ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaSvadba

Priezvisko po svadbe

 Kristína Kováčiková   07.07.2017   1

Pri uzatváraní manželstva robia snúbenci viaceré súhlasné vyhlásenia. Jedným z nich je aj vyhlásenie týkajúce sa ich priezviska.

Ingimage

 

Priezvisko manželov po svadbe

Podľa Zákona o rodine pripadajú do úvahy tieto 3 možnosti:

 • priezvisko jedného zo snúbencov sa stane ich spoločným priezviskom (zväčša je to žena, ktorá opustí svoje priezvisko),
 • každý si ponechá svoje doterajšie priezvisko
 • priezvisko jedného z nich bude ich spoločným priezviskom a jeden z nich si zároveň ako v poradí druhé priezvisko ponechá svoje doterajšie priezvisko: ak už ale jeden snúbenec dve priezviská má, musí si vybrať, ktoré z jeho dvoch doterajších priezvisk bude po uzavretí manželstva v poradí uvedené ako druhé priezvisko.

Prechyľovanie. Musíte byť po svadbe “-ová”, keď nechcete?

Naša právna úprava trvá na tom, aby ženy so slovenskou národnosťou nosili za priezviskom aj onú koncovku “-ová,” bez ohľadu na to, či je snúbenec inej národnosti ako slovenskej a bez ohľadu na to, ako priezvisko vyzerá. Ak “-ová” byť nechcete, máte na výber toto:

 • podľa § 16 zákona o matrikách sa ženské priezvisko osoby inej ako slovenskej národnosti zapíše bez koncovky slovenského prechyľovania, ak o to požiada žena pri zápise uzavretia manželstva do knihy manželstiev, do knihy manželstiev sa zapíše dohodnuté priezvisko v mužskom tvare (v žiadosti o uzavretie manželstva musí žena uviesť inú ako slovenskú národnosť)
 • po sobáši si vypýtate z matriky výpis bez prechyľovania: podľa § 19 zákona o matrikách v sobášnom liste ženy, ktorej sa tento úradný výpis týka, sa jej priezvisko uvedie bez koncovky slovenského prechyľovania, ak o to písomne požiada, všetky ďalšie úradné výpisy a potvrdenia o údajoch zapísaných v matrike sa vyhotovia s takýmto tvarom priezviska. V tomto prípade vašej žiadosti musia vyhovieť, a keďže nejde o klasickú zmenu priezviska, úkon nepodlieha poplatkovej povinnosti.

Ako správne písať dve priezviská?

Ak ste sa rozhodli pre možnosť, že priezvisko jedného z vás bude vašim spoločným priezviskom a jeden z vás si zároveň ponechal svoje doterajšie priezvisko, ako prvé v poradí sa uvádza spoločné, nadobudnuté priezvisko a druhé v poradí doterajšie, rodné priezvisko.

Medzi priezviskami by mal byť spojovník, čiže takto by to malo vyzerať: Vydatá-Slobodná. Ak ste proti, pozrite si Pravidlá slovenského pravopisu:)

Ingimage

 

Aké priezvisko budú mať vaše deti?

Vyhlásenie o priezvisku, ktoré robia snúbenci pri uzatváraní manželstva, sa týka aj ich detí:

 • ak si zvolíte spoločné priezvisko, zdedia ho aj vaše deti,
 • ak si snúbenci ponechajú svoje doterajšie priezviská, súhlasne vyhlásia, ktoré z ich priezvisk bude priezviskom ich spoločných detí,
 • ak ste si zvolili tretiu možnosť, priezvisko jedného z vás ako spoločné a jeden z vás si zároveň ponechal svoje doterajšie priezvisko, to spoločné priezvisko bude priezviskom vašich detí.

Narodili sa vám deti pred svadbou?

Dohoda, ktoré priezvisko bude spoločným priezviskom vašich detí, rozhoduje nielen o priezvisku detí, ktoré sa vám narodia v budúcnosti, vzťahuje sa aj na spoločné deti, ktoré sa vám narodili pred uzavretím manželstva.

