ŽenaPríbeh ženy

Rozvod vám zlomí srdce, vaše deti už nebudú také isté

 Katka   27.09.2022   7

Koniec nášho manželstva bol len otázkou času. Smerovali sme k nemu veľmi dlho, až to dospelo do bodu, v ktorom pohasli všetky nádeje na zázrak. Rozviedli nás.

To obdobie po tom, keď už som mala v rukách rozsudok o rozvode, bolo miestami neznesiteľné.

Shutterstock

 

Dlho som smútila

Človek si myslí, že keď bude mať definitívne za tým, okamžite z neho opadne stres a úzkosť. Bolievala ma hlava zakaždým, keď bolo treba volať rozvodovej právničke. Keď som musela sedieť nad papiermi a účtami kvôli výživnému. Nespávala som, kým trval celý ten bolestivý proces. Už len posledné pojednávanie a uľaví sa ti, opakovala som si.

Nikto ma nepripravil na vlny smútku, ktoré prišli, keď bolo naozaj po všetkom. A už vôbec nie, že to bude trvať tak dlho. Akoby sa vymazali všetky spomienky na to, že náš vzťah zomrel dávno pred tým, akoby som zabudla na všetky škaredé detaily nášho rozvodu. Smútok ma pohltil a nevedela som sa ho striasť ani rok po tom, čo sme už nežili ani spolu, ani vedľa seba.

A potom to ticho

Deti majú dva domovy, ale vždy jeden z nich zostáva opustený. Zo začiatku sa mi to zdalo ako večnosť, keď boli celý víkend, či týždeň u svojho otca. Nevedela som si zvyknúť na ticho, na to, že ich nemám doma. Bola som ako bez ruky, bez nohy.

Zrazu som mala voľno, ktoré som si mohla zaplniť čímkoľvek, vecami, na ktoré nikdy nebol čas, lebo deti, manžel, rodina na prvom mieste. Zrazu som si mohla ísť zacvičiť, ísť do kina, prečítať si knihu, pozrieť si seriál, stretnúť sa s kamoškami, skrátka urobiť si program, aký som len chcela.

Namiesto toho, aby som sa tešila, že dokážem byť sama so sebou, vyčítala som si, čo som za matku, keď mi je dobre bez detí. Prišlo mi to strašne neprirodzené, že to takto nemá byť. Ale... musela som to nakoniec prijať.

Shutterstock

 

Niekedy mám pocit, že mi je samej ľahšie

Sama bez detí, sama s deťmi. Obidve verzie sú svojim spôsobom extrém. Byť „single“ rodičom znamená byť v kuse unavený, lebo všetka práca padá iba na neho. Žiadne delenie povinností medzi dvoch rodičov.

Na druhej strane, keď sa človek nastaví tak, že nikto za neho nič neurobí a že sa musí spoliehať iba na seba, zistí, koľko energie ho predtým stáli všetky očakávania, že si to ten druhý všimne alebo naozaj urobí, na čom ste sa vopred dohodli. Všetky sklamania, frustrácie, hnev, výčitky a hádky sú preč.

Preto teraz dokážem zvládať toľko vecí, koľko som si predtým ani nevedela predstaviť. A žiaľ, musím konštatovať, že samej mi je lepšie.  

Peniaze sú zrazu problém

Finančne je to, samozrejme, náročnejšie. Všetko sa zmení, keď už nemáte jeden spoločný účet. Akokoľvek sa môžem na bývalého muža spoľahnúť, že výživné príde na čas a že deťom nakúpi veci aj mimo dohodnutej mesačnej sumy, robím si oveľa väčšie starosti, aby som dokázala zarobiť na všetko, čo potrebujeme. Keď sú deti choré, som oveľa viac v strese, lebo si nemôžem dovoliť len tak vypadnúť z práce.

Stále sa sužujem, aký dopad to malo na deti

Deti sú dôvodom, ktorý niektoré manželstvá udrží pokope, hoci inak by od seba išli tí dvaja dávno preč. Viete, že keď to urobíte, zlomíte im srdce. Rozvod navždy zmení každú rodinu.

Aj keď sa zdá, že deti sú prispôsobivé, že sa dokážu vyrovnať so zmenou v živote azda aj rýchlejšie ako vy, máte pocit, že už nikdy nebudú také, ako pred tým. Často sa pristihnete pri tom, že za ich správaním hľadáte ako príčinu rozvod.

Deti sa môžu chcieť stále vracať k tomu, prečo ocko s mamou už nie sú spolu, prečo sa prestali ľúbiť. A vy sa pristihnete pri tom, že rozprávanie o rozvode je u vás nekonečnou témou, že rozprávate o tom znova a znova, prispôsobujúc detaily veku. Vždy to bude u vás téma. Opýtajú sa aj o desať rokov.

