ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaRozhovor s osobnosťou

Úspešná šperkárka Petra Toth oživila tradičné slovenské ornamenty

 Marcela Beňová   14.09.2018   0

Petra Toth je talentovaná šperkárka, ktorá sa pri tvorbe rada nechá inšpirovať ľudovými motívmi, ornamentami a krásou slovenského folklóru.

Petra Toth

 

Jej šperkom nechýba kúzlo tradície, ktorému v spojení s moderným dizajnom neodolá žiadna nositeľka.

Petra Toth vybudovala úspešnú firmu a popri náročnej tvorivej práci vychováva dcéry Milevu a Sarru, po ktorých svoje kolekcie šperkov pomenovala. 

 

Máte za sebou dve úspešné kolekcie Mileva a Sarra. Čím sa líšia a naopak, čo majú spoločné?

Spoločné majú v prvom rade to, že som ich obe venovala svojim dvom dcéram a nesú ich mená. Druhou spoločnou črtou je, že som čerpala inšpiráciu z rovnakého zdroja, a to z oblasti Čataj.

Pri Mileve ma inšpirovali červeno-čierne folklórne ornamenty, ktoré sa vyšívali zväčša na obrusy. Pri kolekcii Sarra som si vybrala vzor, ktorý sa vyšíval na rukávce. Ten je svojou strieborno farebnou ornamentikou úplne odlišný od vzoru na kolekcii Mileva.

Základom vašej tvorby sú ľudové motívy, ktoré ponúkate v nádhernom modernom prevedení. Prečo práve folklór?

Ja som sa pred vyše desiatimi rokmi presťahovala z Bratislavy na vidiek. Potrebovala som ticho a pokoj na tvorbu. Kúpili sme si starý vidiecky dom a začala som študovať ľudové remeslá, a tak som prišla ku krojom.

Dovtedy som o krojoch nič nevedela a bolo to pre mňa niečo nové a neobjavené. Okamžite som sa do nášho folklóru po výtvarnej stránke zamilovala.

Petra Toth

 

Aká je typická zákazníčka, ktorá vyhľadáva šperky z vašej kolekcie?

Je to žena okolo tridsiatky, ktorá hľadá niečo výnimočné a jedinečné. Oceňuje ručnú prácu, ale zároveň chce byt moderná a častokrát je jej blízky slovenský folklór.

Od nápadu k výslednému šperku je dlhá cesta. Ako celý proces výroby prebieha?

Od prvotnej myšlienky, cez kresbu, prototyp, výrobu a kampaň až po predaj ubehne približne trištvrte roka. Je to dlhodobý proces a častokrát sa mnoho nápadov nedá zrealizovať, alebo sa musia modifikovať.

Pre mňa je veľmi dôležité robiť nositeľné veci, preto vždy v prvom rade dbám na to, aby sa skĺbila funkcionalita a dizajn.

Je práca šperkárky splnený detský sen, alebo vás so svetom tvorby spojila náhoda?

U mňa to je jednoznačne splnený sen. Snívala som, že sa tým budem živiť od malička, a ani som nedúfala, že sa to vôbec dá. 

Okrem šperkov ponúkate zákazníčkam originálne oblečenie, kabelky či pančušky, a to všetko s folklórnym motívom. Ktorý zo všetkých vašich nápadov ste si obľúbili najviac?

To sa ťažko posudzuje, ku každému segmentu tvorby mám silný vzťah. Vždy budem v prvom rade šperkárka, a rovnako šperkársky pristupujem aj ku tvorbe oblečenia a doplnkov.

Som precízny perfekcionista. A trvá dlhú dobu, kým niečo uzrie svetlo sveta. Preto neviem vybrať ten najobľúbenejší segment. 

Petra Toth

 

Hand-made tvorba je na Slovensku momentálne veľmi žiadaná. Dá sa však u nás takýmto podnikaním uživiť?

Nemôžem hovoriť za ostatných. Nás je momentálne v našej firme šesť a ešte potrebujeme nové kolegyne. Takže by som to nenazvala uživením.

Sme seriózna firma ako každá iná na Slovensku. Len neviem prečo to ľudí stále prekvapuje. 

Za vašou značkou Petra Tóth teda stojí celý pracovný tím.

Ja som kreatívny riaditeľ, čiže odo mňa plynú všetky nápady, či už čo to týka produkcie alebo marketingu. Potom mi s realizáciou pomáhajú moje kolegyne.

Mám vedľa seba pravú ruku, ktorá je samostatná a kreatívna, čiže aj od nej plynie veľa nápadov. 

Máte za sebou svadbou, nedávno sa vám narodilo druhé bábätko. Dá sa skĺbiť materstvo, manželstvo a tvorivá práca tak, aby ste nič nezanedbávali?

Nie, nedá. Nikdy nebude dať. Tie ženy, ktoré tvrdia, že sa to dá, tým neverte, klamú. Vždy jedna sféra stráda. Je to len na žene, ako má postavené hodnoty. Pre mňa je dôležité v prvom rade materstvo a rodina.

