ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaVýnimočné ženy

Katarína Veľká, vládkyňa veľkej Rusi

 Michaela Vargová   10.11.2016   0

Pochádzala z maličkého pruského kniežactva a volala sa Sofia Frederika, no do dejín vstúpila ako Katarína Veľká. Vyrastala v protestantskej rodine, no vládla pravoslávnej zemi. Bola ženou, no podmanila si armádu. Nebola potomkom Romanovcov, no stala sa jedným z najväčších panovníkov tejto dynastie.

Reč je o Kataríne II., cárovnej osvietenského Ruska 18. storočia.  

Zdroj: thefamouspeople.com

 

Princezná

Sofia Frederika Augusta Anhaltsko – Zerbstská sa narodila 2. mája 1729 v Štetíne. Toto mesto je dnes súčasťou Poľska, ale kedysi patrilo Prusom. Jej otec mal kniežací titul, ale jeho kniežactvo bolo v porovnaní s inými len malou predzáhradkou. Matku narodenie princeznej sklamalo, očakávala chlapca. No predsa to bola Sofia, ktorá sa neskôr posadila na trón jednej z najmocnejších krajín vtedajšieho sveta.

Cesta do Ruska

V tom období vládli v Rusku Romanovci. Hoci smrťou Petra Veľkého vymrel rod po meči, ešte stále na tróne sedela jeho dcéra Alžbeta. Tá sa však nevydala a nemala žiadnych oficiálnych potomkov. Adoptovala si preto svojho synovca Petra, ktorého chcela urobiť svojim nástupcom. A za manželku mu vybrala jeho sesternicu Sofiu Frederiku.

Zo Sofie Katarína

Pompézna svadba sa konala v auguste v roku 1745 a veseliť sa mal nielen celý Petrohrad, ale celá ríša. Sedemnásťročný Peter mal byť tým vyvoleným pre národ. A šestnásťročná nevesta? Pri svadbe mala za sebou nechať celé svoje dovtedajšie bytie. Sofia konvertovala na pravoslávie a prijala meno Jekaterina Alexejevna. Mala začať nový život v novej krajine, po boku nového muža v novej rodine.

Zdroj: gogmsite.net

 

Život v Rusku  

Paláce Romanovcov sa honosili prepychovou nádherou a luxusom. No ľudia tejto krajiny žili v chudobe. V takej chudobe, akú Katarína v rodnom Prusku niky nevidela. Napriek tomu si Rusko zamilovala, učarovalo jej. Poctivo sa učila ruštinu a chcela tu nájsť svoje šťastie. Ríši však naďalej vládla Alžbeta. Mladá Katarína a jej manžel Peter si každý žili svojim životom.

Nudné manželstvo

Ich manželstvo nebolo šťastné. Peter bol nepríťažlivý s tvárou doďobanou od kiahní. Nevynikal intelektom, jeho infantilné zábavky a hry na vojakov Katarínu nezaujímali. On zas nejavil záujem o svoju manželku a manželstvo ostávalo dlhé roky bezdetné. Peter chodieval na poľovačky a Katarína hľadala naplnenie svojich bezútešných dní.

Obliekanie do zložitých garderób, česanie a pudrovanie jej z každého dňa ukrajovalo hodiny. Rada čítala a mala chuť vzdelávať sa. Podporovala vedu a umenie, známe sú jej veľké zbierky vzácnych historických a umeleckých diel. Známa sa však stala aj svojou zbierkou milencov. Boli medzi nimi jej radcovia, dôstojníci, šľachtici, favoriti príležitostní aj dlhodobí. Nebolo ich málo, dokopy vraj 21. No ako sama tvrdila, stále ich mala menej, ako mali jej mužskí kolegovia na európskych dvoroch svojich metries.

