ŽenaPríbeh ženy

Tabletky pre matky

 Kika Kováčiková   30.11.2020   1

Môj piatak, a spolu s ním tisícky detí, je už viac ako mesiac doma. Mama mi doniesla z lekárne tabletky, ktoré teraz vo veľkom užívajú „mamičky“ na nervy.

Podľahla som, tiež som obdeň zrútená. A to napriek tomu, že sa mi oproti prvej vlne výrazne polepšilo, lebo aspoň jedno dieťa chodí do školy a druhé má online. Naozaj nechápem, je to len jeseň môjho života alebo prečo mám šedivé kúty na hlave?

Shutterstock

 

„A to si predstav,“ hovorí mi kamarátka, „žeby si musela chodiť normálne do práce a decko mala zatiaľ doma, ako by si toto zvládala?“

A ja si to teda predstavujem.

Aké to musí byť super, povedzme, vykladať tovar v obchode, regál za regálom, celkom nerušene, len si tak pracuje človek a nikam nemusí odbiehať. Do detskej, do kuchyne, vyložiť práčku a potom ísť po ďalšie decko do školy. Neviem, kedy som naposledy len tak „pekne“ pracovala.

Možno som len unavená, možno už zo mňa vyprchalo pôvodné takmer nadšenie z aspoň nejakého internetového vyučovania. Sú dni, že prestávam byť vďačná, že nie sme tak chudobní, aby sme nemali na čom sa pripojiť na hodiny, aj internet máme ako naschvál zaplatený ešte na rok dopredu.

Napriek tomu, že učitelia sú neskutoční a ohromne trpezliví, že s deťmi milo komunikujú, aj keď niekto zvestuje, že musí ísť „kakať,“ a dávajú im láskavú spätnú väzbu k úlohám, ktoré nie sú vždy vypracované načas, napriek tomu, že sa škola za pochodu snaží a prispôsobuje rozvrhy, napríklad pridaním ďalších online hodín navyše, nemám z toho dobrý pocit.

Počujem z vedľajšej izby, ako sa spolužiaci môjho syna každú chvíľu vyučujúcich pýtajú, kedy už konečne pôjdu do školy. Deti, ktoré si vraj zvyknú na všetko, tento úbohý mýtus vyvracajú, jednoducho si idú svoje.

Dívajú sa na seba cez malé obrazovky, skúšajú vyrušovať a robiť blbosti, ako keby boli v škole. Ale nie je to ono. A keď majú možnosť po online hodine ešte chvíľu len tak pokvákať medzi sebou, často radšej idú, ja neviem, kakať.

Moje dieťa je už po prvej hodine úplne mimo. Nepríčetný výraz, až sa musím pýtať, či sa zrkadlíme navzájom. Koncentrácia po pár minútach upadá, nedajbože seká zvuk/obraz, nikto nevie, o čom je tá prezentácia, stále nejaké rušivé podnety, stíšte si mikrofóny, decká, teraz vyvolám toho, čo nešiel...

Mňa ide každú chvíľu roztrhnúť, keď musím odbiehať za ním do izby, on je stratený a spolu sme ešte viac. Mám pocit, že som dokopy nič nespravila, že on sa dokopy nič nenaučil, že je to premárnený čas, pre neho, pre mňa, pre nás. Cyklíme sa dokola, občas príde výbuch, občas tabletka z lekárne.

Vždy večer si poviem, nevadí, nechaj to už tak. Zajtra bude lepší deň. A keď mi to nestačí, vyštverám sa na synovu poschodovú posteľ, spiaceho ho objímem a chvíľu s ním len tak pekne dýcham.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 13 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kika Kováčiková

Vyštudovala Právnickú fakultu UK v BA, píše odborné pojednania najmä o dávkach pre rodičoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča."

 

Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku
Sisi napísané 01.12.2020 21:37

Ako sa volaju tie tabletky? Big Grins Ja som dala 2 tyzdne home officu s 2 detmi, ktore mali online vyucovanie. Aj wifi to dala. Miestami..Mala som pocit, ze den preletel, pretoze som odbiehala - na wc, obed zohriat, zahriaknut deti, ze musia byt ticho, atd. Teraz som mala 2 dni dovolenku, online vyucovanie len u jedneho, ale nervy nadranc - "chvilu" som ho nekontrolovala a nechala, no a potom som zistila, ze mimo hodin ma stale telefon alebo tablet a hra/hraju nejake hry. Zajtra uz idem do roboty a som uprimne rada, ze to vidiet a pocut nebudem a budem v sladkom dufani, ze tie technologie az tak velmi to moje dieta nepoznacia...

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oxytocín
17.04.2021   3
V pôrodníctve sa používa aj syntetický oxytocín, ktorý môže pomôcť žene v prípade, ak sú pôrodné kontrakcie príliš slabé, a pôrod je veľmi zdĺhavý alebo mamka unavená.
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
babetko
9 vecí, ktoré som sa ako otec naučil o dojčení
17.04.2021   0
Moje bradavky sú asi tak zbytočné ako umelé kvety. Len sú tu, na mojej hrudi a neslúžia na nič. Preto som netušil, že môžu byť tak komplikované.
Matka matku nepochopí
14.04.2021   0
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...