ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaSvadba

Svadba na lúke alebo v reštaurácii?

 Kristína Kováčiková   16.03.2016   0

Povedať si "áno" na palube letiaceho balónu alebo v potápačskom úbore pod vodnou hladinou? Možno v zahraničí nemajú o podobné úlety núdzu a keď si snúbenci písknu, matrikárka sa prezlečie aj za Elvisa Presleyho. Za adekvátny správny poplatok :) 

Na Slovensku sme však tak trochu "konzervy," o netradičné, zážitkové sobáše sa až tak netrháme. Máme radšej klasiku, čo potvrdzujú aj sobášiaci z rôznych kútov Slovenska.

Ingimage

 

Obľúbené sú sobáše v hoteloch a záhradách

“Zatiaľ boli zo strany snúbencov požiadavky na uzavretie manželstva väčšinou v priestoroch hotelov a v záhradách hotelov,” hovorí Marta Kleimanová, vedúca oddelenia matriky v Trnave. S požiadavkou sobášneho obradu na  netradičnom mieste sa doteraz nestretli. 

V bratislavskej Karlovej Vsi, kde pomerne bežne sobášia pod otvoreným nebom, napríklad v Botanickej záhrade, ešte neboli zaskočení nezvyčajným nápadom zo strany snúbencov:

"Našťastie sme nemali nejaké zvláštne priania, lebo do balóna, alebo pod vodu by ma nikto nedostal," skonštatovala karloveská matrikárka Eliška Luknárová.

V balóne, ktorý však (našťastie :) kvôli poveternostným podmienkam nevzlietol, sobášila pani matrikárka Kristína Majorová z bratislavskej Petržalky. Išlo o výhru na svadobnom veľtrhu, ktorý sa pravidelne koná v Inchebe.

Blízky Sad Janka Kráľa je tiež obľúbeným miestom sobášov pod holým nebom. Snúbenci však musia mať v rukách aj alternatívu, keby počasie neprialo svadobným plánom vonku. Najčastejšie sú to blízke reštaurácie (Au Cafe alebo na lodiach).

Prečítajte si tiež: Koľko stojí svadba na úrade?

 

Uletené sobáše limituje zákon

Zákon o rodine celkom jasne pomenúva miesto uzavretia manželstva v prípade cirkevného sobáša: "manželstvo pred orgánom cirkvi sa uzaviera v kostole alebo na inom vhodnom mieste určenom vnútornými predpismi cirkvi alebo náboženskej spoločnosti na náboženské obrady alebo náboženské úkony."

Naproti tomu občiansky sobáš nefixuje na konkrétne, vopred určené miesto. Prakticky majú matričné úrady osobitnú miestnosť uspôsobenú na sobášiace účely, tzv. sobášnu alebo obradnú sieň.

Svojim vizuálom a atmosférou musí naplniť formulu zákona, podľa ktorej snúbenci verejne a slávnostným spôsobom vyhlasujú, že uzavierajú manželstvo. Túto formulu – verejne a slávnostným spôsobom – môže však naplniť aj ktorékoľvek iné vhodné miesto.

Záleží na mienke matriky

Podľa zákona o rodine miestne príslušný matričný úrad môže povoliť uzavretie manželstva pred iným matričným úradom alebo na ktoromkoľvek inom vhodnom mieste.

Matričný úrad môže, ale aj nemusí povoliť uzavretie manželstva na inom mieste. Vaše predstavy o mieste uzavretia svadby, napríklad na poli neoranom, v Botanickej záhrade alebo na nádvorí neobarokového kaštieľa, musia korešpondovať s predstavami matričného úradu o tom, že je dané miesto vhodné.

“Vzhľadom na náročnosť dodržania všetkých skutočností (vážnosť, verejnosť, slávnostný spôsob obradu), podľa môjho názoru je jednoduchšie a výrazne finančne lacnejšie, ak sa sobáš uzaviera v miestnosti na to určenej, prípadne na mieste, ktoré svojím charakterom spĺňa všetky vyššie spomenuté podmienky - napr. hrad, zámok, reštaurácia, hotel...”  myslí si štiavnická matrikárka Zuzana Šemodová.

