ŽenaRozhovor s osobnosťou

V triede pani učiteľky Gregušovej sa deti učia slovíčka z angličtiny 5 hodín denne

 Janka Čikelová   21.12.2020   0

Žiaci 3.B z Trebišovskej ZŠ Pribinova dosiahli fantastický výkon.  Zvíťazili nielen v celoslovenskom kole jazykovej súťaže, ale aj v extra česko-slovenskom finále súťaže Jesenný WocaBee šampionát 2020.

V čom tkvie ich úspech?

Ako ich pani učiteľka dosiahla, že chceli byť  a sú v angličtine NAJ?

Ako bývalá hádzanárka má v sebe súťaživého ducha a týmto smerom vedie aj mojich žiakov. Nasadila tímovú taktiku. 

Pani učiteľka Mgr. Gabriela Gregušová, ktorá vo víťaznej triede vyučuje anglický jazyk, výkon svojich žiakov v súťaži priblížila v krátkom rozhovore:

Vaši žiaci dosiahli rekordný výsledok v súťaži, ako ste to dokázali?

Ako bývalá hádzanárka mám v sebe súťaživého ducha a týmto smerom vediem aj mojich žiakov. Mojim deťom vravím, že vyhrať môže každý, samozrejme čestne. Výhra je vlastne o odvedení svojho najlepšieho výkonu. Aby každý jeden žiak mal zo svojho výkonu výborný pocit, aby bol so svojou prácou spokojný. A zároveň sa neuspokojiť s momentálnym výkonom,  ale vždy hľadať priestor na zlepšenie sa. A to robili moji žiaci. Z kola na kolo sa neuveriteľne zlepšovali, slovnú zásobu precvičovali svedomitejšie, úspešnejšie a húževnatejšie. A celú súťaž sme sa riadili  heslom:  „Spolu dosiahneme viac.“

Koľko hodín denne sa žiaci učili slovíčka?

Denne v priemere na jedného žiaka sa učili cca 5 hodín.  

Ako ste ich motivovali?

My vlastne v triede fungujeme ako jedna veľká rodina. Mám nielen úžasné deti, ale aj skvelých rodičov. Z ich strany mám obrovskú podporu, a spoločne sa snažíme, aby z našich detí vyrástli  jedinečné osobnosti. Tak to bolo aj v tejto súťaži. Počiatočný plamienok som zapálila ja, ale potom sme už poriadny oheň rozdúchali všetci spoločne. Deti motivovalo učenie sa nových slovíčok, chceli byť v TOP 50 úspešných žiakov. Ale taktiež ich tešilo, že videli veľké pokroky aj pri práci s počítačom, pretože tretiaci sa to ešte len učia.

Žiaci sa počas súťaže naučili stovky slovíčok. Môžete povedať, že ich skutočne aj ovládajú?

Určite áno. Zvýšila sa efektivita a výkonnosť žiakov na vyučovacích hodinách. Žiaci počas vyučovania plynulejšie, správnejšie a sebaistejšie používajú slovnú zásobu.

Aká bola reakcia vedenia školy a rodičov žiakov na Vaše víťazstvo?

Nakoľko sa na našej  škole anglický jazyk vyučuje už od prvého ročníka ako voliteľný predmet, vidíme, že táto investícia sa nám vyplatila. Vedenie školy sa veľmi teší z úspechu našich žiakov. A rodičia? Rodičia po celý čas neskutočne podporovali svoje deti a sledovali ich pokroky.

Odporučili by ste aplikáciu WocaBee aj ostatným učiteľom?

Určite by som aplikáciu odporučila aj ostatným učiteľom, pretože deti sa hrajú a zároveň sa učia slovíčka. Cieľom výučby cudzieho jazyka na 1. stupni ZŠ nie je osvojenie si kvantity vedomostí, ale kvalita ich používania. V praxi to znamená, že učiteľ poskytuje žiakom dostatok času na precvičovanie si jazyka takým spôsobom, aby mali možnosť upevniť si znalosti a dokázali ich správne používať.

S touto aplikáciou si žiaci môžu precvičovať slovíčka kedykoľvek počas dňa, a tak intenzívnejšie pracovať s cudzím jazykom. Okrem lingvistických cieľov však pri ranej výučbe cudzieho jazyka vzhľadom na vývinovo – psychologické charakteristiky žiakov dominujú ciele motivačné a vzťahovo-postojové, teda vytváranie kladného vzťahu k učeniu sa cudzieho jazyka. Táto aplikácia motivuje žiakov k učeniu sa cudzieho jazyka hravou formou, a u detí tak vytvára kladný vzťah k jazyku.


Z tlačovej správy k projektu WocaBee šampionát:

Slovenskí žiaci su v učení cudzích jazykov zrejme motivovanejší ako žiaci z Česka. Vyplýva to z výsledkov medzinárodnej jazykovej súťaže, ktorá sa uskutočnila počas novembra a decembra online na Slovensku aj v Českej republike. Absolútnymi víťazmi záverečného česko-slovenského finále sa v konkurencii 45.000 študentov z oboch krajín stali žiaci 3.B zo Základnej školy Pribinova v Trebišove. Počas trvania súťaže sa šikovní tretiaci naučili približne 350 nových slovíčok a učeniu jazykov sa v závere súťaže venovali niekoľko hodín denne.


Jazyková súťaž Jesenný WocaBee šampionát sa na slovenských školách uskutočnila už druhý krát. Súťažilo sa online v aplikácii na učenie cudzích slovíčok WocaBee a šampionátu sa zúčastnili študenti všetkých cudzích jazykov od 3. ročníka ZŠ až po maturantov. Kritériom hodnotenia v súťaži nie sú konkrétne vedomosti, ale motivácia učiť sa a precvičovať slovíčka a frázy z cudzieho jazyka. Za precvičovanie žiaci získavajú body, tzv. WocaPoints - čím viac precvičujú, tým viac bodov získajú a viac sa naučia. V okresných, krajských aj celoštátnych kolách šampionátu, ktorý odštartoval na začiatku novembra tak zvíťazila trieda, ktorá získala najvyšší denný priemerný počet WocaPoints na žiaka. Celkový priebeh súťaže a aj výsledky česko-slovenského finále naznačujú rozdiely v prístupe k učeniu sa jazykov v oboch krajinách.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
Pôrod po francúzsky? Tlmenie bolesti a ocko pri pôrode sú samozrejmosťou
08.04.2021   0
Povestná francúzska elegancia sa netýka len filmov. Tu vo Francúzsku sa pôrod rozhodne toľko neprežíva, nevedú sa verejné diskusie o zlepšení postavenia rodičiek, lepších pôrodniciach, kvalitnejšej starostlivosti, tieto témy majú vyriešené. Tehotenstvo je brané ako normálny stav ženy, o ktorom sa veľa nehovorí. Francúzky až do pôrodu fungujú normálne, chodia do práce, raz za čas si zájdu na vyšetrenie.
babetko
Matka matku nepochopí
14.04.2021   6
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
Polohy na dojčenie po cisárskom reze
12.04.2021   1
Dojčenie po „cisárskom“ si vyžaduje také polohy na dojčenie, ktoré nezaťažujú operačnú ranu matky.
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...