ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaRozhovor s osobnosťou

Mama troch detí do Europarlamentu. Jana Žitňanská

 Mária Kohutiarová/ rozhovor   20.05.2014   0

Blížia sa voľby do Europarlamentu. Svojich zástupcov v tejto ustanovizni si môžeme zvoliť už v sobotu, 24. mája. Kandidátov je veľa, mnohé známe tváre, mnohé neznáme. Jednou z tých, ktoré ako mama na našom politickom nebi evidujem už niekoľko rokov, je Jana Žitňanská.

Pre mnohých známa ako redaktorka televízneho spravodajstva, alebo hlas vo viacerých rádiách. Pamätám si ju i ako členku Rady pre vysielanie a retransmisiu, ktorú bolo nahlas počuť v kritike  programov, ktoré ohrozovali deti ( reality show, filmy nevhodné pre deti, neetické reklamy) .

Vzdelaním novinárka, s titulom  Mgr. z FF UK v Bratislave a Centre de formation et de perfectionnement des journalistes (CFPJ), Paris.

Do politiky vstúpila pred 4. rokmi cez bránu KDH, dnes je tvárou strany NOVA. 

Čo hovorí na vaše politické ambície vaša rodina?  

Rodina ma naozaj veľmi podporuje, čo je pre mňa veľkým povzbudením. Bez podpory rodiny, a osobitne bez podpory mojich najbližších, by som to robiť určite nemohla. Politika, ak ju chcete robiť poctivo, je pomerne stresujúce povolanie. Vyžaduje aj veľmi časté cestovanie na stretnutia po celej krajine, množstvo času na prípravu rôznych návrhov, dlhé hodiny telefonovania s ľuďmi, ktorí potrebujú pomoc, alebo od ktorých potrebujem poradiť. Ale mám šťastie, rodina sa mi snaží pomôcť, ako sa dá. A zatiaľ to spoločne zvládame :)

Máte tri deti. 
V prípade úspechu. Chystajú sa s vami všetci do Bruselu? 

Túto vec sme zatiaľ neriešili, určite na to bude dosť času po voľbách, kedy zasadne naša rodinná rada a preberieme všetky za a proti. Presun na niekoľko rokov do Bruselu je jedna z možností, sú aj iné, uvidíme.

 

Nova, za ktorú kandidujete, sa tém rodiny, ochrany manželstva, výchovy vo svojom programe do EU zmieňuje len okrajovo...

Keďže etické témy sú v kompetencii členských krajín, niet dôvodu im venovať viac priestoru v programe do EP. My túto kompetenciu chceme členským krajinám ponechať aj naďalej, a to v programe aj jasne deklarujeme.

V Bruseli sa rozhoduje  aj v takých dôležitých veciach, ako je výchova našich detí v oblasti sexuality... EU nie je veľmi ohľaduplná voči etickým témam. Súhlasíte s tým?

EP nemá kompetenciu rozhodovať v týchto témach za členské štáty. To, čo sa deje v EP je, že niektorí poslanci predkladajú rôzne správy a iniciatívy, o ktorých sa síce hlasuje, ale nemajú žiadnu záväznosť pre jednotlivé krajiny.

Zásadné rozhodnutia dnes v EÚ prijíma Európska rada, teda premiéri a prezidenti členských štátov. Tí majú demokratickú legitimitu hovoriť za svoje krajiny, hoci na druhej strane je jasné, že detaily každého rozhodnutia pripravujú najmä úradníci EÚ, ktorým takáto legitimita chýba.

My chceme demokratickú legitimitu EÚ posilňovať a zároveň presadzujeme, aby sa v niektorých témach - najmä etických a sociálnych - na úrovni EÚ vôbec nerozhodovalo a aby tieto rozhodnutia aj naďalej zostali vo výlučnej právomoci jednotlivých členských štátov.

Vašim volebným sloganom je , aby ŽE NÁM dobre bolo. Čo sa dá vylepšiť pre nás, nežnejšie, z Bruselu?

Určite je čo zlepšovať v podpore mladých rodín, v podpore dobrovoľníctva a opatery o starších či zdravotne postihnutých, v kvalite školstva... Ak aj v týchto témach budú mať ženy v politike svoj hlas, nemôže to byť na škodu. Pretože keď bude lepšie ženám, bude lepšie všetkým :)

 

 

Aj u nás na rodinka.sk ste sa vyjadrovali k téme školstva. Rovnaké šance pre štátne, cirkevné aj súkromné školy a tiež zdravotne handicapovaných. Dá sa z lavíc europarlamentu pomôcť aj tu?

Určite áno. Množstvo rozhodnutí, vrátane rozhodnutí o tom, koľko prostriedkov a akým spôsobom bude použitých na podporu v týchto oblastiach, je možné v inštitúciách EÚ ovplyvňovať hneď v zárodku. A presne to budem okrem iného robiť.

 

Z doterajších europoslankýň bolo najviac vidno Annu Záborskú a Moniku Flašíkovú-Beňovú, každú v inom svetle. Kam sa chcete postaviť Vy?

Ja sa venujem ľuďom, ktorí v dnešnom svete „ťahajú za kratší koniec povrazu“, ktorí patria medzi zraniteľné skupiny. Deti, ľudia so zdravotným postihnutím, seniori. Existujú rôzne lobistické skupiny, ktoré si dokážu vybojovať a presadiť svoje záujmy. Ja sa snažím zastupovať tých, ktorých hlas až tak nie je počuť.

Ste pôvodným povolaním novinárka. Budeme môcť čakať včasné, pravdivé a zrozumiteľné spravodajstvo, čo sa vlastne v laviciach europarlamentu deje a čo to pre nás znamená?

