ŽenaSvadba

Svadba na lúke alebo v reštaurácii?

 Kristína Kováčiková   16.03.2016   0

Povedať si "áno" na palube letiaceho balónu alebo v potápačskom úbore pod vodnou hladinou? Možno v zahraničí nemajú o podobné úlety núdzu a keď si snúbenci písknu, matrikárka sa prezlečie aj za Elvisa Presleyho. Za adekvátny správny poplatok :) 

Na Slovensku sme však tak trochu "konzervy," o netradičné, zážitkové sobáše sa až tak netrháme. Máme radšej klasiku, čo potvrdzujú aj sobášiaci z rôznych kútov Slovenska.

Ingimage

 

Obľúbené sú sobáše v hoteloch a záhradách

“Zatiaľ boli zo strany snúbencov požiadavky na uzavretie manželstva väčšinou v priestoroch hotelov a v záhradách hotelov,” hovorí Marta Kleimanová, vedúca oddelenia matriky v Trnave. S požiadavkou sobášneho obradu na  netradičnom mieste sa doteraz nestretli. 

V bratislavskej Karlovej Vsi, kde pomerne bežne sobášia pod otvoreným nebom, napríklad v Botanickej záhrade, ešte neboli zaskočení nezvyčajným nápadom zo strany snúbencov:

"Našťastie sme nemali nejaké zvláštne priania, lebo do balóna, alebo pod vodu by ma nikto nedostal," skonštatovala karloveská matrikárka Eliška Luknárová.

V balóne, ktorý však (našťastie :) kvôli poveternostným podmienkam nevzlietol, sobášila pani matrikárka Kristína Majorová z bratislavskej Petržalky. Išlo o výhru na svadobnom veľtrhu, ktorý sa pravidelne koná v Inchebe.

Blízky Sad Janka Kráľa je tiež obľúbeným miestom sobášov pod holým nebom. Snúbenci však musia mať v rukách aj alternatívu, keby počasie neprialo svadobným plánom vonku. Najčastejšie sú to blízke reštaurácie (Au Cafe alebo na lodiach).

Prečítajte si tiež: Koľko stojí svadba na úrade?

 

Uletené sobáše limituje zákon

Zákon o rodine celkom jasne pomenúva miesto uzavretia manželstva v prípade cirkevného sobáša: "manželstvo pred orgánom cirkvi sa uzaviera v kostole alebo na inom vhodnom mieste určenom vnútornými predpismi cirkvi alebo náboženskej spoločnosti na náboženské obrady alebo náboženské úkony."

Naproti tomu občiansky sobáš nefixuje na konkrétne, vopred určené miesto. Prakticky majú matričné úrady osobitnú miestnosť uspôsobenú na sobášiace účely, tzv. sobášnu alebo obradnú sieň.

Svojim vizuálom a atmosférou musí naplniť formulu zákona, podľa ktorej snúbenci verejne a slávnostným spôsobom vyhlasujú, že uzavierajú manželstvo. Túto formulu – verejne a slávnostným spôsobom – môže však naplniť aj ktorékoľvek iné vhodné miesto.

Záleží na mienke matriky

Podľa zákona o rodine miestne príslušný matričný úrad môže povoliť uzavretie manželstva pred iným matričným úradom alebo na ktoromkoľvek inom vhodnom mieste.

Matričný úrad môže, ale aj nemusí povoliť uzavretie manželstva na inom mieste. Vaše predstavy o mieste uzavretia svadby, napríklad na poli neoranom, v Botanickej záhrade alebo na nádvorí neobarokového kaštieľa, musia korešpondovať s predstavami matričného úradu o tom, že je dané miesto vhodné.

“Vzhľadom na náročnosť dodržania všetkých skutočností (vážnosť, verejnosť, slávnostný spôsob obradu), podľa môjho názoru je jednoduchšie a výrazne finančne lacnejšie, ak sa sobáš uzaviera v miestnosti na to určenej, prípadne na mieste, ktoré svojím charakterom spĺňa všetky vyššie spomenuté podmienky - napr. hrad, zámok, reštaurácia, hotel...”  myslí si štiavnická matrikárka Zuzana Šemodová.

Ingimage

 

Matrika si musí miesto sobáša vopred pozrieť

Matriky v rámci rôznych častí Slovenska v zásade vedia vyhovieť snúbencom, ktorí prídu s nápadom zosobášiť sa pod otvoreným nebom na lúke, pri jazere, v hoteli alebo v reštaurácii.

“Takéto požiadavky sú úplne štandardné a nemáme problém ich splniť,” dáva zelenú svadbám mimo obradnej siene Mgr. Michal Dzurjanin z Mestského úradu v Trnave. Samozrejme, za predpokladu, že ide o miesta, ktoré spĺňajú všetky kritériá vhodnosti.

