ŽenaPríbeh ženy

Tabletky pre matky

 Kika Kováčiková   30.11.2020   1

Môj piatak, a spolu s ním tisícky detí, je už viac ako mesiac doma. Mama mi doniesla z lekárne tabletky, ktoré teraz vo veľkom užívajú „mamičky“ na nervy.

Podľahla som, tiež som obdeň zrútená. A to napriek tomu, že sa mi oproti prvej vlne výrazne polepšilo, lebo aspoň jedno dieťa chodí do školy a druhé má online. Naozaj nechápem, je to len jeseň môjho života alebo prečo mám šedivé kúty na hlave?

Shutterstock

 

„A to si predstav,“ hovorí mi kamarátka, „žeby si musela chodiť normálne do práce a decko mala zatiaľ doma, ako by si toto zvládala?“

A ja si to teda predstavujem.

Aké to musí byť super, povedzme, vykladať tovar v obchode, regál za regálom, celkom nerušene, len si tak pracuje človek a nikam nemusí odbiehať. Do detskej, do kuchyne, vyložiť práčku a potom ísť po ďalšie decko do školy. Neviem, kedy som naposledy len tak „pekne“ pracovala.

Možno som len unavená, možno už zo mňa vyprchalo pôvodné takmer nadšenie z aspoň nejakého internetového vyučovania. Sú dni, že prestávam byť vďačná, že nie sme tak chudobní, aby sme nemali na čom sa pripojiť na hodiny, aj internet máme ako naschvál zaplatený ešte na rok dopredu.

Napriek tomu, že učitelia sú neskutoční a ohromne trpezliví, že s deťmi milo komunikujú, aj keď niekto zvestuje, že musí ísť „kakať,“ a dávajú im láskavú spätnú väzbu k úlohám, ktoré nie sú vždy vypracované načas, napriek tomu, že sa škola za pochodu snaží a prispôsobuje rozvrhy, napríklad pridaním ďalších online hodín navyše, nemám z toho dobrý pocit.

Počujem z vedľajšej izby, ako sa spolužiaci môjho syna každú chvíľu vyučujúcich pýtajú, kedy už konečne pôjdu do školy. Deti, ktoré si vraj zvyknú na všetko, tento úbohý mýtus vyvracajú, jednoducho si idú svoje.

Dívajú sa na seba cez malé obrazovky, skúšajú vyrušovať a robiť blbosti, ako keby boli v škole. Ale nie je to ono. A keď majú možnosť po online hodine ešte chvíľu len tak pokvákať medzi sebou, často radšej idú, ja neviem, kakať.

Moje dieťa je už po prvej hodine úplne mimo. Nepríčetný výraz, až sa musím pýtať, či sa zrkadlíme navzájom. Koncentrácia po pár minútach upadá, nedajbože seká zvuk/obraz, nikto nevie, o čom je tá prezentácia, stále nejaké rušivé podnety, stíšte si mikrofóny, decká, teraz vyvolám toho, čo nešiel...

Mňa ide každú chvíľu roztrhnúť, keď musím odbiehať za ním do izby, on je stratený a spolu sme ešte viac. Mám pocit, že som dokopy nič nespravila, že on sa dokopy nič nenaučil, že je to premárnený čas, pre neho, pre mňa, pre nás. Cyklíme sa dokola, občas príde výbuch, občas tabletka z lekárne.

Vždy večer si poviem, nevadí, nechaj to už tak. Zajtra bude lepší deň. A keď mi to nestačí, vyštverám sa na synovu poschodovú posteľ, spiaceho ho objímem a chvíľu s ním len tak pekne dýcham.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 13 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kika Kováčiková

Vyštudovala Právnickú fakultu UK v BA, píše odborné pojednania najmä o dávkach pre rodičoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča."

