ŽenaRozhovor s osobnosťou

Mama troch detí do Europarlamentu. Jana Žitňanská

 Mária Kohutiarová/ rozhovor   20.05.2014   0

Blížia sa voľby do Europarlamentu. Svojich zástupcov v tejto ustanovizni si môžeme zvoliť už v sobotu, 24. mája. Kandidátov je veľa, mnohé známe tváre, mnohé neznáme. Jednou z tých, ktoré ako mama na našom politickom nebi evidujem už niekoľko rokov, je Jana Žitňanská.

Pre mnohých známa ako redaktorka televízneho spravodajstva, alebo hlas vo viacerých rádiách. Pamätám si ju i ako členku Rady pre vysielanie a retransmisiu, ktorú bolo nahlas počuť v kritike  programov, ktoré ohrozovali deti ( reality show, filmy nevhodné pre deti, neetické reklamy) .

Vzdelaním novinárka, s titulom  Mgr. z FF UK v Bratislave a Centre de formation et de perfectionnement des journalistes (CFPJ), Paris.

Do politiky vstúpila pred 4. rokmi cez bránu KDH, dnes je tvárou strany NOVA. 

Čo hovorí na vaše politické ambície vaša rodina?  

Rodina ma naozaj veľmi podporuje, čo je pre mňa veľkým povzbudením. Bez podpory rodiny, a osobitne bez podpory mojich najbližších, by som to robiť určite nemohla. Politika, ak ju chcete robiť poctivo, je pomerne stresujúce povolanie. Vyžaduje aj veľmi časté cestovanie na stretnutia po celej krajine, množstvo času na prípravu rôznych návrhov, dlhé hodiny telefonovania s ľuďmi, ktorí potrebujú pomoc, alebo od ktorých potrebujem poradiť. Ale mám šťastie, rodina sa mi snaží pomôcť, ako sa dá. A zatiaľ to spoločne zvládame :)

Máte tri deti. 
V prípade úspechu. Chystajú sa s vami všetci do Bruselu? 

Túto vec sme zatiaľ neriešili, určite na to bude dosť času po voľbách, kedy zasadne naša rodinná rada a preberieme všetky za a proti. Presun na niekoľko rokov do Bruselu je jedna z možností, sú aj iné, uvidíme.

 

Nova, za ktorú kandidujete, sa tém rodiny, ochrany manželstva, výchovy vo svojom programe do EU zmieňuje len okrajovo...

Keďže etické témy sú v kompetencii členských krajín, niet dôvodu im venovať viac priestoru v programe do EP. My túto kompetenciu chceme členským krajinám ponechať aj naďalej, a to v programe aj jasne deklarujeme.

V Bruseli sa rozhoduje  aj v takých dôležitých veciach, ako je výchova našich detí v oblasti sexuality... EU nie je veľmi ohľaduplná voči etickým témam. Súhlasíte s tým?

EP nemá kompetenciu rozhodovať v týchto témach za členské štáty. To, čo sa deje v EP je, že niektorí poslanci predkladajú rôzne správy a iniciatívy, o ktorých sa síce hlasuje, ale nemajú žiadnu záväznosť pre jednotlivé krajiny.

Zásadné rozhodnutia dnes v EÚ prijíma Európska rada, teda premiéri a prezidenti členských štátov. Tí majú demokratickú legitimitu hovoriť za svoje krajiny, hoci na druhej strane je jasné, že detaily každého rozhodnutia pripravujú najmä úradníci EÚ, ktorým takáto legitimita chýba.

My chceme demokratickú legitimitu EÚ posilňovať a zároveň presadzujeme, aby sa v niektorých témach - najmä etických a sociálnych - na úrovni EÚ vôbec nerozhodovalo a aby tieto rozhodnutia aj naďalej zostali vo výlučnej právomoci jednotlivých členských štátov.

Vašim volebným sloganom je , aby ŽE NÁM dobre bolo. Čo sa dá vylepšiť pre nás, nežnejšie, z Bruselu?

