ŽenaRozhovor s osobnosťou

Mama troch detí do Europarlamentu. Jana Žitňanská

 Mária Kohutiarová/ rozhovor   20.05.2014   0

Blížia sa voľby do Europarlamentu. Svojich zástupcov v tejto ustanovizni si môžeme zvoliť už v sobotu, 24. mája. Kandidátov je veľa, mnohé známe tváre, mnohé neznáme. Jednou z tých, ktoré ako mama na našom politickom nebi evidujem už niekoľko rokov, je Jana Žitňanská.

Pre mnohých známa ako redaktorka televízneho spravodajstva, alebo hlas vo viacerých rádiách. Pamätám si ju i ako členku Rady pre vysielanie a retransmisiu, ktorú bolo nahlas počuť v kritike  programov, ktoré ohrozovali deti ( reality show, filmy nevhodné pre deti, neetické reklamy) .

Vzdelaním novinárka, s titulom  Mgr. z FF UK v Bratislave a Centre de formation et de perfectionnement des journalistes (CFPJ), Paris.

Do politiky vstúpila pred 4. rokmi cez bránu KDH, dnes je tvárou strany NOVA. 

Čo hovorí na vaše politické ambície vaša rodina?  

Rodina ma naozaj veľmi podporuje, čo je pre mňa veľkým povzbudením. Bez podpory rodiny, a osobitne bez podpory mojich najbližších, by som to robiť určite nemohla. Politika, ak ju chcete robiť poctivo, je pomerne stresujúce povolanie. Vyžaduje aj veľmi časté cestovanie na stretnutia po celej krajine, množstvo času na prípravu rôznych návrhov, dlhé hodiny telefonovania s ľuďmi, ktorí potrebujú pomoc, alebo od ktorých potrebujem poradiť. Ale mám šťastie, rodina sa mi snaží pomôcť, ako sa dá. A zatiaľ to spoločne zvládame :)

Máte tri deti. 
V prípade úspechu. Chystajú sa s vami všetci do Bruselu? 

Túto vec sme zatiaľ neriešili, určite na to bude dosť času po voľbách, kedy zasadne naša rodinná rada a preberieme všetky za a proti. Presun na niekoľko rokov do Bruselu je jedna z možností, sú aj iné, uvidíme.

 

Nova, za ktorú kandidujete, sa tém rodiny, ochrany manželstva, výchovy vo svojom programe do EU zmieňuje len okrajovo...

Keďže etické témy sú v kompetencii členských krajín, niet dôvodu im venovať viac priestoru v programe do EP. My túto kompetenciu chceme členským krajinám ponechať aj naďalej, a to v programe aj jasne deklarujeme.

V Bruseli sa rozhoduje  aj v takých dôležitých veciach, ako je výchova našich detí v oblasti sexuality... EU nie je veľmi ohľaduplná voči etickým témam. Súhlasíte s tým?

EP nemá kompetenciu rozhodovať v týchto témach za členské štáty. To, čo sa deje v EP je, že niektorí poslanci predkladajú rôzne správy a iniciatívy, o ktorých sa síce hlasuje, ale nemajú žiadnu záväznosť pre jednotlivé krajiny.

Zásadné rozhodnutia dnes v EÚ prijíma Európska rada, teda premiéri a prezidenti členských štátov. Tí majú demokratickú legitimitu hovoriť za svoje krajiny, hoci na druhej strane je jasné, že detaily každého rozhodnutia pripravujú najmä úradníci EÚ, ktorým takáto legitimita chýba.

My chceme demokratickú legitimitu EÚ posilňovať a zároveň presadzujeme, aby sa v niektorých témach - najmä etických a sociálnych - na úrovni EÚ vôbec nerozhodovalo a aby tieto rozhodnutia aj naďalej zostali vo výlučnej právomoci jednotlivých členských štátov.

Vašim volebným sloganom je , aby ŽE NÁM dobre bolo. Čo sa dá vylepšiť pre nás, nežnejšie, z Bruselu?

Určite je čo zlepšovať v podpore mladých rodín, v podpore dobrovoľníctva a opatery o starších či zdravotne postihnutých, v kvalite školstva... Ak aj v týchto témach budú mať ženy v politike svoj hlas, nemôže to byť na škodu. Pretože keď bude lepšie ženám, bude lepšie všetkým :)

 

 

Aj u nás na rodinka.sk ste sa vyjadrovali k téme školstva. Rovnaké šance pre štátne, cirkevné aj súkromné školy a tiež zdravotne handicapovaných. Dá sa z lavíc europarlamentu pomôcť aj tu?

Určite áno. Množstvo rozhodnutí, vrátane rozhodnutí o tom, koľko prostriedkov a akým spôsobom bude použitých na podporu v týchto oblastiach, je možné v inštitúciách EÚ ovplyvňovať hneď v zárodku. A presne to budem okrem iného robiť.

 

Z doterajších europoslankýň bolo najviac vidno Annu Záborskú a Moniku Flašíkovú-Beňovú, každú v inom svetle. Kam sa chcete postaviť Vy?

Ja sa venujem ľuďom, ktorí v dnešnom svete „ťahajú za kratší koniec povrazu“, ktorí patria medzi zraniteľné skupiny. Deti, ľudia so zdravotným postihnutím, seniori. Existujú rôzne lobistické skupiny, ktoré si dokážu vybojovať a presadiť svoje záujmy. Ja sa snažím zastupovať tých, ktorých hlas až tak nie je počuť.

Ste pôvodným povolaním novinárka. Budeme môcť čakať včasné, pravdivé a zrozumiteľné spravodajstvo, čo sa vlastne v laviciach europarlamentu deje a čo to pre nás znamená?

Kvalita spravodajstva je v rukách médií, ale za seba môžem povedať, že budem občanov a svojich voličov informovať o všetkom podstatnom.

Ako ho chcete podať? (Dalo by sa aj cez portál www.rodinka.sk?)

Rada budem informovať o dianí a mojich zámeroch a výsledkoch všetkými možnosťami, ktoré budú možné. Cez médiá, sociálne siete, blogy, články, ale aj v priamom kontakte s ľuďmi na Slovensku. A napríklad o rodinných témach aj prostredníctvom portálu rodinka.sk.

Prečo by podľa Vás mali ísť ľudia 24. mája  radšj voliť , ako polievať záhradky.  A prečo by mali v ten deň voliť Vás?

Až 80% zákonov, ktoré dnes prijímame v slovenskom parlamente, má svoje korene v tom európskom. Čiže rozhodnutia z Bruselu ovplyvňujú náš život viac ako si myslíme. Preto nie je jedno, kto v tejto inštitúcii zastupuje Slovensko.

A prečo by malo voliť mňa?

Podľa mňa by ľudia pri rozhodovaní vo voľbách mali viac pozerať na skutky, než na sľuby politikov. Ja som v politike štyri roky a každý si môže pozrieť, ako som v ktorom prípade hlasovala, čo sa mi doteraz podarilo urobiť, o čo som sa snažila. A na základe toho môžu posúdiť, či spôsob, akým som doteraz vykonávala verejnú službu, je v súlade s ich predstavou. Ak áno a získam ich dôveru, bude to pre mňa veľký záväzok a povzbudenie pokračovať vo svojom úsilí pomáhať tým, ktorí to potrebujú najviac.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Nenadávajme deťom kvôli deci rozliatej vody
24.04.2019   1
Niekedy v slabej chvíľke stratíme nervy a hučíme ako sirény. Kvôli deci rozliatej vody. „Ty si ale babrák, to nevieš dať pozor, čo máš ruky deravé?“
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?