ŽenaSvadba

Sobášny obrad v litere zákona

 Mgr. Kristína Kováčiková   05.03.2015   0

Manželstvom sa v našich zemepisných šírkach a legislatívnych dĺžkach rozumie zväzok muža a ženy. Vzniká po splnení podmienok ustanovených zákonom - Zákonom o rodine (ďalej budem spomínať len “zákon,” tak sa neľakajte).

Cirkevný alebo občiansky sobáš

 

Na rozdiel od čias spred ´89. roku, kedy sa snúbenci povinne dostavili na miestny národný výbor a do kostola sa chodilo len po špičkách, potajomky, už nejakú tú sobotu sú si obe formy uzavretia manželstva rovnocenné a máme na výber.

Manželstvo sa uzaviera buď súhlasným vyhlásením snúbencov pred matričným úradom (tzv. občianska forma uzavretia manželstva, civilný sobáš, svadba "na úrade") alebo pred orgánom cirkvi registrovanej na Slovensku.

Zoznam registrovaných cirkví nájdete na stránke Ministerstva kultúry SR. V súčasnosti je ich 18. Pokiaľ cirkev v SR registrovaná nie je, manželstvo podľa slovenského právneho poriadku nevznikne.

To by mohol byť prípad sobášu uzavretého na Slovensku podľa šaríe, islamského náboženského práva alebo hromadnej svadby organizovanej Cirkvou zjednotenia (Moonova cirkev), ktoré v zozname chýbajú.

Prečítajte si tiež: Svadba v kostole - ako na ňu?

Alfa a omega sobáša: matrika

Bez ohľadu na formu uzavretia manželstva, snúbenci, ktorí hodlajú vstúpiť do manželstva, musia najprv navštíviť miestne príslušnú matriku kvôli nevyhnutným formalitám. Podpíšu tu predpísané tlačivá a preverí sa, či sú dodržané všetky podmienky podľa zákona, aby mohol byť uzavretý sobáš.

Príslušná je vždy tá matrika, kde majú snúbenci trvalý pobyt. Ak má každý z vás trvalý pobyt inde, trebárs aj na opačnom konci republiky, závisí od vás, ktorú z dvoch príslušných matrík si vyberiete.

Snúbenci, ktorí chcú uzavrieť cirkevný sobáš, zoberú uvedené doklady so sebou a predložia ich svojej cirkvi alebo náboženskej spoločnosti, ktorá ich bude sobášiť.

Snúbenci, ktorí majú záujem o civilný sobáš, si na matrike dohodnú čas a miesto svadby. V prípade občianskeho sobášu sa akt uzavretia manželstva odohrá zvyčajne v sobášnej sieni príslušného matričného úradu, ale do úvahy pripadá aj možnosť povedať si "áno" mimo úradne určenej miestnosti, mimo určenej doby, aj mimo miestne príslušného matričného úradu. 

Ktoré doklady predložiť na matrike?

  • rodný list
  • občiansky preukaz (nahrádza doklad o štátnom občianstve, potvrdenie o pobyte, doklad o rodnom čísle)

Kto chce uzavrieť druhé a ďalšie manželstvo, je povinný preukázať, že jeho skoršie manželstvo zaniklo alebo že súd rozhodol o tom, že manželstvo je neplatné. Ak tento sobáš nie je váš premiérový, predložíte aj

  • úmrtný list zomretého manžela, prípadne aj sobášny list zaniknutého manželstva (vdova/vdovec)
  • právoplatný rozsudok o rozvode manželstva (rozvedená/rozvedený)
  • právoplatný rozsudok o vyhlásení manželstva za neplatné (ak bolo vyhlásené za neplatné)

Na matrike budú chcieť právoplatný rozsudok o povolení uzavrieť manželstvo, ak chce uzavrieť manželstvo neplnoletá osoba staršia ako 16 rokov alebo osoba, ktorej spôsobilosť na právne úkony je obmedzená.

Poznámka: právoplatný znamená, že rozsudok je opatrený pečiatkou právoplatnosti zo súdu. Ak vám bol doručený rozsudok zo súdu, treba znova zájsť na súd, nech vám dajú naň pečiatku, že už je právoplatný (že už sa voči nemu nedá odvolať).

Žiadosť o uzavretie manželstva

Ak sú vaše doklady v súlade s kostolným poriadkom, obaja, v odôvodnených prípadoch iba jeden z vás, vyplníte predpísané tlačivo (žiadosť o uzavretie sobáša).

