ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 17.10.2017 | meniny má Hedviga  
ŽenaSvadba

Sobášny obrad v litere zákona

 Mgr. Kristína Kováčiková   05.03.2015   0

Manželstvom sa v našich zemepisných šírkach a legislatívnych dĺžkach rozumie zväzok muža a ženy. Vzniká po splnení podmienok ustanovených zákonom - Zákonom o rodine (ďalej budem spomínať len “zákon,” tak sa neľakajte).

Cirkevný alebo občiansky sobáš

 

Na rozdiel od čias spred ´89. roku, kedy sa snúbenci povinne dostavili na miestny národný výbor a do kostola sa chodilo len po špičkách, potajomky, už nejakú tú sobotu sú si obe formy uzavretia manželstva rovnocenné a máme na výber.

Manželstvo sa uzaviera buď súhlasným vyhlásením snúbencov pred matričným úradom (tzv. občianska forma uzavretia manželstva, civilný sobáš, svadba "na úrade") alebo pred orgánom cirkvi registrovanej na Slovensku.

Zoznam registrovaných cirkví nájdete na stránke Ministerstva kultúry SR. V súčasnosti je ich 18. Pokiaľ cirkev v SR registrovaná nie je, manželstvo podľa slovenského právneho poriadku nevznikne.

To by mohol byť prípad sobášu uzavretého na Slovensku podľa šaríe, islamského náboženského práva alebo hromadnej svadby organizovanej Cirkvou zjednotenia (Moonova cirkev), ktoré v zozname chýbajú.

Prečítajte si tiež: Svadba v kostole - ako na ňu?

Alfa a omega sobáša: matrika

Bez ohľadu na formu uzavretia manželstva, snúbenci, ktorí hodlajú vstúpiť do manželstva, musia najprv navštíviť miestne príslušnú matriku kvôli nevyhnutným formalitám. Podpíšu tu predpísané tlačivá a preverí sa, či sú dodržané všetky podmienky podľa zákona, aby mohol byť uzavretý sobáš.

Príslušná je vždy tá matrika, kde majú snúbenci trvalý pobyt. Ak má každý z vás trvalý pobyt inde, trebárs aj na opačnom konci republiky, závisí od vás, ktorú z dvoch príslušných matrík si vyberiete.

Snúbenci, ktorí chcú uzavrieť cirkevný sobáš, zoberú uvedené doklady so sebou a predložia ich svojej cirkvi alebo náboženskej spoločnosti, ktorá ich bude sobášiť.

Snúbenci, ktorí majú záujem o civilný sobáš, si na matrike dohodnú čas a miesto svadby. V prípade občianskeho sobášu sa akt uzavretia manželstva odohrá zvyčajne v sobášnej sieni príslušného matričného úradu, ale do úvahy pripadá aj možnosť povedať si "áno" mimo úradne určenej miestnosti, mimo určenej doby, aj mimo miestne príslušného matričného úradu. 

Ktoré doklady predložiť na matrike?

  • rodný list
  • občiansky preukaz (nahrádza doklad o štátnom občianstve, potvrdenie o pobyte, doklad o rodnom čísle)

Kto chce uzavrieť druhé a ďalšie manželstvo, je povinný preukázať, že jeho skoršie manželstvo zaniklo alebo že súd rozhodol o tom, že manželstvo je neplatné. Ak tento sobáš nie je váš premiérový, predložíte aj

  • úmrtný list zomretého manžela, prípadne aj sobášny list zaniknutého manželstva (vdova/vdovec)
  • právoplatný rozsudok o rozvode manželstva (rozvedená/rozvedený)
  • právoplatný rozsudok o vyhlásení manželstva za neplatné (ak bolo vyhlásené za neplatné)

Na matrike budú chcieť právoplatný rozsudok o povolení uzavrieť manželstvo, ak chce uzavrieť manželstvo neplnoletá osoba staršia ako 16 rokov alebo osoba, ktorej spôsobilosť na právne úkony je obmedzená.

Poznámka: právoplatný znamená, že rozsudok je opatrený pečiatkou právoplatnosti zo súdu. Ak vám bol doručený rozsudok zo súdu, treba znova zájsť na súd, nech vám dajú naň pečiatku, že už je právoplatný (že už sa voči nemu nedá odvolať).

Žiadosť o uzavretie manželstva

Ak sú vaše doklady v súlade s kostolným poriadkom, obaja, v odôvodnených prípadoch iba jeden z vás, vyplníte predpísané tlačivo (žiadosť o uzavretie sobáša).