Shutterstock

 

Už nie je mojim manželom, ale vždy bude otcom mojich detí

Po rozvode sme začali celkom odznova. A išlo to strašne ťažko. Niekedy som mala pocit, že to nezvládneme. Že sa spolu nedokážeme ani normálne baviť, nie takým „úradným“ tónom. Potom prišli chvíle, kedy naše dieťa vyhralo zápas alebo sa mu podarilo niečo v škole a obidvaja sme zistili, že máme spoločnú radosť, na ktorej môžeme stavať.

Vždy nás budú spájať najdôležitejší ľudia, ktorých milujeme najviac na svete. Sú to tí istí ľudia, toto máme spoločné. Keď som si to začala pripomínať, naša komunikácia s bývalým mužom sa zlepšila. Chce to veľkú snahu, ale má to zmysel. Nakoniec, ide o naše deti.

Prečítajte si aj: Ja som ho neprestala ľúbiť, on mňa áno

 

V slabých chvíľkach rozmýšľam, či rozvod nebol chyba

Aj roky po tom, hoci už dokážem žiť samostatne a v princípe, som šťastná a spokojná, predsa len sa raz za čas objaví u mňa moment, kedy spanikárim a pýtam sa, či náš rozvod nebola chyba, či to bolo správne rozhodnutie. Či som tomu mohla zabrániť, keby som sa viac snažila, skúsila ešte to, ono... nakoniec sa musím zastaviť, pretože čo sa stalo, už sa neodstane a zbytočne by som si takýmito úvahami len ubližovala.

Dlho som bola zlomená z rozpadu nášho manželstva. Ak som sa ale znovu postavila na nohy, bolo to kvôli mojim deťom, ktoré milujem najviac na svete. To kvôli nim chcem, aby sme fungovali čo najlepšie, ako sa dá, aj keď sme iná rodina, ako sú ostatné. Ale moja rodina za to stojí!

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.1 z 5. Celkom 33 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Cipka napísané 05.01.2020 01:44

Ahoj. Momentálne sa rozhodujem, či zostanem s manželom. Máme 2 krásne dievčatá aleja sa cítim úplne bez chuti do život. Nieje zlý, ale jediné čo nás spája sú naše deti. Ja by som stále niekam chodila(nemyslim tym dovolenky)stačí obyčajná prechádzka, túra, on ani počuť. Sme spolu 11 rokov. Kočíkoval naše deti asi 2 krát, aj to na pivo. On myslí stále iba na robotu, peniaze, atď. Vie zarobiť ale to pre mňa nieje podstatné. Viem že ak by som odišla, tak to nebude ľahké, hlavne finančne, ale aj tak mám pocit, že to bude lepšie.

Linda napísané 20.07.2018 11:02

Jasne k rozvodu sa dá postaviť oveľa pozitívnejšie hlavne keď sa vďaka našim úžasným súdom naťahuje jak guma na nohavičkách.a potom keď sa ten element rozhodne že ti bude strpčovať život naďalej tým že poda návrh na zmenu zverenia deti, tak to je fakt med lízať, keď sudkyna nariadi znalecký posudok lebo nestačí že sa o deti matka normálne stará a s otcom sa stykaju. Veď čo na Tom, že jedno dieťa je ztp. To že sa to vlece 3 roky to je zanedbateľný čas. A ty máš byť v pohode rodic. Za svojím tvrdenim si na základe skúseností stojím. Lepšia smrť ako rozvod. Lebo spomínaš v dobrom. Právne nalezitosti ktoré vyplývajú zo smrti manžela sú dané zákonom. Ale nespadajú do prostriedkov, ktoré proti tebe využije bývalý manžel len preto že chce silou mocou aby sa matka zrútila a jemu odovzdala deti.

Linda napísané 20.07.2018 11:01

Jasne k rozvodu sa dá postaviť oveľa pozitívnejšie hlavne keď sa vďaka našim úžasným súdom naťahuje jak guma na nohavičkách.a potom keď sa ten element rozhodne že ti bude strpčovať život naďalej tým že poda návrh na zmenu zverenia deti, tak to je fakt med lízať, keď sudkyna nariadi znalecký posudok lebo nestačí že sa o deti matka normálne stará a s otcom sa stykaju. Veď čo na Tom, že jedno dieťa je ztp. To že sa to vlece 3 roky to je zanedbateľný čas. A ty máš byť v pohode rodic. Za svojím tvrdenim si na základe skúseností stojím. Lepšia smrť ako rozvod. Lebo spomínaš v dobrom. Právne nalezitosti ktoré vyplývajú zo smrti manžela sú dané zákonom. Ale nespadajú do prostriedkov, ktoré proti tebe využije bývalý manžel len preto že chce silou mocou aby sa matka zrútila a jemu odovzdala deti.