Veľa som sa toho naučila pri prvej dcére Mileve. Boli to kruté lekcie života. Pri Sarre je všetko ľahšie, pretože som tri roky pracovala na vybudovaní systému a tímu, ktorý mi teraz umožňuje užívať si materstvo. 

Petra Toth

 

Ako vyzerá bežný deň tvorivej mamy-podnikateľky?

Celú noc sa budím na dojčenie a prebaľovanie. Ráno vstanem z postele (vstať z postele neznamená, že ste spali, znamená to, že sa zodvihnete z postele) a vychystám prvú dcéru do škôlky.

Potom sa snažím upratať výbuch po hyperaktívnej  trojročnej dračici a pred obedom idem šatkovať mladšiu. Popri tom vybavujem pracovné správy a emaily. Po príchode Milevy zo škôlky sa snažím jej čo najviac venovať.

Večer, keď je pokoj a čas, tvorím nové produkty a ďalej znova dookola. Ale tento rituál sa bude časom meniť. 

Máte popri práci čas aj na seba či koníčky?

V súčasnosti vôbec nie, všetok voľný čas mi zaberajú deti. Respektíve, keď mám voľný čas, pracujem. 

Vaše šperky si získali srdcia množstva nositeliek. Aké sú vaše pracovné plány na najbližšie obdobie? Nepripravujete aj novú kolekciu?

Čochvíľa predstavíme limitovanú verziu kolekcie Sarra a nádhernú módnu kolekciu, na ktorej pracujeme s módnou návrhárkou Andreou Pojezdálovou už vyše roka. 

Vyrobili ste množstvo nádherných dizajnérskych šperkov. Ktorý z nich je vašou srdcovou záležitosťou?

Vždy ten posledný. Napríklad teraz sa pozerám na prototyp kabelky Sarra a je neskutočná. Neviem sa na ňu vynadívať. 

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Predvianočný darček pre novorodencov vo zvolenskej pôrodnici
15.11.2018   0
Pôrodnica obdržala moderné detské lôžka v hodnote 3 000 eur.
Dokáže cvičenie vyliečiť neplodnosť?
13.11.2018   0
Čoraz viac párov sa pri liečbe neplodnosti rozhodne zamerať viac na podporu svojho zdravia.
Maximálne a minimálne materské 2019
12.11.2018   0
Priemerná výška dávky materské za posledné roky výrazne narástla. Kým v roku 2015 bola priemerná výška materského 430 eur, v roku 2018 to bolo 639 eur.
babetko
Že zaspí na prechádzke? Sen každej matky.
16.11.2018   3
Som rozhodnutá dať mu čo najmenej podnetov. Lenže to moje decko - čistý enviromentalista. Hau, cica, kopec, jééj. Namiesto toho, aby zaspal!
Naučiť dieťa zaspávať samé?
15.11.2018   3
Čakáme na to dlho – že to naše zlato položíme do postieľky, a ono zavrie oči a bude spať. Len nielen vďaka prieskumu (keby sme ho robiť chceli) by sme zistili, že je málo tých šťastných rodičov, ktorí také dieťa, či nebodaj viac kusov, majú. My ostatní ich zaspávať musíme naučiť.
Ako sa starať o detské vlásky?
14.11.2018   0
Starostlivosť o detské vlasy patrí medzi najväčšie radosti každej mamičky.
detské choroby
Zlomeniny kľúčnej kosti u novorodencov
14.11.2018   0
Aj keď informácia o tom, že vaše práve narodené dieťatko má zlomenú kľúčnu kosť je dosť stresujúca, nech vám je na útechu, že táto zlomenina sa väčšinou hojí dobre aj bez odborných zásahov. Patrí k najčastejším pôrodným zlomeninám vôbec. Týka sa asi 1 % narodených detí. Väčšinou je jednostranná.
Bolesť hlavy. Čo sa vás bude pýtať lekár
13.11.2018   0
Ako zmierniť bolesti hlavy? Kedy navštíviť lekára? Kedy volať záchranku? Na aké otázky sa pripraviť u odborníka?
Horúčka u novorodencov, dojčiat a batoliat
11.11.2018   0
K pediatrovi vezmite dieťatko vždy, keď má teplotu. Hovoríme teraz o deťoch do roka života.
zvery
Probém? Veterinárna diagnostika už aj s CT
15.11.2018   0
Diagnózu lekári určili psom, mačkám, ale aj chameleónovi či potkanovi.
Hierarchia v rodine z pohľadu psa
06.11.2018   2
Deti sú z pohľadu psa ľudské šteniatká a preto majú väčšie privilégia ako dospelí. No napriek tomu sú psovi podriadené a preto ak dávajú psovi náročné povely môžu dostať "príučku".
Problémy staroby dobehnú štvornohého priateľa skôr
29.10.2018   0
Keďže pes či mačka v porovnaní s ich majiteľmi starnú oveľa rýchlejšie, vyžaduje si ich dobrý zdravotný stav väčšiu starostlivosť, ako sa na prvý pohľad môže zdať.