Sobášiť sa dá aj v zastúpení. Matričný úrad na základe písomnej žiadosti oboch snúbencov zváži, či existujú závažné dôvody, aby snúbenca nahradil pri sobášnom obrade splnomocnenec, ak áno, sobáš v zastúpení povolí.

Sobáš v cudzine, mimo Slovenska

Štátny občan SR môže manželstvo uzavrieť aj v cudzine, a to pred orgánom SR na to určeným, čím sa myslí predovšetkým príslušný zastupiteľský úrad (tzv. konzulárny sobáš) alebo pred orgánom cudzieho štátu, ktorý je na to určený, a to tak civilnou ako aj cirkevnou formou.

Tejto téme sa venujeme celkom podrobne, od možností uzavretia svadby v cudzine, po doklady, ktoré budete potrebovať pri tejto príležitosti.

Prečítajte si tiež: Čomu hovoríte pri sobáši ÁNO

Použité zákony:

zákon o rodine (zákon č. 36/2005 Z. z. o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov), zákon č. 154/1994 Z. z. o matrike v znení neskorších predpisov

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 22 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
SZČO a materská
17.10.2017   1
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Dula rešpektuje rozhodnutia mamičky. Nehodnotí a nekomentuje ich.
16.10.2017   0
Rozprávala som sa s Lubkou Lapšanskou, nesmierne energickou, vtipnou a usilovnou ženou, mamou 3. detí, a ... dulou.
Všetko čo chcete vedieť o amniocentéze
16.10.2017   23
Odporučil Vám gynekológ amniocentézu? Prečítajte si, aké vyšetrenie sa skrýva za týmto komplikovaným slovom, čo všetko sa dá z výsledku tohto vyšetrenia zistiť a tiež aké riziká so sebou nesie.
babetko
Ako si vybrať opatrovateľku. Na toto sa jej spýtajte:
17.10.2017   0
Ak ste sa rozhodli vyhnúť sa opatrovateľským agentúram a chcete hľadať na vlastnú päsť, nasledujúce rady vám pomôžu viesť správne pohovor a klásť dobre mierené otázky.
Historická kauza : Plienky
16.10.2017   2
Jednorazové plienky sa stali symbolom novodobého rodičovstva. Stíhame veci, na ktoré by naše mamy, vešajúce plienky na dvore ani nepomysleli. Plávanie a angličtinu takmer od šestonedelia...
Čo robiť, aby dieťa viac poslúchalo.
15.10.2017   324
Cieľom nie je kontrolovať dieťa na 200%, ale naučiť ho kontrolovať sa a tiež naučiť ho istým hraniciam každodenného života.
detské choroby
Bolesť končatín
15.10.2017   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Ako sa deti vyrovnávajú so stratou blízkej osoby
13.10.2017   0
Akútne trúchlenie môžeme sledovať už u detí okolo prvého roka života. Deti v školskom veku majú obvykle potrebu zdieľať svoje pocity, potrebujú sa veľa uisťovať, že neostali sami.
Atopický ekzém
11.10.2017   8
Atopický ekzém nie je ojedinelé ochorenie. Čo sú jeho príčiny, ako sa stanovuje diagnóza, ako prebieha liečba? Dá sa mu predísť? Odpovede na tieto otázky nájdete v článku MUDr. S. Javorkovej.
zvery
Jazdenie na koni - začíname
12.10.2017   3
Kone sú fascinujúce zvieratá a jazdenie na nich o to viac. Nie je to ani tak náročné ale vyžaduje si to odvahu a správneho trénera. Ako na to? Skúsime vám poradiť. Ako vybrať ranč, trénera a koňa?
Aj kŕmenie psov je alchýmia: 7 vecí, na ktoré by ste nemali zabúdať
08.10.2017   0
Nie nadarmo sa psom hovorí domáci miláčikovia. Označenie, ktoré vyjadruje citovú väzbu, znamená, že majitelia ich milujú, berú ich ako členov rodiny a chcú im dopriať plnohodnotný a čo najdlhší život. Zdravý životný štýl sa netýka len ľudí, aj pri psoch treba myslieť predovšetkým na správne stravovacie návyky.
Severanka Freya alebo husky príbeh
06.10.2017   0
Zaujíma vás príbeh severskej krásky Frey a Filipa? Ako sa dá užívať si aktívny život spoločne so psom? Prečo práve Husky? Podporme Filipa v jeho ceste za vysnívanou severskou expedíciou.