Kvalita spravodajstva je v rukách médií, ale za seba môžem povedať, že budem občanov a svojich voličov informovať o všetkom podstatnom.

Ako ho chcete podať? (Dalo by sa aj cez portál www.rodinka.sk?)

Rada budem informovať o dianí a mojich zámeroch a výsledkoch všetkými možnosťami, ktoré budú možné. Cez médiá, sociálne siete, blogy, články, ale aj v priamom kontakte s ľuďmi na Slovensku. A napríklad o rodinných témach aj prostredníctvom portálu rodinka.sk.

Prečo by podľa Vás mali ísť ľudia 24. mája  radšj voliť , ako polievať záhradky.  A prečo by mali v ten deň voliť Vás?

Až 80% zákonov, ktoré dnes prijímame v slovenskom parlamente, má svoje korene v tom európskom. Čiže rozhodnutia z Bruselu ovplyvňujú náš život viac ako si myslíme. Preto nie je jedno, kto v tejto inštitúcii zastupuje Slovensko.

A prečo by malo voliť mňa?

Podľa mňa by ľudia pri rozhodovaní vo voľbách mali viac pozerať na skutky, než na sľuby politikov. Ja som v politike štyri roky a každý si môže pozrieť, ako som v ktorom prípade hlasovala, čo sa mi doteraz podarilo urobiť, o čo som sa snažila. A na základe toho môžu posúdiť, či spôsob, akým som doteraz vykonávala verejnú službu, je v súlade s ich predstavou. Ak áno a získam ich dôveru, bude to pre mňa veľký záväzok a povzbudenie pokračovať vo svojom úsilí pomáhať tým, ktorí to potrebujú najviac.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Odkedy som tehotná, nič nesmiem!
19.02.2019   0
Jedna z vecí, ktoré ma na prvom tehotenstve (ne)príjemne prekvapili, bola kvapku prehnaná starostlivosť môjho muža. On, racionálny chlap, sa pri pohľade na svoju manželku – budúcu matku zmenil na nepoznanie. Skrátka, prvé dieťa je prvé dieťa, a keď sa z muža stáva oco, zo ženy je na chvíľu kráľovná. Toto vás, milé prvorodičky, čaká pri prvom tehotenstve, tak si to užite.
Reťazový pôrod (dve deti po sebe) a materské
18.02.2019   37
Budem mať pri druhom bábätku nárok na materské? Ako sa vypočíta materské, keď ide o druhú, prípadne ďalšiu materskú dovolenku?
Chrípka v tehotenstve? Môže byť nebezpečná
15.02.2019   0
Mamička Lucia prekonala v štvrtom mesiaci tehotenstva silnú chrípku, pre ktorú sa nakoniec ocitla v nemocnici: „Ochorela som v práci od kolegov, ktorí prišli do kancelárie napriek tomu, že mali dávno sedieť v ordinácii u lekára. Jeden deň som bola zdravá, druhý som už ležala s horúčkou a ledva dýchala.
babetko
Deti sú ako atentátnici. Ich úlohou je sabotovať rodičov
19.02.2019   0
So sladkým úsmevom maria takmer každé naše úsilie. To kvôli nim robíme tisíc vecí naraz a nikdy nič nestihneme poriadne dokončiť.
Najlepšie hračky pre deti? Hrnce, varechy a šuflíky s ponožkami!
18.02.2019   0
Je to malé, zelené a skočím na to o pol tretej ráno, keď sa dieťa rozplače v postieľke? Čo je to? Sprostá kocka z lega! Alebo iná. Je to obludné, plyšové, dieťa to nosí všade so sebou a ako natruc to zabudnete v trolejbuse cestou od doktora. Čo to je? Plyšová chobotnica, ktorú pobežíte o pár dní kúpiť do Dráčika, lebo dieťa bez nej nemôže žiť.
Musí dieťa štvornožkovať?
17.02.2019   7
Naozaj "nevadí", keď vaše dieťa nelozí? Čo mnohí rodičia bagatelizujú, iní úzkostlivo riešia. Názor odborníka uvedie vec na pravú mieru.
detské choroby
Medzinárodný deň detskej rakoviny. Ochorie nám viac ako 200 detí ročne
14.02.2019   0
Dnes sú detské onkológie okrem Banskej Bystrice aj v Bratislave a Košiciach, ktoré spolu ročne diagnostikujú vyše 200 prípadov onkologických ochorení u detí od 0 do 19 rokov.
17 tipov na domácu liečbu laryngitídy
12.02.2019   0
Pri laryngitíde ide o to, že krk zvnútra opuchne. A to je dôvod, prečo toto ochorenie netreba podceňovať. Rodičia by vždy mali dieťa zobrať k lekárovi. Liečbu, ktorú pri laryngitíde nariadi dieťaťu lekár, môžete podporiť týmito domácimi prostriedkami.
Antibiotiká. Áno, či nie ?
08.02.2019   2
Ako liečia choroby antibiotiká? Deťom sa najčastejšie predpisujú ATB, ktoré obsahujú ampicilín, amoxycilín, erytromycín a penicilín.
zvery
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.
Stratil sa mi pes
06.02.2019   0
Čo robiť, keď sa nám stratí pes? Ako si zachovať chladnú hlavu a nepodľahnúť zbytočne panike? Kto nám pomôže nájsť ho? Ako sa efektívne zapojiť do hľadania?
Flat coated retríver alebo Hladkosrstý retríver, FCR
30.01.2019   0
Poznáte krásneho a inteligentného psa - Flat coated retrievera? Odkiaľ pochádza toto originálne plemeno a aké má vlastnosti? Je vhodné do rodiny s deťmi? Čo má spoločné s inými druhmi retrieverov?