ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaRozhovor s osobnosťou

Využite materskú naplno: investujte svoj čas do vzdelávania

 Richard Menczer   16.06.2015   0

Andrea Podstrelencová pracovala osem rokov vo VUB na viacerých HR pozíciách. Počas materskej dovolenky dostala ponuku nastúpiť do NN Životnej poisťovne ako riaditeľka ľudských zdrojov. Po dvoch rokoch sa stala členkou predstavenstva a patrí medzi najmladšie vrcholové manažérky vo finančnom sektore.

 

Čo sa zmenilo na vašej pracovnej pozícii, keď porovnáte obdobie pred a po materskej?

V princípe stále robím to isté v oblasti ľudských zdrojov. Ale materská dovolenka a systém, ktorý som zaviedla do nášho rodinného života, mi pomohol posunúť sa pracovne z manažérskej pozície až do predstavenstva poisťovne. Ale, čo si najviac cením je fakt, že som to všetko dokázala skĺbiť s naším rodinným životom.

Vy ste sa začali vracať do pracovného života veľmi skoro, keď váš syn mal len 3 mesiace. Ako sa vám to darilo?

Keď nastavíte pevný pracovný rytmus, dieťa sa ho naučí. Priznávam, bola som zo začiatku možno trochu prísna k môjmu synovi, ale dnes má v sebe fixný biorytmus, spáva pravidelne v rovnaký čas a je to dobré a bezproblémové dieťa.

Časť mamičiek by povedala, že matka by mala svojmu dieťaťu dopriať plnú 24-hodinovú starostlivosť po celé 3 roky materskej...

Som zástanca toho, aby sa ženy vracali do práce po materskej čo najskôr a zároveň aby sa počas materskej cieľavedome vzdelávali a rozvíjali. Ak dokážete vniesť do svojho života pevný systém, dokážete toho urobiť počas dňa veľmi veľa. Kľúčová je spolupráca s partnerom a rozdelenie úloh. My v rodine fungujeme tak, že ráno zabezpečuje muž a ja sa venujem rodine večer po príchode z práce.

 

Tento čas patrí iba môjmu synovi, až kým nejde spať. Ja sa snažím využívať čas efektívne tak, aby mi po práci ostal čas na rodinu. Je to všetko  o detailoch. Napríklad, ak viem, že ráno cestujem 45 minút v zápchach do mesta, naplánujem si na tento čas dlhšie telefonáty. Ak dokážete čas na materskej využiť na zvýšenie svojej kompetencie v oblasti, kde máte rezervy a vnesiete do rodinného života systém, každý zamestnávateľ to vysoko ocení. Keď stretnem mamičku, na ktorej vidím, že sa chce rozvíjať, snažím sa jej dať príležitosť a pomôcť jej v návrate do pracovného života.

Malé dieťa vyžaduje neustálu pozornosť, aký bol váš recept na zavedenie systému do rodiny?

Na začiatku to bolo veľmi chaotické, a tak sme po 2 mesiacoch zaviedli pravidlá a rozdelili si úlohy s partnerom. Pre ženu je navyše dôležité, aby mala podporu a cítila, že partner je na ňu hrdý. Svojmu mužovi sa snažím hovoriť o tom, čo robím a aký je môj prínos pre NN, aby videl, že nepracujem len pre výplatu, ale vytváram nejakú hodnotu. Hrdosť partnerov a vzájomná podpora je dôležitá a podporí vás v dosahovaní cieľov.

Dôležité je takisto dobre využívať čas. Napríklad, ak cez víkend moje dieťa spí, využijem to na prípravu prezentácie a ušetrený čas môžem venovať navyše mojej rodine. Keď toto zvládnete, je ešte dôležité vyhradiť si istý čas výlučne pre seba. Stačí polhodinka, kedy sa venujete len svojej záľube (ja sa, napríklad, rada korčuľujem).

Aký typ osobného rozvoja na materskej podľa vás najviac pomôže?

 

V zásade akákoľvek zručnosť, ktorá nie je výlučne „mamičkovská“. Ideálne je, ak zapracujete na tom, čo vám doteraz nešlo, napríklad na angličtine. Alebo, ak vás práca nenapĺňala, urobte si rekvalifikáciu cez on-line kurz. Ak pri hľadaní práce po materskej ukážete certifikát, zamestnávateľ vidí, že ste bola aktívna a chcete na sebe pracovať.

Časť spoločnosti volá po väčšom počte skrátených alebo flexibilných úväzkov pre matky. Je to podľa vás kľúčové riešenie, alebo by ste odporúčali ženám hľadať si cestu späť k plnému úväzku?