 

Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Sisi napísané 01.12.2020 21:37

Ako sa volaju tie tabletky? Big Grins Ja som dala 2 tyzdne home officu s 2 detmi, ktore mali online vyucovanie. Aj wifi to dala. Miestami..Mala som pocit, ze den preletel, pretoze som odbiehala - na wc, obed zohriat, zahriaknut deti, ze musia byt ticho, atd. Teraz som mala 2 dni dovolenku, online vyucovanie len u jedneho, ale nervy nadranc - "chvilu" som ho nekontrolovala a nechala, no a potom som zistila, ze mimo hodin ma stale telefon alebo tablet a hra/hraju nejake hry. Zajtra uz idem do roboty a som uprimne rada, ze to vidiet a pocut nebudem a budem v sladkom dufani, ze tie technologie az tak velmi to moje dieta nepoznacia...

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenská poradňa - aké vyšetrenia vás čakajú v tehotenstve?
18.01.2021   5
Viete aké vyšetrenia vás čakajú počas tehotenstva? Čo sa vyšetruje v ktorej poradni? Koľko ultrazvukov je povinných v tehotenstve? Kedy vám lekár vypíše tehotenskú knižku a kedy nástup na materskú dovolenku?
Genetický ultrazvuk
15.01.2021   17
Nízke hodnoty AFP testov poukazujú na možnosť plodu s Downovým syndrómom, naopak zvýšené hodnoty poukazujú na možnosť defektov neurálnej rúry.
Život bez dieťaťa. Ako na to nemyslieť?
13.01.2021   0
Myslela si, že má ešte veľa času, ale teraz, v 36 rokoch, v partnerstve s človekom, ktorý už deti má a žiadne ďalšie nechce, sa tejto predstavy pomaly ale isto musí vzdať.
babetko
7 fotoreceptov: Ako uvariť prvé príkrmy pre deti
19.01.2021   1
Hoci to možno tak nevyzerá, zavádzanie inej ako mliečnej stravy do jedálnička dieťaťa nemusí byť hotová veda. Ako dôkaz poslúži náš seriál so 7 receptami. S obrázkovým návodom krok za krokom, veríme že vám náš fotoseriál túto novú bábätkovskú životnú etapu uľahčí.
Kedy má už rozprávať? 7 otázok pre logopédku
18.01.2021   1
Podľa psychológov a ich tabuliek má vedieť 16-mesačné dieťa cca 50 slov. Ale často ich narátame sotva 15, aj to je veľa. Je to zle? Pýtala som sa logoédky Barbory Králikovej.
6 skvelých hračiek z kartónu
15.01.2021   0
Z kartónu pri troche trpezlivosti a chcenia vyrobíte deťom úžasné veci. Navyše ich do procesu tvorby môžete zapojiť a oni si hračky môžu dotvoriť podľa svojich predstáv a fantázie.
detské choroby
11 príznakov u detí, kedy určite vyhľadajte lekársku pomoc
19.01.2021   0
Odborníci hovoria, že rodičia by mali lekára vyhľadať vtedy, ak sa niečoho obávajú. Toto sú príznaky, kedy vždy vyhľadajte lekársku pomoc pre svoje dieťa.
Operácia: Obriezka - Cirkumcízia
16.01.2021   6
Obriezka sa vykonáva pri zúženej predkožke, alebo pri príliš dlhej predkožke, ktorú nemožno voľne pretiahnuť cez žaluď penisu. Ako poznáme fimózu a kedy si ju treba začať všímať?
Odstávajúce ušká
13.01.2021   0
Ako problém odstávajúcich uší riešiť a na čo sa treba pripraviť, ak zvažujete zákrok u dieťatka? Spýtali sme sa aj za vás plastického chirurga.
zvery
Morčatá
12.01.2021   11
Morčatá patria medzi hlodavcov, dožívajú sa v priemere 5 až 7 rokov. Je to milé zvieratko, vhodné pre staršie deti ako miláčik. Je ideálne na chov v byte, hoci si vyžaduje aj prechádzky vonku. Starostlivosť o neho je pomerne jednoduchá.
Korytnačka z akvária
02.01.2021   0
Vodný obojživelník, ktorého máme doma v akváriu je ako stvorený pre tropické krajiny, ktoré nazýva svojím domovom. Ako sa oň máme starať v našich podmienkach?
Čo robiť ak sa pes bojí
29.12.2020   3
Máte psa,ktorý sa niečoho alebo niekoho bojí? Viete ako mu pomôcť? Ako prekonať jeho strach?