ŽenaRozhovor s osobnosťou

Mama na tretiu

 Marcela Beňová   10.10.2018   0

Instagramová # mama na tretiu. Evelin má doma slečnu, a chlapcov dojičky. Nikdy nečíta knižky a články o výchove, spoliehajú sa s manželom na vlastnú intuíciu. 

Veľa spriazdnených duší folowerov  z radov "tiež chcem po pôrode niečo spraviť so svojim huspeninovým telom"  si získala piatkovými výzvami v projekte, ktorý nazvala "Z kvôčky kočka".

"Som odporcom práškových diét a podobných kravín ..."

foto: instagram # mama_na_tretiu

 

Doma má slečnu a synov - dvojičky. Dá sa starostlivosť o mladú dámu a dvoch dobrodruhov porovnať? Nemám asi klásť otázku, čo je ľahšie, že?

V niečom áno, v niečom nie. Každé dieťa musí cítiť, že je ľúbené, že mu venujeme čas na jeho individuálne potreby a občas je aj stredobodom pozornosti rodiny. Preto sa snažíme ku každému z nich pristupovať tak, ako daná situácia a vlastne i dieťa vyžaduje. 

S Karinkou vediem babské rozhovory, občas snívame, aké by to bolo mať Falabellu (poníka) a popri tom jej kontrolujem domáce úlohy. Chlapci, aj napriek tomu, že sú dvojčatá, tak vyžadujú každý inú starostlivosť. Kristiánko je chlapec bez zábran, rád sa jaší, svojou rečou debatuje s celým svetom. A Leonardko? Ten sa najskôr musí okukať, a až potom sa „rozbehne“.

Kto je u vás doma ten prísny. Ty, alebo Tvoj manžel? 

No na túto otázku som hľadala odpoveď u Karinky, ako to vníma ona. Predsa len z našich troch detí sa k tomu vie vyjadriť najlepšie. Povedala, že sme rovnako prísni. Citujem: „Obaja ste strašne prísni.“ Tak asi tak, keď prehovorí začínajúca puberta:-D.

Mnoho mamičiek dnes vyhľadáva alternatívne spôsoby výchovy, alebo naopak návrat k tradíciám. Čo ste si na deťoch vyskúšali vy? Čo z toho prešlo testom ako správna voľba a čo radšej nerobiť? 

Neviem, či to je mojou lenivosťou, alebo čím, ale nikdy som neštudovala knihy a ani články venované tejto téme. Vychovávame tak, ako to cítime a vnímame. Môj názor je nedovoliť deťom všetko, aj keď teraz frčí iný trend. Asi sa nadarmo nehovorí: „Ohýbaj ma mamko, pokiaľ som ja Janko.“ 

Dôležité je spoľahnúť sa na svoju intuíciu. Často sa stretávam s názorom mamičiek, že nechcú deťom robiť policajtov. Nevadí im, ak ich deti budú nevychované, hlavne nech sa vedia v živote obracať. Že ich nechcú vychovávať tak, ako boli vychovávané ony, lebo sú nepriebojné a majú slabé sebavedomie. 

Mňa rodičia nikdy netlačili do toho, aby som prvá stála v rade a za každú cenu vyskakovala z davu. Myslím, že tým moje sebavedomie neutrpelo. Naučili ma, že musím poznať seba samú, uvedomovať si svoje nedostatky i prednosti, vedieť sa zhodnotiť. 

foto: instagram # mama na tretiu

 

Deti ľúbme také, aké sú. Sú naše a každé z nich je jedinečné. Neporovnávajme ich so súrodencami, či rovesníkmi. Teraz pri dvojičkách to mám dennodenne na očiach a vlastne aj v ušiach, keď sa hryzú.  Vyšli z jedného bruška skoro v tom istom čase a sú to protiklady ako vyšité. Kým jeden poslušne stojí pri mne, tak druhý si beží svojím smerom. Jeden sa podelí s chrumkami a druhý si naberie plné hrste, otočí sa a tlačí ich rýchlo do seba, len aby mu to niekto nezobral. 

Dieťa je fajn učiť samostatnosti. Napríklad, nech si vypýta a zaplatí samo zmrzlinu, či bagetu. Možno prvýkrát si tú jahodovú pýta šepotom, ale ďalší raz bude už smelšie. Takto si vybaví niečo samé. Je to super pocit pre dieťa a zároveň aj pre rodiča. 

