ŽenaRozhovor s osobnosťou

Chlapci sú dnes v “zajatí” ochranárskych matiek

 Asrow   30.09.2018   7

Ján Balážia sa venuje mužskej spiritualite a organizuje zážitkové aktivity pre otcov s ich synmi a dcérami. Je presvedčený, že z chlapca môže urobiť muža len muž a problém mužskej spirituality vidí v tom, že nevzniká len tak, ale chlapec sa ju musí naučiť.

foto: Konferencia Aky otec, taky syn

 

V rozhovore pre portál Postoj  hovoríte, že chlapci sú dnes v “zajatí” ochranárskych matiek. Kde sa stala chyba a prečo sú si dnešní otcovia tak často neistí vo vzťahu so svojimi synmi?

U týchto na pohľad jednoduchých otázok je nutné podotknúť, že to dôležité sa skrýva pod povrchom. Keď vnímame krásu domu s jeho detailami, tak skutočnú stabilitu, silu nosnej konštrukcie nevnímame. Tak nejako je to aj s mužskou silou a stabilitou. Tú chlapcovi by mal odovzdávať mužský svet a je to niečo, čo sa objavuje ako je to vybudované až pod záťažou, v krízach.

Tu je možné dodať: v dospelosti. Chlapec sa buduje postupne na muža. Ako sa to podarilo uskutočniť, to sa ukáže v dospelom veku pod záťažou a v krízach. Chlapec sa buduje síce na muža cez ťažkosti, ale primerane tomu, čo zvládne. Ak sa hlavne emočne preťaží, tak sa môže stať, že ostane navždy zablokovaný ako nedospelý.

Ženy väčšinou hľadajú u mužov oporu, stabilitu, istotu. Svoju potrebu po stabilite mimo seba pritom odovzdávajú v neviditeľnom svete túžob a pocitov. Chlapec však potrebuje niečo z čoho bude čerpať, z čoho sa bude učiť, aby svoju skúsenosť mohol neskôr odovzdať svojej novej rodine. Ak sa s výzvami nestretne v mladosti, tak nemôže v sebe potrebnú silu budovať.

Ak trávi čas len so ženami, tie mu odovzdávajú svoj svet plný strachu o to, aby sa nič nestalo, aby ho nič neohrozilo, aby nič nezlyhalo… Práve vďaka zlyhaniu a poučeniu sa zo zlyhania, rastie skutočná odvaha. Pokiaľ budú chlapcov vychováť najmä ženy, vyrastú nám generácie čoraz menej “mužných” mužov.

Čo by sa mal naučiť chlapec od otca a čo od matky, kým sa stane mužom?

Od matky potrebuje chlapec zistiť, ako funguje ženský svet. V detstve potrebuje jej lásku, citlivosť, dotyky. Rovnako aj od otca. Od matky potrebuje v puberte odstrihnutie, emočnú slobodu, aby sa vedel citovo pripútať k novej žene svojho života. Ak sa to neudeje, tak s veľkou pravdepodobnosťou bude matka nejakým nezdravým spôsobom prítomná aj v jeho vzťahu s manželkou.

shutterstock

 

Od otca potrebuje chlapec sprevádzanie do mužského sveta. Veľa lásky, čo znamená: povzbudenie, úctu a milosrdenstvo, ktoré mu umožnia byť silným a rozhodným mužom v dospelosti. Potrebuje zažiť aj spoločenstvo iných, od seba starších mužov. To však chce od otcov a aj iných mužov čas, ktorý venujú svojím synom, práve takým výnimočným spôsobom, ako je sprevádzanie. To znamená byť angažovaný v jeho vnútornom svete potrieb, pocitov, snov, zlyhaní, rastu….

Kedy by mal otec začať vťahovať syna do svojho sveta a aké rituály robia z chlapca muža?

Otec by mal byť so svojími deťmi od ich narodenia. Ale jeho úloha postupom času rastie, až nadobudne prioritné postavenie a to nielen u chlapcov.

Sú vekové kategórie, kde otec jednoducho nesmie chýbať, aby zabezpečil zdravý vývoj svojich detí. Asi tak od tretieho, štvrtého roku by mal syn so svojím otcom zažívať outdorový svet plný dobrodružstva, ale aj spoločnej práce, kde nešikovnosť, či zlyhanie je prostriedkom k ich väčšiemu zblíženiu. Je to miesto láskavého humoru a spoločného povzbudzovania.

S rituálmi by sa mal chlapec stretávať v puberte a mali by ho pripraviť na to, že život je ťažký, že moc aj vzťahy sú o službe druhým, že je tu niekto, kto nás presahuje a za všetko sa skladajú účty.

shutterstock

 

Toto by sa malo ale diať mimo rodiny, v mužskom svete, spolu s inými dospelými mužmi…. Ako má vyzerať rituál k nejakému životnému postoju závisí od možnosti aj tvorivosti mužského spoločenstva. Dôležité je, aby mal takýto rituál schopnosť zapísať sa do duše chlapca a mal transformačný účinok tak, aby viedol z detstva do dospelosti.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Maruška napísané 16.05.2019 09:35

