ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaRozhovor s osobnosťou

Úspešná šperkárka Petra Toth oživila tradičné slovenské ornamenty

 Marcela Beňová   14.09.2018   0

Petra Toth je talentovaná šperkárka, ktorá sa pri tvorbe rada nechá inšpirovať ľudovými motívmi, ornamentami a krásou slovenského folklóru.

Petra Toth

 

Jej šperkom nechýba kúzlo tradície, ktorému v spojení s moderným dizajnom neodolá žiadna nositeľka.

Petra Toth vybudovala úspešnú firmu a popri náročnej tvorivej práci vychováva dcéry Milevu a Sarru, po ktorých svoje kolekcie šperkov pomenovala. 

 

Máte za sebou dve úspešné kolekcie Mileva a Sarra. Čím sa líšia a naopak, čo majú spoločné?

Spoločné majú v prvom rade to, že som ich obe venovala svojim dvom dcéram a nesú ich mená. Druhou spoločnou črtou je, že som čerpala inšpiráciu z rovnakého zdroja, a to z oblasti Čataj.

Pri Mileve ma inšpirovali červeno-čierne folklórne ornamenty, ktoré sa vyšívali zväčša na obrusy. Pri kolekcii Sarra som si vybrala vzor, ktorý sa vyšíval na rukávce. Ten je svojou strieborno farebnou ornamentikou úplne odlišný od vzoru na kolekcii Mileva.

Základom vašej tvorby sú ľudové motívy, ktoré ponúkate v nádhernom modernom prevedení. Prečo práve folklór?

Ja som sa pred vyše desiatimi rokmi presťahovala z Bratislavy na vidiek. Potrebovala som ticho a pokoj na tvorbu. Kúpili sme si starý vidiecky dom a začala som študovať ľudové remeslá, a tak som prišla ku krojom.

Dovtedy som o krojoch nič nevedela a bolo to pre mňa niečo nové a neobjavené. Okamžite som sa do nášho folklóru po výtvarnej stránke zamilovala.

Petra Toth

 

Aká je typická zákazníčka, ktorá vyhľadáva šperky z vašej kolekcie?

Je to žena okolo tridsiatky, ktorá hľadá niečo výnimočné a jedinečné. Oceňuje ručnú prácu, ale zároveň chce byt moderná a častokrát je jej blízky slovenský folklór.

Od nápadu k výslednému šperku je dlhá cesta. Ako celý proces výroby prebieha?

Od prvotnej myšlienky, cez kresbu, prototyp, výrobu a kampaň až po predaj ubehne približne trištvrte roka. Je to dlhodobý proces a častokrát sa mnoho nápadov nedá zrealizovať, alebo sa musia modifikovať.

Pre mňa je veľmi dôležité robiť nositeľné veci, preto vždy v prvom rade dbám na to, aby sa skĺbila funkcionalita a dizajn.

Je práca šperkárky splnený detský sen, alebo vás so svetom tvorby spojila náhoda?

U mňa to je jednoznačne splnený sen. Snívala som, že sa tým budem živiť od malička, a ani som nedúfala, že sa to vôbec dá. 

Okrem šperkov ponúkate zákazníčkam originálne oblečenie, kabelky či pančušky, a to všetko s folklórnym motívom. Ktorý zo všetkých vašich nápadov ste si obľúbili najviac?

To sa ťažko posudzuje, ku každému segmentu tvorby mám silný vzťah. Vždy budem v prvom rade šperkárka, a rovnako šperkársky pristupujem aj ku tvorbe oblečenia a doplnkov.

Som precízny perfekcionista. A trvá dlhú dobu, kým niečo uzrie svetlo sveta. Preto neviem vybrať ten najobľúbenejší segment. 

Petra Toth

 

Hand-made tvorba je na Slovensku momentálne veľmi žiadaná. Dá sa však u nás takýmto podnikaním uživiť?

Nemôžem hovoriť za ostatných. Nás je momentálne v našej firme šesť a ešte potrebujeme nové kolegyne. Takže by som to nenazvala uživením.

Sme seriózna firma ako každá iná na Slovensku. Len neviem prečo to ľudí stále prekvapuje. 

Za vašou značkou Petra Tóth teda stojí celý pracovný tím.

Ja som kreatívny riaditeľ, čiže odo mňa plynú všetky nápady, či už čo to týka produkcie alebo marketingu. Potom mi s realizáciou pomáhajú moje kolegyne.

Mám vedľa seba pravú ruku, ktorá je samostatná a kreatívna, čiže aj od nej plynie veľa nápadov. 

Máte za sebou svadbou, nedávno sa vám narodilo druhé bábätko. Dá sa skĺbiť materstvo, manželstvo a tvorivá práca tak, aby ste nič nezanedbávali?

Nie, nedá. Nikdy nebude dať. Tie ženy, ktoré tvrdia, že sa to dá, tým neverte, klamú. Vždy jedna sféra stráda. Je to len na žene, ako má postavené hodnoty. Pre mňa je dôležité v prvom rade materstvo a rodina.

Veľa som sa toho naučila pri prvej dcére Mileve. Boli to kruté lekcie života. Pri Sarre je všetko ľahšie, pretože som tri roky pracovala na vybudovaní systému a tímu, ktorý mi teraz umožňuje užívať si materstvo. 

Petra Toth

 

Ako vyzerá bežný deň tvorivej mamy-podnikateľky?