Každý matričný úrad si nastolenú požiadavku snúbencov vopred overí – skontrolujú “terén.” Ak prejde testom, nič nebráni tomu, aby sa na danom mieste uskutočnili ďalšie svadby v budúcnosti, čo potvrdzuje aj PhDr. Andrej Jančovič z Mestského úradu v Nitre:

Mimo obradnej siene chodíme sobášiť na miesta, ktoré máme už overené , alebo ak chce niekto niečo nové, tak si chodíme priestor pozrieť a dohodnúť potrebné veci.”

V Žiline, ako uviedol PhDr. Pavol Čorba, hovorca mesta, je potrebné písomne požiadať o svadobný obrad s uvedením požiadavky, a to minimálne pol roka pred obradom, “pretože je potrebné, aby zamestnankyňa matriky uskutočnila obhliadku miesta, či spĺňa náležitosti v zmysle zákona.”

Prečítajte si tiež: Sobášny obrad v litere zákona

 

V reštaurácii to môže byť problém

Hrady, paláce, kaštiele či kúrie v zásade bez okolkov spĺňajú všetky atribúty “vhodného” miesta na uzavretie sobáša. Ešte pripadajú do úvahy hotely a ich záhrady. Problematickejšie to však môže byť s reštauráciami.

Gabriela Šoltésová, matrikárka z bratislavského Ružinova, je toho názoru, že obrad by sa mal uskutočniť mimo reštaurácie. Väčšinou teda sobášia v nejakom salóniku v hoteli, kde sú vytvorené podmienky na obrad.

“Podľa vyjadrenia MV SR by sa sobáše nemali uskutočňovať v reštauráciách, kde je umiestnená reklama, prípadne v nákupných centrách,” potvrdzuje slová kolegyne bystrická matrikárka Marta Čellárová.

Sú však matričné úrady, ktoré radšej prijmú výzvu sobášiť v reštaurácii ako pod otvoreným nebom:

“V prípade svadby pod holým nebom je potrebné zvážiť nepredvídateľné vplyvy počasia a možnosti narušenia slávnostného charakteru obradu, pokiaľ ide o verejné priestranstvo, kde sa pohybujú napríklad psíčkari, cyklisti a podobne,” upozorňuje na vec Tomáš Halán, hovorca bratislavského Starého mesta.

Treba sa radšej na alternatívu daždivého svadobného dňa pripraviť a zvážiť možnosti presunúť obrad pod holým nebom do uzavretých priestorov: “Napríklad priestor v záhrade, ktorá je ohradená a má krytý prístrešok, či pri objekte ako je reštaurácia Pohoda, Hrad, Albrecht, s vykonaním sobášneho obradu nie je problém.”

Ingimage

 

Ktoré miesta sú nevhodné?

“Miesta, kde napríklad nie je spevnená podlaha (trávnik alebo na lodi, ktorá by nebola ukotvená) sa sobáše nemôžu vykonať, lebo by určite slávnostnosť obradu nemohla byť zachovaná,” myslí si Viera Zámečníková, matrikárka z bratislavského Nového mesta.

Banskobystrická matrikárka Marta Čellárová spomína miesta, kde by nebolo možné zabezpečiť dôstojný priebeh uzavretia manželstva, napríklad nákupné centrá:

“V našich zásadách máme prijaté aj opatrenie, že by sa nemal obrad uskutočňovať na miestach, kde by to bolo životu nebezpečné (let balónom, lietadlom, a podobné extrémy)."

S obchodnými centrami by mala problém aj Gabriela Šoltésová, matrikárka z bratislavského Ružinova, ktorá za nevhodné miesto na sobášenie považuje okrem toho aj reality šou.

Netradičné sobáše?

“Najnetradičnejší sobáš sme mali v Radošinskom naivnom divadle, kde sme sobášili fanúšikov tohto divadla priamo na pódiu,” prezradila Viera Zámečníková, matrikárka z bratislavského Nového mesta.

Ani matrikárka z bratislavského Ružinova, Gabriela Šoltésová, sa nenechala zahanbiť: “Výnimočné miesto na sobášenie sme mali v rádiu.”

“Robili sme sobáš aj na Agrokomplexe - priamo na výstave SVADBA od a. po z, kde sa robil tzv. ukážkový obrad civilný, aj cirkevný. Tiež sme boli jeden sobáš robiť v Divadle A. Bagara,” pridal čosi do zbierky netradičných sobášov čosi PhDr. Andrej Jančovič z Mestského úradu v Nitre.

"Mali sme motorkársku svadbu. S najdlhším motorkárskym sprievodom sa usilovali aj o zápis do Guinessovej knihy rekordov. Podarilo sa im to," uzatvára petržalská matrikárka Kristína Majorová.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (kolo 02)
13.05.2019   0
Detský tábor s olympijským víťazom Matejom Tóthom v auguste na Orave. Máme prvého výhercu, budúci pondelok losujeme ďalšieho z vás.
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?