ŽenaPríbeh ženy

Vyhorela som. Na materskej pri troch deťoch.

 Barbora   02.09.2018   2

Ani neviem, ako sa mi to stalo, zbieralo sa to roky. S každým ďalším dieťaťom to išlo akoby dole vodou.

Chcela som toho veľa zvládať, ale nedarilo sa mi. A najmä som chcela robiť všetko správne, tak aby boli všetci spokojní. Paradoxne, dial sa pravý opak.

Shutterstock

 

Bola som stále iba nervóznejšia a frustrovanejšia. Stačilo málo, stretnúť inú mamu, ktorá toho očividne zvládala naozaj veľa, na rozdiel odo mňa a lepšie ako ja.

Bola som v jednom kole, stále v strese, a tak vyzerala aj moja rodina. Moje deti boli rovnako nervózne a rovnako vystresované, ako ich zrkadlo: ja.

Deti sú naše zrkadlo

Až mi raz jedna moja dobrá priateľka povedala, že toto sa zmení, keď sa začnem mať rada, keď sa budem snažiť, aby som sa mala dobre a vtedy sa budú mať dobre aj moje deti. Ak budem spokojná a šťastná, budú spokojné a šťastné aj moje deti.

Najprv som mala pocit, že zošalela, keď mi rozpráva takéto veci. Ja aby som sa mala dobre? Až potom moje deti? Zdalo sa mi to jednoducho sebecké, v absolútnom rozpore s mojou predstavou o materstve.

Nezošalela

Ale potom som sa pristihla pri tom, že možno naozaj nie je niečo v poriadku, keď sa v kuse len obetujem, myslím iba na ostatných a na to, čo potrebujem, kašlem, lebo ja nie som priorita.

Tak som sa rozhodla niečo s tým urobiť. Raz do týždňa mať čas iba pre mňa, pre „moje veci.“ A prinieslo to do môjho života zázračný rozmer.

 

Začala som pravidelne behávať a neskôr som sa prihlásila na jazykový kurz. Moja rodina bola v šoku, pretože zrazu som nebola 24 hodín k dispozícii, na čo neboli zvyknutí. Dovtedy som okolo nich v kuse skákala, stačilo, aby si pískli a už to bolo.

Niekedy ani nemuseli písknuť, splnila by som im všetko, ešte svoje prianie nestačili vysloviť. Boli jednoducho rozmaznaní, celkom na mne závislí, bezo mňa neschopní, nepoužiteľní.

Mohla som si za to sama, pretože som tu bola iba pre nich a na seba som zabúdala.

Teraz tu bola novinka:

keď to neurobí za nich mama, kto potom? Museli začať oni, nadšení vonkoncom neboli, čo mohli, to ofrflali.

Ale po čase si zvykli, pridelila som každému nejaké povinnosti primerané veku a dbala na to, aby ich dodržiavali, aby mi nový systém nevybuchol len preto, že sa poddám a urobím to za nich, aby to bolo rýchlejšie, lepšie a dokonalejšie.

Môj pocit vyhorenosti opadol.

Začala som konečne po rokoch cítiť, že to mám znova v rukách – práve pre to, že som ich uvoľnila z pút, ktoré som si sama nasadila. Už neprahnem po dokonalosti, nie som tu len pre ostatných, ale mám aj „svoje veci,“  a som hrdá na deti, ktoré sú zrazu oveľa schopnejšie a samostatnejšie.

Ak na seba budete zabúdať, mamy, môžete zhorieť ako fakľa. Zapamätajte si, že ak chcete šťastnú rodinu, musíte začať od seba.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku
Magda napísané 04.09.2018 21:30

Svätá pravda. Deti, okolo ktorých rodičia skáču, robia všetko za nich, sa nič nenaučia. Deti sa predsa radi učia samy, treba ich nechať, aj keď robia chyby.

Katka napísané 04.07.2017 12:36

Pekný článok. Autorke by som rada odporučila knihu Dosť bolo dokonalých mám, v ktorej sa autorka vo veľkej miere venuje porovnávaniu sa s inými a ich následkami a aj tomu, ako nás ničia naše vlastné očakávania. A v prípade, že je veriaca aj knihu Mamy v jednom kole. Je o usporiadaní životných priorít, a mne osobne veľmi pomohla a otvorila oči. zwinker smile Možno Vám tieto knižky pomôžu tak ako pomohli mne.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Bratislava už prednostne očkuje aj tehotné ženy
12.05.2021   0
Tehotné ženy, ktoré sa chcú zaočkovať proti koronavírusu, sa môžu prihlásiť do náhradníckeho zoznamu.
Pôrody znova ako za socializmu - pandémia ako výhovorka
11.05.2021   0
Ako sa ženám rodilo a rodí počas pandémie, ktorá trvá už viac ako rok? Vrátili sme sa do socialistických čias, až šokujúco rýchlo.
1. týždeň tehotenstva
09.05.2021   0
Tehotenstvo trvá približne 266 dní, čiže cca. 280 dní od prvého dňa poslednej menštruácie. Čo je presne 40 týždňov.
babetko
Neurovedkyňa dokázala, aký dôležitý je vzťah mamy a dieťaťa
11.05.2021   0
Neurovedkyňa vytvorila pomocou magnetickej rezonancie úžasný obraz, ktorý ukazuje silné spojenie medzi matkou a dieťaťom – je na nej ona sama so svojim dvojmesačným synčekom.
"Toto moje dieťa nerobí. Požičiava hračky a nebije sa..."
10.05.2021   0
Moje dieťa nechcelo požičať inému dieťaťu lopatku. A mamička toho druhého dieťaťa zostala zarazená a skonštatovala:
detské choroby
Crohnova choroba u detí
06.05.2021   0
Crohnova choroba je vlastne zápal čreva. Chronický. Mení život tomu, kto toto ochorenie získal. Čoraz viac detí a mladých ľudí patrí medzi pacientov a rodičia často opomínajú prvotné príznaky ochorenia.
Tiková porucha u detí
02.05.2021   3
Ako rodičia budete asi medzi prvými, ktorí si môžu všimnúť u svojho dieťaťa isté stereotypné pohybové alebo zvukové prejavy, ktoré nazývame tikmi. Tiková porucha nemá vplyv na inteligenciu, avšak niektoré sprievodné javy tikov môžu negatívne ovplyvniť výkon žiaka v škole.
Hnačka – ako ju riešiť prírodnými prostriedkami
26.04.2021   0
Na hnačku nájdete niekoľko prípravkov aj medzi liekmi vhodnými pre deti. Pokiaľ však chcete vyskúšať najskôr prírodnú medicínu, nech sa páči – tu je niekoľko tipov.
zvery
Zajac ako domáci miláčik...
07.05.2021   7
Zajace alebo králiky sú nádherné zvieratá. Sú obdivuhodné a majú osobnosť! Avšak predtým, ako si nejakého vyberiete, mali by ste sa uistiť, či je to vhodné zviera pre Vás a Vašu rodinu.
Kde sa na psovi a mačke skrýva kliešť a ako ho odstrániť
20.04.2021   0
Skrýše kliešťov: vnútro a okolie uší, na hlave a okolo očí, v oblasti papule a ňufáka, na krku pod obojkom, slabiny a medzi zadnými nohami, pod prednými nohami, labky a medzi prstami, okolo chvosta
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.