ŽenaSvadba

Svadba na úrade. Čosi málo o papierovačkách

 Kristína Kováčiková   01.09.2013   1

Alfou a omegou civilného sobáša je matrika. Príslušná je vždy tá matrika, kde máte trvalý pobyt. Ak má každý zo snúbencov iný trvalý pobyt, závisí od vás, ktorú z dvoch príslušných matrík si vyberiete.

iStock

 

Manželstvo nevznikne, ak vyhlásenie o uzavretí manželstva bolo urobené pred nepríslušným matričným úradom alebo pred nepríslušným starostom alebo primátorom, alebo poslancom obecného zastupiteľstva alebo mestského zastupiteľstva.

Zákon o rodine pripúšťa iba dve výnimky, kedy možno uzavrieť manželstvo aj pred iným matričným úradom ako tým, kde má jeden zo snúbencov trvalý pobyt. A to:

 • na základe tzv. delegácie sobáša: príslušná matrika (podľa trvalého pobytu jedného zo snúbencov) môže povoliť uzavretie manželstva pred iným matričným úradom alebo na ktoromkoľvek inom vhodnom mieste.
 • bez povolenia príslušnej matriky možno uzavrieť manželstvo pred ktorýmkoľvek matričným úradom a na ktoromkoľvek mieste, ak je život jedného zo snúbencov priamo ohrozený.

Na matrike sa dohodne sobáš

Na matričný úrad prinesiete potrebné doklady, podpíšete žiadosť o uzavretie manželstva, dohodnete sa tiež, kde a kedy sa bude konať váš sobáš.

Ktoré doklady predložiť na matrike?

 • rodný list
 • občiansky preukaz (nahrádza doklad o štátnom občianstve, potvrdenie o pobyte, doklad o rodnom čísle)

Kto chce uzavrieť druhé a ďalšie manželstvo, je povinný preukázať, že jeho skoršie manželstvo zaniklo alebo že súd rozhodol o tom, že manželstvo je neplatné. Ak tento sobáš nie je váš premiérový, predložíte aj

 • úmrtný list zomretého manžela, prípadne aj sobášny list zaniknutého manželstva (vdova/vdovec)
 • právoplatný rozsudok o rozvode manželstva (rozvedená/rozvedený)
 • právoplatný rozsudok o vyhlásení manželstva za neplatné (ak bolo vyhlásené za neplatné)

Na matrike budú chcieť právoplatný rozsudok o povolení uzavrieť manželstvo, ak chce uzavrieť manželstvo neplnoletá osoba staršia ako 16 rokov alebo osoba, ktorej spôsobilosť na právne úkony je obmedzená.

Poznámka: právoplatný znamená, že rozsudok je opatrený pečiatkou právoplatnosti zo súdu. Ak vám bol doručený rozsudok zo súdu, treba znova zájsť na súd, nech vám dajú naň pečiatku, že už je právoplatný (že už sa voči nemu nedá odvolať).

Cudzinci, ktorí chcú uzavrieť manželstvo na Slovensku

Ak snúbenec nie je občan SR, je povinný predložiť matrike nasledovné doklady:

 • rodný list,
 • doklad o spôsobilosti na uzavretie manželstva,
 • doklad o štátnom občianstve,
 • doklad o pobyte,
 • potvrdenie o osobnom stave,
 • úmrtný list zomretého manžela, prípadne aj sobášny list zaniknutého manželstva, ak ide o ovdoveného cudzinca,
 • právoplatný rozsudok o rozvode manželstva, ide o rozvedeného cudzinca, doklad, ktorým možno preukázať totožnosť.

S výnimkou rodného listu, všetky spomenuté doklady nesmú byť staršie ako 6 mesiacov. Je potrebné preložiť ich súdnym tlmočníkom do slovenského jazyka (okrem dokladov v českom jazyku).

Osvedčenie o právnej spôsobilosti na uzavretie manželstva musí mať príslušné overenia. Cudzinec je povinný predložiť doklady matričnému úradu najmenej 14 dní pred uzavretím manželstva.

Žiadosť o uzavretie manželstva

Ak sú vaše doklady v súlade s kostolným poriadkom, obaja, v odôvodnených prípadoch iba jeden z vás, vyplníte predpísané tlačivo (žiadosť o uzavretie sobáša). V tomto momente si na matrike dohodnete, kedy a kde sa bude konať váš sobáš.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 11 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Martin Kovarik napísané 02.03.2018 15:37

Dobrý deň, chcel by som sa Vás opýtať, ako je to s podaním žiadosti o manželstvo na diaľku? Je to možne? Ja pracujem vo Švajčiarsku a snúbenka je doma na Slovensku. Mne sa ale žiaľ nedá odcestovať pred koncom pracovnej zmluvy na Slovensko, aby sme mohli ísť podať žiadosť spolu.

Keď sa ale vrátim na SR v máji, bude to iba na 10 dní, a potom sa musím vrátiť so Švajčiarska. Za tých 10 dní sa chceme zobrať,lenže žiadosť o manželstvo sa musí podať min. 7 dní pred sobášom, čo teda nestihnem. A milá pani na úrade odkiaľ je priateľka povedala, že pri podaní žiadosti musia byť obaja osobne prítomní... Inak sa to vraj nedá. Ale mne sa nechce veriť že v dnešnej dobe neexistuje spôsob,ako sa to dá vyriešiť... Ďakujem

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Nielen antikoncepcia. Ako fungujú metódy prirodzeného plánovania?
23.07.2019   0
Billingsova metóda patrí medzi tie najznámejšie. Je zameraná nielen na páry, ktoré sa chcú tehotenstvu vyhnúť, ale aj na tie, ktoré sa o dieťa pokúšajú. Ženy majú za úlohu sledovať predovšetkým svoj ovulačný cyklus. Billingsova metóda pomáha rozoznávať hlien, a tak určiť plodné a neplodné obdobie.
Na Slovensku nemáme ani jednu Baby friendly pôrodnicu
22.07.2019   0
Ministerstvo zdravotníctva chce certifikáty obnoviť do konca roka 2019, a to v súlade s dokumentom WHO pre BFHI.
Rebríček 2019: Mamy oznámkovali najlepšie pôrodnice
20.07.2019   0
Na portáli www.sprievodca-porodnicami.sk hodnotilo slovenské pôrodnice od vlaňajšieho augusta do konca mája tohto roku 2 839 matiek.
babetko
Čo o deťoch prezrádza spôsob hry?
22.07.2019   0
Hra tvorí najvýznamnejšiu súčasť rozvoja dieťaťa. Umožňuje mu učiť sa, skúšať, objavovať, ale aj oddychovať či opakovať. Dieťa, ktoré sa môže dosýta a nerušene hrať, nechýbajú mu podnety a najmä v prvých rokoch nápomocná ruka rodiča, je šťastné dieťa. Práve prostredníctvom hry sa najrýchlejšie prejaví potenciál, vlohy a záujmy, ktoré môžete v rannom veku podchytiť a objaviť budúce povolenie alebo milovaný koníček.
Bonding náš každodenný
17.07.2019   0
Ako vyzerá podpora bondingu v našich pôrodniciach? Prečo sú medzi jednotlivými nemocnicami rozdiely v jeho podpore? Dá sa dieťatko priložiť mamičke hneď po narodení aj v prípade cisárskeho rezu?
Čo potrebujeme, aby sme zdolali koliku?
16.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   8
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.