 

So školáčkou a dvoma chlapcami musí byť náročné tvoriť rodinný program, ktorý je zaujímavý pre každého. Ako trávite spoločný čas?

Zatiaľ sú chlapci vo veku, že im je jedno, kde sú. Hlavne, že vidia tých, ktorých poznajú. Nás  málokedy nájdete sedieť pri káve, alebo pobehovať po nákupných centrách a voziť sa na atrakciách, ktoré ponúkajú.  Spoločný čas mimo domu je venovaný skoro vždy turistike, alebo hocakému výletu v prírode. Keď počasie nepraje, tak sa jašíme doma, deti tancujú, predvádzajú sa jedno pred druhým a tretím. 

Ako sa vaša dcérka zhostila úlohy staršej sestry? Pomáha vám s chlapcami, alebo ich naopak  vyháňa zo svojej izby:)

V tomto a vlastne nielen v tomto je perfektná. Je to moja malá opora a zároveň veľká pomoc. Tehotenstvo bolo jedným veľkým bojom o chlapcov a veľmi to vnímala, aj keď v tom čase mala len 7 rokov. Viete čo ich upokojilo, keď plakali v inkubátoroch, či na novorodeneckom oddelení? Keď mi plakali počas nocí na izbe a ja som už strácala silu popri odsávaní a starostlivosti? Jej spev, ktorý som im púšťala z mobilu. 

Juj, slzy sa mi tisnú do očí, keď si na to spomínam. Často spievala brušku a mne, keď som ležala a vlastne spala. Ja som sa počas tehotenstva hrala na medveďa.  Pomáha mi denne, neomrzelo ju to. 

Vie ich nakŕmiť, zabaviť a aj prebaliť. Čo sa týka jej izby, tak tam ich veľmi nevpúšťa. Má tam nainštalovanú svoju zberateľskú Schleich stajňu s koňmi, jazdcami a to by bolo i mne ľúto, keby jej to rozobrali. 

 

Príchod dvojičiek, dokonca chlapcov, musela byť pre vás obrovská zmena. Mali ste obavy, ako to dáte?

Bola to zmena, vlastne stále je. Či som mala obavy? Jedinou obavou bolo, či ich vynosím a či nám prežijú. Na to, či to dáme, som ani nepomyslela a vôbec som sa tým nezaťažovala. 

Ako ste zvládli nábeh na spoločný režim – spánok, dojčenie a každodenné prechádzky?

Bez manžela, mojich rodičov a Karinky by som to ťažko zvládala. Prvé 3 mesiace boli pre mňa a vlastne pre celú rodinu asi najnáročnejšie. Zo začiatku sa v noci pri nich striedala moja mama a manžel, aby som si aspoň na pár hodín medzi odsávaním pospala. Silou mocou som si chcela splniť túžbu dojčiť. 

Štyri mesiace som odsávala každé tri hodiny denne, prikladala si drobcov, a to ma veľmi vyšťavovalo. Jedno odsávanie mi trvalo aj hodinu, do toho starostlivosť o dvojičky, ich vyšetrenia u lekárov, domácnosť a v neposlednom rade i Karinka.  

Mnoho čerstvým mamičiek má dnes s dojčením problémy a to nemusia mať ani dvojičky. Tie neobišli ani teba. 

Myslím, že nielen dnes. Problém s dojčením mali ženy aj v minulosti. Veď často mali „dojky“, ktoré cudzím deťom dávali mliečko, a keď nebolo iné, tak sa išlo na kravské. Myslím, že ohľadom dojčenia som urobila všetko - od babských receptov, cez rady laktačnej, cievkovanie a prikladanie. 

Chlapci boli dokrmovaní už v nemocnici. Dostávali taký mix materského a umelého mlieka. Kristiánko sa naučil pekne prisať, ten aj čo to popapal. Lenže keď začal plakať Leonardko a bola som na nich sama, tak som nevedela, čo skôr. Tíšiť dieťa, či nechať ho plakať, aby druhý v pokoji papal? No jasné, že som ho začala tíšiť. U nás to bolo i je tak, že keď začne jeden plakať, tak synchrónne sa pridá druhý. Veď sme bratia, ideme v tom spolu. Najlepšie by bolo mať ich na prsiach oboch, ale Leonardko sa nevedel prisať.  