Zdroj: ryanphunter.files.wordpress.com

 

Matka následníka trónu

Bezdetné manželstvo vzbudzovalo posmech a intrigy celého cárskeho dvora. Nespokojná bola aj samotná cárovná Alžbeta, ktorá potrebovala mať istotu, že sa Peter a Katarína postarajú o následníka trónu. Po ôsmych rokoch od svadby Katarína predsa len porodila syna Pavla a neskôr aj dcérku, ktorá však zakrátko zomrela. Dedič bol teda zabezpečený. No malého Pavla hneď po narodení matke vzali, aby ho vychovávala samotná cárovná Alžbeta.

Nový cár?

Alžbeta na Vianoce roku 1761 zomrela. Katarína bola vtedy na ruskom dvore už 18 rokov, ale manžel Peter, ktorý sa mal po svojej tete stať novým cárom Ruska, sa jej vyhrážal prepustením. Prekážala jeho politickým plánom aj jeho osobným záujmom. Aj on mal svoju milenku a Katarína svoju úlohu porodením syna už splnila. No Katarína sa ukázala ako mocnejšia, cieľavedomejšia a prefíkanejšia.

Nie, cárovná Katarína!

Peter totiž hneď na začiatku svojej vlády zmenil politické smerovanie svojej krajiny a priklonil sa k Prusom, čo vyvolalo vlnu nevôle v Rusku. Navyše si znepriatelil armádu aj cirkev. Katarína situáciu využila a spolu s vplyvnými dôstojníkmi zosnovala proti Petrovi sprisahanie. Peter bol neistý a slabý. Naopak, sebavedomá Katarína si verila, že dokáže vládnuť veľkému Rusku. V júni 1762 bol Peter zvrhnutý a krátko na to vo väzení zomrel. Oficiálne na koliku, ale údajne šlo o vraždu. Katarína bola prehlásená za novú cárovnú a v septembri bola korunovaná v Uspenskom chráme moskovského Kremľa ako Katarína II.

Zdroj: wikiwand.com

 

Pokroková

Obdobie panovania Kataríny II. znamenalo pre Rusko zlatý vek. Vojenské úspechy značne rozšírili jeho územie až po Čierne more a do Poľska. Princípy jej vlády odzrkadľovali panovníčkinu absolutistickú moc a zároveň jej osvietenecké myslenie. Krajine priniesla právo, zakázala mučenie, presadila rovnosť pred zákonom a snažila sa o zrušenie nevoľníctva.

Kataríne záležalo na pozdvihnutí životnej úrovne a medzi ľuďmi chcela šíriť vzdelanie. V roku 1764 založila školu pre dievčatá. Bola to v Rusku vôbec prvá vzdelávacia inštitúcia pre mladé ženy. Jej poslaním mala byť výchova vzdelaných žien a matiek užitočných pre spoločnosť.

Očkovanie proti kiahňam

Kiahňam, na ktoré vtedy umierali ľudia v celej Európe, sa nevyhli ani na cárskom dvore. Katarína sa dozvedela, že v Anglicku začali lekári pokusne očkovať ľudí proti tejto chorobe. Hnis z vyrážok kiahní, ktorými boli chorí postihnutí, vtierali do naškrabnutej kože zdravých. Prepuknutie slabšej infekcie malo zabezpečiť imunitu proti vzniku ťažkého ochorenia. Táto, v Európe nová metóda bola riskantná, názory na ňu rozdeľovali aj samotných vzdelancov. Katarína sa však rozhodla zariskovať. Na dvor pozvala anglického lekára a dala zaočkovať seba aj syna Pavla. Všetko prebehlo úspešne a obaja sa chorobe vyhli. Očkovanie sa tak šírilo ďalej.

