ŽenaRozhovor s osobnosťou

Úspešná šperkárka Petra Toth oživila tradičné slovenské ornamenty

 Marcela Beňová   14.09.2018   0

Petra Toth je talentovaná šperkárka, ktorá sa pri tvorbe rada nechá inšpirovať ľudovými motívmi, ornamentami a krásou slovenského folklóru.

Petra Toth

 

Jej šperkom nechýba kúzlo tradície, ktorému v spojení s moderným dizajnom neodolá žiadna nositeľka.

Petra Toth vybudovala úspešnú firmu a popri náročnej tvorivej práci vychováva dcéry Milevu a Sarru, po ktorých svoje kolekcie šperkov pomenovala. 

 

Máte za sebou dve úspešné kolekcie Mileva a Sarra. Čím sa líšia a naopak, čo majú spoločné?

Spoločné majú v prvom rade to, že som ich obe venovala svojim dvom dcéram a nesú ich mená. Druhou spoločnou črtou je, že som čerpala inšpiráciu z rovnakého zdroja, a to z oblasti Čataj.

Pri Mileve ma inšpirovali červeno-čierne folklórne ornamenty, ktoré sa vyšívali zväčša na obrusy. Pri kolekcii Sarra som si vybrala vzor, ktorý sa vyšíval na rukávce. Ten je svojou strieborno farebnou ornamentikou úplne odlišný od vzoru na kolekcii Mileva.

Základom vašej tvorby sú ľudové motívy, ktoré ponúkate v nádhernom modernom prevedení. Prečo práve folklór?

Ja som sa pred vyše desiatimi rokmi presťahovala z Bratislavy na vidiek. Potrebovala som ticho a pokoj na tvorbu. Kúpili sme si starý vidiecky dom a začala som študovať ľudové remeslá, a tak som prišla ku krojom.

Dovtedy som o krojoch nič nevedela a bolo to pre mňa niečo nové a neobjavené. Okamžite som sa do nášho folklóru po výtvarnej stránke zamilovala.

Petra Toth

 

Aká je typická zákazníčka, ktorá vyhľadáva šperky z vašej kolekcie?

Je to žena okolo tridsiatky, ktorá hľadá niečo výnimočné a jedinečné. Oceňuje ručnú prácu, ale zároveň chce byt moderná a častokrát je jej blízky slovenský folklór.

Od nápadu k výslednému šperku je dlhá cesta. Ako celý proces výroby prebieha?

Od prvotnej myšlienky, cez kresbu, prototyp, výrobu a kampaň až po predaj ubehne približne trištvrte roka. Je to dlhodobý proces a častokrát sa mnoho nápadov nedá zrealizovať, alebo sa musia modifikovať.

Pre mňa je veľmi dôležité robiť nositeľné veci, preto vždy v prvom rade dbám na to, aby sa skĺbila funkcionalita a dizajn.

Je práca šperkárky splnený detský sen, alebo vás so svetom tvorby spojila náhoda?

U mňa to je jednoznačne splnený sen. Snívala som, že sa tým budem živiť od malička, a ani som nedúfala, že sa to vôbec dá. 

Okrem šperkov ponúkate zákazníčkam originálne oblečenie, kabelky či pančušky, a to všetko s folklórnym motívom. Ktorý zo všetkých vašich nápadov ste si obľúbili najviac?

To sa ťažko posudzuje, ku každému segmentu tvorby mám silný vzťah. Vždy budem v prvom rade šperkárka, a rovnako šperkársky pristupujem aj ku tvorbe oblečenia a doplnkov.

Som precízny perfekcionista. A trvá dlhú dobu, kým niečo uzrie svetlo sveta. Preto neviem vybrať ten najobľúbenejší segment. 

Petra Toth

 

Hand-made tvorba je na Slovensku momentálne veľmi žiadaná. Dá sa však u nás takýmto podnikaním uživiť?

Nemôžem hovoriť za ostatných. Nás je momentálne v našej firme šesť a ešte potrebujeme nové kolegyne. Takže by som to nenazvala uživením.

Sme seriózna firma ako každá iná na Slovensku. Len neviem prečo to ľudí stále prekvapuje. 

Za vašou značkou Petra Tóth teda stojí celý pracovný tím.

Ja som kreatívny riaditeľ, čiže odo mňa plynú všetky nápady, či už čo to týka produkcie alebo marketingu. Potom mi s realizáciou pomáhajú moje kolegyne.

Mám vedľa seba pravú ruku, ktorá je samostatná a kreatívna, čiže aj od nej plynie veľa nápadov. 

Máte za sebou svadbou, nedávno sa vám narodilo druhé bábätko. Dá sa skĺbiť materstvo, manželstvo a tvorivá práca tak, aby ste nič nezanedbávali?

Nie, nedá. Nikdy nebude dať. Tie ženy, ktoré tvrdia, že sa to dá, tým neverte, klamú. Vždy jedna sféra stráda. Je to len na žene, ako má postavené hodnoty. Pre mňa je dôležité v prvom rade materstvo a rodina.

Veľa som sa toho naučila pri prvej dcére Mileve. Boli to kruté lekcie života. Pri Sarre je všetko ľahšie, pretože som tri roky pracovala na vybudovaní systému a tímu, ktorý mi teraz umožňuje užívať si materstvo. 

Petra Toth

 

Ako vyzerá bežný deň tvorivej mamy-podnikateľky?

Celú noc sa budím na dojčenie a prebaľovanie. Ráno vstanem z postele (vstať z postele neznamená, že ste spali, znamená to, že sa zodvihnete z postele) a vychystám prvú dcéru do škôlky.

Potom sa snažím upratať výbuch po hyperaktívnej  trojročnej dračici a pred obedom idem šatkovať mladšiu. Popri tom vybavujem pracovné správy a emaily. Po príchode Milevy zo škôlky sa snažím jej čo najviac venovať.

Večer, keď je pokoj a čas, tvorím nové produkty a ďalej znova dookola. Ale tento rituál sa bude časom meniť. 

Máte popri práci čas aj na seba či koníčky?

V súčasnosti vôbec nie, všetok voľný čas mi zaberajú deti. Respektíve, keď mám voľný čas, pracujem. 

Vaše šperky si získali srdcia množstva nositeliek. Aké sú vaše pracovné plány na najbližšie obdobie? Nepripravujete aj novú kolekciu?

Čochvíľa predstavíme limitovanú verziu kolekcie Sarra a nádhernú módnu kolekciu, na ktorej pracujeme s módnou návrhárkou Andreou Pojezdálovou už vyše roka. 

Vyrobili ste množstvo nádherných dizajnérskych šperkov. Ktorý z nich je vašou srdcovou záležitosťou?

Vždy ten posledný. Napríklad teraz sa pozerám na prototyp kabelky Sarra a je neskutočná. Neviem sa na ňu vynadívať. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Nenadávajme deťom kvôli deci rozliatej vody
24.04.2019   1
Niekedy v slabej chvíľke stratíme nervy a hučíme ako sirény. Kvôli deci rozliatej vody. „Ty si ale babrák, to nevieš dať pozor, čo máš ruky deravé?“
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?