Nesúhlasím s názorom respondenta (ktorého osobne poznám), že za problémom nemužných mužov sú len ochranárske matky. Vyzerá to potom tak, že zas za všetko môžu ženy. Mnoho mužov má problém so svojou identitou a skutočnou mužnosťou preto, lebo nezažili svojho otca ako skutočného manžela (to v tom texte chýba a je to potrebné pre zdravú identitu muža zažiť) svojej mamy a milujúceho a obetujúceho sa, zdravo náročného a prítomného otca. Veľa mužov zlyháva nie preto, že by mali ochranársku mamičku, ale preto, lebo nezažili blízkosť otca a ich mamy robili, čo vládali ako silné, múdre a zdravé ženy. Na to, prečo títo muži nie sú mužmi, nemá teda vplyv len postoj žien - ale aj postoj mužov, z ktorých mnohí sú poznačení zraneniami z detstva, neprijatím, nedostatkom času a záujmu svojho otca. Za to teda ženy nemôžu: každý predsa ako dospelý človek má ďalej na sebe pracovať a rásť a ak mu v detstve nebolo dané všetko, neznamená to koniec sveta. Svoju identitu muža či ženy, ak som pravdivý, mám stále hľadať a zdokonaľovať ju. Otázka znie, či to niekto robí - lebo tam sa už vyhovárať na žiadny faktor nedá. Viem, čo hovorím, z vlastnej skúsenosti ako aj z dlhoročnej práce s rodinami, manželmi a ženami. Takto sú názov aj niektoré tézy v rozhovore zavádzajúce a nepravdivé.

LindaN napísané 04.10.2018 12:31

To najlepšie čo otec môže urobiť pre svoje deti, je milovať ich matku. Egocentrici a manipulatori súhlasiť nebudú.

Janka napísané 18.05.2018 11:55

u nas je to tak, ze vsetky aktivity a vedenie k nejakym sportom, dobrodruzstvam je skor na mne. mame dvoch synov, 2 a 5 rocnych. ich muzsky vzor, ktory by mal byt hlavne otec, ich aj postrazi a zoberie mimo domu, ked potrebujem vypnut, alebo navarit, ale taha ich po kamaratoch, kde si daju kavicku a decka sa tam sami zabavaju, resp. ich zoberie niekam do deckeho kutika na ihrisko, ale formou "tu sedim, keby ste nieco potrebovali". ja s nimi idem lyzovat, aktivne ich ucim, korculovat na lade, bicyklovat...riesim vsetky kruzky ako gymnastika, florbal, anglictina, lego ...

tiez ma uz napadlo, ako to na nich vplyva, ze vsetko toto robim ja, mama, zena ... co to spravi s ich "rolou muza, otca" v dospelosti

Maja napísané 15.05.2018 08:48

Napr. u nas je skor otec ten, ktoreho svet je plný strachu o to, aby sa nič nestalo, aby ho nič neohrozilo, aby nič nezlyhalo… a ja som skor ten dobrodruznejsi typ. Co teraz? smile A aj na ihrisku casto vidim, ako otcovia pobehuju za svojimi ratolestami ako kvocky a nedovolia im napodobnit kamaratov na preliezkach, lebo "to je nebezpecne". A nie je to tym, ze byvaju s detmi menej a nevedia odhadnut, co zvladnu. Vidam ich tam pravidelne. Dalsia kamaratka spominala, ze deti pomahaju pri vareni, ked otec nie je doma, lebo by sa zhrozil, ze pouzivaju normalny noz na cistenie zeleniny a nie priborovy smile Neviem, neviem, ci tento clanok nebol aktualny o generaciu skor, teraz by sme sa mali dozvediet, ako dalej, ked uz skoda na otcoch bola napachana smile

Alena napísané 15.05.2018 11:25

skvele si to naformulovala. Skoda na otcoch uz bola napachana. to sa mi pacismile)

Mica napísané 16.05.2018 19:33

Aj u nás je to tak nejak podobne...

Peter napísané 03.10.2018 10:56

Kazdy muz ma ciastocne aj jemenejsie zenske crty, ale nie kazdy v rovnakej miere, zavisi aj od vychovy muzov v ich rodinach, avsak jednoznacne z mojho okolia vidim ze muzi su predsa len drsnejsi a vhodnejsi na vychovu chlapcov, maju nato adrenalin testosteron atd, v pripade ze poznate vynimky treba to riesit spolocne, pomoct muzovi , nech si muz aj nieco nastuduje o vychove chlapcov atd....

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Máte problém otehotnieť?
04.03.2021   2
Recept: dobrá hormonálna rovnováha, dobre vyvinuté, nepoškodené a dobre fungujúce pohlavné orgány, psychická a fyzická kondícia, správny partner.
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
babetko
Základné obilninové kaše pre bábätká (od 6 mesiacov)
06.03.2021   0
Ak sa ešte len rozbiehate a rozmýšľate, aké kaše sú teraz vhodné, či s lepkom alebo bez lepku, máme pre vás zopár tipov.
Jedálniček dojčiacej matky
04.03.2021   50
Dostali ste od Vašej pediatričky pri návšetve poradne s Vaším bábätkom-dojčiatkom ponaučenie, čo ako dojčiaca matka (ne)smiete jesť vo forme tabuľky s odporúčanými dennými dávkami „kadečoho“ v miligramoch, poprípade v kilojouloch?
Svoje deti neuspávam
02.03.2021   1
Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
detské choroby
Mumps
04.03.2021   1
Mumps je ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa zvyčajne šíri prostredníctvom slín. Môže nakaziť rôzne časti tela, najmä príušné slinné žľazy. Typický príznak je opuch a bolesť v príušnej slinnej žľaze, takže dieťa vyzerá ako škrečok s plnými ústami.
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   2
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.