Ja som veľký zástanca zdieľania pracovných pozícií a pracovných dohôd pre ženy počas materskej. Je to úžasná pomoc a ja osobne vždy podporujem matky, ktoré nechcú stratiť kontakt a majú chuť vrátiť sa do práce. Mnohé firmy na Slovensku už dnes idú týmto smerom, ale reakcia mamičiek  je ešte slabá. Myslím, že je dôležité, aby si žena podobne ako jej partner budovala kariérne zabezpečenie. Pretože v prípade nečakanej udalosti môže prevziať rodinné kormidlo. Prípadne bude mať otvorené možnosti, ak jej vzťah už nebude funkčný.

Ste HR riaditeľkou a zodpovedáte práve za osobnostný rozvoj zamestnancov celej poisťovne. Čo sú podľa vás zručnosti, ktoré žene najlepšie pomôžu  presadiť sa?

Kľúčová je motivácia chcieť sa vrátiť. Ak je žena motivovaná, že sa chce vrátiť v krátkej dobe, tak robí všetko preto, aby to dosiahla. Ak jej chýba jazyk, tak na ňom pracuje, ak potrebuje pracovať na dve zmeny, tak sa dohodne s babkou alebo si nájde opatrovateľku. Môjmu synovi robí už tri roky opatrovateľku 75-ročná pani, ktorá je už vlastne súčasťou rodiny a prakticky jeho babkou. A funguje to. Mám napríklad kolegyňu s tromi deťmi, ktorá mi pri pracovnom pohovore opísala, ako ich má zorganizované. Jasne som videla, že ide za svojím cieľom a dala som je príležitosť. A dnes mi to krásne opláca.

 

Mala by žena spomenúť na pohovore to, že bola na materskej?

Ja som za fair play hru. Treba hovoriť o tom, ako ste využili počas materskej svoj čas a ako ste motivovaná vrátiť sa do práce. Skrývať, že ste matkou a máte dieťa nie je dobrá cesta.

Do predstavenstva NN Životnej poisťovne ste sa dostali až po materskej, čiže v období, kedy majú matky problém vôbec vrátiť sa do práce. Aký bol váš recept?

Možno mi to nikto neuverí, ale nikdy som nebola cielený karierista. Pre mňa je práca v HR, kde robíte s ľuďmi, v zásade misia. Vo firme môžete byť ako HR manažér v rôznych situáciách: niekedy prinášate benefity alebo je firma v transformácii a vy ste change manažér (a patríte medzi tých menej obľúbených). Ja som do NN prišla vo fáze zmien, kde bolo náročné mať súkromnú tvár a zároveň pomáhať firme posunúť  sa ďalej. Keďže HR nie je vo finančnom sektore bežne súčasťou predstavenstva, s týmto posunom som nepočítala. Ale práve vďaka systému v rodine som dokázala rýchlo povedať áno.

Hovoríte, že rovnako ako muž potrebuje po boku ženu, ktorá ho dopĺňa a prináša iný pohľad, potrebuje aj vedenie firiem ženy...

Je to vždy o empatii. Dôležité je citlivo načítať profil mužov a zistiť, čo im chýba v manažérskej práci a snažiť sa to doplniť. Sú to často drobné veci, napríklad muži rozmýšľajú procesne a ja challengujem veci, na ktoré pritom nepomysleli. Nech je žena v akejkoľvek pozícii, tento prínos je pre jej mužských kolegov na nezaplatenie.

Foto: DA A.P.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.1 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
babetko
Karfiol, ako ho nepoznáte
20.03.2019   0
Aký majú deti vzťah ku karfiolu, asi vedia všetci rodičia z rozprávky o Bambuľke. Dedo Jozef navarí zemiaky s vyprážaným karfiolom a šalátom, ale slečna nad ním len ohŕňa nos. Rovnako ako moje deti. Pritom karfiol je super zdravá potravina, plná železa, draslíka, vápnika a obsahuje napríklad aj vitamín A, C a kyselinu listovú. Pomáha chrániť kosti, kĺby, podporuje imunitný systém, a čo poteší mamičky, zlepšuje kvalitu vlasov. Len ako o tom presvedčiť aj našich najmenších?
Od pôrodu som päty nevytiahla z tohto sprostého debilného domu!
19.03.2019   2
Som už úplne vysilená, schudnutá, unavená. Moja predstava mať veľkú rodinu sa úplne pominula. Už nikdy viac nechcem druhé dieťa. Nikdy!!!
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   3
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.