ŽenaRozhovor s osobnosťou

Mamička autistickej dcéry vylúčila zo stravy lepok. Výsledok je viac než prekvapivý

 Marcela Beňová   15.05.2019   0

Blogujúcu mamičku zo Spolu aut, ktorá píše o živote so svojom autistickou dcérkou Paulínkou, si možno pamätáte z minuloročného rozhovoru.

Oslovili sme ju opäť. Tentokrát nám porozprávala o tom, prečo sa doma rozhodli vyskúšať bezlepkovú diétu, a ako to ovplyvnilo zdravie a spokojnosť ich dcéry.

instagram Spolu aut

 

Prečo ste sa rozhodli vylúčiť zo stravy práve lepok?

Čoraz častejšie sme počúvali, aká je bezlepková diéta prospešná u autistických detí. Mnoho Paulínkiných spolužiakov má zo stravy vylúčený nielen lepok, ale aj kazeín.

Už aj pri diagnostikovaní autizmu radia niektoré pedopsychiatričky takúto úpravu stravy. Je to všetko na základe skúsenosti a praxe. Pokiaľ viem, nemusí fungovať u všetkých autistických detí, ale za pokus nám to stálo.

Zvlášť, keď sa mi na internete každú chvíľu ozývali iné maminy, ako sa ich dieťa zmenilo, a videli evidentné zlepšenie stavu.

Čo teda v tele spôsobuje lepok?

Lepok, podobne ako kazeín, produkuje v našom tele opioidné peptidy.

Nie som odborník, ale pani doktorka nám vysvetlila, že cez presakovanie čreva u autistických detí (mnohé majú stabilne zvýšené zápalové faktory, ich tráviaca sústava je citlivá), sa tieto peptidy dostávajú do krvi a pôsobia na psychický stav dieťaťa.

Vtedy môže dieťa pôsobiť, ako by bolo na opiátoch. Čiže nesústredene alebo pasívne – doslova autisticky.

 

Aké zmeny vo varení a pečení u vás doma nastali?

My sme zamenili najmä pečivo, lebo dcéra je hlavne mäsová a chlebová Samozrejme, veci ako palacinky, koláče alebo halušky robíme len z bezlepkovej múky.

Paradoxne, nebolo to také hrozné, ako som si myslela. Človek len začne nakupovať v iných regáloch. Pokiaľ tieto veci vo svojom supermarkete dostupné má. Určite to ale pocíti peňaženka.

Máj je mesiacom bez lepku. Ako ste na tom Vy a lepok? Stále je možné urobiť si  test príznakov na webe, alebo si kúpiť  quicktest v sieti BENU lekarni s 50% zľavou. Prečítajte si na: http://dobrebezlepku.com/

 

Je bezlepková kuchyňa drahšia?

Všetko závisí od toho, či máte čas a priestor si napríklad chlebík alebo pečivo piecť sami, alebo si ho radšej (hoci drahé) kúpite. Povedala by som, že to je o kompromisoch.

Doma sa nestravujeme bezlepkovo celá rodina, lebo nie je dôvod. Strava malej upravená je, ale vzhľadom na to, že ona neobľubuje omáčky, zahustené polievky, knedle alebo cestoviny, odpadá mi starosť navyše.

Paulínka je najmä mäsová. Ak si dá niečo múčne, sú to bryndzové halušky alebo palacinky. A tam sa to dá krásne nahradiť. Čiže áno, bezlepkové múky a potraviny sú drahšie.

Na druhú stranu máte možnosť sa viac orientovať na potraviny, ktoré sú bezlepkové prirodzene - kukurica, ryža, mäso, syry, mliečne výrobky, pohánka, ovocie, zelenina, atď.

 

Aké potraviny naoapak do jedálneho lístka pribudli?

Ak nerátam niektoré bezlepkové sladkosti, ktoré sme predtým nekupovali, tak nič. Ale Paulínke začali veľmi chutiť kaše. Varím ich z pohánkových vločiek na sladko s medom a ovocím.

Podarilo sa vám po vylúčení lepku zaznamenať nejaké zmeny k lepšiemu?

Už behom prvých pár dní sa jej upravila markantne stolica. S tou majú mnohé autistické deti doslova kríž, a my sme si tiež užili svoje. Zrazu začalo všetko prebiehať hladko a každodenne a my sme neverili vlastným očiam.

