ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaPríbeh ženy

Vyhorela som. Na materskej pri troch deťoch.

 Barbora   03.07.2017   1

Ani neviem, ako sa mi to stalo, zbieralo sa to roky. S každým ďalším dieťaťom to išlo akoby dole vodou.

Chcela som toho veľa zvládať, ale nedarilo sa mi. A najmä som chcela robiť všetko správne, tak aby boli všetci spokojní. Paradoxne, dial sa pravý opak.

Shutterstock

 

Bola som stále iba nervóznejšia a frustrovanejšia. Stačilo málo, stretnúť inú mamu, ktorá toho očividne zvládala naozaj veľa, na rozdiel odo mňa a lepšie ako ja.

Bola som v jednom kole, stále v strese, a tak vyzerala aj moja rodina. Moje deti boli rovnako nervózne a rovnako vystresované, ako ich zrkadlo: ja.

Deti sú naše zrkadlo

Až mi raz jedna moja dobrá priateľka povedala, že toto sa zmení, keď sa začnem mať rada, keď sa budem snažiť, aby som sa mala dobre a vtedy sa budú mať dobre aj moje deti. Ak budem spokojná a šťastná, budú spokojné a šťastné aj moje deti.

Najprv som mala pocit, že zošalela, keď mi rozpráva takéto veci. Ja aby som sa mala dobre? Až potom moje deti? Zdalo sa mi to jednoducho sebecké, v absolútnom rozpore s mojou predstavou o materstve.

Nezošalela

Ale potom som sa pristihla pri tom, že možno naozaj nie je niečo v poriadku, keď sa v kuse len obetujem, myslím iba na ostatných a na to, čo potrebujem, kašlem, lebo ja nie som priorita.

Tak som sa rozhodla niečo s tým urobiť. Raz do týždňa mať čas iba pre mňa, pre „moje veci.“ A prinieslo to do môjho života zázračný rozmer.

 

Začala som pravidelne behávať a neskôr som sa prihlásila na jazykový kurz. Moja rodina bola v šoku, pretože zrazu som nebola 24 hodín k dispozícii, na čo neboli zvyknutí. Dovtedy som okolo nich v kuse skákala, stačilo, aby si pískli a už to bolo.

Niekedy ani nemuseli písknuť, splnila by som im všetko, ešte svoje prianie nestačili vysloviť. Boli jednoducho rozmaznaní, celkom na mne závislí, bezo mňa neschopní, nepoužiteľní.

Mohla som si za to sama, pretože som tu bola iba pre nich a na seba som zabúdala.

Teraz tu bola novinka:

keď to neurobí za nich mama, kto potom? Museli začať oni, nadšení vonkoncom neboli, čo mohli, to ofrflali.

Ale po čase si zvykli, pridelila som každému nejaké povinnosti primerané veku a dbala na to, aby ich dodržiavali, aby mi nový systém nevybuchol len preto, že sa poddám a urobím to za nich, aby to bolo rýchlejšie, lepšie a dokonalejšie.

Môj pocit vyhorenosti opadol.

Začala som konečne po rokoch cítiť, že to mám znova v rukách – práve pre to, že som ich uvoľnila z pút, ktoré som si sama nasadila. Už neprahnem po dokonalosti, nie som tu len pre ostatných, ale mám aj „svoje veci,“  a som hrdá na deti, ktoré sú zrazu oveľa schopnejšie a samostatnejšie.

Ak na seba budete zabúdať, mamy, môžete zhorieť ako fakľa. Zapamätajte si, že ak chcete šťastnú rodinu, musíte začať od seba.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku
Katka napísané 04.07.2017 12:36

Pekný článok. Autorke by som rada odporučila knihu Dosť bolo dokonalých mám, v ktorej sa autorka vo veľkej miere venuje porovnávaniu sa s inými a ich následkami a aj tomu, ako nás ničia naše vlastné očakávania. A v prípade, že je veriaca aj knihu Mamy v jednom kole. Je o usporiadaní životných priorít, a mne osobne veľmi pomohla a otvorila oči. zwinker smile Možno Vám tieto knižky pomôžu tak ako pomohli mne.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Bratislavské mamičky sa môžu tešiť. Nová pôrodnica v Boroch sľubuje nadštandardnú starostlivosť
14.08.2018   0
Do roku 2021 má v Bratislave v Boroch stáť nová nemocnica, ktorej súčasťou budú aj moderné priestory pôrodnice.
V Nemocnici Zvolen dostanú bábätká chobotničky od dobrovoľníkov
13.08.2018   0
„Chobotničky sú prednostne určené predčasne narodeným bábätkám a bábätkám so srdcovými chybami,“ vysvetľuje MUDr. Oľga Švecová, primárka detského oddelenia Nemocnice Zvolen
Krásna aj v tehotenstve? Inšpirujte sa dvojnásobnou mamičkou Mirandou Kerr
10.08.2018   0
Ani tehotenstvo známej modelke nezabránilo starať sa o svoj bezchybný vzhľad tak, ako to robila doteraz.
babetko
Rodičia, nepokazte deťom nástup do škôlky!
15.08.2018   0
Ak aj vaše dieťa nastupuje od septembra do škôlky, vyhnite sa chybám, ktoré skomplikujú nový začiatok nielen jemu, ale aj vám.
Súťaž o najnovší smartfón pre seniorov od značky DORO
15.08.2018   0
Ak chcete potešiť svojich rodičov najnovším smartfónom Doro 8035, ktorý je šitý na mieru pre seniorov, zapojte sa do našej súťaže.
Prečo je pre dieťa dôležité vedieť si zaviazať šnúrky na topánkach
14.08.2018   0
Kedysi bolo ojedinelé dieťa, ktoré si v prvej triede nevedelo šnúrky zaviazať. Dnes je to v podstate naopak. Je takmer zázrakom, ak to prváci vedia. Nie je to ich chybou – tak ako veľa iných vecí v ich životoch ...
detské choroby
9 domácich liekov na bolesť bruška
15.08.2018   0
Bolesť bruška môže byť spôsobená úzkosťou, strachom, infekciou, refluxom, laktózovou intoleranciou či prejedením ... ako ju riešiť?
Zápal očných spojiviek u detí
13.08.2018   0
Pri konjunktivitíde sa dieťa stáva menej pohyblivé, neochotne vstúpi do denného svetla, čo mu spôsobuje bolesť očí. Často býva spočiatku zapálené len jedno oko a keď sa nezačne s liečbou, „nakazí“ sa aj druhé oko.
Obličky a vylučovacia sústava
08.08.2018   0
Prehľad vylučovacou sústavou a obličkami s názornými ilustráciami.
zvery
Zaujímavosti zo sveta koní – ktoré sú najväčšie a najmenšie?
09.08.2018   0
Ste milovníkom koní? Vysoké majestátne zvieratá, ktoré už na prvý pohľad vzbudzujú rešpekt. Majú však aj svojich mini a maxi príbuzných.
Pitný režim u mačky
07.08.2018   0
Je dostatočne hydratovaná? Koľko krát za deň má močiť? Ako prijmem svoju mačku, aby pila viac vody? Čo mám sledovať?
Príznaky, kedy navštíviť veterinárnu pohotovosť aj v noci
04.08.2018   0
Ak máte vážne obavy, neváhajte a napriek neskorej hodine navštívte zverolekára. V akútnych prípadoch je otvorená veterinárna pohotovosť.