Nevlastné deti

Dohoda o určení spoločného priezviska nemá vplyv na priezviská detí, ktoré majú snúbenci s inými partnermi, napríklad z predchádzajúceho manželstva. Priezviská týchto detí sa nemenia.

Výnimkou je, keď uzavrie manželstvo matka maloletého dieťaťa, ktorého otec nie je známy, vtedy môžu snúbenci pred sobášiacim orgánom súhlasne vyhlásiť, že priezvisko určené pre ich ostatné deti bude mať aj toto maloleté dieťa. Treba povedať, že zmenou priezviska maloletého dieťaťa manželovi nevyplývajú žiadne rodičovské práva a povinnosti k tomuto dieťaťu, dieťa získa akurát nové priezvisko, nie nového otca.

V prípade, že chcete zmeniť priezvisko detí z predchádzajúceho vzťahu na priezvisko, ktoré budete mať po sobáši, musíte požiadať obvodný úrad príslušný podľa trvalého pobytu o povolenie zmeny priezviska dieťaťa. K žiadosti je treba priložiť aj

 • písomný súhlas druhého rodiča s jeho úradne osvedčeným podpisom alebo právoplatné rozhodnutie súdu nahrádzajúce jeho súhlas, ak súhlas nedal alebo ak sa súhlas nedal získať,
 • úmrtný list druhého rodiča, ak zomrel,
 • právoplatné rozhodnutie súdu o pozbavení alebo obmedzení spôsobilosti na právne úkony druhého rodiča, ak bolo takéto rozhodnutie vydané.

Ak je maloletý starší ako 15 rokov, k žiadosti sa musí priložiť aj jeho písomný súhlas s úradne osvedčeným podpisom. Zmenu priezviska úrad nepovolí, ak by bola v rozpore so záujmom maloletého.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Matrikárka napísané 07.07.2017 22:55

Autorka článku by si mala lepšie naštudovať tému...

 

1. Priezvisko ženy inej ako slovenskej národnosti sa (ak o to požiada) zapíše v tvare bez koncovky "ová" a nie v mužskom tvare.

2. Ak chce jeden z manželov používať obe priezviská - nepíše sa medzi nimi spojovník.

3. Už nejakú tú dobu nemáme obvodné úrady, ale okresné úrady.

Inak celkom dobrý článok zwinker

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
Vďaka doktorke v Banskej Bystrici mám na pôrod krásne spomienky
13.03.2019   0
Pôrod pre mňa zostal krásnou spomienkou. Všetko bolo skvelé, a to aj vďaka mladej doktorke, mladšej než ja. Tá im umožnila, aby bol synček Samko hneď po narodení pri mne. Hneď ako sa narodil, ešte neumytý a s pupočnou šnúrou, išiel ku mne na brucho.
babetko
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   2
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
Zo zdravých potravín môže dieťa takmer všetko
14.03.2019   0
„Ak zapneme filter s kľúčovými frázami „máme radi“, „pre deti“ a „zdravé“, tak z potravín môžeme deťom ponúknuť paradajky, uhorku, olivy, červenú cibuľu, cviklu, mrkvu, cuketu, karfiol, brokolicu, kvaku, batáty, zeler, strukoviny, ale aj obilniny ako bulgur, krúpy, pšeno, amarant, ryžu, vločky, vajíčka, sardinky, tuniaka, pstruha, treščiu pečeň, teľacie a morčacie mäso, mlieko, maslo, panenské oleje, kakao, škoricu, čokoládu či mandle. Z ovocia úplne všetko. Najmä drobné ovocie, ale pokojne aj exotické.“
Obilniny - zdravé recepty pre malých i veľkých
13.03.2019   0
Obilniny patria k základným a najdôležitejším potravinám ľudí. Bežne používaná biela múka a výrobky z nej a tiež biela ryža sú bohužiaľ bezcennými zdrojmi “mŕtvych” kalórií.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.