Prvé týždne doma papal skoro po kvapkách a to som mu doslova kvapkala mliečko z fľašky do pusinky. Jeho kŕmenie bolo náročné. Celé kŕmenie oboch chlapcov trvalo zo začiatku dlho, veľmi dlho mne samej, aj viac ako hodinu. Prechod na umelé mliečko bolo asi najťažšie najmä pre mňa samú, tak veľmi som túžila dojčiť. Im, kým mali umelé mlieko mixované s materským, nerobilo žiaden problém, ale keď už bolo len umelé, tak sa už čo to ozvalo. Vyskúšali sme viaceré a napokon sme zostali pri Sunare, to im chutí a sú spokojní.

foto: instagram mama na tretiu

Čo ťa teraz doma najviac zamestnáva?

Žeby deti? :-D

Snažím sa s nimi čo najviac hrať, čítať im a jašiť sa. Potom si chcem vyčleniť čas vždy aj na Karinku. ☺ Som taká trafená, že skoro každý deň chcem mať povysávané, navarené, a to ma vie celkom kvalitne zamestnať. 

Popri starostlivosti o rodinu ste si našli čas aj na svoj osobný projekt Z k(v)očky kočka. Čo ťa motivovalo k zmene životného štýlu?     

Osobný projekt, hmm... V januári 2018 som mala narodeniny a dostala som opušťák ísť sa socializovať s kamarátkami do divadla a potom posedieť a podebatiť. Len nastal problém, ja som normálne nič na seba nenatiahla. Viete, keď ste doma pri deťoch, tak v tých teplákoch sa necítite. Keď idete s deťmi k lekárovi, tak to nejak neriešite, lebo však ani nie je kedy. Raz jedno plače, raz druhé, potom si grcne, v aute rozmýšľate, či máte všetko pobalené. Ale, keď idete do spoločnosti, tak už rozmýšľate.

No natiahla som na seba až jedny šaty, ktoré dostali počas tehotenstva prívlastok tehotenské. Zaťala som sa, že nie, toto takto nemôže ostať. Po týždni či dvoch som bola zas v bežnom režime. Ešte som mala asi dva pokusy, také záchvevy, že idem so sebou niečo robiť, ale vždy som to vzdala.

V apríli som si povedala, že fakt už je toho, teda MŇA dosť (na celé zrkadlo som bola :-D ) a rozmýšľala som, čo urobiť, aby som vydržala. No nič lepšie ma nenapadlo ako to zverejniť. Odvtedy som to brala ako záväzok. Že to proste nemôžem vzdať, nedá sa to len tak zmazať a ľudia o tom vedia. A tak to celé začalo. 

Každý piatok venujem výzve príspevok, spoločne so žienkami sa motivujeme. A ideme už tretiu vlnu výzvy. Nie som žiaden certifikovaný tréner či nutričný špecialista. Len píšem, čo pomáha mne. Som odporcom práškových diét a podobných kravín, čo vytiahnu len bubáky z vrecka.

S rodinou žiješ veľmi aktívne. Aký šport preferujete vy rodičia a aký deti?

Ja rada behám, hopsám, cvičím a vlastne taká všehochuť. Manžel objavil v sebe bežca, lozí rád po skalách. Karin uchvátilo karate. Všetci máme radi prírodu, turistiku a naše Slovensko. 

Nájdeš si ako mama popri domácnosti a deťoch čas na koníčky a starostlivosť o seba?

Jasné, ale len v tom čase, keď chlapci spia a ja ich vtedy akurát tlačím v kočíku, inak nie. Zatiaľ to neviem :-D . Veď ku kaderníčke sa chystám už vyše roka...  Môj koníček je pôsobenie na instagrame. Je to miesto, kde sa virtuálne porozprávam s maminkami. 

Čoskoro ti končí materská dovolenka. Aké sú tvoje ďalšie profesionálne či rodinné plány? Alebo – čo s načatým životom?        

Doma mi nie je zle, nesťažujem sa. Ale rada by som sa, ak budem môcť, vrátila späť do práce. Pracujem v Univerzitnom vedeckom parku Žilinskej univerzity v Žiline a je to miesto, kde by som sa rada vrátila a zotrvala. Celkom som sa našla v písaní príbehov, rozprávok, vymýšľaní reklamných sloganov...sama rozmýšľam ako skĺbiť rodinu, prácu a to, čo ma baví :)

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Nenadávajme deťom kvôli deci rozliatej vody
24.04.2019   1
Niekedy v slabej chvíľke stratíme nervy a hučíme ako sirény. Kvôli deci rozliatej vody. „Ty si ale babrák, to nevieš dať pozor, čo máš ruky deravé?“
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?