Ingimage

 

Matrika si musí miesto sobáša vopred pozrieť

Matriky v rámci rôznych častí Slovenska v zásade vedia vyhovieť snúbencom, ktorí prídu s nápadom zosobášiť sa pod otvoreným nebom na lúke, pri jazere, v hoteli alebo v reštaurácii.

“Takéto požiadavky sú úplne štandardné a nemáme problém ich splniť,” dáva zelenú svadbám mimo obradnej siene Mgr. Michal Dzurjanin z Mestského úradu v Trnave. Samozrejme, za predpokladu, že ide o miesta, ktoré spĺňajú všetky kritériá vhodnosti.

Každý matričný úrad si nastolenú požiadavku snúbencov vopred overí – skontrolujú “terén.” Ak prejde testom, nič nebráni tomu, aby sa na danom mieste uskutočnili ďalšie svadby v budúcnosti, čo potvrdzuje aj PhDr. Andrej Jančovič z Mestského úradu v Nitre:

Mimo obradnej siene chodíme sobášiť na miesta, ktoré máme už overené , alebo ak chce niekto niečo nové, tak si chodíme priestor pozrieť a dohodnúť potrebné veci.”

V Žiline, ako uviedol PhDr. Pavol Čorba, hovorca mesta, je potrebné písomne požiadať o svadobný obrad s uvedením požiadavky, a to minimálne pol roka pred obradom, “pretože je potrebné, aby zamestnankyňa matriky uskutočnila obhliadku miesta, či spĺňa náležitosti v zmysle zákona.”

Prečítajte si tiež: Sobášny obrad v litere zákona

 

V reštaurácii to môže byť problém

Hrady, paláce, kaštiele či kúrie v zásade bez okolkov spĺňajú všetky atribúty “vhodného” miesta na uzavretie sobáša. Ešte pripadajú do úvahy hotely a ich záhrady. Problematickejšie to však môže byť s reštauráciami.

Gabriela Šoltésová, matrikárka z bratislavského Ružinova, je toho názoru, že obrad by sa mal uskutočniť mimo reštaurácie. Väčšinou teda sobášia v nejakom salóniku v hoteli, kde sú vytvorené podmienky na obrad.

“Podľa vyjadrenia MV SR by sa sobáše nemali uskutočňovať v reštauráciách, kde je umiestnená reklama, prípadne v nákupných centrách,” potvrdzuje slová kolegyne bystrická matrikárka Marta Čellárová.

Sú však matričné úrady, ktoré radšej prijmú výzvu sobášiť v reštaurácii ako pod otvoreným nebom:

“V prípade svadby pod holým nebom je potrebné zvážiť nepredvídateľné vplyvy počasia a možnosti narušenia slávnostného charakteru obradu, pokiaľ ide o verejné priestranstvo, kde sa pohybujú napríklad psíčkari, cyklisti a podobne,” upozorňuje na vec Tomáš Halán, hovorca bratislavského Starého mesta.

Treba sa radšej na alternatívu daždivého svadobného dňa pripraviť a zvážiť možnosti presunúť obrad pod holým nebom do uzavretých priestorov: “Napríklad priestor v záhrade, ktorá je ohradená a má krytý prístrešok, či pri objekte ako je reštaurácia Pohoda, Hrad, Albrecht, s vykonaním sobášneho obradu nie je problém.”

Ingimage

 

Ktoré miesta sú nevhodné?

“Miesta, kde napríklad nie je spevnená podlaha (trávnik alebo na lodi, ktorá by nebola ukotvená) sa sobáše nemôžu vykonať, lebo by určite slávnostnosť obradu nemohla byť zachovaná,” myslí si Viera Zámečníková, matrikárka z bratislavského Nového mesta.

