ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaSvadba

Svadobná abeceda

 Ingrid Littmannová   20.01.2012   0

„Odrapotať“ abecedu dokáže snáď každý prvák. No nie je abeceda ako abeceda! My sme totiž pre vás pripravili špeciálnu abecedu, a to svadobnú . A tú si zopakovať, hoci i niekoľkokrát a v dostatočnom predstihu pred vypuknutím vášho „Veľkého dňa“, určite nezaškodí. Veď predsa chcete, aby dopadlo na výbornú úplne všetko, od A až po Z.

Nuž teda, poďme na to!

A – Agentúra

V súčasnosti existuje dostatok svadobných agentúr, ktoré sa profesionálne postarajú o organizáciu vašej svadby a všetkého, čo s ňou súvisí. V štandardnej ponuke sú spravidla komplexné služby, pričom závisí od klienta, či agentúre zverí organizáciu celej svadby alebo využije len niektoré, čiastkové služby. Samozrejme, že spolupráca s agentúrou nie je povinnosťou nijakých snúbencov.

Ak ste organizačný typ a všetko si trúfate zvládnuť svojpomocne, agentúru možno naozaj potrebovať nebudete. Ak sa však chcete vyhnúť zbytočným stresom a starostiam, a navyše vám dobre padnú rady od skúsených odborníkov, o využití služieb niektorej zo svadobných agentúr aspoň pouvažujte!

B – Blahoželania

Je prirodzené, že rodinní príslušníci, priatelia a známi vám budú chcieť k vášmu významnému životnému kroku poblahoželať. Tí, ktorí sa svadobnej hostiny nezúčastnia, blahoželajú obvykle len písomne alebo ústne. No svadobní hostia už tradične k verbálnemu blahoželaniu prikladajú aj dary. Často krát si darcovia lámu hlavy nad tým, čím by novomanželov najviac potešili a naopak, novomanželom sa stáva, že dostanú niekoľko rovnakých, prípadne pre nich nepotrebných darov. Možno tomu predísť veľmi jednoducho.

Stačí, ak si vopred spíšete a zverejníte zoznam tipov na vhodné dary. Nemusíte sa obávať, že je to netaktné, či urážlivé. Verte, že svadobní hostia takýto pragmatický krok, ktorým ich odbremeníte od háklivej úlohy, len ocenia.

C – Cestovná kancelária

Väčšina novomanželov túži vyraziť na svadobnú cestu. Je to ideálna príležitosť oddýchnuť si od predsvadobného alebo posvadobného zhonu a naplno vychutnať prvé okamihy spoločného života. Vytipujte si destinácie, kde by ste chceli „medový týždeň“ (alebo týždne?) stráviť, prípadne sa poraďte priamo v cestovnej kancelárii. Niektoré cestovné kancelárie majú dokonca svadobné cesty ako špeciálne ponuky za zvýhodnené ceny. Pobyt, pre ktorý sa napokon rozhodnete, si včas zarezervujte; všetko ostatné by už mala vybaviť cestovná kancelária. Na vás zostane len zbaliť si kufre a nezmeškať lietadlo...

D – Doprava

Na miesto obradu a neskôr i svadobnej hostiny sa musíte dopraviť a taktiež musíte zabezpečiť dopravu pre vašich svadobných hostí. Pokiaľ sa obrad nekoná na nejakom skutočne netradičnom mieste, pre svadobných hostí stačí obvykle zabezpečiť dopravu až z miesta obradu na miesto svadobnej hostiny. V závislosti od počtu hostí môžete voliť medzi objednaním autobusu, mikrobusu, prípadne taxíkov.

Ale vy, ako snúbenci, potrebujete mať zabezpečenú dopravu už aj na miesto obradu. Je len na vás, či si vyberiete klasickú limuzínu alebo nejaký netradičnejší dopravný prostriedok (napríklad koč ťahaný koňmi, mestský vláčik, a podobne).

E – Erotika

Raz darmo, k svadbe, a najmä k svadobnej noci erotika patrí. Vopred sa „vyzbrojte“ prostriedkami, pomocou ktorých, len čo zostanete s partnerom samy, vykúzlite tú pravú erotickú atmosféru. Okrem dráždivej spodnej bielizne, či vzrušujúcej nočnej košieľky, to môže byť aj túžbu prebúdzajúca voňavka, aromolampa so špeciálnym olejom, vonné sviečky, DVD plné „slaďákov“. Fantázii, a najmä tej erotickej, sa medze naozaj nekladú...

F – Fotograf

Svadobné fotografie, video, či DVD sa môžu stať prostriedkom, ktorý vám tento výnimočný deň kedykoľvek oživí a vďaka ktorému si zaspomínate na jeho jednotlivé okamihy. Fotografovanie, respektíve vyhotovovanie iného druhu záznamu z vášho svadobného dňa môžete zveriť niekomu zo svadobných hostí alebo môžete uprednostniť prácu profesionála.

