ŽenaSvadba

Svadba na úrade. Čosi málo o papierovačkách

 Kristína Kováčiková   01.09.2013   1

Alfou a omegou civilného sobáša je matrika. Príslušná je vždy tá matrika, kde máte trvalý pobyt. Ak má každý zo snúbencov iný trvalý pobyt, závisí od vás, ktorú z dvoch príslušných matrík si vyberiete.

iStock

 

Manželstvo nevznikne, ak vyhlásenie o uzavretí manželstva bolo urobené pred nepríslušným matričným úradom alebo pred nepríslušným starostom alebo primátorom, alebo poslancom obecného zastupiteľstva alebo mestského zastupiteľstva.

Zákon o rodine pripúšťa iba dve výnimky, kedy možno uzavrieť manželstvo aj pred iným matričným úradom ako tým, kde má jeden zo snúbencov trvalý pobyt. A to:

 • na základe tzv. delegácie sobáša: príslušná matrika (podľa trvalého pobytu jedného zo snúbencov) môže povoliť uzavretie manželstva pred iným matričným úradom alebo na ktoromkoľvek inom vhodnom mieste.
 • bez povolenia príslušnej matriky možno uzavrieť manželstvo pred ktorýmkoľvek matričným úradom a na ktoromkoľvek mieste, ak je život jedného zo snúbencov priamo ohrozený.

Na matrike sa dohodne sobáš

Na matričný úrad prinesiete potrebné doklady, podpíšete žiadosť o uzavretie manželstva, dohodnete sa tiež, kde a kedy sa bude konať váš sobáš.

Ktoré doklady predložiť na matrike?

 • rodný list
 • občiansky preukaz (nahrádza doklad o štátnom občianstve, potvrdenie o pobyte, doklad o rodnom čísle)

Kto chce uzavrieť druhé a ďalšie manželstvo, je povinný preukázať, že jeho skoršie manželstvo zaniklo alebo že súd rozhodol o tom, že manželstvo je neplatné. Ak tento sobáš nie je váš premiérový, predložíte aj

 • úmrtný list zomretého manžela, prípadne aj sobášny list zaniknutého manželstva (vdova/vdovec)
 • právoplatný rozsudok o rozvode manželstva (rozvedená/rozvedený)
 • právoplatný rozsudok o vyhlásení manželstva za neplatné (ak bolo vyhlásené za neplatné)

Na matrike budú chcieť právoplatný rozsudok o povolení uzavrieť manželstvo, ak chce uzavrieť manželstvo neplnoletá osoba staršia ako 16 rokov alebo osoba, ktorej spôsobilosť na právne úkony je obmedzená.

Poznámka: právoplatný znamená, že rozsudok je opatrený pečiatkou právoplatnosti zo súdu. Ak vám bol doručený rozsudok zo súdu, treba znova zájsť na súd, nech vám dajú naň pečiatku, že už je právoplatný (že už sa voči nemu nedá odvolať).

Cudzinci, ktorí chcú uzavrieť manželstvo na Slovensku

Ak snúbenec nie je občan SR, je povinný predložiť matrike nasledovné doklady:

 • rodný list,
 • doklad o spôsobilosti na uzavretie manželstva,
 • doklad o štátnom občianstve,
 • doklad o pobyte,
 • potvrdenie o osobnom stave,
 • úmrtný list zomretého manžela, prípadne aj sobášny list zaniknutého manželstva, ak ide o ovdoveného cudzinca,
 • právoplatný rozsudok o rozvode manželstva, ide o rozvedeného cudzinca, doklad, ktorým možno preukázať totožnosť.

S výnimkou rodného listu, všetky spomenuté doklady nesmú byť staršie ako 6 mesiacov. Je potrebné preložiť ich súdnym tlmočníkom do slovenského jazyka (okrem dokladov v českom jazyku).

Osvedčenie o právnej spôsobilosti na uzavretie manželstva musí mať príslušné overenia. Cudzinec je povinný predložiť doklady matričnému úradu najmenej 14 dní pred uzavretím manželstva.

Žiadosť o uzavretie manželstva

Ak sú vaše doklady v súlade s kostolným poriadkom, obaja, v odôvodnených prípadoch iba jeden z vás, vyplníte predpísané tlačivo (žiadosť o uzavretie sobáša). V tomto momente si na matrike dohodnete, kedy a kde sa bude konať váš sobáš.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Martin Kovarik napísané 02.03.2018 15:37

Dobrý deň, chcel by som sa Vás opýtať, ako je to s podaním žiadosti o manželstvo na diaľku? Je to možne? Ja pracujem vo Švajčiarsku a snúbenka je doma na Slovensku. Mne sa ale žiaľ nedá odcestovať pred koncom pracovnej zmluvy na Slovensko, aby sme mohli ísť podať žiadosť spolu.

Keď sa ale vrátim na SR v máji, bude to iba na 10 dní, a potom sa musím vrátiť so Švajčiarska. Za tých 10 dní sa chceme zobrať,lenže žiadosť o manželstvo sa musí podať min. 7 dní pred sobášom, čo teda nestihnem. A milá pani na úrade odkiaľ je priateľka povedala, že pri podaní žiadosti musia byť obaja osobne prítomní... Inak sa to vraj nedá. Ale mne sa nechce veriť že v dnešnej dobe neexistuje spôsob,ako sa to dá vyriešiť... Ďakujem

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Nenadávajme deťom kvôli deci rozliatej vody
24.04.2019   1
Niekedy v slabej chvíľke stratíme nervy a hučíme ako sirény. Kvôli deci rozliatej vody. „Ty si ale babrák, to nevieš dať pozor, čo máš ruky deravé?“
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?