Banskobystrická matrikárka Marta Čellárová spomína miesta, kde by nebolo možné zabezpečiť dôstojný priebeh uzavretia manželstva, napríklad nákupné centrá:

“V našich zásadách máme prijaté aj opatrenie, že by sa nemal obrad uskutočňovať na miestach, kde by to bolo životu nebezpečné (let balónom, lietadlom, a podobné extrémy)."

S obchodnými centrami by mala problém aj Gabriela Šoltésová, matrikárka z bratislavského Ružinova, ktorá za nevhodné miesto na sobášenie považuje okrem toho aj reality šou.

Netradičné sobáše?

“Najnetradičnejší sobáš sme mali v Radošinskom naivnom divadle, kde sme sobášili fanúšikov tohto divadla priamo na pódiu,” prezradila Viera Zámečníková, matrikárka z bratislavského Nového mesta.

Ani matrikárka z bratislavského Ružinova, Gabriela Šoltésová, sa nenechala zahanbiť: “Výnimočné miesto na sobášenie sme mali v rádiu.”

“Robili sme sobáš aj na Agrokomplexe - priamo na výstave SVADBA od a. po z, kde sa robil tzv. ukážkový obrad civilný, aj cirkevný. Tiež sme boli jeden sobáš robiť v Divadle A. Bagara,” pridal čosi do zbierky netradičných sobášov čosi PhDr. Andrej Jančovič z Mestského úradu v Nitre.

"Mali sme motorkársku svadbu. S najdlhším motorkárskym sprievodom sa usilovali aj o zápis do Guinessovej knihy rekordov. Podarilo sa im to," uzatvára petržalská matrikárka Kristína Majorová.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod v Krompachoch bol neuveriteľný zážitok
21.03.2019   0
Prvotný šok pre mňa bol, keď sa ma nesmierne milá sestra spýtala, či už mám pripravený pôrodný plán, aby si ho so mnou primárka mohla prejsť, keď prídem na návštevu do pôrodnice. Všetci vieme, že na Slovensku sú pôrodné plány vnímané ako spísané výmysly premotivovaných biomatiek, ktoré sa silou – mocou snažia kafrať skúseným pôrodníkom do roboty. S malou dušičkou sme si pred pôrodom urobili rodinný výlet do Krompách. Vyhľadali sme ordináciu pani primárky, sadli sme si spolu k stolu a prechádzali moje papiere.
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
babetko
Pohodový ocko verzus ukričaná a nervózna mama
25.03.2019   0
Sťažovala sa mi kamoška. Vraj jej muž odmieta prebaľovať, kúpať a krémikovať zaparený zadok. Keď má synovi uvariť tekvicový prívarok, dá mu miesto neho Pribináčik. Odmieta ho šatkovať, vraj je to trápne. A keďže kočík kamoška z presvedčenia nekúpila, každodenné prechádzky ostali na ňu. U nás doma je to podobné. Muž sa síce varenia a plienok nezľakol, ale...
Troska v ogrcanom pyžame, ktorá si nestihla ráno umyť zuby. Vitajte na materskej
22.03.2019   0
Narodí sa vám dieťa a príde moment, keď si namiesto reklamy na materstvo budete pripadať ako troska v ogrckanom pyžame. Zavretá medzi štyrmi stenami. Len vy a dieťa.
Výrazy, ktoré by mali poznať najmenšie deti a uľahčia nám každodenný život
21.03.2019   0
Keď rozprávame s dieťaťom, pomenúvame veci a deje okolo neho, na základe ktorých si vytvára isté schémy, ako funguje svet.
detské choroby
Tuberkulóza
22.03.2019   1
Tuberkulóza, jej príznaky, prevencia, liečba.
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
zvery
Žiť zdravšie? Pomôže vám šteniatko alebo mačiatko!
19.03.2019   0
Zvierací člen rodiny sa za starostlivosť môže odmeniť aj pevným zdravím, dobrou náladou či lepším zamestnaním. Že v tom všetkom nemôže mať labky? Štúdie amerických, austrálskych a britských vedcov tvrdia, že áno.
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.