ŽenaRozhovor s osobnosťou

Prvá celoslovenská túra nosiacich rodičov s deťmi

 redakcia   06.10.2014   1

Medzinárodný týždeň nosenia detí je na Slovensku ešte veľmi mladým podujatím. Napriek tomu, že je len v druhom ročníku, prináša celkom široký záber.

Zaujímavou a výnimočnou je Prvá celoslovenská túra nosiacich rodičov s deťmi vo Vysokých Tatrách. Na pár otázočiek sme sa spýtali jednej z organizátoriek, Veroniky Klimčíkovej.

 

Dopočuli sme sa, že sa chystá celoslovenský výlet nosiacich rodičov do Tatier, ako vznikol tento nápad?

Nápad vznikol toto leto, keď sme s manželom a dcérkou strávili týždeň v Nízkych Tatrách. Chodili sme na túry, po jaskyniach a hradoch a dcérka to zvládla v nosiči úplne super. Ľudia na nás s údivom pozerali a neverili, že nemá ešte ani rok.

Týždeň na to som sa dopočula, že sa organizuje Medzinárodný týždeň nosenia detí a nápad bol tu.

Prečo práve do Tatier?

Heslom tohtoročného Medzinárodného týždňa nosenia detí je „Zaži nosenie, zaži dobrodružstvo“ (angl. „Share the adventure“). Hory sú na dobrodružstvo ako stvorené a keďže sa vďaka noseniu vieme dostať s deťmi prakticky skoro všade, vybrali sme si Vysoké Tatry ako najlepšie miesto na uzatvorenie celého týždňa.

Odkiaľ začínate a akou trasou sa pôjde?

Začíname na centrálnom parkovisku na Štrbskom plese, v sobotu 11. októbra o 9.00.

Trasa vedie po červenej turistickej značke na Popradské pleso a spolu si oddýchneme na Chate na Popradskom Plese.

Existujú rôzne druhy nosičov, šatiek a pod. V čom je najvhodnejšie nosiť dieťatko v takom horskom prostredí?

Nie je žiaden rozdiel medzi nosením v meste a v prírode, takže každý môže prísť so šatkou či nosičom, ktorý používa bežne.

Výhodnejšie je však mať dieťa na chrbte, hlavne ak ide o väčšie dieťatko. Šatky a ergonosiče to umožňujú úplne pohodlne.

Bude tento výlet vhodný aj pre rodičov, ktorí nie sú zvyknutí chodiť na túry do hôr?

Samozrejme. Na začiatok sme vybrali nenáročnú túru, ktorú zvládne naozaj každý. Táto trasa trvá približne 1,5-2 hodiny.

Pripravujete aj nejaký program na Popradskom plese?

Keďže toto je záverečná akcia celého MTND týždňa, na Popradskom plese vyžrebujeme výhercov celoslovenskej tomboly. Hlavnou cenou je nosič Zumbucca podľa vlastného výberu, šatka Je Porte Mon Bebe, mini mei tai  a množstvo ďalších cien.

Mám štvorročného syna, ktorý sa už nechce nosiť a ani by som ho už nosiť asi nevládala. Môžu ísť aj malé deti, ktoré sa už nenosia alebo nechcú nosiť? 

Veľmi radi stretneme rovnako zmýšľajúcich rodičov a priaznivcov nosenia. Budeme radi, keď prídu celé rodiny aj s odrastenými detičkami. Častokrát si totiž nosené deti nosia svoje hračky či bábiky v mini-nosičoch. 

 

Čo by ste chceli ešte odkázať našim čitateľom?

Čitateľov vášho portálu by som rada pozvala na akúkoľvek sprievodnú akciu počas celého Medzinárodného týždňa nosenia detí. Tohto roku sa zapojilo dokopy 24 miest a kompletný program môžu nájsť na www.nosmesa.eu  a na Facebook-u.

 

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Podporte článok na napísané 07.10.2014 08:44

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Máte problém otehotnieť?
04.03.2021   2
Recept: dobrá hormonálna rovnováha, dobre vyvinuté, nepoškodené a dobre fungujúce pohlavné orgány, psychická a fyzická kondícia, správny partner.
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
babetko
Základné obilninové kaše pre bábätká (od 6 mesiacov)
06.03.2021   0
Ak sa ešte len rozbiehate a rozmýšľate, aké kaše sú teraz vhodné, či s lepkom alebo bez lepku, máme pre vás zopár tipov.
Jedálniček dojčiacej matky
04.03.2021   50
Dostali ste od Vašej pediatričky pri návšetve poradne s Vaším bábätkom-dojčiatkom ponaučenie, čo ako dojčiaca matka (ne)smiete jesť vo forme tabuľky s odporúčanými dennými dávkami „kadečoho“ v miligramoch, poprípade v kilojouloch?
Svoje deti neuspávam
02.03.2021   1
Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
detské choroby
Mumps
04.03.2021   1
Mumps je ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa zvyčajne šíri prostredníctvom slín. Môže nakaziť rôzne časti tela, najmä príušné slinné žľazy. Typický príznak je opuch a bolesť v príušnej slinnej žľaze, takže dieťa vyzerá ako škrečok s plnými ústami.
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   2
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.