ŽenaRozhovor s osobnosťou

Úspešná šperkárka Petra Toth oživila tradičné slovenské ornamenty

 Marcela Beňová   14.09.2018   0

Petra Toth je talentovaná šperkárka, ktorá sa pri tvorbe rada nechá inšpirovať ľudovými motívmi, ornamentami a krásou slovenského folklóru.

Petra Toth

 

Jej šperkom nechýba kúzlo tradície, ktorému v spojení s moderným dizajnom neodolá žiadna nositeľka.

Petra Toth vybudovala úspešnú firmu a popri náročnej tvorivej práci vychováva dcéry Milevu a Sarru, po ktorých svoje kolekcie šperkov pomenovala. 

 

Máte za sebou dve úspešné kolekcie Mileva a Sarra. Čím sa líšia a naopak, čo majú spoločné?

Spoločné majú v prvom rade to, že som ich obe venovala svojim dvom dcéram a nesú ich mená. Druhou spoločnou črtou je, že som čerpala inšpiráciu z rovnakého zdroja, a to z oblasti Čataj.

Pri Mileve ma inšpirovali červeno-čierne folklórne ornamenty, ktoré sa vyšívali zväčša na obrusy. Pri kolekcii Sarra som si vybrala vzor, ktorý sa vyšíval na rukávce. Ten je svojou strieborno farebnou ornamentikou úplne odlišný od vzoru na kolekcii Mileva.

Základom vašej tvorby sú ľudové motívy, ktoré ponúkate v nádhernom modernom prevedení. Prečo práve folklór?

Ja som sa pred vyše desiatimi rokmi presťahovala z Bratislavy na vidiek. Potrebovala som ticho a pokoj na tvorbu. Kúpili sme si starý vidiecky dom a začala som študovať ľudové remeslá, a tak som prišla ku krojom.

Dovtedy som o krojoch nič nevedela a bolo to pre mňa niečo nové a neobjavené. Okamžite som sa do nášho folklóru po výtvarnej stránke zamilovala.

Petra Toth

 

Aká je typická zákazníčka, ktorá vyhľadáva šperky z vašej kolekcie?

Je to žena okolo tridsiatky, ktorá hľadá niečo výnimočné a jedinečné. Oceňuje ručnú prácu, ale zároveň chce byt moderná a častokrát je jej blízky slovenský folklór.

Od nápadu k výslednému šperku je dlhá cesta. Ako celý proces výroby prebieha?

Od prvotnej myšlienky, cez kresbu, prototyp, výrobu a kampaň až po predaj ubehne približne trištvrte roka. Je to dlhodobý proces a častokrát sa mnoho nápadov nedá zrealizovať, alebo sa musia modifikovať.

Pre mňa je veľmi dôležité robiť nositeľné veci, preto vždy v prvom rade dbám na to, aby sa skĺbila funkcionalita a dizajn.

Je práca šperkárky splnený detský sen, alebo vás so svetom tvorby spojila náhoda?

U mňa to je jednoznačne splnený sen. Snívala som, že sa tým budem živiť od malička, a ani som nedúfala, že sa to vôbec dá. 

Okrem šperkov ponúkate zákazníčkam originálne oblečenie, kabelky či pančušky, a to všetko s folklórnym motívom. Ktorý zo všetkých vašich nápadov ste si obľúbili najviac?

To sa ťažko posudzuje, ku každému segmentu tvorby mám silný vzťah. Vždy budem v prvom rade šperkárka, a rovnako šperkársky pristupujem aj ku tvorbe oblečenia a doplnkov.

Som precízny perfekcionista. A trvá dlhú dobu, kým niečo uzrie svetlo sveta. Preto neviem vybrať ten najobľúbenejší segment. 

Petra Toth

 

Hand-made tvorba je na Slovensku momentálne veľmi žiadaná. Dá sa však u nás takýmto podnikaním uživiť?

Nemôžem hovoriť za ostatných. Nás je momentálne v našej firme šesť a ešte potrebujeme nové kolegyne. Takže by som to nenazvala uživením.

Sme seriózna firma ako každá iná na Slovensku. Len neviem prečo to ľudí stále prekvapuje. 

Za vašou značkou Petra Tóth teda stojí celý pracovný tím.

Ja som kreatívny riaditeľ, čiže odo mňa plynú všetky nápady, či už čo to týka produkcie alebo marketingu. Potom mi s realizáciou pomáhajú moje kolegyne.

Mám vedľa seba pravú ruku, ktorá je samostatná a kreatívna, čiže aj od nej plynie veľa nápadov. 

Máte za sebou svadbou, nedávno sa vám narodilo druhé bábätko. Dá sa skĺbiť materstvo, manželstvo a tvorivá práca tak, aby ste nič nezanedbávali?

Nie, nedá. Nikdy nebude dať. Tie ženy, ktoré tvrdia, že sa to dá, tým neverte, klamú. Vždy jedna sféra stráda. Je to len na žene, ako má postavené hodnoty. Pre mňa je dôležité v prvom rade materstvo a rodina.

Veľa som sa toho naučila pri prvej dcére Mileve. Boli to kruté lekcie života. Pri Sarre je všetko ľahšie, pretože som tri roky pracovala na vybudovaní systému a tímu, ktorý mi teraz umožňuje užívať si materstvo. 

Petra Toth

 

Ako vyzerá bežný deň tvorivej mamy-podnikateľky?

Celú noc sa budím na dojčenie a prebaľovanie. Ráno vstanem z postele (vstať z postele neznamená, že ste spali, znamená to, že sa zodvihnete z postele) a vychystám prvú dcéru do škôlky.

Potom sa snažím upratať výbuch po hyperaktívnej  trojročnej dračici a pred obedom idem šatkovať mladšiu. Popri tom vybavujem pracovné správy a emaily. Po príchode Milevy zo škôlky sa snažím jej čo najviac venovať.

Večer, keď je pokoj a čas, tvorím nové produkty a ďalej znova dookola. Ale tento rituál sa bude časom meniť. 

Máte popri práci čas aj na seba či koníčky?

V súčasnosti vôbec nie, všetok voľný čas mi zaberajú deti. Respektíve, keď mám voľný čas, pracujem. 

Vaše šperky si získali srdcia množstva nositeliek. Aké sú vaše pracovné plány na najbližšie obdobie? Nepripravujete aj novú kolekciu?

Čochvíľa predstavíme limitovanú verziu kolekcie Sarra a nádhernú módnu kolekciu, na ktorej pracujeme s módnou návrhárkou Andreou Pojezdálovou už vyše roka. 

Vyrobili ste množstvo nádherných dizajnérskych šperkov. Ktorý z nich je vašou srdcovou záležitosťou?

Vždy ten posledný. Napríklad teraz sa pozerám na prototyp kabelky Sarra a je neskutočná. Neviem sa na ňu vynadívať. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
babetko
Ako uvariť prvú mrkvu (1)
01.03.2021   0
Najjednoduchší postup na svete na uvarenie prvého zeleninového príkrmu. S krásnymi fotografiami od Jany Babjak Veselskej.
Súťaž: Čo sa dá robiť cez jarné prázdniny v lockdowne?
01.03.2021   0
Súťažte o 20 eurovú poukážku na nákup v dm.
Bio matky len zbytočne "príliš riešia". Alebo ?
28.02.2021   0
Sú bio potraviny skutočne len módny trend, výstrelok, úchylka, manier bohatých ľudí ? A máme sa pozerať na výživu detí inak?
detské choroby
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   0
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.