ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaRozhovor s osobnosťou

Mama dvojičiek - meteorologička Miriam Jarošová

 Mária Kohutiarová/ rozhovor   19.07.2015   0

Jej tvár poznáme z televíznej obrazovky, keď hlási počasie. Málokto vie, že na rozdiel od očarujúcich „žabiek“ má táto rosnička na to aj vzdelanie, takže vie, o čom hovorí.

Pýtala som sa  Miriam Jarošovej, s ktorou sa poznáme ako obyčajné mamy, obyčajných školákov v jednej obyčajnej škole. A pre zmenu na iné , ako na počasie.

foto: TA3.com

 
Na Vás sa aj dobre pozerá v telke, v reáli ste obyčajná mama a žena, ako mnohé. Aké to bolo: prvé líčenie, pozeranie do kamery? Spoznali ste sa potom?

V súkromí sa vôbec nemaľujem, takže bol to pre mňa šok, priznám sa, že niektoré farebné kreácie sa mi zdali až príliš....ale aké bolo prekvapenie, že svetlá v štúdiu to všetko zhltnú a na obrazovke sa dá na tieto výtvory maskérok pozerať úplne normálne.

Máte doma dvojičky: ako reagujú na mamu, ktorá je televízna rosničková hviezda?

Sú v takom nebezpečnom veku, tak ak ma niekde spoznávajú aj po odlíčení, čo nie je vždy pravidlom, tak sa snažia tak po anglicky, tichučko, vypariť.

Keď už sme pri tom: čo z teórie o počasí a jeho kolobehu sa dá uplatniť vo výchove a manželstve? Sú nejaké paralely a okato podobné zákonitosti?

Zaujímavá otázka. Snáď to klasické, že po každej búrke vždy vyjde slnko a že je skutočne dobré a užitočné vedieť, odkiaľ vietor fúka.

 

Má profesionálna meteorologička chorobu z povolania pri pohľade na oblohu aj počas dovolenky?

Nie, keď mám dovolenku, mám dovolenku a basta. Aj tak si ju plánujeme veľmi dlho dopredu a v marci skutočne ani netušíme, aké bude počasie napr. v druhý augustový týždeň. Teším sa z toho, že mám voľno a nemám žiadne pracovné povinnosti  a keď som si cez dovolenku  naplánovala napr. umývať okná a leje, vždy mám po ruke knihu a veľmi rada vymením okná za dobrú literatúru. Niekedy ani nemusí pršať , ale to nikomu nehovorte.

Ako sa vlastne dievča ako Vy stane meteorologičkou? Matika a fyzika, ktoré zrejme s týmto štúdiom súvisia, sú vraj viac doménou mužov... Koľko vás je vôbec kolegýň?

Ako je prevaha žien v spoločnosti, aj do meteorológie sa dostáva viac žien. V minulosti to bolo skutočne menej, teraz je to tak na polovicu. Sme odvážnejšie a asi aj cieľavedomejšie, neúspechy nás hneď neodradia a tak sa stále viac dostávajú do praxe mladé ženy. Na predpovedi počasia je ich 5 , veľa pracuje v klimatológii, dokonca aj v takej numerickej meteorológii, kde sú skutočne len a len suché vzorce, máme kolegyne.

Ste tak profesionálne zaťažená, že sadíte aj v záhrade podľa lunárneho kalendára?

Nie, v záhrade sa orientujeme podľa toho, či máme čas, a nie či je mesiac v splne, alebo v poslednej štvrti. Možno preto to tak vyzerá s našou úrodou.

Ozaj, do akej miery sú pravdivé staré pranostiky? Napr. „Keď lastovičky nízko lietajú, bude pršať“, alebo „Keď hory fajčia, príde dážď“? Čo ešte platí a čo nie?

Nie na všetky takéto informácie o počasí sa dá spoľahnúť, ale na prírodu hej. Kvetiny aj živočíchy cítia zmenu vo vzduchu, či už je to vlhkosť alebo aj zmena tlaku a reagujú. Takto je to s lastovičkami, s vyparovaním hôr, ale napr. aj s púpavou, ktorá zatvára svoje kvety pri zvýšenej vlhkosti vzduchu. Ak nemáme signál na mobile, takéto všímanie si prírody je na nezaplatenie, aspoň vieme dostatočne dlho dopredu o chystanej zmene počasia.

Existuje kniha "Čo robí zmrzlinár cez zimu?". Ja sa pýtam: Čo robí človek ako Vy, keď nesleduje stav počasia alebo ho rovno nehlási?