Zdroj: wikiwand.com

 

Do neskorej staroby

Katarína bola skutočne Veľkou vládkyňou Ruska, vzbudzovala rešpekt aj dôveru. Milovala spoločnosť a mužov. Kochala sa svojou zbierkou umenia. Vynakladala veľké peniaze na honosné prestavby palácov a skrášľovanie ich záhrad. Bola pracovitá, usilovne pracovala až do svojej staroby. Stala sa babičkou, od syna Pavla mala 10 vnúčat. No o budúcnosť monarchie mala obavy, pretože syn Pavol nezdedil jej zmýšľanie. Katarína zomrela 17. novembra 1796 vo veku 67 rokov. Po smrti cárovnej upravil jej nástupca syn Pavol zákon tak, aby na ruský trón už nikdy nemohla zasadnúť žiadna žena. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 16 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
Kurz nemčiny?
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod podľa Leboyera
23.02.2018   0
Pôrodník, ktorý ako prví obrátil svoju pozornosť k právam narodeného dieťaťa a kládol si otázku, či sa musí dieťa rodiť s maskou hrôzy, bolesti a strachu ...
Do pôrodnice to ledva stihla, porodila na chodbe
22.02.2018   1
Z pôrodnice ju poslali domov, kde jej nečakane odtiekla plodová voda. Jes si bola istá, že bude musieť porodiť dieťa doma.
Cisársky rez: hrozba či trend?
20.02.2018   11
Každá budúca mamička sa raz dostane k téme cisársky rez. Ja som v Anglicku toto slovo počula najčastejšie v spojení: „too posh to push“ vo voľnom preklade „príliš snobská, aby potlačila.“ :)
babetko
Vyhrajte ryby na váš veľkonočný stôl
24.02.2018   0
Hráme o 3 balíky mrazených rýb najvyššej kvality od Radomy v hodnote 30 eur, ktoré vám privezú zamrznuté rovno domov.
Sú prežraté deti šťastné?
23.02.2018   0
Napríklad tie dve dievčatá. Letícia a Patrícia. Majú päť, sedem rokov a sú chorobne tučné. Je to problém, zďaleka nie estetický. Zapríčinila to ich mama.
Hra dieťaťa do jedného roka a vhodné hračky
23.02.2018   0
Hra u dojčaťa trvá len pár minút. Aké sú vhodné hry a hračky na začiatku obdobia - okrem kolotoča a hrkálky? O aké hračky rozšíriť repertoár do pol roka, o ktoré po pol roku? Akú úlohu medzi hračkami zastáva tzv. miláčik/maznáčik?
detské choroby
Meningitída
24.02.2018   0
Meningitídu môže spôsobiť veľa baktérií i vírusov, ktoré bežne sprevádzajú iné, nezávažné ochorenia. Ako sa prejavuje u malých detí a aké sú jej riziká?
Sú antibiotiká nutné? Ako sa rozumne rozhodnúť?
19.02.2018   0
Zbytočné užívanie antibiotík môže spôsobiť rad zdravotných problémov. Rozlíšiť, či naše ochorenie vyžaduje antibiotiká alebo nie, pomáha samodiagnostická metóda – domáci CRP test.
Ako a z čoho sa dá variť pre celiatikov
16.02.2018   5
Dnes vám ponúkame skúseností mamín celiatikov a aj tých už dospelých, ako sa so svojou diétou popasovali, aké majú obľúbené tipy potravín – prosto nejaké základné know – how.
zvery
Skalár
24.02.2018   0
Skalár je ryba, ktorá má majestátnosť Cichlidy, ale zároveň aj nenáročnosť pávieho očka. Postačí iba dodržiavať isté pravidlá a neprekračovať hranice.
Neonky v akváriu
16.02.2018   1
Cheirodon axelrodi. Je to fenomén, ktorý sa preslávil na celom svete. Už niekoľko rokov je to najpredávanejší druh ryby na svete.
Prečo akvárium
15.02.2018   4
Sledovanie „zmenšeniny pokojného vodného sveta“ nám znižuje obavy, napätie a podporuje chápanie vecí v živote tak ako sú. Rôzne štúdie ukázali, že akvárium znižuje náš stres, následne krvný tlak a celkovo nás upokojuje.