ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaPríbeh ženy

Vyhorela som. Na materskej pri troch deťoch.

 Barbora   03.07.2017   1

Ani neviem, ako sa mi to stalo, zbieralo sa to roky. S každým ďalším dieťaťom to išlo akoby dole vodou.

Chcela som toho veľa zvládať, ale nedarilo sa mi. A najmä som chcela robiť všetko správne, tak aby boli všetci spokojní. Paradoxne, dial sa pravý opak.

Shutterstock

 

Bola som stále iba nervóznejšia a frustrovanejšia. Stačilo málo, stretnúť inú mamu, ktorá toho očividne zvládala naozaj veľa, na rozdiel odo mňa a lepšie ako ja.

Bola som v jednom kole, stále v strese, a tak vyzerala aj moja rodina. Moje deti boli rovnako nervózne a rovnako vystresované, ako ich zrkadlo: ja.

Deti sú naše zrkadlo

Až mi raz jedna moja dobrá priateľka povedala, že toto sa zmení, keď sa začnem mať rada, keď sa budem snažiť, aby som sa mala dobre a vtedy sa budú mať dobre aj moje deti. Ak budem spokojná a šťastná, budú spokojné a šťastné aj moje deti.

Najprv som mala pocit, že zošalela, keď mi rozpráva takéto veci. Ja aby som sa mala dobre? Až potom moje deti? Zdalo sa mi to jednoducho sebecké, v absolútnom rozpore s mojou predstavou o materstve.

Nezošalela

Ale potom som sa pristihla pri tom, že možno naozaj nie je niečo v poriadku, keď sa v kuse len obetujem, myslím iba na ostatných a na to, čo potrebujem, kašlem, lebo ja nie som priorita.

Tak som sa rozhodla niečo s tým urobiť. Raz do týždňa mať čas iba pre mňa, pre „moje veci.“ A prinieslo to do môjho života zázračný rozmer.

 

Začala som pravidelne behávať a neskôr som sa prihlásila na jazykový kurz. Moja rodina bola v šoku, pretože zrazu som nebola 24 hodín k dispozícii, na čo neboli zvyknutí. Dovtedy som okolo nich v kuse skákala, stačilo, aby si pískli a už to bolo.

Niekedy ani nemuseli písknuť, splnila by som im všetko, ešte svoje prianie nestačili vysloviť. Boli jednoducho rozmaznaní, celkom na mne závislí, bezo mňa neschopní, nepoužiteľní.

Mohla som si za to sama, pretože som tu bola iba pre nich a na seba som zabúdala.

Teraz tu bola novinka:

keď to neurobí za nich mama, kto potom? Museli začať oni, nadšení vonkoncom neboli, čo mohli, to ofrflali.

Ale po čase si zvykli, pridelila som každému nejaké povinnosti primerané veku a dbala na to, aby ich dodržiavali, aby mi nový systém nevybuchol len preto, že sa poddám a urobím to za nich, aby to bolo rýchlejšie, lepšie a dokonalejšie.

Môj pocit vyhorenosti opadol.

Začala som konečne po rokoch cítiť, že to mám znova v rukách – práve pre to, že som ich uvoľnila z pút, ktoré som si sama nasadila. Už neprahnem po dokonalosti, nie som tu len pre ostatných, ale mám aj „svoje veci,“  a som hrdá na deti, ktoré sú zrazu oveľa schopnejšie a samostatnejšie.

Ak na seba budete zabúdať, mamy, môžete zhorieť ako fakľa. Zapamätajte si, že ak chcete šťastnú rodinu, musíte začať od seba.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
Komu dáte 2% ?
Komentáre k článku
Katka napísané 04.07.2017 12:36

Pekný článok. Autorke by som rada odporučila knihu Dosť bolo dokonalých mám, v ktorej sa autorka vo veľkej miere venuje porovnávaniu sa s inými a ich následkami a aj tomu, ako nás ničia naše vlastné očakávania. A v prípade, že je veriaca aj knihu Mamy v jednom kole. Je o usporiadaní životných priorít, a mne osobne veľmi pomohla a otvorila oči. zwinker smile Možno Vám tieto knižky pomôžu tak ako pomohli mne.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Materské u nového alebo starého zamestnávateľa
20.03.2018   0
Z príjmu od ktorého zamestnávateľa sa Eme vypočíta materské? Môže ísť na materskú neskôr, aby sa jej rátalo materské z aktuálneho zamestnania?
Krompachy - novorodencom pomôže nové medicínske vybavenie
19.03.2018   0
Medicínsky set pomôže predčasne narodeným bábätkám, alebo pri liečbe novorodeneckej žltačky.
Mamičky vo Zvolene využívajú nadštandardné izby bezplatne
15.03.2018   0
„Máme ambíciu stále zlepšovať poskytované služby tak, aby boli naše pacientky spokojné a aby na svet priviedli svojich potomkov u nás“
babetko
Kedy je to s deťmi najviac na porazenie?
20.03.2018   0
Ako sa mi zdôverila predavačka v zmiešanom tovare: “Vždy som si tak hovorila, aby už boli tie decká väčšie, že mi bude ľahšie a potom som zistila, že ľahšie už bolo.”
Vaše bábo má 4 týždne
20.03.2018   0
V 4. týždňoch vás čaká prvá naozajstná poradňa. Bábätko začne brať nejaké tie vitamíny, a vy sa na seba kriticky pozriete, či náhodou neprežívate nejakú tú popôrodnú depresiu.
Bábätkovské grimasy sladké ako bonbónik
19.03.2018   0
Sú sladké, najsladšie na svete. Naše bábätká. Ale sú momenty, keď nás vedia prekvapiť takou grimasou, že sa nezdržíme smiechu.
detské choroby
Môžu mať deti depresiu?
19.03.2018   0
Ako je to s depresiami u detí? Môžu mať aj deti depresiu alebo je to špecifikum nás, dospelých? Aké sú rady odborníkov, ak sa u dieťaťa takýto problém objaví?
Vedci sa domnievajú, že prišli na príčinu autoimunitných chorôb
18.03.2018   0
Za nárast celiakie, cukrovky 1. typu, či Crohnovej choroby je zodpovedná črevná baktéria
Aj škôlkari sa učia prvú pomoc
17.03.2018   0
Projekt Dorotka a jej priatelia učí škôlkarov na ich imaginárnej rovesníčke Dorotke, ako poskytnúť prvú pomoc.
zvery
Jedálniček pre vášho zajka
15.03.2018   0
Zaobstarali ste si domov králika? Ak ste preň pripravili všetku potrebnú výbavu, aby mu bolo s vami dobre, ďalšou úlohou ostáva zabezpečiť, aby mal nonstop spokojné bruško. Ako na to?
Zajac ako domáci miláčik...
13.03.2018   6
Zajace alebo králiky sú nádherné zvieratá. Sú obdivuhodné a majú osobnosť! Avšak predtým, ako si nejakého vyberiete, mali by ste sa uistiť, či je to vhodné zviera pre Vás a Vašu rodinu.
Zlatý retríver
10.03.2018   1
Pes - spoločník, pomocník, priateľ. To je zlatý retríver, zlaťák alebo golden retriever. Zvažujete, že sa stane členom vašej rodinky? Viete už všetko o jeho vzácnej povahe?