ŽenaPríbeh ženy

Vyhorela som. Na materskej pri troch deťoch.

 Barbora   02.09.2018   2

Ani neviem, ako sa mi to stalo, zbieralo sa to roky. S každým ďalším dieťaťom to išlo akoby dole vodou.

Chcela som toho veľa zvládať, ale nedarilo sa mi. A najmä som chcela robiť všetko správne, tak aby boli všetci spokojní. Paradoxne, dial sa pravý opak.

Shutterstock

 

Bola som stále iba nervóznejšia a frustrovanejšia. Stačilo málo, stretnúť inú mamu, ktorá toho očividne zvládala naozaj veľa, na rozdiel odo mňa a lepšie ako ja.

Bola som v jednom kole, stále v strese, a tak vyzerala aj moja rodina. Moje deti boli rovnako nervózne a rovnako vystresované, ako ich zrkadlo: ja.

Deti sú naše zrkadlo

Až mi raz jedna moja dobrá priateľka povedala, že toto sa zmení, keď sa začnem mať rada, keď sa budem snažiť, aby som sa mala dobre a vtedy sa budú mať dobre aj moje deti. Ak budem spokojná a šťastná, budú spokojné a šťastné aj moje deti.

Najprv som mala pocit, že zošalela, keď mi rozpráva takéto veci. Ja aby som sa mala dobre? Až potom moje deti? Zdalo sa mi to jednoducho sebecké, v absolútnom rozpore s mojou predstavou o materstve.

Nezošalela

Ale potom som sa pristihla pri tom, že možno naozaj nie je niečo v poriadku, keď sa v kuse len obetujem, myslím iba na ostatných a na to, čo potrebujem, kašlem, lebo ja nie som priorita.

Tak som sa rozhodla niečo s tým urobiť. Raz do týždňa mať čas iba pre mňa, pre „moje veci.“ A prinieslo to do môjho života zázračný rozmer.

 

Začala som pravidelne behávať a neskôr som sa prihlásila na jazykový kurz. Moja rodina bola v šoku, pretože zrazu som nebola 24 hodín k dispozícii, na čo neboli zvyknutí. Dovtedy som okolo nich v kuse skákala, stačilo, aby si pískli a už to bolo.

Niekedy ani nemuseli písknuť, splnila by som im všetko, ešte svoje prianie nestačili vysloviť. Boli jednoducho rozmaznaní, celkom na mne závislí, bezo mňa neschopní, nepoužiteľní.

Mohla som si za to sama, pretože som tu bola iba pre nich a na seba som zabúdala.

Teraz tu bola novinka:

keď to neurobí za nich mama, kto potom? Museli začať oni, nadšení vonkoncom neboli, čo mohli, to ofrflali.

Ale po čase si zvykli, pridelila som každému nejaké povinnosti primerané veku a dbala na to, aby ich dodržiavali, aby mi nový systém nevybuchol len preto, že sa poddám a urobím to za nich, aby to bolo rýchlejšie, lepšie a dokonalejšie.

Môj pocit vyhorenosti opadol.

Začala som konečne po rokoch cítiť, že to mám znova v rukách – práve pre to, že som ich uvoľnila z pút, ktoré som si sama nasadila. Už neprahnem po dokonalosti, nie som tu len pre ostatných, ale mám aj „svoje veci,“  a som hrdá na deti, ktoré sú zrazu oveľa schopnejšie a samostatnejšie.

Ak na seba budete zabúdať, mamy, môžete zhorieť ako fakľa. Zapamätajte si, že ak chcete šťastnú rodinu, musíte začať od seba.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
PODKÁST
Komentáre k článku
Magda napísané 04.09.2018 21:30

Svätá pravda. Deti, okolo ktorých rodičia skáču, robia všetko za nich, sa nič nenaučia. Deti sa predsa radi učia samy, treba ich nechať, aj keď robia chyby.