Určite je čo zlepšovať v podpore mladých rodín, v podpore dobrovoľníctva a opatery o starších či zdravotne postihnutých, v kvalite školstva... Ak aj v týchto témach budú mať ženy v politike svoj hlas, nemôže to byť na škodu. Pretože keď bude lepšie ženám, bude lepšie všetkým :)

 

 

Aj u nás na rodinka.sk ste sa vyjadrovali k téme školstva. Rovnaké šance pre štátne, cirkevné aj súkromné školy a tiež zdravotne handicapovaných. Dá sa z lavíc europarlamentu pomôcť aj tu?

Určite áno. Množstvo rozhodnutí, vrátane rozhodnutí o tom, koľko prostriedkov a akým spôsobom bude použitých na podporu v týchto oblastiach, je možné v inštitúciách EÚ ovplyvňovať hneď v zárodku. A presne to budem okrem iného robiť.

 

Z doterajších europoslankýň bolo najviac vidno Annu Záborskú a Moniku Flašíkovú-Beňovú, každú v inom svetle. Kam sa chcete postaviť Vy?

Ja sa venujem ľuďom, ktorí v dnešnom svete „ťahajú za kratší koniec povrazu“, ktorí patria medzi zraniteľné skupiny. Deti, ľudia so zdravotným postihnutím, seniori. Existujú rôzne lobistické skupiny, ktoré si dokážu vybojovať a presadiť svoje záujmy. Ja sa snažím zastupovať tých, ktorých hlas až tak nie je počuť.

Ste pôvodným povolaním novinárka. Budeme môcť čakať včasné, pravdivé a zrozumiteľné spravodajstvo, čo sa vlastne v laviciach europarlamentu deje a čo to pre nás znamená?

Kvalita spravodajstva je v rukách médií, ale za seba môžem povedať, že budem občanov a svojich voličov informovať o všetkom podstatnom.

Ako ho chcete podať? (Dalo by sa aj cez portál www.rodinka.sk?)

Rada budem informovať o dianí a mojich zámeroch a výsledkoch všetkými možnosťami, ktoré budú možné. Cez médiá, sociálne siete, blogy, články, ale aj v priamom kontakte s ľuďmi na Slovensku. A napríklad o rodinných témach aj prostredníctvom portálu rodinka.sk.

Prečo by podľa Vás mali ísť ľudia 24. mája  radšj voliť , ako polievať záhradky.  A prečo by mali v ten deň voliť Vás?

Až 80% zákonov, ktoré dnes prijímame v slovenskom parlamente, má svoje korene v tom európskom. Čiže rozhodnutia z Bruselu ovplyvňujú náš život viac ako si myslíme. Preto nie je jedno, kto v tejto inštitúcii zastupuje Slovensko.

A prečo by malo voliť mňa?

Podľa mňa by ľudia pri rozhodovaní vo voľbách mali viac pozerať na skutky, než na sľuby politikov. Ja som v politike štyri roky a každý si môže pozrieť, ako som v ktorom prípade hlasovala, čo sa mi doteraz podarilo urobiť, o čo som sa snažila. A na základe toho môžu posúdiť, či spôsob, akým som doteraz vykonávala verejnú službu, je v súlade s ich predstavou. Ak áno a získam ich dôveru, bude to pre mňa veľký záväzok a povzbudenie pokračovať vo svojom úsilí pomáhať tým, ktorí to potrebujú najviac.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
Odkedy mám deti, nie som to ja
22.02.2021   3
Strácam sa medzi formičkami na piesok, plienkami a domácimi výživami, ktoré varím z nekonečnej materskej lásky. Ako inak by som dokázali zavárať v horúcich dňoch jablká a namiesto opaľovania na balkóne vyrábať domáce džemy? Najmä keď som sa ešte pred pár rokmi živila avokádom a čínskou kapustou, aby som sa zmestila do šiat číslo 36?
5 príkrmov pre bábätká ideálnych na zimu
20.02.2021   0
Aj v tomto ročnom období môžeme nájsť suroviny plné výživných látok, vďaka ktorým dokážeme vykúzliť bábätkám plnohodnotný jedálniček.
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.