Odporúčame však rozhodnúť sa pre profesionálneho fotografa alebo kameramana, ktorý vám bude k dispozícii počas celého dňa. Kým si ho záväzne objednáte, prezrite si ukážky jeho práce, aby ste sa ubezpečili, že vám jeho štýl práce vyhovuje.

G – Garderóba

K svadobnej „garderóbe“ patria okrem šiat nevesty a obleku ženícha aj topánky, spodná bielizeň a doplnky (napríklad šperky, kabelka, pelerína, a podobne). Nevesta má možnosť požičať si svadobné šaty v niektorom zo svadobných salónov, nechať si ich ušiť, prípadne si vybrať konfekčný model. Strih, štýl, dĺžka i farba šiat závisia od vkusu nevesty, pričom by však mala prihliadať i k typu svojej postavy a k celkovému štýlu svadby.

Svadobné šaty si však treba rozhodne zaobstarať s dostatočným predstihom a následne k nim vybrať vhodné doplnky. Pôsobí dobre, ak sú šaty nevesty štýlovo a farebne zladené s odevom ženícha, respektíve s jeho časťou (napríklad s kravatou, košeľou, a podobne).

H – Hudba

Zábavu, ktorá by sa mala rozprúdiť na svadobnej hostine, si možno bez hudby predstaviť len ťažko. Na výber máte živú kapelu alebo DJ-a, ktorý býva zároveň aj dobrým moderátorom a zabávačom. Okrem hudby si môžete zabezpečiť aj iný program (napr. tanečné čísla, kúzelníka, ohňovú show, a podobne). Zábavu osviežia aj rôzne svadobné hry (napr. metlový tanec, balónikový tanec, hľadanie nevesty, hľadanie ženícha, svadobný milionár, a podobne). Nezaškodí, ak si vopred vypracujete „scenár“ zábavy, prípadne ak jeho vypracovaním niekoho poveríte.

CH – Chomút

Svadobné tradície a zvyky bývajú vo väčšej či menšej miere súčasťou takmer každej svadobnej hostiny. Medzi tie najčastejšie a najznámejšie patrí napríklad navliekanie chomúta ženíchovi, rozbíjanie taniera, sľub svokier, manželský rozsudok, krájanie svadobnej torty, hádzanie kytice, sťahovanie podväzku, únos nevesty, či jej začepčenie. Premyslite si, ktoré zo svadobných tradícií chcete dodržať, pripravte si potrebné rekvizity a realizáciou poverte niekoho skúseného, napríklad starejšieho.

I – Idea

Pokiaľ patríte k tým, ktorí uprednostňujú originalitu pred konvenciou, dajte vašej svadbe nejakú ideu a zorganizujte si tzv. tematickú svadbu. Témy svadieb sú naozaj rôznorodé – napríklad ročné obdobia, rôzne sviatky, história,.... Scenár tematickej svadby vám na želanie pripravia aj v agentúre. S témou je potom samozrejme úzko spätá aj voľba miesta svadobnej hostiny (napr. romantická zámocká sála, malebná príroda, atď.).

J – Jedlo

Výber počtu chodov, samotných pokrmov i spôsobu ich podávania závisí výlučne od vašich predstáv. Objednať si môžete napríklad aj malé občerstvenie pred obradom, niekoľkochodové a klasicky servírované svadobné menu, pestré bufetové stoly plné vyberaných teplých a studených lahôdok, špeciálne polnočné pohostenie. Pri zostavovaní menu vám určite ochotne poradia aj v konkrétnej reštaurácii, respektíve svadobnej agentúre.

Pokiaľ sa neoslavuje v reštaurácií alebo hoteli, odporúčame cateringový servis. Ten zabezpečí kompletné jedlá, všetky doplnky ako riady, poháre, príbory a poskytne aj personál na obsluhu hostí.

K – Kvety

Svadobná kytica by mala dotvárať celkový vzhľad nevesty a mala by ladiť so štýlom svadby, ako aj so strihom svadobných šiat a postavou nevesty. Okrem svadobnej kytice budete ale potrebovať aj ďalšie kvety. Jeden kvet (spravidla rovnakého druhu, z akého je nevestina kytica) by mal zdobiť ženíchovo sako, kytičky podobné svadobnej kytici (len menšie) by mali mať aj družičky, svadobné mamy a svedkovia. Kvetinové aranžmány skrášlia svadobné dopravné prostriedky, pozdvihnú miesto obradu a zatraktívnia svadobnú tabuľu i priestor konania hostiny.