V tomto sme zmenu nečakali, ale dostavila sa. Boli sme ohromení a dieťa vysmiate. Po dvoch týždňoch sme si všimli, že je prítomnejšia, viac vníma, čo jej hovoríme.

Zlepšila sa Pulínkina komunikácia?

Sama od seba začala siahať po slovách, keď sa chcela vyjadriť. Určitú slovnú zásobu už vybudovanú mala a komunikovala aj formou obrázkov, ale zrazu z nej tie slová začali lietať častejšie.

Dokonca aj také, ktoré sme sa nikdy cielene neučili. Vyťahovala z päty slovíčka a my sme nechápali.

 

Mnoho mamičiek prekvapí, že medzi trávením a komunikáciou môže existovať súvislosť.

O súvise "hlavy a brucha”, čiže tráviacich organov sa vedelo už v staroveku. Ja som na tieto veci prišla až vtedy, keď som sa o to reálne začala zaujímať. A takisto mi to potvrdili lekári.

My sme doma vždy vnímali rozdiel u Paulínky, keď mávala problémy so stolicou. Ak dlhšie nekakala, bola zlá, výbušná, nevyspytateľná, takmer nespolupracovala.

Akonáhle sa vyprázdnila, bolo to slniečko. O súvislosti medzi opioidnými peptidmi a mozgom nám povedala samotná lekárka v metabolickej ambulancii.

Vysvetlila nám, že tieto veci sú známe, a prebiehajú mnohé výskumy, aj čo sa týka ich súvisu s autizmom. Niekedy sa dokonca metabolické poruchy môžu prejavovať ako autizmus.

Často sa deťom, u ktorých existuje podozrenie na autizmus, odporúčajú metabolické vyšetrenia, aby sa ukázalo, či problém nie je niekde inde.

 

Odporúčali by ste bezlepkovú stravu aj ostatným rodinám s autistickými deťmi?

Ja som dlho otáľala. Odrádzalo ma, že s tým bude viac roboty, ktovie, či jej to bude chutiť, veď to ani nemusí pomôcť... Ale človek sa snaží svojmu dieťaťu všakovako pomôcť.

Stále je to len výmena pár položiek v strave a za pokus to podľa mňa jednoznačne stojí. My sme zaznamenali jasné zlepšenie.

Ako prebiehali vyšetrenia, ktoré vás čakali v metabolickej ambulancii?

Ja som chcela mať celú túto vec "požehnanú" aj lekárom, preto sme sa objednali do metabolickej ambulancie. Pani doktorka sa nám dlho venovala. Mali sme za sebou dva bezlepkové mesiace a popisovali jej naše zistenia.

Keďže testovanie má význam len vtedy, keď má dieťa stravu klasickú, aby sa ukázali zvýšené markery v krvi, pred testami sme jej celý mesiac znova dávali bežnú stravu s lepkom.

A na vlastné oči sme videli, ako zle jej lepok robí. Aj v škôlke si všimli zhoršenie v správaní a spolupráci.

 Prečítajte si aj: Moje dieťa sa s nikým nechce hrať a rozprávať 

 

Ten mesiac opätovne na lepku bol peklo a vedeli sme, že hneď po testoch sa vraciame naspäť na diétu. Aj pani doktorka nám to vyslovene odporučila.

Dokonca povedala, že aj keby boli testy v norme, rozhodujúci je klinický stav dieťaťa. Čiže to, ako sa javí. Keď vidíme, že jej bezlepková strava robí dobre a stav sa zlepšil, nemáme nad čím rozmýšľať a diétu dodržiavame aj naďalej.

Podporte petíciu - rodiny s autistickými deťmi to potrebujú

Život rodičov s autistickými deťmi nie je jednoduchý. U nás ho majú rodiny ešte o niečo komplikovanejší - nedostatok odborníkov, nekonečné mesiace čakania na vyšetrenie, málo škôlok.

Rodičia sa preto rozhodli spojiť s verejnosťou a vytvoriť tlak na vládu, aby venovala väčšiu pozornosť problémom autistických detí a ich rodín. Do kampane na zlepšenie ich životných podmienok sa môžete zapojiť TU.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?