Sobášiť sa dá aj v zastúpení. Matričný úrad na základe písomnej žiadosti oboch snúbencov zváži, či existujú závažné dôvody, aby snúbenca nahradil pri sobášnom obrade splnomocnenec, ak áno, sobáš v zastúpení povolí.

Sobáš v cudzine, mimo Slovenska

Štátny občan SR môže manželstvo uzavrieť aj v cudzine, a to pred orgánom SR na to určeným, čím sa myslí predovšetkým príslušný zastupiteľský úrad (tzv. konzulárny sobáš) alebo pred orgánom cudzieho štátu, ktorý je na to určený, a to tak civilnou ako aj cirkevnou formou.

Tejto téme sa venujeme celkom podrobne, od možností uzavretia svadby v cudzine, po doklady, ktoré budete potrebovať pri tejto príležitosti.

Prečítajte si tiež: Čomu hovoríte pri sobáši ÁNO

Použité zákony:

zákon o rodine (zákon č. 36/2005 Z. z. o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov), zákon č. 154/1994 Z. z. o matrike v znení neskorších predpisov

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 22 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Vianoce sú ideálne obdobie, kedy otehotnieť
02.12.2022   0
Ak túžite po bábätku, skorá zima, ideálne obdobie na počatie dieťatka, je práve pred vami. S touto teóriou prišiel nový výskum z Indianskej univerzity. Najúspešnejšie sú decembrové počatia, z ktorých sa narodí najviac detí.
Čo všetko budete potrebovať do pôrodnice?
30.11.2022   0
Tašku do pôrodnice je dobré nachystať si aspoň mesiac pred očakávaným termínom pôrodu. V každej pôrodnici platia iné pravidlá, je dobré zistiť si, čo konkrétne odporúča tá vaša.
Chceli by dcéru, ale nedarí sa im. Majú 13 synov
28.11.2022   0
Počas prvého tehotenstva sa rodičia dohodli, že otec vyberie meno, keď sa narodí chlapček a mama vyberie meno dievčatku. Ani trinástka nebola šťastné číslo.
babetko
Vyrobte si s deťmi vianočné stromčeky - 15 krásnych inšpirácií
02.12.2022   0
Dekorácie, ktoré zvládnu aj najmenšie detičky. Vyhráte sa s papierom, s nitkami, gombíkmi alebo prírodnými materiálmi.
Zopár tipov, ako zvládnuť príchod nového súrodenca
28.11.2022   0
Obzvlášť náročné je zvládnuť menšie dieťa, ktoré ešte nenavštevuje škôlku, keď do rodiny pribudne novorodenec. Tieto deti často reagujú na príchod súrodenca extrémne - láska alebo neskrývaná nevôľa sa u nich môžu prejavovať veľmi intenzívne a tieto emócie sa môžu rýchlo striedať.
60 aktivít pre deti na celý advent až do Vianoc
25.11.2022   0
Venujme svojej rodine a deťom sami seba, svoj čas a vychutnajme si to. Na každý deň sa núka toľko aktivít... na každý prst tucet, no stačí hoci len jedna :-)
detské choroby
Hypertrofický a hypotrofický novorodenec
28.11.2022   0
Čo to znamená? Kritériá hodnotenia. Príčiny. Starostlivosť o toto dieťa.
Astmatik a šport
20.11.2022   0
Kedysi boli deti s astmou od športu odrádzané. Dnes to už neplatí a z rôznych štúdií vieme, že aktívny pohyb a športovanie astmatikom pomáha. Ktoré športy sú vhodné pre astmatikov?
Ako uvoľniť upchaté dutiny
10.11.2022   0
Ak dieťa nevie vysmrkať hlien, ktorý sa v prínosových dutinách hromadí, množia sa tam baktérie. Ako ho uvoľniť, aby normálne dýchalo a aby nebola hlava?
auto
Autosedačka alebo podsedák? Pozrite si videotest
29.10.2022   0
Zvažujete, či svojmu dietku kúpite podsedák? Aké výhody a naopak nevýhody ponúka tento typ autosedačiek? Od akého veku sa môže používať? Je dostatočne bezpečný? Pokúsime sa na tieto otázky odpovedať.
Tisíc km tam a tisíc späť s Megane E-TECH electric
09.10.2022   0
Ako správne nabíjať na dlhej ceste? Reportáž z cesty Bratislava -Hamburg a späť.
Rozšírte si funkcie svojho smartfónu. Elektrickým autom.
30.09.2022   0
Ak šoférujete Megane E-TECH Electric, viete si rozšíriť svoj mobil o digitálne funkcie vozidla.