj chameleónovi či potkanovi.
Hierarchia v rodine z pohľadu psa
06.11.2018   2
Deti sú z pohľadu psa ľudské šteniatká a preto majú väčšie privilégia ako dospelí. No napriek tomu sú psovi podriadené a preto ak dávajú psovi náročné povely môžu dostať "príučku".
Problémy staroby dobehnú štvornohého priateľa skôr
29.10.2018   0
Keďže pes či mačka v porovnaní s ich majiteľmi starnú oveľa rýchlejšie, vyžaduje si ich dobrý zdravotný stav väčšiu starostlivosť, ako sa na prvý pohľad môže zdať.