ŽenaRozhovor s osobnosťou

Mama dvojičiek - meteorologička Miriam Jarošová

 Mária Kohutiarová/ rozhovor   19.07.2015   0

Jej tvár poznáme z televíznej obrazovky, keď hlási počasie. Málokto vie, že na rozdiel od očarujúcich „žabiek“ má táto rosnička na to aj vzdelanie, takže vie, o čom hovorí.

Pýtala som sa  Miriam Jarošovej, s ktorou sa poznáme ako obyčajné mamy, obyčajných školákov v jednej obyčajnej škole. A pre zmenu na iné , ako na počasie.

foto: TA3.com

 
Na Vás sa aj dobre pozerá v telke, v reáli ste obyčajná mama a žena, ako mnohé. Aké to bolo: prvé líčenie, pozeranie do kamery? Spoznali ste sa potom?

V súkromí sa vôbec nemaľujem, takže bol to pre mňa šok, priznám sa, že niektoré farebné kreácie sa mi zdali až príliš....ale aké bolo prekvapenie, že svetlá v štúdiu to všetko zhltnú a na obrazovke sa dá na tieto výtvory maskérok pozerať úplne normálne.

Máte doma dvojičky: ako reagujú na mamu, ktorá je televízna rosničková hviezda?

Sú v takom nebezpečnom veku, tak ak ma niekde spoznávajú aj po odlíčení, čo nie je vždy pravidlom, tak sa snažia tak po anglicky, tichučko, vypariť.

Keď už sme pri tom: čo z teórie o počasí a jeho kolobehu sa dá uplatniť vo výchove a manželstve? Sú nejaké paralely a okato podobné zákonitosti?

Zaujímavá otázka. Snáď to klasické, že po každej búrke vždy vyjde slnko a že je skutočne dobré a užitočné vedieť, odkiaľ vietor fúka.

 

Má profesionálna meteorologička chorobu z povolania pri pohľade na oblohu aj počas dovolenky?

Nie, keď mám dovolenku, mám dovolenku a basta. Aj tak si ju plánujeme veľmi dlho dopredu a v marci skutočne ani netušíme, aké bude počasie napr. v druhý augustový týždeň. Teším sa z toho, že mám voľno a nemám žiadne pracovné povinnosti  a keď som si cez dovolenku  naplánovala napr. umývať okná a leje, vždy mám po ruke knihu a veľmi rada vymením okná za dobrú literatúru. Niekedy ani nemusí pršať , ale to nikomu nehovorte.

Ako sa vlastne dievča ako Vy stane meteorologičkou? Matika a fyzika, ktoré zrejme s týmto štúdiom súvisia, sú vraj viac doménou mužov... Koľko vás je vôbec kolegýň?

Ako je prevaha žien v spoločnosti, aj do meteorológie sa dostáva viac žien. V minulosti to bolo skutočne menej, teraz je to tak na polovicu. Sme odvážnejšie a asi aj cieľavedomejšie, neúspechy nás hneď neodradia a tak sa stále viac dostávajú do praxe mladé ženy. Na predpovedi počasia je ich 5 , veľa pracuje v klimatológii, dokonca aj v takej numerickej meteorológii, kde sú skutočne len a len suché vzorce, máme kolegyne.

Ste tak profesionálne zaťažená, že sadíte aj v záhrade podľa lunárneho kalendára?

Nie, v záhrade sa orientujeme podľa toho, či máme čas, a nie či je mesiac v splne, alebo v poslednej štvrti. Možno preto to tak vyzerá s našou úrodou.

Ozaj, do akej miery sú pravdivé staré pranostiky? Napr. „Keď lastovičky nízko lietajú, bude pršať“, alebo „Keď hory fajčia, príde dážď“? Čo ešte platí a čo nie?

Nie na všetky takéto informácie o počasí sa dá spoľahnúť, ale na prírodu hej. Kvetiny aj živočíchy cítia zmenu vo vzduchu, či už je to vlhkosť alebo aj zmena tlaku a reagujú. Takto je to s lastovičkami, s vyparovaním hôr, ale napr. aj s púpavou, ktorá zatvára svoje kvety pri zvýšenej vlhkosti vzduchu. Ak nemáme signál na mobile, takéto všímanie si prírody je na nezaplatenie, aspoň vieme dostatočne dlho dopredu o chystanej zmene počasia.

Existuje kniha "Čo robí zmrzlinár cez zimu?". Ja sa pýtam: Čo robí človek ako Vy, keď nesleduje stav počasia alebo ho rovno nehlási?

Úprimne? Najradšej by som nerobila vôbec nič a venovala sa chvíľu deťom a ich starostiam, chvíľu sebe a mojim radostiam, ale poznáte to sama, nakoniec vždy skončím pri práčke a pri hrncoch. Oprať a uvariť treba bez ohľadu na to, čo práve vy chcete.

Za rozhovor ďakuje a leto presne akurát všetkým želá Mária Kohutiarová.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Nielen antikoncepcia. Ako fungujú metódy prirodzeného plánovania?
23.07.2019   0
Billingsova metóda patrí medzi tie najznámejšie. Je zameraná nielen na páry, ktoré sa chcú tehotenstvu vyhnúť, ale aj na tie, ktoré sa o dieťa pokúšajú. Ženy majú za úlohu sledovať predovšetkým svoj ovulačný cyklus. Billingsova metóda pomáha rozoznávať hlien, a tak určiť plodné a neplodné obdobie.
Na Slovensku nemáme ani jednu Baby friendly pôrodnicu
22.07.2019   0
Ministerstvo zdravotníctva chce certifikáty obnoviť do konca roka 2019, a to v súlade s dokumentom WHO pre BFHI.
Rebríček 2019: Mamy oznámkovali najlepšie pôrodnice
20.07.2019   0
Na portáli www.sprievodca-porodnicami.sk hodnotilo slovenské pôrodnice od vlaňajšieho augusta do konca mája tohto roku 2 839 matiek.
babetko
Čo o deťoch prezrádza spôsob hry?
22.07.2019   0
Hra tvorí najvýznamnejšiu súčasť rozvoja dieťaťa. Umožňuje mu učiť sa, skúšať, objavovať, ale aj oddychovať či opakovať. Dieťa, ktoré sa môže dosýta a nerušene hrať, nechýbajú mu podnety a najmä v prvých rokoch nápomocná ruka rodiča, je šťastné dieťa. Práve prostredníctvom hry sa najrýchlejšie prejaví potenciál, vlohy a záujmy, ktoré môžete v rannom veku podchytiť a objaviť budúce povolenie alebo milovaný koníček.
Bonding náš každodenný
17.07.2019   0
Ako vyzerá podpora bondingu v našich pôrodniciach? Prečo sú medzi jednotlivými nemocnicami rozdiely v jeho podpore? Dá sa dieťatko priložiť mamičke hneď po narodení aj v prípade cisárskeho rezu?
Čo potrebujeme, aby sme zdolali koliku?
16.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   8
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.