L – Líčenie

Každá nevesta túži byť vo svadobný deň čo najkrajšia. Starostlivosť o svoju vizáž by preto mala pri tejto výnimočnej príležitosti zveriť do rúk odborníkov. Aby všetko prebehlo hladko, nemala by sa zabudnúť na jednotlivé skrášľovacie procedúry včas objednať. Je vhodné nechať si urobiť pedikúru i manikúru, nuž a samozrejme slávnostné líčenie a účes. Účes a make- up sa zvykne v istom časovom predstihu vyskúšať na „nečisto“, aby si vo svadobný deň boli kaderníčka i vizážistka isté, že navrhnutý účes a spôsob líčenia neveste naozaj pristanú. Minimálne návštevu holiča, prípadne i manikúru by mal absolvovať ,aj ženích.

M – Miesto obradu

V súčasnosti sa ponúka veľa možností na výber miesta obradu. Obradné miesto by však malo zapadať do celkového štýlu svadby. Dôležité je samozrejme tiež to, či si želáte obrad cirkevný alebo civilný. V každom prípade však nie je vylúčený obrad pod šírym nebom, v zámockej kaplnke, alebo tradične – v kostole, či v sobášnej sieni mestského alebo obecného úradu. Keď si budete rezervovať termín obradu, nezabudnite sa informovať o všetkých dokladoch, ktoré budete musieť pred obradom predložiť (napríklad pri cirkevných obradoch bývajú vyžadované aj krstné listy, doklad o birmovke, či konfirmácii, atď.).

N – Nápoje

Na svadobnej hostine sa samozrejme podávajú aj nápoje, počnúc prípitkom až po rozličné alkoholické a nealkoholické nápoje, ktoré by mali mať hostia k dispozícii. Je dobré vopred sa dohodnúť s prevádzkovateľom zariadenia, kde sa bude hostina konať, či je možné priniesť si aj vlastné alkoholické nápoje, a ak áno, v akom množstve. V súvislosti s nápojmi spomenieme ešte poháre na prípitok. Je totiž zvykom, že poháre, z ktorých si pripijete prvýkrát ako manželia, sú upravené špeciálne na túto príležitosť, napríklad pieskovaním, respektíve gravírovaním vašich mien a dátumu svadby.

O – Oznámenia

Rozhodnutie o uzavretí manželstva oznamujete vašim príbuzným a známym prostredníctvom svadobných oznámení. Pre pozvaných hostí priložíte k svadobnému oznámeniu aj pozvánku k svadobnému stolu. Štýl a typ svadobného oznámenia by mal ladiť s celkovým charakterom svadby. Vybrať si môžete oznámenia jednoduché aj luxusné, klasické i netradičné. Svadobné oznámenia sa zvyknú posielať šesť až osem týždňov pred plánovaným svadobným dňom.

P – Prstene

Obrúčky predstavujú symbol manželského sľubu vzájomnej oddanosti a vernosti. Ich výberu venujte dostatok času i pozornosti. Obe obrúčky bývajú spravidla rovnaké, alebo aspoň veľmi podobné. Vyrobené sú obvykle zo zlata alebo platiny a na ich vnútornú stranu si môžete dať vygravírovať dátum svadby, prípadne i vaše mená. Ak si nevyberiete z obrúčok vystavených v klenotníctve, obrúčky si môžete nechať vyrobiť podľa katalógu alebo vlastného návrhu.

R – Rozpočet

Svadba, najmä ak na ňu pozývate viacej hostí, nebýva lacnou záležitosťou. Urobiť si vopred rozpočet je preto veľmi potrebné, ba až nevyhnutné. Spíšte si všetko, čo bude treba uhradiť. Ak ste si na svadbu našetrili sami, prípadne ste si vzali na niektoré väčšie položky úver, problém je vyriešený. Ak však svadbu financujú vaši rodičia, mali by ste mať vo výdavkoch obzvlášť jasno, aby neskôr nemohol nikto nikomu nič vyčítať; rodičia nevesty a ženícha sa musia vzájomne dohodnúť, ktorý z nich čo a v akej výške uhradí.

S – Svedkovia

Nezabudnite si včas vytipovať svedkov a požiadať ich (najlepšie pri osobnej návšteve), či sú ochotní túto úlohu prijať. Ak budete mať cirkevný obrad, zistite si tiež, aké doklady vyžaduje konkrétna cirkev od svedkov a svedkov požiadajte, aby si ich pripravili. Nuž a samozrejme im pre istotu pripomeňte, aby si nezabudli vziať platný občiansky preukaz...

T – Torta

Svadobná torta je jedným z typických symbolov svadobnej hostiny. Veľkosť svadobnej torty by mala zodpovedať počtu hostí na svadobnej hostine, pretože podľa tradície by si z nej mal každý hosť vziať aspoň malý kúsok. Svadobná torta môže byť samozrejme aj viacposchodová a zdobená rôznymi cukrárskymi kreáciami. Okrem torty ale nesmú chýbať ani rôzne svadobné koláčiky, zákusky a tortičky. Pri objednávaná ich počtu pamätajte i nato, že by z nich po skončení hostiny malo zvýšiť na výslužku pre každého hosťa.

