ŽenaVýnimočné ženy

Kto bola Anna zo Zeleného domu a prečo som sa do nej po rokoch opäť zamilovala

 Marcela Beňová   17.01.2019   0

Pamätám si, keď som Annu čítala prvý raz. Objavila som ju v knižnici a okamžite som sa zamilovala.

Bola úžasná. Vždy pohotová, úprimná a zamilovaná do života. Jednoducho spriaznená duša, výraz, ktorý si autorka mohla pokojne dať patentovať.

ann of green gables instagram

 

Až keď som prečítala Annu zo Zeleného domu, pochopila som, že nie som jediný romantický podivín na svete. Vzhľadom na to, že na sa doteraz predalo viac ako 50 miliónov výtlačkov, tipujem, že je nás celkom dosť.

Dnes po takmer dvadsiatich rokoch, odkedy som knižku otvorila, si dovolím povedať, že Anna ma naučila žiť o niečo slobodnejšie, tešiť sa z obyčajných vecí a milovať nazberkané rukávy.

Za všetkým hľadaj (pokrokovú) ženu

Lucy Maud Montgomeryová, ktorá vdýchla život Anne Shirleyovej, sa narodila v roku 1874 na Ostrove Princa Edwarda, odkiaľ pochádza aj jej knižná hrdinka.

Rovnako ako Anna skoro osirela. Montogomeryová prišla o matku, keď mala dva roky, a čoskoro na to ju otec prenechal v opatere starých rodičov na farme, ktorá sa stala predlohou Zeleného domu. 

Montgomeryová tu rozhodne nemala taký idylický život ako Anna. Starí rodičia boli jej jediní spoločníci, inak široko – ďaleko nežili žiadne deti. Rovnako ako Anna si teda vytvorila imaginárnych priateľov, s ktorými sa túlala po okolí. 

Bohatá príroda v okolí jej domova sa stala inšpiráciou pre vznik zákutí, ktoré čitatelia Anny dôverne poznajú – Trblietavé jazierko či Rozkošná alej boli vlastne miesta, kde trávila spisovateľka svoje detstvo.

Už ako malá snívala o tom, že raz bude slávna. V čase dospievania sa jej otec opäť oženil a dcéru si zobral k sebe.

Montgomeryová rýchlo zistila, že s novou macochou si nebude rozumieť a rozhodla sa skúsiť učenie. V skutočnosti ho nemala rada, získala však samostatnosť a začala písať.

 

Narodila sa Anna

Montgomeryová mala v mladosti pomerne dosť vzťahov (rozhodne viac než autorka tohto článku) a nijako ich neskrývala. V čase, keď jej zomrel starý otec a stará mama ochorela, sa rozhodla vrátiť domov a opatrovať ju.

Práve v tomto čase začínal vznikať román Anna zo Zeleného domu, ktorý okorenila autorka vlastnými spomienkami. Takže áno, Anna je sčasti autobiografická.

Predlohou pre väčšinu vedľajších postáv boli skutoční obyvatelia mestečka Cavendish, ktoré v knihe predstavuje vymyslené Avonlea.

Možno vás to prekvapí, ale Montgomeryová nebola ryšavá ani pehavá. Naopak, bola veľmi krásna žena, ktorá hovorila o ženských právach a potrebe mať vlastný život.

Príliš sa nehrnula do vydávania a viac ako po deťoch túžila po úspechu na literárnom trhu. Koľko teda mala z Anninej romantickej povahy, nechám na zamyslení čitateľov. 

ann of green gables instagram

 

V každom prípade zo zasnívanej Anny sa stal okamžite bestseller. Montgomeryová vydala obrovské množstvo románov a poviedok, no dokonca života sa venovala aj ďalšiemu pokračovaniu príbehov o obľúbenej hrdinke, ktoré si poistila aj v závete.

Autorka sa krátko po rozbehu spisovateľskej kariéry predsa len vydala. Nie za prototyp Gilberta Blytha, ale za reverenda Ewana MacDonalda, ktorý nebol intelektuál ani romantik, dokonca nerád čítal.

Napriek tomu spolu prežili dlhé manželstvo a mali tri deti. Montogomeryová ďalej tvorila a začala pracovať na editácii vlastného životopisu. Mnoho z jej života nechala zmiznúť a dnes je presne takou legendou, akú zo seba počas nasledujúcich rokov vytvorila.

Spisovateľka zomrela v roku 1942 a pochovaná je na mieste, kde sa zrodila jej najslávnejšia kniha.

Anna trochu inak

Na knižku, ktorú mám aj vo svojej knižnici, by možno ešte pár rokov padal prach, keby nedávno Netflix a stanica CBC neuviedli najnovšie spracovanie Anny. Dá sa stý raz vyrozprávať príbeh tak, že vám vyrazí dych?

Nová Anna urobila medzi divákmi poriadny vietor. Viac ako romantické dievčatko pripomína dnešnú teenagerku. Kričí, plače, smeje sa a je trochu šiši. Autori sa rozhodli ukázať ju takú, aká podľa knihy bola, avšak bez príkras a sentimentu.

Nová Anna je skôr dráma ako rodinný seriál a uvidíte všeličo - sirotinec, bitku, šikanu aj neprijatie okolím. Tvorcovia sa snažia o nový uhol pohľadu. Ako sa cíti citlivé a romantické dievča, keď sa ocitne vo svete, ktorý má od vysnívaného Avonlea ďaleko?

Presne tak, ako keď dospejeme a začneme sa potýkať s problémami v živote. Pozrieť si nové spracovanie Anny je ako vrátiť sa na chvíľu do podkrovnej izbičky v Zelenom dome.

Byť na chvíľu zase dievčaťom, ktoré behá bosé, číta romány a nosí kvety vo vlasoch. Ktoré je samo sebou a má hlavou v oblakoch, aj keď chodí po tvrdej zemi. A preto som sa do Anny opäť zamilovala.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
3 tipy, ako naučiť dieťa strihať nožnicami
25.02.2021   0
Ak máte doma malé deti, zrejme vám je jasné, že dieťa nevie odstrihnúť kus papiera hneď, ako mu strčíte do ruky sebalepšie nožnice. Zručnosť strihania sa vyvíja v istej postupnosti. Aby ju raz deti ovládli, netreba sa báť nechať ich s nožnicami sa hrať.
Bio matky len zbytočne "príliš riešia". Alebo ?
25.02.2021   0
Sú bio potraviny skutočne len módny trend, výstrelok, úchylka, manier bohatých ľudí ? A máme sa pozerať na výživu detí inak?
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.