Linda napísané 14.07.2018 16:53

Preto som toho názoru, že je lepšie keď manžel umrie. Odpadajú súdy, odpadajú tahanice o výživné, odpadajú nervy. Spomínaš naňho v dobrom a nič si nemusíš vyčítať.

Ego napísané 16.07.2018 10:16

Ked umrie manzelka tiez je to lepsie ako rozvod?

Linda napísané 16.07.2018 18:55

Áno je. Je jedno či je to žena alebo muž. Lebo spomínaš v dobrom. Vo väčšine prípadov. Je dosť rozdiel keď rozhodne za teba smrť, alebo druhý človek.

kika napísané 18.07.2018 11:31

Ach, veru, dedičské, žiadosti o sirotský dôchodok a podávanie daňového priznania za zosnulého manžela, to úplné odpadnú tie nervy, veď pohreb ti ich obalí v mede. Obidve životné situácie je úplne od veci porovnávať. Napokon, vždy je to o konkrétnom človeku, ako sa k nim rozhodne postaviť, nie o tom, či "rozhodla" smrť alebo druhý človek.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Prečo v tehotenstve bolia prsia?
19.11.2022   0
Že sa prsníky zväčšujú, môžete pobadať už medzi 6. - 8. týždňom tehotenstva. Do konca tehotenstva môže každý prsník zväčšiť svoju hmotnosť až o 300 g. Asi každá desiata žena máva pri týchto zmenách a prípravách počas tehotenstva aj bolesti.
Dieťa pri pôrode spolupracuje
16.11.2022   0
Šetrný a nenásilný pôrod. Taký si samozrejme prajú všetci rodičia. Skutočnosť je však taká, že každý pôrod je v podstate násilná udalosť, ktorú sprevádzajú bolesti a poranenia.
Prídavky na dieťa 2022/2023
15.11.2022   35
Prídavok na dieťa alebo "rodinné prídavky." Aká je výška prídavku na dieťa, kto si môže požiadať o prídavok na dieťa, ako vyzerá žiadosť, tlačivo?
babetko
60 aktivít pre deti na celý advent až do Vianoc
25.11.2022   0
Venujme svojej rodine a deťom sami seba, svoj čas a vychutnajme si to. Na každý deň sa núka toľko aktivít... na každý prst tucet, no stačí hoci len jedna :-)
20 básničiek pre Mikuláša
24.11.2022   3
Poďte sa s nami naučiť básničku pre Mikuláša. Aspoň jednu alebo hoci aj všetkých 20!
Odkedy som mama, ľudia mi rozprávajú samé blbosti
22.11.2022   0
Každá mama by mala mať v rukáve duchaplné, múdre odpovede, keď sa ocitne pod paľbou „vďačných“ komentárov.
detské choroby
Astmatik a šport
20.11.2022   0
Kedysi boli deti s astmou od športu odrádzané. Dnes to už neplatí a z rôznych štúdií vieme, že aktívny pohyb a športovanie astmatikom pomáha. Ktoré športy sú vhodné pre astmatikov?
Ako uvoľniť upchaté dutiny
10.11.2022   0
Ak dieťa nevie vysmrkať hlien, ktorý sa v prínosových dutinách hromadí, množia sa tam baktérie. Ako ho uvoľniť, aby normálne dýchalo a aby nebola hlava?
Seborrhoe
19.10.2022   0
Seborea, seborrhoe alebo seboroická dermatitída je chronické zápalové ochorenie kože detí aj dospelých. Vo väčšine prípadov je etiopatogenéza – teda dôvod problémov známy len čiastočne.
auto
Autosedačka alebo podsedák? Pozrite si videotest
29.10.2022   0
Zvažujete, či svojmu dietku kúpite podsedák? Aké výhody a naopak nevýhody ponúka tento typ autosedačiek? Od akého veku sa môže používať? Je dostatočne bezpečný? Pokúsime sa na tieto otázky odpovedať.
Tisíc km tam a tisíc späť s Megane E-TECH electric
09.10.2022   0
Ako správne nabíjať na dlhej ceste? Reportáž z cesty Bratislava -Hamburg a späť.
Rozšírte si funkcie svojho smartfónu. Elektrickým autom.
30.09.2022   0
Ak šoférujete Megane E-TECH Electric, viete si rozšíriť svoj mobil o digitálne funkcie vozidla.