ŽenaRozhovor s osobnosťou

Keď život chutí ako Dobrý ročník. Ria Zelisková vie, ako sa vinárči po slovensky

 Marcela Beňová   07.09.2018   0

Ria Zelisková pochádza z vinárskej rodiny, k vinárčeniu ju však zlákal až manžel.

Dnes sa svojmu rodinnému vinárstvu Víno Zeliska venujú spoločne. Ria sa okrem starostlivosti o tri deti a práci na vinici venuje aj tomu, aby mala ich rodinná značka čo najlepšie meno.

Mária Badinská

 

O vinárstve sa veľa dozviete aj z jej blogových príspevkov Vinárova žena.

Ako sa darí vinárčeniu na Slovensku a ktoré víno by ste mali tento rok ochutnať? To vám už Ria prezradí v našom rozhovore.

 

Vinárstvu sa venujete spoločne s manželom. Kedy sa začal váš vinársky sen?

Oficiálne vinárstvo "Víno Zeliska" vzniklo v roku 2008. Ako plynuli roky, videla som na mojom vtedy ešte priateľovi, že tejto záľuby sa nehodlá vzdať.

Keď sme sa zobrali, vinohrady začali pribúdať. Preto sme sa  po veľkom prehodnotení nášho života v roku 2017 rozhodli ísť do toho úplne naplno. Manžel ukončil pracovný pomer na manažérskej pozícii a teraz manažuje už len vinohrady.

Ako vyzerá vaše rodinné vinárstvo dnes?

Staráme sa o 9 menších vinohradov a dúfame, že ďalšiu sezónu sa ich počet navýši. Berieme si pod opateru aj spustnuté vinohrady a pomaličky ich dávame opäť "dokopy" Je to náročná práca, ale obnovený vinohrad sa nám vždy odvďačil krásnou úrodou. Ročne vyrobíme cca 10 rôznych odrôd vína.

Mária Badinská

 

Sú vinice záležitosťou sezónnej starostlivosti, alebo si vyžadujú celoročnú pozornosť?

Vinice sa odvďačia iba vtedy, keď sa o ne zaujímate celý rok, nielen v čase zberu :-).

V zime sa robí rez a viazanie. Príchodom jari sa zberajú húsenice, ktoré požierajú mladučké výhonky, sadia sa nové štepy, pred zakvitnutím vinohrad ošetríme prvým postrekom, aby bol chránený pred chorobami.

Od apríla robíme tzv. zelenú robotu. To znamená, že pretrhávame vinohrad o zbytočné výhonky, presvetlujeme hrozno, aby bolo prevzdušnené. Počas leta musíme vinohrady pravidelne kontrolovať.

Na jeseň prichádza to najkrajšie voňavé obdobie zberu a zdravých burčiakov. A práve vtedy sa lúčim s mojím manželom, ktorý trávi väčšinu času v pivnici, lebo každá sekunda s pracujúcim mladučkým vínom je dôležitá.

Celoročne nám veľmi pomáhajú manželove sestry a jeho rodičia, ktorí si všetku prácu vo vinohrade odpracujú tiež, a opatrujú naše deti, keď máme ochutnávky a dni otvorených pivníc. Bez nich by sme to absolútne nezvládli, preto im z úprimného srdca ďakujeme.

Aké vyzerá vinohradníctvo v slovenskom prostredí?

V skratke- vo Svätom Jure je to trošku pech. Nedávno sa vyklčovali obrovské plochy vinohradov kvôli plánovému stavaniu obchvatu. Ďalšie veľké plochy sú veľmi spustnuté po bývalom skrachovanom družstve.

Nátlak robia samotní ľudia, ktorí by chceli spustnuté vinice prerobiť na stavebné pozemky. Preto je dôležité, aby si vinári vinohrady obrábali, aby sme o naše prírodné dedičstvo neprichádzali len kvôli ľudskej lenivosti a chamtivosti.

Každý chce mať romantické fotky z vinohradov so zapadajúcim slnkom v pozadí, ale pre nás vinárov a vinohradníkov sú to hodiny práce a zároveň živobytie.

Nechceme tu diaľnice ani prekrásne vily, chceme sa pozerať na zelené pahorky Malých Karpát, pod ktorými žiaria obrobené terasy zdravých vinohradov. Dá sa to v Taliansku, Francúzsku, Nemecku... Tu je to žiaľ trošku problém. 

Mária Badinská

 

Čomu sa pri  práci v rodinnom vinárstve venujete vy a čomu váš manžel?

Manžel je hlava vinárstva. Dorába úžasné vína, ktoré si ja po večeroch popíjam, keď deti zaspia. Moja práca je hlavne marketing a starostlivosť o následný predaj.

On nato nemá čas a víno sa predávať musí, inak by sme nemali z čoho žiť. Samozrejme do vinohradov chodíme spolu s našimi deťmi. Vo vinohrade človek zrelaxuje, rozmýšľa, v tichosti prírody vznikajú najlepšie nápady.

Jeden z takých nápadov bolo moje štvrté dieťa s názvom "Vinárova žena". Je to môj malý projekt na Facebooku a Instagrame, kde odhaľujem ľuďom život vo vinárstve mojimi ženskými očami.

Okrem práce vo vinárstve vychovávate tri deti. Ako zvládate skĺbenie práce s materstvom?