Úprimne? Najradšej by som nerobila vôbec nič a venovala sa chvíľu deťom a ich starostiam, chvíľu sebe a mojim radostiam, ale poznáte to sama, nakoniec vždy skončím pri práčke a pri hrncoch. Oprať a uvariť treba bez ohľadu na to, čo práve vy chcete.

Za rozhovor ďakuje a leto presne akurát všetkým želá Mária Kohutiarová.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Odkedy som tehotná, nič nesmiem!
19.02.2019   0
Jedna z vecí, ktoré ma na prvom tehotenstve (ne)príjemne prekvapili, bola kvapku prehnaná starostlivosť môjho muža. On, racionálny chlap, sa pri pohľade na svoju manželku – budúcu matku zmenil na nepoznanie. Skrátka, prvé dieťa je prvé dieťa, a keď sa z muža stáva oco, zo ženy je na chvíľu kráľovná. Toto vás, milé prvorodičky, čaká pri prvom tehotenstve, tak si to užite.
Reťazový pôrod (dve deti po sebe) a materské
18.02.2019   37
Budem mať pri druhom bábätku nárok na materské? Ako sa vypočíta materské, keď ide o druhú, prípadne ďalšiu materskú dovolenku?
Chrípka v tehotenstve? Môže byť nebezpečná
15.02.2019   0
Mamička Lucia prekonala v štvrtom mesiaci tehotenstva silnú chrípku, pre ktorú sa nakoniec ocitla v nemocnici: „Ochorela som v práci od kolegov, ktorí prišli do kancelárie napriek tomu, že mali dávno sedieť v ordinácii u lekára. Jeden deň som bola zdravá, druhý som už ležala s horúčkou a ledva dýchala.
babetko
Deti sú ako atentátnici. Ich úlohou je sabotovať rodičov
19.02.2019   0
So sladkým úsmevom maria takmer každé naše úsilie. To kvôli nim robíme tisíc vecí naraz a nikdy nič nestihneme poriadne dokončiť.
Najlepšie hračky pre deti? Hrnce, varechy a šuflíky s ponožkami!
18.02.2019   0
Je to malé, zelené a skočím na to o pol tretej ráno, keď sa dieťa rozplače v postieľke? Čo je to? Sprostá kocka z lega! Alebo iná. Je to obludné, plyšové, dieťa to nosí všade so sebou a ako natruc to zabudnete v trolejbuse cestou od doktora. Čo to je? Plyšová chobotnica, ktorú pobežíte o pár dní kúpiť do Dráčika, lebo dieťa bez nej nemôže žiť.
Musí dieťa štvornožkovať?
17.02.2019   7
Naozaj "nevadí", keď vaše dieťa nelozí? Čo mnohí rodičia bagatelizujú, iní úzkostlivo riešia. Názor odborníka uvedie vec na pravú mieru.
detské choroby
Medzinárodný deň detskej rakoviny. Ochorie nám viac ako 200 detí ročne
14.02.2019   0
Dnes sú detské onkológie okrem Banskej Bystrice aj v Bratislave a Košiciach, ktoré spolu ročne diagnostikujú vyše 200 prípadov onkologických ochorení u detí od 0 do 19 rokov.
17 tipov na domácu liečbu laryngitídy
12.02.2019   0
Pri laryngitíde ide o to, že krk zvnútra opuchne. A to je dôvod, prečo toto ochorenie netreba podceňovať. Rodičia by vždy mali dieťa zobrať k lekárovi. Liečbu, ktorú pri laryngitíde nariadi dieťaťu lekár, môžete podporiť týmito domácimi prostriedkami.
Antibiotiká. Áno, či nie ?
08.02.2019   2
Ako liečia choroby antibiotiká? Deťom sa najčastejšie predpisujú ATB, ktoré obsahujú ampicilín, amoxycilín, erytromycín a penicilín.
zvery
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.
Stratil sa mi pes
06.02.2019   0
Čo robiť, keď sa nám stratí pes? Ako si zachovať chladnú hlavu a nepodľahnúť zbytočne panike? Kto nám pomôže nájsť ho? Ako sa efektívne zapojiť do hľadania?
Flat coated retríver alebo Hladkosrstý retríver, FCR
30.01.2019   0
Poznáte krásneho a inteligentného psa - Flat coated retrievera? Odkiaľ pochádza toto originálne plemeno a aké má vlastnosti? Je vhodné do rodiny s deťmi? Čo má spoločné s inými druhmi retrieverov?