ŽenaRozhovor s osobnosťou

Mama dvojičiek - meteorologička Miriam Jarošová

 Mária Kohutiarová/ rozhovor   19.07.2015   0

Jej tvár poznáme z televíznej obrazovky, keď hlási počasie. Málokto vie, že na rozdiel od očarujúcich „žabiek“ má táto rosnička na to aj vzdelanie, takže vie, o čom hovorí.

Pýtala som sa  Miriam Jarošovej, s ktorou sa poznáme ako obyčajné mamy, obyčajných školákov v jednej obyčajnej škole. A pre zmenu na iné , ako na počasie.

foto: TA3.com

 
Na Vás sa aj dobre pozerá v telke, v reáli ste obyčajná mama a žena, ako mnohé. Aké to bolo: prvé líčenie, pozeranie do kamery? Spoznali ste sa potom?

V súkromí sa vôbec nemaľujem, takže bol to pre mňa šok, priznám sa, že niektoré farebné kreácie sa mi zdali až príliš....ale aké bolo prekvapenie, že svetlá v štúdiu to všetko zhltnú a na obrazovke sa dá na tieto výtvory maskérok pozerať úplne normálne.

Máte doma dvojičky: ako reagujú na mamu, ktorá je televízna rosničková hviezda?

Sú v takom nebezpečnom veku, tak ak ma niekde spoznávajú aj po odlíčení, čo nie je vždy pravidlom, tak sa snažia tak po anglicky, tichučko, vypariť.

Keď už sme pri tom: čo z teórie o počasí a jeho kolobehu sa dá uplatniť vo výchove a manželstve? Sú nejaké paralely a okato podobné zákonitosti?

Zaujímavá otázka. Snáď to klasické, že po každej búrke vždy vyjde slnko a že je skutočne dobré a užitočné vedieť, odkiaľ vietor fúka.

 

Má profesionálna meteorologička chorobu z povolania pri pohľade na oblohu aj počas dovolenky?

Nie, keď mám dovolenku, mám dovolenku a basta. Aj tak si ju plánujeme veľmi dlho dopredu a v marci skutočne ani netušíme, aké bude počasie napr. v druhý augustový týždeň. Teším sa z toho, že mám voľno a nemám žiadne pracovné povinnosti  a keď som si cez dovolenku  naplánovala napr. umývať okná a leje, vždy mám po ruke knihu a veľmi rada vymením okná za dobrú literatúru. Niekedy ani nemusí pršať , ale to nikomu nehovorte.

Ako sa vlastne dievča ako Vy stane meteorologičkou? Matika a fyzika, ktoré zrejme s týmto štúdiom súvisia, sú vraj viac doménou mužov... Koľko vás je vôbec kolegýň?

Ako je prevaha žien v spoločnosti, aj do meteorológie sa dostáva viac žien. V minulosti to bolo skutočne menej, teraz je to tak na polovicu. Sme odvážnejšie a asi aj cieľavedomejšie, neúspechy nás hneď neodradia a tak sa stále viac dostávajú do praxe mladé ženy. Na predpovedi počasia je ich 5 , veľa pracuje v klimatológii, dokonca aj v takej numerickej meteorológii, kde sú skutočne len a len suché vzorce, máme kolegyne.

Ste tak profesionálne zaťažená, že sadíte aj v záhrade podľa lunárneho kalendára?

Nie, v záhrade sa orientujeme podľa toho, či máme čas, a nie či je mesiac v splne, alebo v poslednej štvrti. Možno preto to tak vyzerá s našou úrodou.

Ozaj, do akej miery sú pravdivé staré pranostiky? Napr. „Keď lastovičky nízko lietajú, bude pršať“, alebo „Keď hory fajčia, príde dážď“? Čo ešte platí a čo nie?

Nie na všetky takéto informácie o počasí sa dá spoľahnúť, ale na prírodu hej. Kvetiny aj živočíchy cítia zmenu vo vzduchu, či už je to vlhkosť alebo aj zmena tlaku a reagujú. Takto je to s lastovičkami, s vyparovaním hôr, ale napr. aj s púpavou, ktorá zatvára svoje kvety pri zvýšenej vlhkosti vzduchu. Ak nemáme signál na mobile, takéto všímanie si prírody je na nezaplatenie, aspoň vieme dostatočne dlho dopredu o chystanej zmene počasia.

Existuje kniha "Čo robí zmrzlinár cez zimu?". Ja sa pýtam: Čo robí človek ako Vy, keď nesleduje stav počasia alebo ho rovno nehlási?

Úprimne? Najradšej by som nerobila vôbec nič a venovala sa chvíľu deťom a ich starostiam, chvíľu sebe a mojim radostiam, ale poznáte to sama, nakoniec vždy skončím pri práčke a pri hrncoch. Oprať a uvariť treba bez ohľadu na to, čo práve vy chcete.

Za rozhovor ďakuje a leto presne akurát všetkým želá Mária Kohutiarová.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Nenadávajme deťom kvôli deci rozliatej vody
24.04.2019   1
Niekedy v slabej chvíľke stratíme nervy a hučíme ako sirény. Kvôli deci rozliatej vody. „Ty si ale babrák, to nevieš dať pozor, čo máš ruky deravé?“
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?