U – Ubytovanie

Ak sa svadba koná mimo mesta či obce vášho bydliska a teda i miesta, odkiaľ príde väčšina hostí, treba im zabezpečiť ubytovanie. Ak je to možné, tak priamo v zariadení, kde sa svadobná hostina koná; ak zariadenie ubytovacími kapacitami nedisponuje, tak aspoň v jeho blízkosti.

Ubytovanie musíte zariadiť aj vtedy, ak sa svadba koná v mieste vášho bydliska, ale len pre hostí, ktorí pricestujú zo vzdialenejších lokalít. Nuž a ak chcete stráviť svadobnú noc v luxusnom prostredí, rezervujte si ubytovanie i pre seba – najlepšie v špeciálnom svadobnom apartmáne.

V – Výzdoba

Aj tá najbežnejšia miestnosť vyzerá úplne inak a okamžite získa punc neobvyklosti a slávnostnosti, ak sa jej výzdoby ujmú profesionálni aranžéri. Slávnostne prestretá tabuľa, vyzdobené steny, návleky na stoličky, mašle, lupienky, a mnohé iné dekoračné svadobné drobnôstky vnesú na vašu svadobnú hostinu nádych luxusu a elegancie. Výzdobu však treba samozrejme prispôsobiť zvolenému štýlu svadby.

Z – Zasadací poriadok

Pri tvorbe zasadacieho poriadku by ste mali dodržať isté pravidlá: v prostriedku stola by ste mali sedieť vy, mladomanželia. Vedľa nevesty spravidla sedí otec ženícha, vedľa neho matka ženícha. Pri ženíchovi by mala sedieť zasa matka nevesty a vedľa nej otec nevesty. Vpravo vedľa ženíchovej matky sedia svedkovia, prípadne môžu s partnermi sedieť aj naproti.

Čestné miesta vo vašej blízkosti a v blízkosti vašich rodičov patria aj starým rodičom, súrodencom a ostatným blízkym príbuzným. Je dôležité, aby ste každé miesto označili menovkou a zároveň niekoho poverili, aby hostí usádzal. 

Ingrid Littmannová, http://www.weddhouse.eu/

foto: isifa.com

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.3 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod v Krompachoch bol neuveriteľný zážitok
21.03.2019   0
Prvotný šok pre mňa bol, keď sa ma nesmierne milá sestra spýtala, či už mám pripravený pôrodný plán, aby si ho so mnou primárka mohla prejsť, keď prídem na návštevu do pôrodnice. Všetci vieme, že na Slovensku sú pôrodné plány vnímané ako spísané výmysly premotivovaných biomatiek, ktoré sa silou – mocou snažia kafrať skúseným pôrodníkom do roboty. S malou dušičkou sme si pred pôrodom urobili rodinný výlet do Krompách. Vyhľadali sme ordináciu pani primárky, sadli sme si spolu k stolu a prechádzali moje papiere.
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
babetko
Pohodový ocko verzus ukričaná a nervózna mama
25.03.2019   0
Sťažovala sa mi kamoška. Vraj jej muž odmieta prebaľovať, kúpať a krémikovať zaparený zadok. Keď má synovi uvariť tekvicový prívarok, dá mu miesto neho Pribináčik. Odmieta ho šatkovať, vraj je to trápne. A keďže kočík kamoška z presvedčenia nekúpila, každodenné prechádzky ostali na ňu. U nás doma je to podobné. Muž sa síce varenia a plienok nezľakol, ale...
Troska v ogrcanom pyžame, ktorá si nestihla ráno umyť zuby. Vitajte na materskej
22.03.2019   0
Narodí sa vám dieťa a príde moment, keď si namiesto reklamy na materstvo budete pripadať ako troska v ogrckanom pyžame. Zavretá medzi štyrmi stenami. Len vy a dieťa.
Výrazy, ktoré by mali poznať najmenšie deti a uľahčia nám každodenný život
21.03.2019   0
Keď rozprávame s dieťaťom, pomenúvame veci a deje okolo neho, na základe ktorých si vytvára isté schémy, ako funguje svet.
detské choroby
Tuberkulóza
22.03.2019   1
Tuberkulóza, jej príznaky, prevencia, liečba.
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
zvery
Žiť zdravšie? Pomôže vám šteniatko alebo mačiatko!
19.03.2019   0
Zvierací člen rodiny sa za starostlivosť môže odmeniť aj pevným zdravím, dobrou náladou či lepším zamestnaním. Že v tom všetkom nemôže mať labky? Štúdie amerických, austrálskych a britských vedcov tvrdia, že áno.
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.