Celú noc sa budím na dojčenie a prebaľovanie. Ráno vstanem z postele (vstať z postele neznamená, že ste spali, znamená to, že sa zodvihnete z postele) a vychystám prvú dcéru do škôlky.

Potom sa snažím upratať výbuch po hyperaktívnej  trojročnej dračici a pred obedom idem šatkovať mladšiu. Popri tom vybavujem pracovné správy a emaily. Po príchode Milevy zo škôlky sa snažím jej čo najviac venovať.

Večer, keď je pokoj a čas, tvorím nové produkty a ďalej znova dookola. Ale tento rituál sa bude časom meniť. 

Máte popri práci čas aj na seba či koníčky?

V súčasnosti vôbec nie, všetok voľný čas mi zaberajú deti. Respektíve, keď mám voľný čas, pracujem. 

Vaše šperky si získali srdcia množstva nositeliek. Aké sú vaše pracovné plány na najbližšie obdobie? Nepripravujete aj novú kolekciu?

Čochvíľa predstavíme limitovanú verziu kolekcie Sarra a nádhernú módnu kolekciu, na ktorej pracujeme s módnou návrhárkou Andreou Pojezdálovou už vyše roka. 

Vyrobili ste množstvo nádherných dizajnérskych šperkov. Ktorý z nich je vašou srdcovou záležitosťou?

Vždy ten posledný. Napríklad teraz sa pozerám na prototyp kabelky Sarra a je neskutočná. Neviem sa na ňu vynadívať. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Odkedy som tehotná, nič nesmiem!
19.02.2019   0
Jedna z vecí, ktoré ma na prvom tehotenstve (ne)príjemne prekvapili, bola kvapku prehnaná starostlivosť môjho muža. On, racionálny chlap, sa pri pohľade na svoju manželku – budúcu matku zmenil na nepoznanie. Skrátka, prvé dieťa je prvé dieťa, a keď sa z muža stáva oco, zo ženy je na chvíľu kráľovná. Toto vás, milé prvorodičky, čaká pri prvom tehotenstve, tak si to užite.
Reťazový pôrod (dve deti po sebe) a materské
18.02.2019   37
Budem mať pri druhom bábätku nárok na materské? Ako sa vypočíta materské, keď ide o druhú, prípadne ďalšiu materskú dovolenku?
Chrípka v tehotenstve? Môže byť nebezpečná
15.02.2019   0
Mamička Lucia prekonala v štvrtom mesiaci tehotenstva silnú chrípku, pre ktorú sa nakoniec ocitla v nemocnici: „Ochorela som v práci od kolegov, ktorí prišli do kancelárie napriek tomu, že mali dávno sedieť v ordinácii u lekára. Jeden deň som bola zdravá, druhý som už ležala s horúčkou a ledva dýchala.
babetko
Deti sú ako atentátnici. Ich úlohou je sabotovať rodičov
19.02.2019   0
So sladkým úsmevom maria takmer každé naše úsilie. To kvôli nim robíme tisíc vecí naraz a nikdy nič nestihneme poriadne dokončiť.
Najlepšie hračky pre deti? Hrnce, varechy a šuflíky s ponožkami!
18.02.2019   0
Je to malé, zelené a skočím na to o pol tretej ráno, keď sa dieťa rozplače v postieľke? Čo je to? Sprostá kocka z lega! Alebo iná. Je to obludné, plyšové, dieťa to nosí všade so sebou a ako natruc to zabudnete v trolejbuse cestou od doktora. Čo to je? Plyšová chobotnica, ktorú pobežíte o pár dní kúpiť do Dráčika, lebo dieťa bez nej nemôže žiť.
Musí dieťa štvornožkovať?
17.02.2019   7
Naozaj "nevadí", keď vaše dieťa nelozí? Čo mnohí rodičia bagatelizujú, iní úzkostlivo riešia. Názor odborníka uvedie vec na pravú mieru.
detské choroby
Medzinárodný deň detskej rakoviny. Ochorie nám viac ako 200 detí ročne
14.02.2019   0
Dnes sú detské onkológie okrem Banskej Bystrice aj v Bratislave a Košiciach, ktoré spolu ročne diagnostikujú vyše 200 prípadov onkologických ochorení u detí od 0 do 19 rokov.
17 tipov na domácu liečbu laryngitídy
12.02.2019   0
Pri laryngitíde ide o to, že krk zvnútra opuchne. A to je dôvod, prečo toto ochorenie netreba podceňovať. Rodičia by vždy mali dieťa zobrať k lekárovi. Liečbu, ktorú pri laryngitíde nariadi dieťaťu lekár, môžete podporiť týmito domácimi prostriedkami.
Antibiotiká. Áno, či nie ?
08.02.2019   2
Ako liečia choroby antibiotiká? Deťom sa najčastejšie predpisujú ATB, ktoré obsahujú ampicilín, amoxycilín, erytromycín a penicilín.
zvery
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.
Stratil sa mi pes
06.02.2019   0
Čo robiť, keď sa nám stratí pes? Ako si zachovať chladnú hlavu a nepodľahnúť zbytočne panike? Kto nám pomôže nájsť ho? Ako sa efektívne zapojiť do hľadania?
Flat coated retríver alebo Hladkosrstý retríver, FCR
30.01.2019   0
Poznáte krásneho a inteligentného psa - Flat coated retrievera? Odkiaľ pochádza toto originálne plemeno a aké má vlastnosti? Je vhodné do rodiny s deťmi? Čo má spoločné s inými druhmi retrieverov?