ŽenaRozhovor s osobnosťou

Mama dvojičiek - meteorologička Miriam Jarošová

 Mária Kohutiarová/ rozhovor   19.07.2015   0

Jej tvár poznáme z televíznej obrazovky, keď hlási počasie. Málokto vie, že na rozdiel od očarujúcich „žabiek“ má táto rosnička na to aj vzdelanie, takže vie, o čom hovorí.

Pýtala som sa  Miriam Jarošovej, s ktorou sa poznáme ako obyčajné mamy, obyčajných školákov v jednej obyčajnej škole. A pre zmenu na iné , ako na počasie.

foto: TA3.com

 
Na Vás sa aj dobre pozerá v telke, v reáli ste obyčajná mama a žena, ako mnohé. Aké to bolo: prvé líčenie, pozeranie do kamery? Spoznali ste sa potom?

V súkromí sa vôbec nemaľujem, takže bol to pre mňa šok, priznám sa, že niektoré farebné kreácie sa mi zdali až príliš....ale aké bolo prekvapenie, že svetlá v štúdiu to všetko zhltnú a na obrazovke sa dá na tieto výtvory maskérok pozerať úplne normálne.

Máte doma dvojičky: ako reagujú na mamu, ktorá je televízna rosničková hviezda?

Sú v takom nebezpečnom veku, tak ak ma niekde spoznávajú aj po odlíčení, čo nie je vždy pravidlom, tak sa snažia tak po anglicky, tichučko, vypariť.

Keď už sme pri tom: čo z teórie o počasí a jeho kolobehu sa dá uplatniť vo výchove a manželstve? Sú nejaké paralely a okato podobné zákonitosti?

Zaujímavá otázka. Snáď to klasické, že po každej búrke vždy vyjde slnko a že je skutočne dobré a užitočné vedieť, odkiaľ vietor fúka.

 

Má profesionálna meteorologička chorobu z povolania pri pohľade na oblohu aj počas dovolenky?

Nie, keď mám dovolenku, mám dovolenku a basta. Aj tak si ju plánujeme veľmi dlho dopredu a v marci skutočne ani netušíme, aké bude počasie napr. v druhý augustový týždeň. Teším sa z toho, že mám voľno a nemám žiadne pracovné povinnosti  a keď som si cez dovolenku  naplánovala napr. umývať okná a leje, vždy mám po ruke knihu a veľmi rada vymením okná za dobrú literatúru. Niekedy ani nemusí pršať , ale to nikomu nehovorte.

Ako sa vlastne dievča ako Vy stane meteorologičkou? Matika a fyzika, ktoré zrejme s týmto štúdiom súvisia, sú vraj viac doménou mužov... Koľko vás je vôbec kolegýň?

Ako je prevaha žien v spoločnosti, aj do meteorológie sa dostáva viac žien. V minulosti to bolo skutočne menej, teraz je to tak na polovicu. Sme odvážnejšie a asi aj cieľavedomejšie, neúspechy nás hneď neodradia a tak sa stále viac dostávajú do praxe mladé ženy. Na predpovedi počasia je ich 5 , veľa pracuje v klimatológii, dokonca aj v takej numerickej meteorológii, kde sú skutočne len a len suché vzorce, máme kolegyne.

Ste tak profesionálne zaťažená, že sadíte aj v záhrade podľa lunárneho kalendára?

Nie, v záhrade sa orientujeme podľa toho, či máme čas, a nie či je mesiac v splne, alebo v poslednej štvrti. Možno preto to tak vyzerá s našou úrodou.

Ozaj, do akej miery sú pravdivé staré pranostiky? Napr. „Keď lastovičky nízko lietajú, bude pršať“, alebo „Keď hory fajčia, príde dážď“? Čo ešte platí a čo nie?

Nie na všetky takéto informácie o počasí sa dá spoľahnúť, ale na prírodu hej. Kvetiny aj živočíchy cítia zmenu vo vzduchu, či už je to vlhkosť alebo aj zmena tlaku a reagujú. Takto je to s lastovičkami, s vyparovaním hôr, ale napr. aj s púpavou, ktorá zatvára svoje kvety pri zvýšenej vlhkosti vzduchu. Ak nemáme signál na mobile, takéto všímanie si prírody je na nezaplatenie, aspoň vieme dostatočne dlho dopredu o chystanej zmene počasia.

Existuje kniha "Čo robí zmrzlinár cez zimu?". Ja sa pýtam: Čo robí človek ako Vy, keď nesleduje stav počasia alebo ho rovno nehlási?

Úprimne? Najradšej by som nerobila vôbec nič a venovala sa chvíľu deťom a ich starostiam, chvíľu sebe a mojim radostiam, ale poznáte to sama, nakoniec vždy skončím pri práčke a pri hrncoch. Oprať a uvariť treba bez ohľadu na to, čo práve vy chcete.

Za rozhovor ďakuje a leto presne akurát všetkým želá Mária Kohutiarová.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Máte problém otehotnieť?
04.03.2021   2
Recept: dobrá hormonálna rovnováha, dobre vyvinuté, nepoškodené a dobre fungujúce pohlavné orgány, psychická a fyzická kondícia, správny partner.
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
babetko
Základné obilninové kaše pre bábätká (od 6 mesiacov)
06.03.2021   0
Ak sa ešte len rozbiehate a rozmýšľate, aké kaše sú teraz vhodné, či s lepkom alebo bez lepku, máme pre vás zopár tipov.
Jedálniček dojčiacej matky
04.03.2021   50
Dostali ste od Vašej pediatričky pri návšetve poradne s Vaším bábätkom-dojčiatkom ponaučenie, čo ako dojčiaca matka (ne)smiete jesť vo forme tabuľky s odporúčanými dennými dávkami „kadečoho“ v miligramoch, poprípade v kilojouloch?
Svoje deti neuspávam
02.03.2021   1
Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
detské choroby
Mumps
04.03.2021   1
Mumps je ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa zvyčajne šíri prostredníctvom slín. Môže nakaziť rôzne časti tela, najmä príušné slinné žľazy. Typický príznak je opuch a bolesť v príušnej slinnej žľaze, takže dieťa vyzerá ako škrečok s plnými ústami.
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   2
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.