Keďže počas roka pracujeme v prírode alebo doma, sme všetci spolu. Od septembra sú dve staršie deti v škôlke, tak dúfame, že práca bude efektívnejšia, aby sme mohli byť poobede výlučne s nimi.

Deti sú zatiaľ vo veku, kedy si čas v chotári veľmi užívajú a my dúfame, že im to zostane. Samotné materstvo som sa naučila brať v štýle "Take it easy", už sa neberiem tak vážne, moje základné pravidlo je "Neverím na poriadok" a nevadí mi, keď si dajú deti raz za čas hranolky.

S týmto vedomím sa nám žije oveľa ľahšie. Nemusím mať na seba veľké nároky zdravej stravy, neustáleho poriadku, pravidelného režimu, stačí mi, že deti sú šťastné. Oni vedia, že keď pracujem za notebookom, zarábam peniažky a tak sa zahrajú jeden s druhým.

Sú dni, keď kričíme, niekedy plačeme, ale o to intenzívnejšie sa ľúbime.

Máte doma syna a dve slečny. Začínajú aj ony prejavovať vzťah k vinárčeniu?

Najstaršia dcérka má dar skvelého čuchu. Vínko ovoniava a vraví nám, čo v ňom cíti a skutočne sa vie trafiť.

Prostredný synček si veľmi užíva čas vo vinohradoch so svojím tatom, celkovo je najradšej v prírode a zbiera palice a kamienky.

Najmladšiemu prírastku je naše vinárstvo zatiaľ šumafuk, jej stačí, že má šťastnú maminku, ktorá jej vyrába šťastné mliečko:-).

Mária Badinská

 

Vinárčenie a starostlivosť o rodinu sú krásne, ale vyžadujú veľa obety. Dokážete si nájsť chvíľku aj pre seba?

Keď sme nemali našu najmladšiu chrumku, zvykla som si ukrojiť čas sama pre seba. Teraz si trošku počkám, kým sa odvážim od nej niekam vybehnúť. Sme v období, že by som bola veľmi v strese, ak by  som išla na dve hodiny od nej preč.

Preto radšej chodím s ňou, keďže je plne dojčená a tak mi to vyhovuje. Ona naozaj veľa nepotrebuje, len kontakt a mliečko, takže si oddýchnem aj v jej prítomnosti.

Sezóna vinobrania je v plnom prúde. Na aké vína sa môžu tešiť vaši zákazníci?

Určite ponúkneme našu klasiku ako je Rizling rýnsky či Veltlín zelený, no nebudú chýbať ani naše špeciálne cuvée ako boli tento rok "Madame Thurgau" či "Sémillon&Sauvignon".

Už naša tradičná špecialita, ktorá sa teší veľkej obľube je cuvée troch červených odrôd Frankovka, André a Alibernet. Cuvée je vlastne spojenie rôznych odrôd, vlastný rukopis vinára, ako ich vie spojiť a pretvoriť ich na originálne víno, ktoré nikde inde nenájdete. 

S ktorým vínom z vašej vinice ste túto sezónu najspokojnejšia?

Veľmi to záleží od aktuálnej chuti, ale rozhodne medzi TOP tejto sezóny u mňa patrí cuvée Sémillon&Sauvignon. Bolo to polosuché ľahké vínko s citrusovou a kamilkovou vôňou, ktoré ja teda najviac obľubujem.

Mária Badinská

 

Vinársky trh je dnes plný rôznych produktov. Máte tip na to, ako rozpoznať kvalitné víno?

Samozrejme, základ je vôňa. Toto je u mňa priorita. Keď mi dáte k nosu víno presírené, mdlé alebo zvetralé, už ho neochutnám. Z kvalitného vína by vás nemala na druhý deň bolieť hlava, to je známka, že do vína bolo primiešanej veľa síry.

Vinobranie je pre vinára najkrajšou sezónou v roku. Čo vás čaká v najbližších dňoch?

Oberačky, oberačky a ešte raz oberačky. S tým spojené mletie, macerovanie, lisovanie a všetky dôležité procesy na výrobu vína. Toto je pre nás kľúčové obdobie. Aj keď to naoko vyzerá byť veľmi náročné.

Tento čas si veľmi užívame, lebo pri oberačkách sa stretávame s našimi blízkymi, rodinou, priateľmi, ktorí nám chodia pomáhať oberať. Pri oberaní máme čas sa v pokoji porozprávať a potom si posedíme pri dobrom jedle a voňavom burčiaku. Je to rýchly, no pokojný čas pre nás.

Ako trávi vinárska rodina čas, keď nie je na vinici?

Keď nie sme vo vinici, ani v pivnici, ani za notebookom, ani nemáme práve nejakú akciu-ochutnávku, či nerozvážame víno... vtedy sme obvykle s deťmi a riešime deti. Chodíme na výlety, alebo len tak oddychujeme na našom dvore, či dvore babkovcov a dedkovcov:-).

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Nenadávajme deťom kvôli deci rozliatej vody
24.04.2019   1
Niekedy v slabej chvíľke stratíme nervy a hučíme ako sirény. Kvôli deci rozliatej vody. „Ty si ale babrák, to nevieš dať pozor, čo máš ruky deravé?“
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?