Katka napísané 04.07.2017 12:36

Pekný článok. Autorke by som rada odporučila knihu Dosť bolo dokonalých mám, v ktorej sa autorka vo veľkej miere venuje porovnávaniu sa s inými a ich následkami a aj tomu, ako nás ničia naše vlastné očakávania. A v prípade, že je veriaca aj knihu Mamy v jednom kole. Je o usporiadaní životných priorít, a mne osobne veľmi pomohla a otvorila oči. zwinker smile Možno Vám tieto knižky pomôžu tak ako pomohli mne.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Najdivnejšie tehotenské povery
24.09.2021   0
„Nesmieš si kupovať kočík pred narodením bábätka.“ Jedného by až striaslo, ako mu môže niekto priať smrť bábätka len preto, že podľahne nákupnému ošiaľu.
Prečo v tehotenstve zvraciame
20.09.2021   0
Najčastejšie sa s nevolnosťou možno stretnúť od štvrtého týždňa po počatí do dvanásteho týždňa. Je to presne to obdobie, kedy hormón placenty HCG má svoju najvyššiu hladinu v organizme. Aj keď oficiálne potom už by mal byť pokoj, mnohé ženy pociťujú nevoľnosť po celých deväť mesiacov tehotenstva.
Dieťa a štátne občianstvo
13.09.2021   0
Aké občianstvo bude mať dieťa, ktoré sa narodí v zahraničí? Ako dieťa získa slovenské občianstvo? Ak je aspoň jeden z rodičov slovenský štátny občan, dieťa sa stáva slovenským občanom.
babetko
Gaštankovia. Postavičky a zvieratká z gaštanov
21.09.2021   0
Aj vy radi zbierate gaštany? Urobte si s deťmi ZOO s gaštanovými zvieratkami alebo príjemnú jesennú dekoráciu do Vašej obývačky.
Obdobie 4. – 6. mesiaca - najharmonickejšie v 1. roku bábätka
20.09.2021   0
Väčšina detí má už stabilizované vitálne funkcie ako sú trávenie, vylučovanie, ale aj vzťah k priestoru – ku gravitácii, a základné sociálne vzťahy, väzbu k rodičom a ostatným blízkym príbuzným.
Prečo hrozby vo výchove nefungujú
16.09.2021   0
„Okamžite prestaň lietať dookola a dupať, lebo Ťa odvediem do Tvojej izby!“„Ak ihneď neprestaneš pišťať, uvidíš, čo bude!“
detské choroby
Deti od 3 mesiacov a závažné príznaky covid-19: kedy volať 112
21.09.2021   0
Bábätko od 3 mesiacov - ktoré príznaky si treba všímať v súvislosti s covid-19? Kedy urýchlene ísť na urgentný príjem alebo volať 112?
Novorodenec a covid-19: závažné príznaky, kedy volať 112
21.09.2021   0
Aké príznaky covid-19 sa objavujú u najmenších detí? Červená znamená ihneď volať 112, oranžová znamená kontaktovať pediatra, zelená by sa mala dať zvládnuť bez akútneho zásahu lekára.
Cukrovka v detskom veku
20.09.2021   3
Detská cukrovka (diabetes mellitus) so sebou stále prináša strach z nepoznaného. No dnešná medicína, jej výskumy a skúsenosti lekárov pomáhajú rodičom a deťom vysporiadať sa s touto diagnózou a prekonať obavy z budúcnosti.
zvery
5 najčastejších mýtov o výcviku psov
20.09.2021   7
„Ak si chcete získať psí rešpekt, musíte ho fyzicky napomínať a byť dominantný.“
Čo sa psovi snívalo...
31.08.2021   0
Zdá sa vám, že váš pes v noci sníva? Je to možné? Má aj pes sny? Ak áno, tak čo sa mu vlastne sníva?
Ako (ne)mať zo psa tlsťocha 1
19.08.2021   1
Hoci labrador alebo mopslík s nadváhou sa môžu zdať veľmi milí, kilá navyše im dokážu spôsobovať zdravotné riziká a fyzické obmedzenia. Ako sa im dokážeme vyhnúť a čo robiť keď máme obézneho psa?